Загальні ознаки клімату. Кліматичні пояси й типи клімату
РОЗДІЛ IV МАТЕРИКИ ПІВНІЧНОЇ ПІВКУЛІ
ТЕМА 1. Північна Америка
& 34. Загальні ознаки клімату. Кліматичні пояси й типи клімату
Пригадайте:
1. Які чинники впливають на формування клімату? Який із них найголовніший?
2. Що впливає на переміщення повітряних мас?
3. Назвіть основні й перехідні кліматичні пояси.
Загальні ознаки клімату. Велика протяжність Північної Америки з півночі на південь створює значні відмінності в її кліматі. Середня температура січня на півночі Канадського Арктичного архіпелагу нижча -35 °С, а на
– Визначте за кліматичною картою Північної Америки, яка різниця в літніх температурах.
На клімат істотно впливає характер рельєфу материка. Наприклад, у помірних широтах морське повітря, що приходить із заходу, зустрічає на своєму шляху Кордильєри. Піднімаючись угору, воно охолоджується й залишає велику кількість опадів на узбережжі.
Поверхні суходолу й океану по-різному впливають на властивості повітряних мас, їх вологість, напрямок руху, температуру й ін. Уплив Тихого океану поширюється лише на прибережну смугу, оскільки повітряні маси з моря, перейшовши через
Гудзонова й Мексиканська затоки, які заходять далеко в суходіл, теж істотно впливають на клімат материка.
– Подумайте, як.
Уплив Атлантичного океану дещо стримується гірською системою Аппалачів. Найбільше опадів випадає на південному сході материка. Завдяки вологим пасатам, що приходять сюди з океану, цей район отримує до 2000 мм опадів за рік.
Мал. 93. Кліматична карта Північної Америки
У північних полярних районах, де при постійно низьких температурах виникає область високого тиску, переважають північно-східні вітри. Арктичні повітряні маси особливо далеко проникають на північному сході, де холодна Лабрадорська течія знижує літню температуру.
Рівнинний рельєф у середній частині материка не створює перешкод для руху повітря з півночі на південь і з півдня на північ. Тому холодне арктичне повітря взимку іноді може досягати берегів Мексиканської затоки, а тропічні маси можуть проникати далеко на північ. Погода на рівнинах досить мінлива. Великі відмінності в температурі й тиску між цими масами створюють умови для утворення сильних вітрів – ураганів. Ці потужні атмосферні смерчі – торнадо – приносять багато лиха: руйнують споруди, ламають дерева, піднімають і переносять великі предмети. Стихійні лиха пов’язані й з іншими процесами в атмосфері. У центральній частині материка спостерігаються часті посухи, суховії, пилові бурі, що знищують верхній шар родючого грунту. Трапляються вторгнення в субтропіки холодного повітря з Арктики, випадає сніг.
– Визначте найхолодніші, найжаркіші, найволотіші й найсухіші території материка. Поясніть їх розміщення.
Кліматичні пояси й типи клімату. Північна частина материка знаходиться в арктичному кліматичному поясі. Цілий рік тут панує холодне арктичне повітря. Найбільш низькі температури взимку спостерігаються в Гренландії. Тут часті тумани, велика хмарність, снігові бурі. Літо холодне, температура не піднімається вище +5 °С. Опадів випадає мало. У цих умовах утворюються льодовики.
Для субарктичного кліматичного поясу характерна сувора зима, яка змінюється прохолодним літом із похмурою, дощовою погодою. Кількість опадів невелика, сніговий покрив незначний.
Велика частина материка знаходиться в помірному кліматичному поясі, де добре виражена зміна клімату за сезонами. У межах поясу значно змінюється температура повітря й кількість опадів.
Виокремлюють чотири типи клімату: морський, помірно континентальний, континентальний і мусонний.
Узбережжя Тихого океану й західні схили Кордильєр охоплює область морського клімату. Температура тут мало змінюється впродовж року. Порівняно тепла зима й спекотне літо супроводжуються рясними дощами. За рік випадає 2000-3000 мм опадів.
Область помірно континентального клімату розташована в східній частині помірного поясу. Зима тут холодна, а літо вже не настільки спекотне. Опадів випадає в середньому до 1000 мм на рік.
Для області континентального клімату, що займає центральну частину поясу, навпаки, характерні сезонні відмінності. По-справжньому тепле літо змінюється холодною зимою. Опадів значно менше, ніж на узбережжі Тихого океану, – 400-600 мм на рік.
На крайньому сході поясу, під упливом холодної Лабрадорської течії, сформувалась область мусонного клімату. Літо нежарке, дощове, а зима холодніша, ніж на крайньому заході. Кількість опадів збільшується з наближенням до Атлантичного океану – 500-1000 мм на рік.
Субтропічний кліматичний пояс займає південну частину материка. Узимку температура рідко опускається нижче 0 °С, а сніг – рідкісне явище. Улітку тут панують сухі тропічні повітряні маси. У субтропічному поясі виокремлюють три типи клімату: середземноморський, субтропічний континентальний і субтропічний мусонний.
У тропічному кліматичному поясі знаходиться майже вся вузька частина материка й острови Карибського моря. Упродовж року тут панує жарке тропічне повітря. Саме завдяки йому клімат називають кліматом вічного літа, оскільки важко визначити тут теплий і холодний сезони. У зв’язку з тим, що умови зволоження в межах поясу неоднакові, виокремлюють два типи клімату: тропічний пустельний і тропічний вологий.
Тропічні широти Північної Америки в літньо-осінній час схильні до дії найпотужніших тропічних циклонів – ураганів, наслідком яких є катастрофічні руйнування.
Субекваторіальний кліматичний пояс охоплює крайню південну, най – вужчу частину континенту. Висока температура (вище +25 °С) зберігається впродовж року й майже не відчуває сезонних коливань. Опади випадають переважно влітку, коли сюди надходять вологі екваторіальні повітряні маси.
Кліматичні умови на більшій частині материка сприятливі для вирощування різних сільськогосподарських культур: у помірному поясі – пшениці, кукурудзи; у субтропічному – рису, бавовнику, цитрусових; у тропічному – кави, цукрової тростини, бананів. Тут збирають два, а іноді й три врожаї на рік.
Мал. 94. Кліматичні діаграми поясів Північної Америки
Запитання та завдання
1. Назвіть чинники, які впливають на формування клімату Північної Америки.
2. Визначте, які типи клімату Північної Америки характеризують подані кліматичні діаграми. Назвіть найхарактерніші ознаки кожного кліматичного поясу Північної Америки (“мал. 94, с. 135).
3. Порівняйте клімат Північної і Південної Америки. Які між ними відмінності, чим вони подібні?
4. Як би змінився клімат материка, коли б перенести гірські хребти Кордильєр із заходу на схід?
Працюємо з картою та атласом
Підпишіть на контурній карті кліматичні пояси й області Північної Америки. Позначте штрихуванням ту частину материка, клімат якої подібний до клімату вашої місцевості.
Сторінка дослідника
Дослідіть і порівняйте клімат півостровів, розташованих в одному кліматичному поясі: Аляска та Лабрадор (І варіант); Каліфорнія та Флорида (II варіант). Запишіть у зошит висновок, поясніть причини подібності та відмінності.
Цікавий факт
Скелясті гори, що оточують із заходу Великі рівнини, є причиною виникнення теплих вітрів – фенів, які тут називають чинук. Повітря, що надходить із хребтів, сильно прогрівається й стає сухим. Був випадок, коли за три хвилини температура повітря підвищилася на 47 °С! Не випадково чинук називають “пожирачем снігу” – сніг, не встигнувши розтанути, одразу випаровується.