Якими бувають музичні звуки
Урок 3
Якими бувають музичні звуки
Мета уроку: познайомити учнів з різновидами музичних звуків, дати поняття “ритм”. Розвивати співацькі навички, почуття ритму, творчі здібності школярів. Підтримувати бажання брати участь у колективній творчості.
Очікувані результати: учні розрізняють довгі й короткі, високі й низькі, гучні та тихі музичні звуки; пояснюють різницю між ритмом і пульсом музики; висловлюють свої враження від прослуханих творів.
Обладнання:
Тип уроку: поглиблення теми, засвоєння нових знань.
Домінанти
– музичні звуки: довгі й короткі, високі й низькі, гучні та тихі;
– ритм. Ритм і пульс музики.
1. Організаційний етап
1.1. Вхід до класу під музику.
1.2. Перевірка присутності учнів:
Кількість за списком _____,
Кількість присутніх на уроці _____,
Відсутніх _____.
1.3. Перевірка готовності учнів до уроку.
1.4. Перевірка готовності класного приміщення до уроку.
2. Орієнтовний план уроку
2.1. Вхід до класу під звучання пісні М. Шутя “Веселі нотки”.
2.2. Музичне привітання “Доброго дня!”
2.3. Розспівування. Поспівка “Бом-бім”.
2.4. Ритмічна вправа “Луна-ритм”.
2.5.
2.6. Розучування “Пісні про зарядку” (муз. О. Янушкевич).
2.7. Узагальнення матеріалу уроку.
2.8. Вихід із класу під звучання “Пісні про зарядку” О. Янушкевич (або на розсуд вчителя).
БОМ-БІМ
Поспівка
3. Актуалізація опорних знань
3.1. Музичне привітання.
3.2. Розспівування.
3.3. Повторення матеріалу попереднього уроку. Чим відрізняються музичні та шумові звуки? Де їх можна почути?
4. Мотивація навчальної діяльності
4.1. Повідомлення теми уроку.
4.2. Мотиваційна бесіда. Для чого ми вивчаємо особливості музичного мистецтва? Знайомство з різновидами музичних звуків допоможе навчитися краще розуміти мову музики.
5. Етап засвоєння нових знань
5.1. Поспівка.
5.2. Довгі й короткі звуки. Пояснення терміну “ритм”. З’ясувати відмінності між ритмом і пульсом музики.
Порада вчителю.
Використання роздаткового матеріалу з гри “Музичне лото” (див. електронний диск) за темою “Пульс і ритм”.
5.3. Гра “Луна-ритм”.
– Ритмічні вправи. Учні повторюють за вчителем ритм, плескаючи в долоні.
– Учні пропонують до гри свій ритм.
5.4. Творче завдання “Бесіда пташки і ведмедя”.
Учні відтворюють рухами і голосом бесіду пташки і ведмедя.
5.5. Слухання п’єс “Пташка” Е. Гріга і “Ведмежатко в лісі” М. Дремлюги.
– Визначення особливостей музики.
Високі й низькі звуки.
– Використання методу “руйнування образу” (“Ведмежатко в лісі”. Якою буде музика про великого, дорослого ведмедя?).
5.6. Розучування 1 куплету “Пісні про зарядку” (муз. О. Янушкевич).
– Виконання в русі.
– Порівняння “Пісні про зарядку” з колисковою. Гучні й тихі музичні звуки.
ПІСНЯ ВЕДМЕДИКА
Музика Л. Колодуба
ВЕДМІДЬ
Музика В. Ребікова
6. Узагальнення та закріплення знань
– Що нового дізналися учні про музику?
– Якими бувають музичні звуки?
– За бажанням – завдання в “Робочому зошиті з музичного мистецтва”.
7. Підбиття підсумків уроку
Вивчення особливостей музики допоможе стати уважними слухачами, краще розуміти її зміст.
8. Домашнє завдання
Слухати музику.