Захист від жучків

Економічна безпека підприємства

Розділ 4. СИСТЕМА ЗАХИСТУ ПІДПРИЄМСТВА

4.7. Технічні засоби захисту бізнесу

Захист від “жучків”

Як уже зазначалося, одним із найзручніших зручних способів одержання інформації є радіомікрофони, тобто “жучки” чи “клопи”. Оскільки вони передають інформацію на відстань чи навіть ведуть запис без передачі, у будь-якому випадку має місце радіовипромінювання, виділення тепла і локальні зміни температури. Якщо розвідка удосконалює апаратуру в напрямку зменшення небажаних побічних

явищ, зробити їх непомітними, знайти прикриття, то технічна контррозвідка зайнята пошуком слідів технічних пристроїв.

– Оскільки “жучок” поміщається в який-небудь матеріал навколишнього середовища – стіну, підлогу, стелю, предмети побуту тощо, він може бути виявлений декількома способами:

1) просвічуванням за допомогою рентгенівської апаратури;

2) радіолокацією;

3) контролем магнітного поля;

4) контролем теплових випромінювань.

Спеціальні приймачі для пошуку радіопередавачів зазвичай називають сканерами. Багато моделей їх виробляється в США, Німеччині, Японії, інших країнах і вже

продаються на ринках країн СНД за цінами від кількох сотень до десятків тисяч доларів. Відомі Японські сканери IC-R – 1; IC-R-100; IC-R-7100; IS-R-9000; AR-3000A та ін. їх робочі діапазони коливаються від 0,03 до 2036 МГц; чутливість – від 0,2 до 6 МкВ, кількість каналів – від 100 до 1000, а вага – від одного до 20 кілограмів.

Дуже ефективним засобом є приймачі-сканери, що можуть автоматично реєструвати пристрої, що підслуховують, протягом 24 годин доби на стрічковому графобудівнику. Для прикладу можна назвати комплекс OSC-500 (OSCOR) компактних габаритів (розміщається в кейсі) чи СРМ-700 (“Акула”), що дозволяє не тільки виявляти “жучки”, а й телефонні закладки та коштує приблизно $3400, а також багатофункціональні пошукові прилади ST-031 “Піранья” та ST-032.

Для цих же цілей часто використовуються аналізатори спектра. Вони не менш зручні в застосуванні і мають трохи меншу чутливість у порівнянні зі сканерами. Аналізатори спектра виробляються не тільки за кордоном, айв країнах СНД: Білорусії, Росії, Україні. Відомі аналізатори спектра ZWOB 2, ZWOB 4, СМ-4-21, SR2000 та ін. .

Рентгенівська апаратура для пошуку вмонтованих “жучків” побудована на фіксації іншої щільності матеріалів “жучка” у порівнянні з щільністю середовища, в яке він вмонтований. Правда, радянські фахівці, коли будували будинок для посольства США в Москві, ухитрилися навіть у сталеві балки перекриттів умонтувати “жучки”, що за щільністю матеріалу не відрізнялися від щільності балок. Рентгенівська апаратура громіздка і зазвичай використовується рідко, та й лише спеціальними державними контррозвідувальними службами.

Великі можливості для виявлення “жучків” закладені в тепловізійній техніці. Вже сьогодні тепловізори здатні виявляти зміни порядку 1 мкВт. Вони вже застосовуються в медицині й ветеринарії для визначення осередків захворювань по зміні температури тіла та в інших галузях біології. Використання цих приладів у контррозвідці поки ще не одержало широкого поширення, але є всі передумови їхньої появи в найближчому майбутньому. В даний час відомим і доступним є тепловізор SP Thermo View M3, призначений для виявлення камер, мікрофонів, радіопередавачів.

Мікромагнітофони, що не передають, а тільки фіксують інформацію, відшукуються по полю, що створює електродвигун чи генератор струму стирання. В Росії виробляється подібний детектор PTRD-12, який виявляє звукозаписну апаратуру на відстані 40-60 см, при цьому переборюється навіть “шумове” прикриття закладки. Прилад здатний зафіксувати сигнал від електродвигуна магнітофона на фоні зовнішніх перешкод, які у тисячі разів переважають сигнал об’єкта пошуку.

Для захисту конфіденційних розмов можуть застосовуватись прилади для знешкодження диктофонів типу Шумотрон-5 (барсетка) та Шумотрон-3 (кейс). З появою на ринку цифрових диктофонів, які не підлягають впливу електромагнітних випромінювань, єдиним способом захисту залишається акустичний шум. Прилад MNG-300 створює такий шум в усьому голосовому діапазоні.

Для захисту інформації, що знімається лазерними пристроями, спрямованими ззовні на вікна і стіни приміщень, використовується два прийоми, що вирішують ту саму задачу різними способами. Як відомо, розвідник, направивши промінь на стіну чи вікно, приймає його відображення з усіма коливаннями, що викликані усним мовленням чи працюючими в приміщенні аудіосистемами, телефонами тощо. Завдання захисту зводиться до того, щоб амплітуду коливань скла, бетонної стіни тощо зробити іншою, ніж викликає її людська мова чи відтворюючі її технічні системи. Ефект розбіжності амплітуди коливань викликається двома способами: механічним і електронним. Перший передбачає встановлення віконного скла з товщиною, що змінюється, по всьому полю у приміщеннях, що найбільшою мірою піддані ймовірному технічному (лазерному) впливу. Це не так красиво, коли на перший погляд скло здається бракованим, спотворює світлові промені. Але воно спотворює й амплітуду коливань мови. Тож потрібно вибрати між естетикою шибки чи безпекою приміщення.

Якщо ви не бажаєте мати кривих шибок у власному кабінеті, тоді застосовуються електронні модулятори коливань (наприклад TRN-2000).

Оскільки на ринку з’явились мобільні телефони “Spy GSM phone”, які автоматично піднімають слухавку при дзвінку з визначеного номеру та при цьому не дають звукового сигналу і не змінюють зображення на дисплеї, практично будь-який телефон може бути перепрограмований або замінений ідентичною моделлю з встановленою відповідною функцією, після чого прослуховування розмов не становить проблеми, оскільки телефон майже завжди знаходиться поруч. При цьому контроль можна вести з будь-якого місця, де є покриття GSM. На сьогодні придбати такий телефон досить просто: таку функцію мають NOKIA 8850, 8310,8250 ,8210, 7250, 7210,6610, 6500, 6100, 3390, 3350, 3330, 3315…, SIMENS М50, С55, S55 тощо. Для захисту від знімання інформації через мобільний телефон створені прилади “GSM сейф” (настільна підставка з дерева) та “GSM кейс” (шкіряний чохол для носіння на поясі). Також можуть ви

Користовуватись пригнічувані GSM телефонів типу SRC 300А, SRC 120, SRC-250, SRC-100, SRC-200 в місцях небажаної роботи мобільних телефонів.


1 Звезда2 Звезды3 Звезды4 Звезды5 Звезд (1 votes, average: 5.00 out of 5)
Loading...


Ви зараз читаєте: Захист від жучків