ЯК ГОТУВАТИ ДОМАШНІ ЗАВДАННЯ І САМОСТІЙНО ВЧИТИСЯ
Урок 10. ЯК ГОТУВАТИ ДОМАШНІ ЗАВДАННЯ І САМОСТІЙНО ВЧИТИСЯ
Мета: пояснити учням, як організувати самонавчання і взаємонавчання, як правильно розподіляти свій час на виконання домашніх і самостійних завдань; вчити взаємодопомозі; розвивати організованість, зосередженість, уміння працювати в колективі й самостійно; спонукати дітей до самоосвіти і самовдосконалення; виховувати прагнення до навчання і самонавчання.
Обладнання: червоні та зелені кружечки, різні предмети для гри (за вибором учителя), тексти для читання, різні словники,
Попередня робота.
– Підготувати пам’ятки для батьків “Пам’ятка контролю щодо виконання домашніх завдань” і роздати їх батькам.
– Підготувати різні предмети для гри, наприклад книжки, ручки, олівці, гумки, щоденники, портфелі, пенали, стаканчики для ручок і олівців, деякі іграшки (ляльки, машинки тощо), гребінці, настільні лампи, телефони, розклади уроків, записаний на аркуші режим дня та ін.
– Підготувати червоні й зелені кружечки кожному учневі.
– Підготувати тексти для групової роботи.
– Підготувати різні словники, енциклопедії,
– Підготувати тлумачні словники кожному учневі.
Ключові поняття: самостійне навчання, організація самонавчання, організація взаємонавчання.
Хід уроку
І. Повторення вивченого.
Гра “Так чи ні?”.
– Якщо ви згодні з тим, що почуєте, скажіть: “Так” – і плесніть у долоні.
1) Людям потрібне чисте повітря. (Так).
2) У лісі повітря чистіше, ніж на вулицях міста. (Так).
3) Повітря забруднюється від вихлопних газів автомобілів. (Так).
4) Клас потрібно провітрювати щоденно. (Так).
5) Квартиру не обов’язково провітрювати. (Ні).
6) Пил витирати не потрібно. (Ні).
7) Щоб було менше пилу, слід частіше мити підлогу. (Так).
8) Кімнатні рослини очищують повітря. (Так).
9) Мікроклімат приміщення впливає на самопочуття людини. (Так).
10) Заходячи до квартири, потрібно витерти взуття і перевзутися в кімнатні капці. (Так).
II. Повідомлення теми уроку.
– Сьогодні на уроці ми поговоримо про те, як організувати самонавчання і взаємонавчання, як правильно розподіляти свій час на виконання домашніх і самостійних завдань.
III. Актуалізація опорних знань.
Учитель проводить бесіду про організацію самонавчання і взаємонавчання.
IV. Вивчення нового матеріалу.
1. Бесіда.
– Які шкільні предмети вам подобаються? Які предмети найважчі (найлегші) для вас?
– Що повинно бути в куточку школяра? (У куточку школяра мають бути: розпорядок дня, розклад уроків, підручники, зошити, шкільне приладдя – ручки, олівці, гумка тощо).
– Розкажіть про ваше робоче місце вдома. Як воно оформлене? Що там є? Чи зручне воно?
– Коли ви робите домашні завдання? Скільки часу витрачаєте на їх виконання? Який порядок виконання домашніх завдань? На які предмети ви витрачаєте більше (менше) часу?
– Як ви вивчаєте новий матеріал? Хто вам допомагає?
– Розкажіть, чи використовуєте ви додаткові джерела інформації. Які саме?
– Чи робите ви перерви під час виконання домашньої роботи? Чи виконуєте фізкультхвилинки, вправи для очей?
2. Розповідь учителя про те, як виконувати домашні завдання, як організувати самостійне навчання.
3. Ознайомлення учнів з різними джерелами інформації. Робота зі словниками, довідниками, енциклопедіями.
4. Фізкультхвилинка. (За вибором учителя).
5. Робота за підручником на с. 52-55.
Опрацювання тексту і бесіда за малюнками.
V. Закріплення матеріалу.
1. Робота за підручником на с. 55, 56.
– Пояснення прислів’їв.
– Відгадування загадки.
– Відповіді на запитання і виконання завдань 1-4.
– ПРАКТИЧНА РОБОТА (с. 56 підручника).
Обговорення і розігрування ситуацій.
2. Робота в зошиті на с. 18-21.
– Відгадування загадок і запис відповідей у вигляді кросворда (завдання 1).
– Самостійне виконання завдання 2 з подальшим обговоренням.
3. Пояснення прислів’їв.
1) Вік живи – вік учись.
2) Легко того вчити, хто хоче все знати.
3) Учитися ніколи не пізно.
4. Відгадування загадок.
1) Ніде не купиш,
На вагах не зважиш,
Сам здобуваєш,
У комору складаєш. (Знання).
2) На базарі їх не купиш,
На дорозі не знайдеш,
І не зважиш на терезах,
І ціни не підбереш. (Знання).
3) По білому полю чорним маком сіяно. (Книжка).
4) Мовчить, а сто дурнів навчить. (Книжка).
5) Снігові поля, чорні граки, хочеш розумним бути – бери та вчись. (Книжка).
6) Біле поле, чорне насіння, хто його сіє, той розуміє. (Книжка).
5. Гра “Світлофор”.
Учитель читає початок речення, учні повинні закінчити його, обравши одну відповідь з пари запропонованих. Якщо учень обрав першу відповідь, то піднімає зелений кружечок, якщо обрав другу – червоний.
1) Коли я готую урок, я…
Стараюсь – не стараюсь.
Не відволікаюсь – відволікаюсь.
Не хвилююсь – хвилююсь.
Не втомлююсь – втомлююсь.
2) Мені робити уроки…
Цікаво – не цікаво.
Легко – важко.
3) Я роблю уроки…
Швидко – довго.
Із цікавістю – без інтересу.
6. Робота над віршем Володимира Лучука “Книголюбка”.
КНИГОЛЮБКА
Хтозна вже відколи
Я люблю читати.
Якби не до школи –
Не лягала б спати.
Я люблю читати
Часто до півночі,
Поки пелехаті
Ляжуть сни на очі.
Я засну, раденька, –
Сплять разом зі мною
Явори Шевченка
Над Дніпром-рікою.
В сні не знаю, де я, –
Лину в піднебессі,
А в руках лілея
Українки Лесі…
На столі розкрита
Книжечка весела –
Хитрий лис Микита
В мандри йде на села.
Кіт-воркіт – на плоті
Дядечка Малишка…
В навчанні й роботі
Помагає книжка.
В новорічні свята
Я напам’ять вчила
Вірші про санчата
Дідуся Максима.
Зайчика була б я
У ліску спіймала…
На човенці жабка
З вітром мандрувала.
Хотіла б я уміти
Швидко так читати,
Щоб усі на світі
Книги прочитати!
Володимир Лучук
– Про що цей вірш?
– Чому він називається “Книголюбка”?
– Про кого дівчинка вже прочитала книжки? Яких письменників?
– Про що вона мріє?
– Які книжки читаєте ви?
– Які ваші найулюбленіші книжки?
7. Робота в групах.
– Складання пам’ятки “Правила самостійного навчання”.
Наприклад:
U Прагнути бути самостійними в навчанні.
U Учитися з бажанням.
U Бути уважними, наполегливими.
U Зосередитися на головному, не відволікатися.
U Розвивати пам’ять, увагу.
U Користуватися додатковими джерелами інформації.
U Звертатися по допомогу.
U Чергувати навчання і відпочинок.
U Раціонально використовувати час тощо.
– Робота з текстами.
Роздати кожній групі будь-який текст. Учні повинні прочитати текст, скласти його план, переказати текст тощо.
8. Гра “Обладнай робоче місце”.
Обирають 2-3 учнів. На столі біля кожного учня розкладено різні предмети, наприклад книжки, ручки, олівці, гумка, щоденник, портфель, пенал, стаканчик для ручок і олівців, деякі іграшки (лялька, машинка тощо), гребінець, настільна лампа, телефон, розклад уроків, режим дня та ін. (За вибором учителя ).
Учні повинні обладнати робоче місце – розкласти потрібні предмети по місцях, прибрати зайві речі. Хто швидко і правильно виконає завдання, той – переможець.
9. Робота з тлумачним словником.
Учитель називає слово, яке потрібно знайти. Хто знаходить слово першим, той зачитує його значення.
VI. Підсумок уроку.
– Скільки часу потрібно витрачати на виконання домашніх завдань?
– Як краще організувати самостійне навчання?
– Чи слід користуватися додатковою літературою, виконуючи завдання?
– До кого ви звертаєтеся по допомогу?
Завдання: виконайте завдання 3 на с. 21, 22 зошита (завдання 5 на с. 56 підручника).