ЯК ЗА ЕЛЛІНІСТИЧНОЇ ДОБИ РОЗВИВАЛАСЯ КУЛЬТУРА
Розділ ІІІ ІСТОРІЯ СТАРОДАВНЬОЇ ГРЕЦІЇ
Тема 3. ДОБА ЕЛЛІНІЗМУ
§ 41. ЯК ЗА ЕЛЛІНІСТИЧНОЇ ДОБИ РОЗВИВАЛАСЯ КУЛЬТУРА
1. СВОЄРІДНІСТЬ АРХІТЕКТУРИ, СКУЛЬПТУРИ ТА МИСТЕЦТВА ДОБИ ЕЛЛІНІЗМУ
У чому полягали особливості архітектури, скульптури і мистецтва еллінізму? Проілюструйте свою відповідь прикладами.
Через взаємодію грецької та давньосхідних культур утворилася своєрідна нова елліністична культура, що відрізнялася і від давньогрецької, і від давньосхідної. Головними центрами елліністичної культури стали міст а Александрія
У всьому елліністичному світі процвітали архітектура, скульптура і живопис. Нові міста будувалися за певними правилами. Місцевість для забудови вибирали зі сприятливим кліматом, на перехрестях торгових шляхів. Особлива увага приділялася чистоті вулиць, площі благоустрою міста: обов’язково будувалися водогін і каналізація. А ремісничі майстерні, особливо зі шкідливим виробництвом (наприклад, керамічним і шкіряним), виносилися на окраїни чи навіть за межі міста.
За доби еллінізму грецькі архітектори створили видатні споруди. Проте їх характер змінився.
З-поміж най відоміших творів еллінізму – скульптура “Лаокоон і його сини”. За переказами, Лаокоон радив троянцям не ввозити в місто дерев’яного коня, який греки залишили з волі богів. Як кару за непослух, розгнівані боги наслали двох зміїв, які умертвили Лаокоона і його двох синів. Відомі всьому світові – статуї Ніки Самофракійської та Венери Мілоської.
* Шедевр (від французького – головний твір) – довершений у своєму жанрі твір, що отримав захоплені відгуки за надзвичайну майстерність.
Лаокоон і його сини
Ніка Самофракійська
Венера Мілоська
2. КРАСА АЛЕКСАНДРІЇ ЄГИПЕТСЬКОЇ
Чому Александрія вважалася центром науки і мистецтва?
Александрія, де перетиналися торгові шляхи елліністичного світу, була осередком усієї культури еллінізму, “новими Афінами”.
Мсто будувалося за єдиним планом. Прямі та широкі вулиці ділили його нарівні квартали. Будинки з білого мармуру прикрашали колони і скульптури. Найбільші вулиці обсаджувалися деревами, що давали прохолоду в спеку. У цьому місті процвітали науки, література і мистецтво.
Населення Александра сягало півмільйона мешканців. Тут жили греки, єгиптяни, македоняни, євреї та представники інших народів. Сюди приїжджали купці з багатьох країн.
Щоб кораблі могли безперешкодно дістатися порту, в Александрії збудували величезний маяк, що стояв на маленькому острові Фарос. Гавані були відгороджені, і перш ніж потрапити в місто, в портових митницях обов’язково сплачували податки за привезені товари. Тут у приїжджих відбирали всі книжки, а для власників виготовляли копії. Оригінали ж відправляли до знаменитої Александрійської бібллотеки, яка містилася в Мусейоні – храмі, присвяченому дев’яти музам.
Мусейон був центром тодішньої науки і мистецтва, де збирались учені та поети з різних кінців античного світу. У ньому містилися зали для досліджень, лабораторії, обсерваторія для спостереження за небесними світилами, навіть їдальня та помешкання для вчених, які жили там за рахунок держави. У парку при Мусейоні розташовувалися зоопарк і ботанічний сад. Тут працювали видатні учені, запрошені Птолемеями. Недаремно сучасне поняття “музей” веде свою історію саме від Мусейону.
Музей – установа, що опікується збиранням, вивченням, зберіганням і експонуванням пам’яток культури, природничої історії, а також просвітницькою діяльністю.
За планом та ілюстраціями доведіть, що Александрія Єгипетська була прикладом елліністичної міської архітектури.
1 – Александрійський маяк (малюнок XVII ст.); 2 – Александрія Єгипетська (сучасна історична реконструкція); 3 – Александрія Єгипетська (план); 4 – Александрійська бібліотека Мусейон (історична реконструкція)
5. СЛАВНЕ МІСТО ПЕРГАМ
Чому Пергам став одним із символів еллінізму?
Після Александрії одним із найкрасивіших елліністичних міст був Пергам, побудований терасами, що піднімалися до вершини пагорба, де розташовувався акрополь.
У Пергамській бібліотеці зберігалося 200 тисяч рукописів. Александрія та Пергам змагалися між собою в збиранні книжок. Правителі Єгипту навіть заборонили вивозити з країни папірус. Проте в Пергамі знайшли вихід: тут було винайдено новий вид матеріалу для письма – пергамент, виготовлений з добре вичиненої шкури молодої худоби, що був значно дорожчим, аніж папірус, проте більш довговічним.
Розкажіть, які пам’ятки становили гордість Пергама.
1 – Пергам (сучасне фото); 2 – фрагмент барельефу Пергамського вівтаря; З – Пергамський вівтар у берлінському музеї Пергамон
У Пергамі споруджено й знаменитий вівтар* Зевса, прикрашений барельефом, на якому зображено битву олімпійських богів із гігантами. Довжина цього витвору мистецтва сягала 120 м, висота – понад 2 м. Зараз його реконструкцію можна побачити в берлінському музеї, що навіть носить назву Пергамон.
В елліністичну добу значних успіхів досягла наука. Знаменитий математик Евклід написав книгу з геометрії ” Елементи”. І досі школярі вивчають доведені ним теореми. Видатний механік Архімед із Сіракуз винайшов лебідку для переміщення вантажів, сконструював військові механізми для облоги міст, метання каменів і стріл тощо.
Учений Аристарх вважав, що Земля обертається навколо своєї осі та разом з іншими планетами – навколо Сонця. Географ Ератосфен науково доводив, що Земля має форму кулі. Він склав географічну карту земної кулі і спробував обчислити її розміри, а також створив календар, у якому було 365 днів. Цим календарем із деякими поправками користуємось ми і сьогодні.
Перевірте засвоєне на уроці
1. Яку культуру називають елліністичною?
2. Якими пам’ятками уславились Александрія та Пергам?
3. Що таке пергамент?
4. Які зміни відбулися в грецькому мистецтві часів еллінізму порівняно з V ст. до н. е. ?
5. Уявіть, що вам довелося побувати в Александрії Єгипетській. Складіть розповідь – опис цього міста. Використайте текст підручника й ілюстрації. З яким містом стародавності його можна порівняти?
Домашнє завдання
1. Закінчіть речення: “Особливості елліністичної культури полягають у тім, що… . Видатні її пам’ятки -. Мені най більш запам’ятався…, тому що…”.
2. За допомогою додаткових джерел знайдіть інформацію про Сім чудес Стародавнього світу і підготуйте короткі повідомлення про них.
Готуємося до практичної роботи
Повторіть матеріали практичного заняття, присвяченого давньогрецькій міфології та релігії, пригадайте богів і героїв Стародавньої Греції. Також повторіть параграф, присвячений Великій грецькій колонізації. Особливо зверніть увагу на те, коли і чому виникли грецькі поліси в Північному Причорномор’ї.
Вівтар – в античному світі – місце для жертвопринесення, яке споруджували в храмах і просто неба. Іноді ці споруди досягали значних розмірів.