Запитання до природи. За що нам удячні хатні улюбленці (рослини, тварини)?
СВІТ ЖИВОЇ ПРИРОДИ
Урок 42
Тема. Запитання до природи. За що нам удячні хатні улюбленці (рослини, тварини)?
Мета: сприяти засвоєнню учнями правил догляду за хатніми улюбленцями; виховувати відповідальність за виховання тварин, які живуть удома.
ХІД УРОКУ
I. Організаційний момент
>> Вправа “Погода”
– Яка зараз пора року?
– Який місяць?
– Яке число?
– Тепло чи холодно надворі?
– Який стан неба?
– Яка температура повітря?
– Чи були сьогодні протягом дня опади?
II. Повідомлення
– У кого з вас є хатні тварини?
– Як за ними доглядати?
III. Вивчення нового матеріалу
1. Вступне слово вчителя
– Тварини, які живуть поруч із людиною, дають їй радість. Вони звикли до людей. Чи достатньо уваги ми їм приділяємо? Чи комфортно їм поряд із нами? Чи здогадуємося ми про їх бажання?
“Ми відповідаємо за тих, кого приручили”, – сказав французький письменник Антуан де Сент-Екзюпері у своїй повісті “Маленький принц” про тих слабких і незахищених, які були поряд із ним.
– Які ще чотириногі тварини живуть поряд із людиною?
– Що ви знаєте про собак
– А що хочете дізнатися ще?
– Як дізнатися про настрій собак і кішок?
– Як правильно за ними доглядати?
– Чи можуть хатні тварини прожити без людини? А людина без них?
– Ви хотіли дізнатися, як правильно доглядати за тваринами. А чи важливо це для тварини?
– Чому?
– Поміркуйте, які особисті речі потрібні вашим вихованцям?
– А без них вони можуть обійтися?
2. Аналіз ситуацій
– Хатні тварини створюють у будинках затишок. Людина годує своїх улюбленців, піклується про них. Важливо правильно обрати хатнього улюбленця. Багатьом хатнім тваринам потрібно зовсім мало місця, а іншим потрібна велика територія.
Ганна хоче мати хвилясту папужку, а Ваня – хом’яка.
– Про що вони повинні подумати?
– Що потрібне для цих хатніх тваринок?
– Як за ними слід доглядати?
– Розкажіть про тварин, які зазвичай мешкають у міських квартирах, як вони виглядають. Як слід за ними доглядати?
3. Робота в групах. Складання правил догляду за хатніми улюбленцями
Учні класу об’єднуються у 3 групи. Кожна група отримує аркуш із запитаннями. Користуючись ілюстраціями на дошці та власним досвідом, діти відповідають на них.
Запитання для 1-ї групи
– Чи потрібний вихованець у будинку?
– Як його годувати?
Запитання для 2-ї групи
– Як стежити за здоров’ям, як лікувати?
– Як вигулювати вихованця?
Запитання для 3-ї групи
– Як обладнати місце в кімнаті?
– Як навчати вихованця?
– Нагадайте, як ми повинні вислуховувати одне одного? (Уважно, не перебиваючи, вислухати точку зору однокласника. Шанувати думку одне одного, не сваритися. Доповнювати відповіді тільки після виступу однокласників.)
Групи захищають свої проекти (використовують різні форми захисту проектів: можна обрати представника від групи або надати можливість усій групі озвучити колективно складені правила, головне – створити максимально комфортні умови для вираження думок учнів).
Висловлювання учня коригують, згодом вивішують узагальнені, уточнені правила.
– Чи потрібний вихованець у будинку? (Про це слід запитати дозволу в батьків.)
– Як годувати вихованця? (Кормом або їжею, спеціально приготовленою для тварини.)
– Як стежити за здоров’ям? Як лікувати? (Доглядати за вихованцем. Якщо захворів – іти до ветеринара.)
– Як вигулювати вихованця? (Собаку – з намордником і на поводку.)
– Де обладнати місце в кімнаті? (У сухому, без протягів місці.)
– Як учити собаку? (Дресирувати)
>> Фізкультхвилинка
– Уявіть, що кожний із вас кішка або собака. Покажіть тварину так, щоб можна було її впізнати за характерними звичками.
– Пострибайте, як стрибає собачка. Зігніть спинку так, як це робить кішка.
– Пройдіть два кроки так, як ходить кішка.
– Як гавкає дорослий собака? цуценя?
– А як нявкає кішка? кошеня?
IV. Узагальнення й систематизація знань та вмінь учнів
1. Цікаве – про мову тварин
– Ви побували в ролі хатніх тварин. Як ви вважаєте, у собак і кішок є своя мова? Напевно, що так.
– Якщо кішка треться носом, її потрібно погладити.
– Якщо кішка лежить на дивані з напівзаплющеними очима – їй приємно у вашій присутності.
– Кішка любить, щоб її гладили за напрямом росту шерсті по спинці між вушками.
– Якщо кішка хоче гратися, вона заглядає у вічі й відстрибує вбік.
– Кішкам подобаються двоскладові клички.
– Кішка треться тоді, коли демонструє, що людина належить їй.
– Кішкам потрібно лазити по деревах, щоб гострити кігті й мітити свою територію.
– Якщо кішка їсть траву, нехай їсть скільки схоче: таким чином вона лікується.
– Коли кішка муркоче, їй дуже гарно. Коли сердиться, вона звужує зіниці й настовбурчує вуха вперед.
– Хвіст кішки вміє “розмовляти”, він виказує почуття своєї господині.
– Коли кішка ворушить кінчиком хвоста, їй цікаво.
– Якщо кішка стоїть у позі “хвіст трубою”, вона радіє і дуже задоволена.
– Якщо кішка опустила хвоста, вона втомлена і хоче відпочити.
– Якби собаки вміли говорити, вони б, неодмінно, висловили свою любов до людини, і сказали:
Я хочу, щоб ти зі мною був завжди,
Мене годував,
Мене поїв,
Дав куточок затишний мені,
Де б відпочивав я в солодкому сні,
І рази тричі на день
На повітря виводив мене.
За усе я щедро відплачу:
Тебе бути добрим навчу.
2. Чи знаєте ви?
– Багато тисячоліть тому люди почали приручати потрібних їм тварин – коней, корів, кіз, собак тощо. Приручення тварин полегшило життя людини.
У Давньому Єгипті хатні вихованці з’явилися 4000 років тому. Це були кішки, гієни і навіть леви.
3. Гра “Так буває чи ні”?
У грі беруть участь усі діти класу. їх завдання: уважно слухати вірш, а якщо в ньому прозвучить якось неточність (або те, чого насправді не буває), вони повинні подати знак – плеснути в долоні.
Собака сідає грати на гармошці.
Пірнають в акваріум руді кішки.
Шкарпетки починають в’язати канарки.
Квіти малюки поливають з лійки.
Дідусь на віконці лежить, загорає,
А внучка й бабуся в ляльки грають.
А риби читають веселі книжки,
Віднявши тихенько їх у хлопчаків.
4. Створення книги “Клички тварин”
Учитель пояснює, що для створення іменної книжки тварин потрібно зробити фотографії або намалювати своїх улюбленців (корів, телят, лошат, котів, собак, хом’яків, папуг, черепах, рибок). Розмістити фотографії чи малюнки в альбомі. Підписати їх, зазначити клички.
5. Читання вірша
На шибках малює квіти
Нам мороз свої зимові,
А в кімнаті є у діток
Квіти справжні і чудові.
Любо глянути на них –
Зеленавих та живих.
За віконцем – хуртовина,
Заметіль гуде-кружляє,
А в теплі у нас рослини
І ростуть, ще й розцвітають.
До маляток тягнуть віти,
Мов нагадують малятам,
Щоб не забували діти
Своїх друзів поливати.
– Як потрібно доглядати за рослинами?
– Коли їх слід поливати? Чи у всі пори року не роблять однаково? (Улітку – щодня ввечері, узимку – зранку і меншою кількістю води)
– Коли їх краще пересаджувати? (Навесні або після цвітіння)
– Чому рослини не слід поливати, коли на них падає сонячне проміння? (Коли світить сонце, краплини води, які залишилися після поливу на стеблах і листях рослин, збирають його промені, як маленькі збільшувальні скельця, і рослина може дістати опіки.)
Учитель розповідає, як доглядати за кімнатними рослинами.
– Кімнатні рослини потрібно ставити на добре освітлені місця, поливати. Воду для поливання слід брати не холодну, а таку, що стояла 3-4 години в приміщенні. Від холодної води рослина може загинути. Не слід наливати багато води. Час від часу потрібно протирати листочки.
V. Підсумок уроку
– Що ви запам’ятали?
– Яка думка була головною на уроці?
Узагальнюючи відповіді дітей, учитель говорить: “На відміну від диких тварин, хатні улюбленці потребують нашої турботи й любові. Пам’ятайте про це, коли берете тварину у дім”.
– За що нам удячні хатні улюбленці (рослини, тварини)?