ЗАБРУДНЕННЯ ПРИРОДНОГО СЕРЕДОВИЩА І РОЛЬ РОСЛИН У ЙОГО ЗАХИСТІ. ОХОРОНА РОСЛИННОГО ПОКРИВУ
Біологія – універсальний довідник
БІОРОЗМАЇТТЯ
РОСЛИННЕ УГРУПОВАННЯ
ЗАБРУДНЕННЯ ПРИРОДНОГО СЕРЕДОВИЩА І РОЛЬ РОСЛИН У ЙОГО ЗАХИСТІ. ОХОРОНА РОСЛИННОГО ПОКРИВУ
Забруднення середовища промисловими відходами, вихлопними газами автомашин, побутовим сміттям, отрутохімікатами, а також розорювання степів, осушення боліт, непомірне вирубування лісу і загибель його від пожеж – все це призводить до серйозних порушень у природі і є небезпечним для мешканців планети.
Багато видів рослин або зникають при знищенні рослинних
Концентрація отруйних речовин у воді, повітрі і грунті може бути не настільки значною, щоб негайно викликати масову загибель живого. Але щоденне нагромадження організмом шкідливих для нього речовин, включення їх у ланцюг
В останні роки все гостріше постає питання охорони природи. Розробляючи заходи, спрямовані на захист навколишнього середовища, учені значну увагу приділяють рослинам, які здатні розпізнавати отруйні речовини в зовнішньому середовищі навіть за їх невеликої кількості. Чутливі до сірчистого газу в атмосфері лишайники, хвойні породи, особливо ялина звичайна. Гладіолуси, навпаки, виявляють до цього газу стійкість, але погано переносять фтор. Відмирання верхніх листків у гладіолуса – показник забруднення атмосфери цією отруйною речовиною. Забруднення середовища міддю викликає зміну забарвлення пелюсток у маку і троянди, вони стають блакитними і навіть чорними.
Особливо важливі рослини, які очищають воду, повітря і грунт від різних забруднень. Ясен звичайний, осику, тую східну і ряд інших рослин рекомендують висаджувати біля підприємств, що викидають в атмосферу хлористий водень. У великих кількостях поглинає з повітря сірчистий газ тополя бальзамічна. Кінський каштан звичайний, тополя чорна, липа дрібнолиста поглинають свинець; їх рекомендують висаджувати вздовж транспортних магістралей. Особливо зростає цінність рослин, здатних нейтралізувати отруйні властивості речовин і перевести їх у форму безпечних. Не остання роль тут належить добре відомому лопуху.
Зрозуміло: чим більше рослин і рослинних угруповань навколо нас, чим багатший і різноманітніший рослинний покрив, тим надійніше захищене життя на Землі.
Для того, щоб зберегти біорозмаїття на нашій планеті, у різних країнах створено широку мережу територій, які охороняються, де вплив людини на природу обмежений або практично неможливий. Це – заповідники, заказники, національні парки. В Україні заповідники розміщені в усіх природних зонах. Найбільші з них: Асканія-Нова, Кримський, Ялтинський, Карпатський, Чорноморський.