Запам’ятовування промови

УКРАЇНСЬКА МОВА. ПІДГОТОВКА ДО ЗНО
РИТОРИКА

Запам’ятовування промови

Запам’ятовування вже складеної промови – це важливий етап підготовки до виступу. Адже від того, як добре оратор володіє матеріалом, залежить його впевненість, можливість використовувати весь обсяг потрібної інформації, здатність орієнтуватися у складних ситуаціях, відповідати на запитання слухачів.

Промову краще не читати з аркуша, а виголошувати з пам’яті, користуючись для довідки короткими записами. Не потрібно дослівно запам’ятовувати

текст, доцільніше запам’ятати зміст промови, щоб мати змогу вільно його переказувати. Промовець може користуватися планом, який допоможе дотримуватися обраної структури виступу, виписати тези – коротко сформульовані основні положення промови.

Навіть якщо під час виступу оратор матиме перед собою текст промови, перед тим його необхідно кілька разів прочитати, щоб потім легко було знайти потрібний уривок.

Поведінка оратора під час виступу

Враження, яке промова справить на слухачів, залежить не лише від її змісту й оформлення, а й від поведінки оратора під час виступу й навіть від його зовнішнього

вигляду.

ЦЕ ЦІКАВО!

Римський трибун Гай Гракх був настільки запальний, що нерідко під час промови втрачав над собою владу і, весь віддавшись гніву, починав кричати, сипати лайкою, так що кінець кінцем збивався і змовкав. Щоб позбутися цієї напасті, він удався до послуг розумного раба Ліцинія. Взявши до рук музичний інструмент, Ліциній кожного разу, коли Гай виступав, ставав позаду і, помічаючи, що Гай підвищив голос і вже готовий спалахнути, брав тихий і ніжний звук. Гай відразу стримував силу і почуттів і голосу, приходив до тями і заспокоювався…

Промовець під час виступу не повинен показувати свого хвилювання; варто поводитися впевнено і невимушено, але й достатньо стримано. Щоб не втомитися від говоріння, необхідно стежити за своїм диханням – дихати рівномірно, вдихаючи перед тим, як почати говорити, а також під час кожної паузи. Гучність голосу має бути відповідною до умов – розміру й акустики приміщення, кількості слухачів. Необхідно стежити за чіткістю та правильністю вимови, говорити виразно, щоб виступ не став незрозумілим і монотонним.

Жести і міміка оратора мають бути природними, кожен жест повинен мати певне значення. Стиль викладу, погляд, голос, міміка, жести оратора мають бути спрямовані на встановлення емоційного контакту з аудиторією.


1 Звезда2 Звезды3 Звезды4 Звезды5 Звезд (1 votes, average: 5.00 out of 5)
Loading...


Ви зараз читаєте: Запам’ятовування промови