Зміст і форми словникової роботи
6.2. Зміст і форми словникової роботи
Словникова робота повинна спиратися на знання, набуті учнями в процесі засвоєння лексики і фразеології. Сучасна методика рекомендує вивчення слова і проведення словникової роботи на всіх рівнях – фонетичному, словотвірному, морфологічному, лексичному і синтаксичному. У центрі уваги вчителя повинні стати такі основні об’єкти словникової роботи:
1) слова і стійкі словосполучення, з якими учні зустрічаються вперше або значення яких не зовсім розуміють;
2) лексико-семантичні ряди, групи слів,
3) співвідносні лексичні засоби: слова активної і пасивної лексики, літературні і позалітературні слова, нейтральні і стилістично забарвлені слова тощо;
4) словниковий запас учнів, відповідність його літературній нормі.
Основою словникової роботи є опора на лексичне значення слова. На фоні цього поняття визначається зміст словникової роботи: пояснення значень нових слів, робота над спільним і відмінним у значенні слів, встановлення системних відношень між словами, добір стрижневих (ключових) слів і виражальних засобів для конструювання певного висловлювання, виявлення
Засвоєння лексичного значення слова проводиться в певній послідовності. Спочатку учні ознайомлюються з тематичними рядами слів, що служать для повідомлення на певну тему, наприклад: “Школа”, “Моя Батьківщина”, “Символи України”, “Моє захоплення” тощо. Ознайомлення з тематичними рядами слів виходить за межі уроків рідної мови і переноситься на уроки інших предметів. Загальнонаукові терміни, терміни певної галузі знань – завжди замкнені тематичні групи, засвоєння яких сприяє збагаченню індивідуального лексичного запасу. У роботі над лексичним значенням слова важливу роль відіграють логічні ряди слів – слова однієї тематики, але розміщені
За ступенем зростання, узагальнення смислу, за родо-видовими ознаками, наприклад: корова – ссавець – тварина;хата – споруда – предмет; яблуня – дерево – рослина.
Наступні форми лексичної роботи – засвоєння багатозначних і вжитих у переносному значенні слів, слів-синонімів, антонімів, омонімів. Робота над значенням і вживанням слова є центром словникової роботи і повинна проводитися з опорою на текст, що має бути стилістично диференційованим і відображати художнє, наукове, публіцистичне мовлення.
Робота над збагаченням лексики учнів багатогранна. Найчастіше вона містить такі етапи: 1) виділення слова з контексту; 2) розкриття смислового значення слова; 3) з’ясування сполучуваності його з іншими словами; 4) пояснення відтінків значення слова; 5) запис його в зошит або словничок; 6) використання його в усному і писемному мовленні. Так, під час вивчення теми “Іменник” є широкі можливості для роботи над збагаченням словникового запасу учнів, зокрема над іменниковими синонімами. Наприклад, аналізуємо значення слів діло, справа, робота, труд, праця під час з’ясування лексичних ознак іменника в 6 масі. Нам часто доводиться вживати ці слова, бо вони стосуються діяльності людини, причому називають різні її види в найзагальніших рисах. Тому бажано, щоб учні точно уявляли їхнє значення.
Слово діло за значенням найзагальніше в цьому синонімічному ряді. Воно означає будь-яку роботу, працю, заняття взагалі.
1. Без діла псується сила. 2. Діла на копійку, а балачок на карбованець (Народна творчість). 3. Діло в неї горіло в руках (І. Нечуй-Левицький).
Іноді слово діло неправильно вживають у значенні “справа”. Наприклад, дехто каже: Я прийшов по такому ділу – треба: Я прийшов у такій-то справі або Як твої діла? – треба: Як твої справи?
До слова діло близьке за значенням слово робота, тільки останнє на відміну від першого означає якийсь конкретний вид трудової цілеспрямованості (сидіти без діла і бути без роботи).
Слово труд вживається як застаріле в тому самому значенні, що й праця, але зрідка (найчастіше в поезії) і його можна замінити словом праця.
Якщо слово труд означає діяльність, пов’язану з певними труднощами, з переборюванням їх, його не можна замінити словом праця:
1. Вона йшла з трудом, ледве пересувала ноги (О. Копиленко). 2. По усіх своїх трудах та по усіх пригодах Остап повертавсь додому (Марко Вовчок).
Розкриваючи лексико-граматичні ознаки іменників, звертаємо увагу учнів па ті слова, що означають опредмечені якості, ознаки, дії чи стани. Щоб навчити чітко розмежовувати їх, варто запропонувати ряд завдань, які можна виконувати під час вивчення іменників, прикметників і дієслів:
– Від поданих прикметників утворити іменники і розкрити їх значення.
Ясний, ніжний, білий, блакитний, мужній, добрий, злий, сумлінний, серйозний, радісний.
– Виписати окремо іменники на означення якостей, властивостей, дії, стану і пояснити їх значення. Ввести слова у словосполучення.
Абсолютність, абсурдність, автономність, базування, бажання, боротьба, ввічливість.
Вагання, вартість, весілля, вибачення, зрозумілість, зібрання, швидкість, спів, чаювання, хода, рожевість. родючість, тлумачення, формальність.
– Назвати дієслова, від яких утворені подані іменники. З виділеними словами скласти словосполучення Базікання, вибачення, зібрання, ходьба, плавання, прогулянка, недомовка, обдирання, об’єднання, переміщення, перемога, просьба, розгром, сіпанина, твердження. уособлення, формування.
Такі завдання на зіставлення іменників з прикметниками і дієсловами допомагають учням усвідомити граматичне поняття предметності. Поряд з цим учні удосконалюють навички правильно визначати лексичне значення слова.
У синтаксисі реалізується функціонування всіх мовних одиниць, і це створює умови для супровідного повторення й закріплення лексичних понять під час вивчення різних синтаксичних тем. Увага до семантики мовних одиниць дозволяє вивчати синтаксичні одиниці на семантично-стилістичній основі, розкривати внутрішні зв’язки між їх структурою, значенням і функціонуванням у мовленні.
Вивчаючи словосполучення, їх структуру і значення, способи зв’язку слів у словосполученнях, слід проводити повторення лексичних понять у функціонально-стилістичному аспекті і на складнішому дидактичному матеріалі. Словосполучення дає можливість розглядати мовні одиниці в різних лексико-семантичних і граматичних взаємозв’язках, виховує в учнів увагу до сполучуваності слів, сприяє виробленню вмінь будувати словосполучення, попередженню мовних помилок. Знання учнів з лексики поглиблюються, удосконалюються вміння розрізняти лексичне і граматичне значення слів, правильно користуватися словом у власному мовленні. Школярі вчаться розрізняти словосполучення і слово як дві номінативні одиниці мови, розуміти роль словосполучення як мовного засобу, що конкретизує загальне значення слова. Так, у словосполученнях пшеничне поле, безмежне поле, працювати в полі значення слова поле конкретніше, ніж значення окремого слова поле.
Смисловий зв’язок між словами в словосполученні зумовлений семантикою слова, належністю до тієї чи іншої частини мови, здатністю сполучатися з іншими словами. Досвід показує, що найбільше граматичних помилок учні допускають у способах зв’язку слів (узгодженні, керуванні). Під час вивчення способів підрядного зв’язку необхідно підкреслити велику роль лексичного значення слів. Види синтаксичного зв’язку часто спираються на здатність слова сполучатися з іншими словами. Це зумовлює велику різноманітність семантичних відношень між словами у словосполученнях і синонімію та антонімію останніх.
Робота над збагаченням лексичного запасу учнів проводиться під час розвитку мовлення. Окрім повторення лексичних понять, на таких уроках варто готувати учнів до написання творів, підпорядковуючи словникову роботу певній лексико-семантичній групі, об’єднаній однією темою. Наприклад, у 6 класі під час вивчення теми “Запозичені слова” можна провести екскурсію в аптеку. Пояснюємо учням, з якою метою проводиться ця екскурсія, пропонуємо тематичний словничок аптечних термінів: рецепт, фармацевт, реєстратура, інтанглази, рецептар-контролер, асистент, аналітик та ін. Ці та дібрані учнями професійні слова фармацевтів мають бути використані у творчих роботах учнів на тему “В аптеці”. Проведена робота свідчить, що учні свідомо засвоїли слова з лексики фармацевтів, бо вони бачили конкретні предмети, що носять ці назви. Крім того, учні збагатили свій словниковий запас.
Related posts:
- Лінгводидактичні основи словникової роботи 6. СЛОВНИКОВА РОБОТА НА УРОКАХ УКРАЇНСЬКОЇ МОВИ 6.1. Лінгводидактичні основи словникової роботи Лексика української мови вивчається у двох напрямах: розділ “Лексикологія” і робота над словом у процесі навчання мови в 1-4 і 5-11(12) класах. Ці два аспекти вивчення словникового складу рідної мови вимагають розрізнення таких понять, як “вивчення лексики” і “словникова робота”. Вони не завжди […]...
- Форми і зміст позакласної роботи 10.2. Форми і зміст позакласної роботи Форми позакласної роботи в школі різноманітні: одні з них проводяться постійно зі сталим складом учнів їх називають систематичними. До таких форм належать випуск стіннівок, підготовка усних журналів, мовних радіопередач, засідання мовного гуртка, робота в системі Малої академії наук (МАН). До епізодичних форм належать олімпіади, тиждень української мови, мовні ранки […]...
- Зміст позакласної роботи Зміст позакласної роботи Основним змістом позакласної роботи є: – засвоєння загальних відомостей про мову, актуальних питань з лексикології, фразеології, граматики, стилістики, риторики тощо; – ознайомлення з лексикографічними, енциклопедичними, довідковими виданнями; – ознайомлення з етимологічними відомостями; – опрацювання лінгвістичного матеріалу, що відбиває сучасний стан мови; – вивчення відомостей з культури мовлення. З метою формування у школярів […]...
- Формування лексичних умінь і навичок 6.7. Формування лексичних умінь і навичок Вивчення розділу “Лексикологія” і подальша словникова робота на уроках української мови формують в учнів лексичні вміння і навички, передбачені програмою української мови в кожному класі. Значна частина вмінь і навичок формується в 5-6 класах, де вивчається розділ “Лексикологія”. У 5 класі учні повинні з’ясовувати значення слів самостійно, користуючись тлумачним […]...
- АНАЛІЗ ПЕРЕВІРНОЇ РОБОТИ. ПОВТОРЕННЯ Й УЗАГАЛЬНЕННЯ ВИВЧЕНОГО ПРО СЛОВО Мета: узагальнити знання учнів про лексичне значення слова; розвивати вміння визначати значення слова в контексті; виховувати любов до рідного слова. Хід уроку ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ II. АНАЛІЗ ПЕРЕВІРНОЇ РОБОТИ III. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ ТА МЕТИ УРОКУ – Сьогодні ми починаємо подорож країною Слова. Повторимо, які значення можуть мати слова, а також будемо вчитися визначати значення слова в […]...
- АНАЛІЗ ПЕРЕВІРНОЇ РОБОТИ. СЛОВО. ЗНАЧЕННЯ СЛОВА Урок 22. АНАЛІЗ ПЕРЕВІРНОЇ РОБОТИ. СЛОВО. ЗНАЧЕННЯ СЛОВА Мета: узагальнити знання учнів про лексичне значення слова; розвивати вміння визначати значення слова в контексті; виховувати любов до рідного слова. Хід уроку I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ II. АНАЛІЗ ПЕРЕВІРНОЇ РОБОТИ III. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ ТА МЕТИ УРОКУ – Сьогодні ми починаємо подорож країною Слова. Що пригадаємо і про що […]...
- Аналіз контрольної роботи. Узагальнюючий урок. Колективна усна розповідь на тему “Наш рідний край” Урок 123 Тема. Аналіз контрольної роботи. Узагальнюючий урок. Колективна усна розповідь на тему “Наш рідний край” Мета: проаналізувати результати контрольної роботи, підбити підсумки навчальної діяльності за рік; розвивати мовлення дітей; виховувати любов до рідного краю. Обладнання: пейзажні ілюстрації природи рідного краю. ХІД УРОКУ I. Аналіз контрольної роботи II. Актуалізація опорних знань та мотивація навчання Вчитель […]...
- Аналіз контрольної роботи. Слова, що означають назви предметів. Складання речень. Вимова й написання слова портфель Урок 42 Тема. Аналіз контрольної роботи. Слова, що означають назви предметів. Складання речень. Вимова й написання слова портфель Мета: проаналізувати результати контрольної роботи; ознайомити дітей зі словами, які означають назви предметів, їх характерними ознаками; розвивати вміння класифікувати предмети; розширити уявлення учнів про різноманітність професій. ХІД УРОКУ I. Організаційний момент II. Аналіз контрольної роботи III. Актуалізація […]...
- АНАЛІЗ ПЕРЕВІРНОЇ РОБОТИ. ПОВТОРЕННЯ ЗНАНЬ ПРО ЛЕКСИЧНЕ ЗНАЧЕННЯ СЛОВА Мета: узагальнити знання учнів про лексичне значення слова; розвивати вміння визначати значення слова в контексті; виховувати любов до рідного слова. ХІД УРОКУ I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ От і все, дзвенить дзвінок. В гості йде до нас урок. Спішіть, поспішайте, За парти сідайте. II. АНАЛІЗ ПЕРЕВІРНОЇ РОБОТИ III. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ, МЕТИ УРОКУ – Сьогодні ми подорожуватимемо країною […]...
- Значення і форми методичної роботи 11.2 Значення і форми методичної роботи В. Сухомлинський писав: “Школа – це насамперед учитель. Особистість учителя – наріжний камінь виховання”. Справжній учитель словесник – це одночасно майстер і духовно багата особистість. Високий рівень, на який піднялася методика сьогодні, вимагає від учителя значно більших знань, ніж це було кілька років тому. У зв’язку з цим нова […]...
- Аналіз перевірної роботи. Суфікс. Роль суфіксів Тема: Аналіз перевірної роботи. Суфікс. Роль суфіксів Мета: сформувати в учнів поняття про частину основи – суфікс та його словотворчу роль; активізувати і збагачувати лексику учнів; виховувати інтерес, любов до рідної мови, спостережливість, уважність на уроці. Тип уроку: урок формування мовної компетенції. Обладнання: підручник, зошит. Перебіг уроку І. Організаційний момент Ось дзвінок сигнал подав – […]...
- Аналіз перевірної роботи. Закріплення та узагальнення вивченого про речення Тема: Аналіз перевірної роботи. Закріплення та узагальнення вивченого про речення Мета: повторити і закріпити знання учнів про речення; формувати навички правильного інтонування речень; вдосконалювати вміння ділити текст на речення, доповнювати речення потрібними за змістом словами; розвивати зв’язне мовлення школярів; виховувати любов до книги. Тип уроку: урок засвоєння нових знань (формування мовної компетенції). Обладнання: підручник, зошит. […]...
- Форми слова і споріднені слова УКРАЇНСЬКА МОВА. ПІДГОТОВКА ДО ЗНО БУДОВА СЛОВА. СЛОВОТВІР Будова слова Форми слова і споріднені слова У мові є слова змінювані (іменники, прикметники, числівники, займенники, дієслова) та незмінювані (прислівники, прийменники, частки, сполучники, вигуки). Кожне змінюване слово має систему форм (відмінкових, особових та ін.), але в усіх формах лексичне значення слова залишається тим самим. У реченнях: Слово […]...
- Аналіз перевірної роботи. Звуки і букви. Алфавіт. Складання речень Урок 81 Тема. Аналіз перевірної роботи. Звуки і букви. Алфавіт. Складання речень Мета: дати уявлення про роль звуків у розпізнаванні лексичного знання слів; розвивати вміння розрізняти звук і букву; поглиблювати знання учнів про звуко-буквений склад слів; виховувати чіткість у мовленні, акуратність. ХІД УРОКУ I. Організаційний момент II. Аналіз перевірної роботи III. Актуалізація опорних знань 1. […]...
- Аналіз контрольної роботи. Слово. Значення слова. Багатозначні слова. (Вправи 74-78) Тема. Аналіз контрольної роботи. Слово. Значення слова. Багатозначні слова. (Вправи 74-78). Мета. Закріпити вміння розрізняти пряме і переносне значення слів і вміння вживати в мовленні багатозначні слова; розширити уявлення про значення слів і їх вживання. Обладнання: індивідуальні картки. Хід уроку I. Організація класу. II. Аналіз контрольної роботи (“Мова і мовлення”, “Текст”, “Речення”). Вчитель повідомляє результати […]...
- Аналіз контрольної роботи. Іменник як частина мови Урок 27 Тема. Аналіз контрольної роботи. Іменник як частина мови Мета: актуалізувати знання учнів про іменник як частину мови, його морфологічні ознаки; вчити складати характеристику іменника як частини мови; розвивати аналітичні й синтетичні вміння дітей; виховувати любов до рідної мови. Обладнання: словнички для запису словникових слів. ХІД УРОКУ I. Аналіз контрольної роботи II. Актуалізація опорних […]...
- Основа слова і закінчення змінних слів. Форми слова і спільнокореневі слова БУДОВА СЛОВА. СЛОВОТВІР. ОРФОГРАФІЯ УРОК № 78 Тема. Основа слова і закінчення змінних слів. Форми слова і спільнокореневі слова Мета: поглибити знання учнів про основу слова і закінчення змінних слів, про форми слова і спільнокореневі слова; домогтися засвоєння ними мовного матеріалу; навчати учнів визначати основу слова та закінчення змінних слів, розрізняти форми слова і спільнокореневі […]...
- Економічний зміст оплати праці та її форми БУХГАЛТЕРСЬКИЙ ОБЛІК ЧАСТИНА 2. БУХГАЛТЕРСЬКИЙ ФІНАНСОВИЙ ОБЛІК Розділ 5. Облік праці та її оплати 5.1. Економічний зміст оплати праці та її форми Основним нормативно-правовим документом, який визначає економічні, правові та організаційні засади оплати праці працівників, які перебувають у трудових відносинах, на підставі трудового договору з підприємствами, установами, організаціями усіх форм власності та господарювання (далі – […]...
- Роль і місце позакласної роботи в системі навчання української мови 10. ПОЗАКЛАСНА РОБОТА З УКРАЇНСЬКОЇ МОВИ 10.1 Роль і місце позакласної роботи в системі навчання української мови Важливого складовою навчально-виховного процесу є позакласна робота з української мови, під якою розуміють цілеспрямовані, організовані на добровільних засадах, на основі пізнавальних інтересів учнів мовні заняття з ними, що виходять за межі уроків, іноді й за межі програми з […]...
- Підготовка до підсумкової роботи за рік Урок 120 Тема. Підготовка до підсумкової роботи за рік Мета: актуалізувати знання і вміння, набуті за рік; розвивати мовні вміння; виховувати вміння працювати самостійно й співпрацювати у парі і групі. ХІД УРОКУ I. Перевірка домашнього завдання (вправа 235) Перший учень з місця читає виписані словосполучення, пояснює дописані закінчення. Другий учень на дошці записує розбір за […]...
- Аналіз контрольної роботи. Поняття про числівник як частину мови. Спостереження за функціональною роллю числівників у мовленні Урок 73 Тема. Аналіз контрольної роботи. Поняття про числівник як частину мови. Спостереження за функціональною роллю числівників у мовленні Мета: ознайомити учнів з новою частиною мови – числівником, дати початкове поняття про числівник, його функцію в мовленні, вчити застосовувати знання про числівник на практиці і правильно вживати у мовленні; розвивати інтерес до вивчення природи; виховувати […]...
- ЗМІСТ І ФОРМИ ФІНАНСОВОГО МЕНЕДЖМЕНТУ ПІДПРИЄМНИЦТВО Розділ 6 РОЗРАХУНКИ ФІНАНСОВОЇ СТІЙКОСТІ ПІДПРИЄМСТВА 6.2. ЗМІСТ І ФОРМИ ФІНАНСОВОГО МЕНЕДЖМЕНТУ Фінансовий менеджмент треба розглядати як інтегральне явище, що має різні форми прояву. З функціональної точки зору фінансовий менеджмент являє собою систему економічного управління і частину фінансового механізму. З інституційного погляду фінансовий механізм є органом управління. З організаційно-правової точки зору фінансовий менеджмент – […]...
- Аналіз перевірної роботи. Поняття про закінчення Тема: Аналіз перевірної роботи. Поняття про закінчення Мета: формувати в учнів уміння змінювати слова за запитаннями, виділяти змінну частину, визначати закінчення у слові, поданому в кількох формах; пояснити роль закінчення для зв’язку слів у реченні; розвивати мовлення, вміння аналізувати, зіставляти; виховувати любов до книги. Тип уроку: урок засвоєння нових знань (формування мовної компетенції). Обладнання: підручник, […]...
- Синтаксичний розбір словосполучення СИНТАКСИС І ПУНКТУАЦІЯ Словосполучення Синтаксичний розбір словосполучення 1. Виділити словосполучення з речення. 2. Назвати головне і залежне слова, поставити питання. 3. Визначити вид словосполучення за головним словом (іменне, дієслівне, прислівникове). 4. Зобразити словосполучення схематично. Крута балка починалася одразу ж за селом (Григір Тютюнник). Крута балка. Головне слово – Балка. Балка (яка?) крута – залежне слово. […]...
- Послідовність розбору словосполучення – Словосполучення і речення УКРАЇНСЬКА МОВА. ПІДГОТОВКА ДО ЗНО СИНТАКСИС І ПУНКТУАЦІЯ Словосполучення Послідовність розбору словосполучення 1. Речення з аналізованим словосполученням. 2. Вказати головне і залежне слово (поставити питання). 3. Вказати вид словосполучення за будовою і за характером головного слова. 4. Вказати спосіб зв’язку залежного слова з головним. 5. Визначити вид словосполучення за головним словом. 6. Накреслити схему будови […]...
- Аналіз контрольної роботи. Повторення вивченого про слово, речення, види речень за метою висловлювання та інтонацією. Добір спільнокореневих слів Урок 118 Тема. Аналіз контрольної роботи. Повторення вивченого про слово, речення, види речень за метою висловлювання та інтонацією. Добір спільнокореневих слів Мета: повторити вивчене про слово; систематизувати знання про речення, його види за метою висловлювання та інтонацією; закріпити знання учнів про корінь слова, удосконалювати вміння добирати споріднені слова; виховувати повагу до людей робітничих професій, любов […]...
- Аналіз контрольної роботи. Текст, його головна думка, заголовок. Порядок виконання звуко-буквеного аналізу слова. Порядок розбору слів за будовою Урок 113 Тема. Аналіз контрольної роботи. Текст, його головна думка, заголовок. Порядок виконання звуко-буквеного аналізу слова. Порядок розбору слів за будовою Мета: повторити й закріпити в учнів поняття про текст як зв’язне висловлення певної думки, повторити порядок звуко-буквеного аналізу слова і порядок розбору слів за будовою; розвивати вміння підбирати заголовок до тексту, який би виражав […]...
- Повторення вивченого про текст. Аналіз контрольної роботи Урок 116 Тема. Повторення вивченого про текст. Аналіз контрольної роботи Мета: узагальнити й систематизувати вивчене про текст; закріпити знання про його будову; продовжувати вчити редагувати текст, добирати заголовок; збагачувати лексичний запас учнів; виховувати любов до природи, повагу до рідного слова. ХІД УРОКУ I. Організаційний момент II. Аналіз контрольної роботи III. Повідомлення теми й мети уроку […]...
- Аналіз контрольної роботи. Узагальнення знань і вмінь з теми “Прислівник”. (Вправи 346-350) Тема. Аналіз контрольної роботи. Узагальнення знань і вмінь з теми “Прислівник”. (Вправи 346-350). Мета. Закріпити знання і вміння з теми “Прислівник”. Обладнання: індивідуальні картки. Хід уроку Організація класу. Аналіз контрольної роботи (“Дієслово”, “Прислівник”). Повідомлення результатів виконаної роботи. Індивідуальні завдання для учнів, які виконали роботу бездоганно. Робота над типовими помилками, допущеними у перевірній роботі. Індивідуальна робота […]...
- Добирання спільнокореневих слів і зміна форми слова для перевірки написання слів із ненаголошеними [е], [и] Тема: Добирання спільнокореневих слів і зміна форми слова для перевірки написання слів із ненаголошеними [е], [и] Мета: вчити учнів знаходити перевірне слово шляхом змінювання слова або добирання спільнокореневого слова; розвивати правильну літературну вимову слів із ненаголошеними [е], [и] в коренях; виховувати любов до природи. Тип уроку: урок засвоєння нових знань (формування мовної компетенції). Обладнання: підручник, […]...
- Лексико – семантичні групи слів і їх стилістика Стилістика української мови Лексико – семантичні групи слів і їх стилістика До лексичного складу мови належать певні групи повнозначних слів з неоднаковою семантикою. їх прийнято називати лексико – семантичними. Лексико – семантичні групи слів – такі групи повнозначних слів, кожна з яких своєрідна лексично, семантично і за виконуваними стилістичними функціями. Лексико – семантичні групи слів […]...
- БУДОВА СЛОВА. СПІЛЬНОКОРЕНЕВІ СЛОВА. ФОРМИ СЛОВА Мета: узагальнити знання учнів про морфемну будову слова; розвивати вміння знаходити основу та закінчення у слові, поданому в кількох граматичних формах, корінь у ряду поданих спільнокореневих слів; виховувати любов до рідного слова. Хід уроку I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ (див. додатковий матеріал до уроку на с. 32) III. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ ТА МЕТИ УРОКУ […]...
- Аналіз контрольної роботи. Ознайомлення з прислівником як частиною мови Урок 105 Тема. Аналіз контрольної роботи. Ознайомлення з прислівником як частиною мови Мета: проаналізувати результати контрольної роботи за темою “Дієслово”, ознайомити з новою частиною мови – прислівником, його граматичними ознаками; розвивати вміння спостерігати і порівнювати, виділяти головне; виховувати. ХІД УРОКУ I. Аналіз контрольної роботи II. Актуалізація опорних знань та мотивація навчання – Подивіться на дошку: […]...
- АНАЛІЗ ПЕРЕВІРНОЇ РОБОТИ. ПОВТОРЕННЯ ВИВЧЕНОГО ПРО ПРИКМЕТНИК ЯК ЧАСТИНУ МОВИ Урок 44. АНАЛІЗ ПЕРЕВІРНОЇ РОБОТИ. ПОВТОРЕННЯ ВИВЧЕНОГО ПРО ПРИКМЕТНИК ЯК ЧАСТИНУ МОВИ Мета: проаналізувати типові помилки, допущені під час виконання перевірної роботи, працювати над їх усуненням; поглибити знання учнів про прикметник, його значення у мові та мовленні; розвивати зв’язне мовлення учнів, образне мислення; виховувати любов до природи. Хід уроку I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ І знову дзвоник […]...
- Робота із словниками 6.6. Робота із словниками Програми середньої школи передбачають роботу зі словниками як невід’ємний компонент збагачення лексичного запасу учнів. Словники все більше стають важливими довідниками, що допомагають учням уточнити значення і походження слова, його вимову і правопис, переклад з української мови російською і навпаки, належність до синонімічного ряду тощо. Українська лексикографія збагатилася рядом словників, з якими […]...
- СПІВПРАЦЯ. ПРАВИЛА ДРУЖНОЇ РОБОТИ & 17. СПІВПРАЦЯ. ПРАВИЛА ДРУЖНОЇ РОБОТИ Що ти скажеш про цей стадіон? Чи могла його побудувати одна людина? Хто з цих дітей не впорався зі спільною роботою? Що їм завадило? Я хочу дізнатися, що потрібно вміти для успішного виконання спільної роботи. Коли люди працюють разом, їх об’єднують спільна робота, спільний інтерес і спільна мета. Щоб […]...
- АНАЛІЗ ПЕРЕВІРНОЇ РОБОТИ. ПРИКМЕТНИК ЯК ЧАСТИНА МОВИ. РОЛЬ ПРИКМЕТНИКІВ У МОВЛЕННІ Мета: проаналізувати типові помилки, допущені під час виконання перевірної роботи, працювати над їх усуненням; поглибити знання учнів про прикметник, його значення у мові та мовленні; розвивати зв’язне мовлення школярів, образне мислення; виховувати любов до природи. Хід уроку I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ І знову дзвоник кличе в клас, Знання нові чекають нас. Ми дуже любим рідну мову, […]...
- АНАЛІЗ СКЛАДОВИХ ЕЛЕМЕНТІВ ВЕЛИКОЇ БУКВИ Г. ПОРІВНЯННЯ ВЕЛИКОЇ БУКВИ Г З ВЕЛИКИМИ БУКВАМИ Л, М. ПИСЬМО ВЕЛИКОЇ БУКВИ Г. ПИСЬМО СКЛАДІВ, СЛІВ, РЕЧЕНЬ. ПОРІВНЯННЯ ФОРМИ БУКВ Мета: навчити учнів писати велику рукописну букву Г, склади, слова і речення з нею, поєднувати її з іншими буквами; закріплювати навички звуко-буквеного аналізу слів; виховувати працелюбність. Хід уроку I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ 1. Гра “Знайди пару” На дошці – малюнки агрусу, гедзя, гави, гудзика, дзиги і таблички зі словами. Учні мають прочитати […]...
- Словосполучення СИНТАКСИС. ПУНКТУАЦІЯ УРОК № 10 Тема. Словосполучення Мета: ознайомити учнів з поняттям про словосполучення; навчити їх виділяти словосполучення серед інших поєднань слів; виховувати в школярів увагу; прищеплювати любов до мови. Обладнання: підручник. ХІД УРОКУ I. ОГОЛОШЕННЯ ТЕМИ ТА МЕТИ УРОКУ II. МОТИВАЦІЯ НАВЧАННЯ ШКОЛЯРІВ ІІІ. СПРИЙНЯТТЯ Й ЗАСВОЄННЯ УЧНЯМИ НАВЧАЛЬНОГО МАТЕРІАЛУ 1. Пояснення вчителя. Синтаксис […]...
- Відмінкові форми окремих числівників ЧИСЛІВНИК Відмінкові форми окремих числівників 262. Прочитайте текст. Верблюди мають довжину понад 2 метри. Дорослий верблюд важить 700 кілограмів. Та його маса залежить від того, коли він останній раз пив воду. Верблюди відкладають до 45 кілограмів жиру у своїх горбах. Це дає їм змогу отримувати за необхідності майже 50 літрів води. Коли верблюд довго не […]...