Звертання. Розділові знаки при звертанні
ВІДОМОСТІ З СИНТАКСИСУ І ПУНКТУАЦІЇ
Урок № 33
Тема: Звертання. Розділові знаки при звертанні
Мета: формувати вміння визначати звертання в реченнях, правильно інтонувати речення зі звертаннями, вживати звертання в усному мовленні; виховувати повагу до усної народної творчості та майстрів художнього слова; формувати навички самостійної роботи, вміння застосовувати на практиці здобуті теоретичні знання, розвивати логічне мислення, усне й писемне мовлення, емоційну сферу учнів.
Тип уроку: урок закріплення знань і навичок.
Обладнання:
Хід уроку
І. Перевірка домашнього завдання.
Робота біля дошки. Записати речення. Пояснити вживання розділових знаків при звертанні. Вказати звертання поширені та непоширені. Прочитати речення, правильно їх інтонуючи.
Дощику, дощику, перестань! Маємо їхати на баштан! Місяцю молодий! У тебе роги золоті! Твоїм рогам не стоять, моїм зубам не боліть! Равлику, вистав ріг! Дамо сиру на пиріг!
Народна творчість.
Виконання індивідувальних завдань за роздавальним матеріалом (двома-трьома учнями).
Картка 1
Переписати, розставляючи розділові знаки
Ой чого ти, дубе, на яр похилився? Молодий козаче, чого зажурився? Годі, коню, в стайні спати, пора ляхів налякати! Та сходьтеся, хлопці, славні запорожці, плече під плече! Та не даймо, мужні запорожці, ворогові Січі! Чи був ти, орле, в моїй стороні? Чи журиться матінка по мені? Чи ти будеш, дівчинонько, по мені тужити? Скоро сяду та поїду у військо служити!
Народна творчість.
Картка 2
Переписати, розставляючи розділові знаки (подаємо речення без їх вилучення). Звертання підкреслити.
Не рости, берізко, при дорозі близько! (Б. Лепкий.) Ой не гнися, не хилися, явороньку зелененький! (О. Маковей.) Ой чого ти, дубе, на яр похилився? Ой чого, козаче, не спиш, зажурився? (С. Черкасенко.) Нехай гнеться лоза, а ти, дубе, кріпись! Ти рости та рости, не хились, не кривись! (С. Руданський.) Здоровенька була, Лисичко! Поласуй з нами, молодичко! (Л. Глібов.)
Картка 3
Переписати, розставляючи розділові знаки (подаємо речення без їх вилучення). Звертання підкреслити.
Хвилюють, маюють, квітують поля. Добридень тобі, Україно моя! (П. Тичина.) В мені звучиш ти, мово пісенна, лунаєш шумом рідного гаю! (І. Кращук.) Шевченку! Відгук дум своїх чи чуєш ти у нашім співі? (М. Рильський). Співаночки мої любі, де я вас подіну? (М. Підгірянка.) На траві, зоря, хустину не забудь! (В. Сосюра.)
Промовити скоромовки. Вказати звертання.
Мудра Марина журила Мартина:
“Ти, Мартине, не мартинь, мартинові жарти кинь!”
Ти, малий, скажи малому,
Хай малий малому скаже,
Хай малий теля прив’яже.
Народна творчість.
ІІ. Повідомлення мети і завдань уроку.
ІІІ. Відтворення теоретичних відомостей.
Бесіда.
– Що називається звертанням?
– Які бувають звертання за будовою?
– Як інтонуються речення зі звертаннями?
– Які розділові знаки ставляться при звертанні?
– Чи є звертання членом речення?
– Якими частинами мови зазвичай виражаються звертання?
– У формі яких відмінків ставляться іменники, якими виражаються звертання?
ІV. Виконання вправ на закріплення.
Попереджувальний диктант. Пояснити, чи є звертання членами речення. Вказати звертання непоширені та поширені. Визначити відмінки іменників, якими виражено звертання.
1. Скільки є в нас, любі друзі, для звертання ніжних слів! (Д. Білоус.) Гарна ти, матусю, люба дуже, мила! Ти мене ще змалку звичаю навчила. (К. Перелісна.) Дай, бабусю, поцілую сивину твого волосся (А. Костецький.) Це ти, моя зоряна батьківська хато, зринаєш сьогодні вві сні. (Д. Білоус.) Тату, скрипочку купіть! (Л. Забашта.) Там ми, братове, збирались не раз в дружній розмові і в дружньому ділі. (М. Рильський.)
2. О ніжний Ніжине, я знов сюди прийшла… Лебедю, лебедю, птице високого злету, де ж свої крилечка ти по світах натрудив? Лебедю, лебедю, жде тебе озеро наше, ждуть тебе заводі, тихі дніпрові світи, неба Вкраїни бездонная чаша, рідного берега чистий пісок золотий. Лебедю, лебедю! Ти повертаєш додому на тихії води, на зорі Вкраїни ясні…
З тв. Л. Забашти.
Самостійна робота. Переписати, вставляючи пропущені букви та розставляючи пропущені розділові знаки (подаємо речення без їх вилучення). Звертання підкреслити.
1. Ось промінь останній!.. Прощай, в..селеє сонечко ясне! (Леся Українка.) Дощик, дощик голубий, колосків не оббий… (А. Малишко). В..сну шануй, не спи, воркуй, наш голуб зозулястенький! (Л. Глібов.) Тужу за вами, солов’ї Вкраїни! (М. Рильський.)
2. Не щ..бечи, соловейку, під вікном бл..зенько! Не щ..бечи, малюсенький, на зорі раненько! (В. Забіла.) О гуси, гусенята! Прилиньте нині взяти на кр..лята з..мних дітей! (М. Рильський.) А ви, орли, в небі майте, мою шаблю пригадайте! (Олександр Олесь.) Я не заздрю соколові, друзі, бо і сам кр..лату душу маю. (П. Воронько.)
Переписати речення, на місці крапок уставляючи вибране з довідки звертання. Розставити розділові знаки.
Ой чому ти не літаєш… ? Ой чому ти не гуляєш…? (С. Руданський) Чи слово виросло з любові? Світися… в батьківському слові! (Р. Лубківський.) Зашуми… високими травами про тяжіння земне до великої правди! (О. Князенко.) Не загублю тебе я…! Волошково, барвінково, терново повік ти будеш у мені цвісти. (Л. Литвинчук.) …! Які ви дорогі мені! (Б. Лепкий.)
Довідка.
Орле сивокрилий; хлопче чорнобривий. Правдо. Наша пісне. Рідна мово. Згадки з дитячих ранніх літ.
Додаткове завдання (для тих, хто швидше впорався). Самостійно скласти речення, у яких подані слова та словосполучення виступали б звертаннями.
Моя земля; вітчизна; матінка; народ рідний.
V. Підбиття підсумків уроку.
VІ. Домашнє завдання.
Творча робота: скласти та записати висловлювання на тему “Моє місто” (обсяг 5-6 речень), використавши в ньому 2-3 звертання.
Related posts:
- Звертання. Вставні слова. Розділові знаки в простому реченні І СЕМЕСТР ПОВТОРЕННЯ ТА УЗАГАЛЬНЕННЯ ВИВЧЕНОГО Урок № 3 Тема: Звертання. Вставні слова. Розділові знаки в простому реченні Мета: повторити вивчене про звертання та вставні слова, удосконалювати вміння виділяти звертання та вставні слова в реченнях, правильно інтонувати речення із звертаннями та вставними словами, розставляти розділові знаки в реченнях із звертаннями та вставними словами, розрізняти вставні […]...
- Розділові знаки при звертанні – Речення зі звертаннями, вставними словами (словосполученнями, реченнями) СИНТАКСИС І ПУНКТУАЦІЯ Речення зі звертаннями, вставними словами (словосполученнями, реченнями) Розділові знаки при звертанні 1. Звертання виділяються комами. Де ти, Милий, чорнобривий? (І. Котляревський). Олесю, серденько, співай веселенько! Весняного ранку співай, Моя люба, веснянку! (Леся Українка). 2. Вигуки, крім О та Ой, які виконують роль підсилювальних часток, відділяються від звертання комами. Гей, Блискавице, громова сестрице, […]...
- Звертання, розділові знаки при них Тема: Звертання, розділові знаки при них Мета: розширити знання учнів про звертання; розвивати вміння виділяти звертання на письмі; збагачувати словниковий запас школярів; виховувати любов до усної народної творчості. Тип уроку: урок засвоєння нових знань (формування мовної компетенції). Обладнання: підручник, зошит. Перебіг уроку І. Організаційний момент Працюватимем старанно, Щоб почути у кінці, Що у нашім 3-м […]...
- ЗВЕРТАННЯ, ВСТАВНІ СЛОВА, ОДНОРІДНІ ЧЛЕНИ РЕЧЕННЯ В ПРОСТОМУ РЕЧЕННІ. РОЗДІЛОВІ ЗНАКИ В ПРОСТОМУ РЕЧЕННІ Мета: навчальна: повторити та поглибити знання, уміння та навички з відповідних питань; розвивальна: розвивати пізнавальні здібності; виховна: виховувати прагнення до самовдосконалення. Внутрішньопредметні зв’язки: граматика, пунктуація, орфографія, розвиток мовлення. Міжпредметні зв’язки: мова, література, культура. Тип уроку: систематизація й узагальнення знань, умінь і навичок. ПЕРЕБІГ УРОКУ ОРГАНІЗАЦІЯ КЛАСУ АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ, УМІНЬ І НАВИЧОК. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНО-ПІЗНАВАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ […]...
- Звертання. Вставні слова і сполучення слів СИНТАКСИС. ПУНКТУАЦІЯ УРОК № 18 Тема. Звертання. Вставні слова і сполучення слів Мета: ознайомити учнів із звертаннями і вставними словами та сполученнями слів, правилами їх написання й постановки розділових знаків при них; формувати вміння визначати їх у тексті. Обладнання: підручник, картки. ХІД УРОКУ I. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ УЧНІВ 1. Перевірка домашньої вправи. 2. Запитання до […]...
- Розділові знаки при звертаннях Тема 7. Особливості української пунктуації у ділових паперах План: 1. Розділові знаки при звертаннях. 2. Розділові знаки при відокремлених та уточнювальних членах речення. 3. Однорідні члени речення та розділові знаки при них. Складне речення. 4. Розділові знаки у складних реченнях. 5. Розділові знаки при прямій мові. Діалог. Оформлення списків літератури. 1. Розділові знаки при звертаннях […]...
- Однорідні члени речення, вставні слова і звертання в простому реченні. Розділові знаки в простому реченні ПОВТОРЕННЯ. УЗАГАЛЬНЕННЯ ТА ПОГЛИБЛЕННЯ ВИВЧЕНОГО § 3 Однорідні члени речення, вставні слова і звертання в простому реченні. Розділові знаки в простому реченні Пригадаймо! 1. Назвіть три характерні риси, властиві для однорідних членів речення. 2. З якою інтонацією вимовляються однорідні члени речення? 3. Які члени речення можуть бути однорідними? Розділові знаки в реченнях з однорідними членами […]...
- Пряма мова. Розділові знаки при прямій мові після слів автора та перед словами автора ВІДОМОСТІ З СИНТАКСИСУ І ПУНКТУАЦІЇ Урок № 44 Тема: Пряма мова. Розділові знаки при прямій мові після слів автора та перед словами автора Мета: закріпити знання учнів про пряму мову, закріплювати вміння й навички правильного вживання розділових знаків у реченнях з прямою мовою, повправляти у дотриманні правильної інтонації в реченнях із прямою мовою; розвивати логічне […]...
- РОЗДІЛОВІ ЗНАКИ У ВИВЧЕНИХ СИНТАКСИЧНИХ КОНСТРУКЦІЯХ Мета: – навчальна: повторити й узагальнити вивчене про вживання розділових знаків у реченнях, ускладнених однорідними членами, звертаннями та вставними словами, а також у реченнях із прямою мовою; – розвивальна: удосконалювати вміння визначати відповідні пунктограми, розставляти правильно розділові знаки у простому й складному реченнях відповідно до вивчених правил та обгрунтовувати вживання розділових знаків відповідними правилами; – […]...
- Звертання та вставні слова. Тематичне тестування (тема: Звертання та вставні слова) ВІДОМОСТІ З СИНТАКСИСУ І ПУНКТУАЦІЇ Урок 36 Тема: Звертання та вставні слова. Тематичне тестування (тема: Звертання та вставні слова) Мета: узагальнити й систематизувати знання про слова, граматично не пов’язані з членами речення; формувати пунктуаційну грамотність, вміння доречно використовувати звертання й вставні слова у мовленні; з’ясувати рівень засвоєння учнями теми “Звертання. Вставні слова”; формувати вміння використовувати […]...
- ЗВЕРТАННЯ. РОЛЬ ЗВЕРТАНЬ У РЕЧЕННІ ВІДОМОСТІ ІЗ СИНТАКСИСУ І ПУНКТУАЦІЇ §15. ЗВЕРТАННЯ. РОЛЬ ЗВЕРТАНЬ У РЕЧЕННІ 170. Прочитайте діалог. Укажіть слова, які називають того, до кого звертаються з мовленням. – Сестро, прошу тебе дуже, Виший сорочку мені! Виший хрещатим барвінком Рястом землі навесні. – Рада б я вишити, брате, Рідного краю квітки, Тільки в житті не навчилась Класти хрещато нитки… […]...
- Розділові знаки у складносурядному реченні – Складносурядне речення Складне речення Складносурядне речення Розділові знаки у складносурядному реченні У складносурядному реченні ставиться: Кома, якщо частини з’єднані сполучниками сурядності і, й, та, а, але, зате, проте, однак, або, чи, або… або, чи… чи: Холодні зірки мерехтіли в темному небі, і нескінченний Чумацький Шлях простягався у вічність двома велетенськими кривими коліями (О. Довженко). Ні двора не […]...
- Пряма мова і розділові знаки при ній Тема 7. Особливості української пунктуації у ділових паперах 5. Пряма мова і розділові знаки при ній Чужа мова, передана дослівно від імені того, кому вона належить, називається прямою мовою. Слова, що вказують, кому належить пряма мова і як вона висловлена, називаються слова автора. 1. Пряма мова береться з обох боків у лапки. Причому в лапки […]...
- Пряма мова. Діалог. Розділові знаки при прямій мові та діалозі Урок № 32 Тема. Пряма мова. Діалог. Розділові знаки при прямій мові та діалозі Мета: повторити вивчене про пряму мову, удосконалювати пунктуаційну грамотність учнів стосовно конструкцій із прямою мовою та діалогів. Тип уроку: комбінований урок (повторення, закріплення та систематизація вивченого). Обладнання: підручник, картки. ХІД УРОКУ І. Перевірка домашнього завдання. V Робота біля дошки з роздавальним […]...
- ПРЯМА МОВА. РОЗДІЛОВІ ЗНАКИ ПРИ ПРЯМІЙ МОВІ ВІДОМОСТІ ІЗ СИНТАКСИСУ І ПУНКТУАЦІЇ §18. ПРЯМА МОВА. РОЗДІЛОВІ ЗНАКИ ПРИ ПРЯМІЙ МОВІ 207. Прочитайте вірш мовчки. Визначте слова особи, які передані дослівно, та слова, які вказують, кому вони належать. Солов’ї розливаються ніжно Посміхається мати до сина: У зеленім веснянім гаю. “Пам’ятай, моє миле дитя, Син до матері каже: ” Ця пісня Рідна мова завжди […]...
- ЗВЕРТАННЯ ВІДОМОСТІ ІЗ СИНТАКСИСУ ТА ПУНКТУАЦІЇ § 16. ЗВЕРТАННЯ Про слова, які називають того, до кого звертаємося, а також про те, як ці слова виділяємо на письмі та в усному мовленні ПРИГАДАЙМО. Що таке звертання? Прочитайте речення. Зверніть увагу, де стоять виділені слова – звертання – на початку, у середині чи в кінці речення. Сформулюйте правила […]...
- Спонукальні речення. Розділові знаки в кінці спонукальних речень. Форми спонукання Урок 33 Тема. Спонукальні речення. Розділові знаки в кінці спонукальних речень. Форми спонукання Мета: розширити уявлення учнів про речення, ознайомити зі спонукальними реченнями, їх характерними ознаками, формами спонукання, розділовими знаками в кінці спонукальних речень; формувати самостійність у роботі; виховувати культуру пішохода. ХІД УРОКУ I. Організаційний момент II. Актуалізація опорних знань і мотивація навчання 1. Перевірка […]...
- ПРОСТЕ І СКЛАДНЕ РЕЧЕННЯ, РОЗДІЛОВІ ЗНАКИ В НИХ Повторення та узагальнення вивченого в пятому класі § 2. ПРОСТЕ І СКЛАДНЕ РЕЧЕННЯ, РОЗДІЛОВІ ЗНАКИ В НИХ ПРИГАДАЙМО. 1. Чим просте речення відрізняється від складного? 2. Яка роль звертань і вставних слів у мові? 3. Які члени речення називають однорідними? 10 І. Прочитайте текст. Визначте його тип і стиль мовлення. Поміркуйте, що треба для того, […]...
- ПРЯМА МОВА. ДІАЛОГ. РОЗДІЛОВІ ЗНАКИ ПРИ ПРЯМІЙ МОВІ Й ДІАЛОЗІ Мета: навчальна: систематизувати, узагальнити та поглибити знання, вміння і навички з теми уроку; розвивальна: розвивати культуру діалогічного мовлення; виховна: виховувати шанобливе ставлення до співрозмовника. Внутрішньопредметні зв’язки: мова і мовлення; синтаксис і пунктуація. Міжпредметні зв’язки: мови, література, культура. Тип уроку: систематизація й узагальнення знань, умінь і навичок. ПЕРЕБІГ УРОКУ ОРГАНІЗАЦІЯ КЛАСУ АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ, УМІНЬ І […]...
- Види речень за метою висловлювання (розповідні, питальні, спонукальні). Окличні речення. Розділові знаки в кінці речень ВІДОМОСТІ З СИНТАКСИСУ І ПУНКТУАЦІЇ Урок № 22 Тема: Види речень за метою висловлювання (розповідні, питальні, спонукальні). Окличні речення. Розділові знаки в кінці речень Мета: ознайомити учнів з класифікацією речень за метою висловлювання, дати поняття про спонукальне речення; уточнити поняття про окличне речення; формувати вміння правильно інтонувати речення; виховувати любов до рідного краю, до рідної […]...
- Розділові знаки при прямій мові та діалозі Урок № 33 Тема. Розділові знаки при прямій мові та діалозі Мета: удосконалювати пунктуаційну грамотність учнів, вправляти у написанні “конструкцій з прямою мовою та діалогів. Тип уроку: урок закріплення вивченого. Обладнання: підручник. ХІД УРОКУ I. Повідомлення теми та мети уроку. II. Відтворення теоретичних відомостей. V Бесіда. 1) Що називається прямою мовою? 2) Чим супроводжується пряма […]...
- Звертання. Практичне засвоєння різних форм звертання. Складання діалогу за поданими запитаннями Урок 14 Тема. Звертання. Практичне засвоєння різних форм звертання. Складання діалогу за поданими запитаннями Мета: збагатити словниковий запас учнів словами ввічливості та формами ввічливого звертання; учити використовувати їх у власному мовленні; розвивати усне й писемне мовлення учнів; виховувати доброзичливе та шанобливе ставлення до оточуючих. ХІД УРОКУ I. Організаційний момент II. Актуалізація опорних знань та мотивація […]...
- Розділові знаки між простими реченнями в складному з різними видами зв’язку УКРАЇНСЬКА МОВА. ПІДГОТОВКА ДО ЗНО СИНТАКСИС І ПУНКТУАЦІЯ Види складних речень Розділові знаки між простими реченнями в складному з різними видами зв’язку У складних реченнях із різними видами зв’язку вживаються такі самі розділові знаки, що і в складносурядних, складнопідрядних та безсполучникових складних реченнях. Найчастіше в таких реченнях уживається кома: Мати вірила: земля усе знає, що […]...
- Складне речення. Розділові знаки в складному реченні ПОВТОРЕННЯ. УЗАГАЛЬНЕННЯ ТА ПОГЛИБЛЕННЯ ВИВЧЕНОГО § 4 Складне речення. Розділові знаки в складному реченні Пригадаймо! 1. Які речення бувають за будовою? 2. Скільки граматичних основ має просте речення? 3. Скільки граматичних основ має складне речення? 4. Доведіть що речення просте: Цей скрипаль майстерно володіє технікою гри. 5. Доведіть, що речення складне: Відомим історичним твором, який […]...
- Розповідні речення. Розділові знаки в кінці розповідних речень. Складання розповідних речень Урок 28 Тема. Розповідні речення. Розділові знаки в кінці розповідних речень. Складання розповідних речень Мета: розширити уявлення учнів про речення; розпочати ознайомлення з типами речень за метою висловлювання; ознайомити учнів з розповідними реченнями, їх характерними ознаками, оформленням на письмі; розвивати вміння визначати розповідні речення в мовленні, правильно записувати їх за інтонаційними ознаками; виховувати любов і […]...
- Розділові знаки між головною й підрядною частинами – Складнопідрядне речення СИНТАКСИС І ПУНКТУАЦІЯ Складнопідрядне речення Розділові знаки між головною й підрядною частинами На письмі підрядна частина відокремлюється від головної переважно комою, рідше – тире або комою й тире, іноді – двокрапкою. 1. Як правило, підрядна частина відокремлюється від головної Комою або відокремлюється Комами з обох боків, якщо стоїть у середині головної частини. Півень звик, Що […]...
- Розділові знаки при відокремлених означеннях. Відокремлені уточнюючі члени речення Тема 7. Особливості української пунктуації у ділових паперах 2. Розділові знаки при відокремлених означеннях. Відокремлені уточнюючі члени речення Відокремлений уточнюючий член речення конкретизує зміст однойменного попереднього члена, звужуючи або обмежуючи його значення. Уточнюючі члени відповідають на питання а де саме? А коли саме? А як саме? А який саме? А що саме? І под. (внизу, […]...
- Розділові знаки при узагальнюючих словах – Просте ускладнене речення УКРАЇНСЬКА МОВА. ПІДГОТОВКА ДО ЗНО СИНТАКСИС І ПУНКТУАЦІЯ Просте ускладнене речення Розділові знаки при узагальнюючих словах 1. Якщо узагальнююче слово стоїть після однорідних членів, то перед ним на письмі ставиться тире: На вершечку стрілецької гори, на горах і видолинках – скрізь уже панувала тиша (І. Нечуй-Левицький). 2. Якщо узагальнююче слово стоїть перед однорідними членами, то […]...
- Розділові знаки між сурядними частинами складного речення – Складносурядне речення СИНТАКСИС І ПУНКТУАЦІЯ Складносурядне речення Розділові знаки між сурядними частинами складного речення У складному реченні між сурядними частинами можуть ставитися кома, крапка з комою або тире. 1. У складному реченні між сурядними частинами, з’єднаними сполучниками сурядності І (й), та, а, але, ні… ні, зате, проте, однак, або, чи, то… то, або… або, чи… чи та […]...
- Розділові знаки при однорідних членах речення – Просте ускладнене речення УКРАЇНСЬКА МОВА. ПІДГОТОВКА ДО ЗНО СИНТАКСИС І ПУНКТУАЦІЯ Просте ускладнене речення Розділові знаки при однорідних членах речення 1. Між усіма однорідними членами, якщо вони з’єднані перелічувальною інтонацією без сполучників, ставиться кома: Суворовці завжди йдуть струнко, бадьоро, красиво (Н. Забіла). Якщо однорідні члени дуже поширені, між ними іноді ставиться крапка з комою: Парубок плівся повагом, позакладавши […]...
- Розділові знаки в безсполучниковому складному реченні – Безсполучникове складне речення СИНТАКСИС І ПУНКТУАЦІЯ Безсполучникове складне речення Розділові знаки в безсполучниковому складному реченні Залежно від характеру смислових зв’язків та інтонації між частинами безсполучникового складного речення може ставитися кома, крапка з комою, двокрапка або тире. Кома і крапка з комою в безсполучниковому складному реченні Кома в безсполучниковому складному реченні ставиться тоді, коли його частини виражають одночасність, послідовність […]...
- СКЛАДНЕ РЕЧЕННЯ. РОЗДІЛОВІ ЗНАКИ В СКЛАДНОМУ РЕЧЕННІ Мета: навчальна: поглибити знання, уміння і навички з теми уроку; розвивальна: розвивати вміння дотримувати грамотності та доцільності використання мовних (синтаксичних) одиниць; виховна: виховувати готовність шанувати багатство, синтаксичне зокрема, української мови. Внутрішньопредметні зв’язки: синтаксис і пунктуація, культура мовлення. Міжпредметні зв’язки: мови українська та російська, література, культура. Тип уроку: систематизація й узагальнення вивченого матеріалу. ПЕРЕБІГ УРОКУ І. […]...
- Розділові знаки у вивчених синтаксичних конструкціях ПОВТОРЕННЯ ТА УЗАГАЛЬНЕННЯ ВИВЧЕНОГО У цьому розділі ви повторите вивчене про іменник, прикметник, числівник, займенник, пригадаєте правила написання слів і вживання розділових знаків. Із текстів вправ і завдань ви дізнаєтеся про народні звичаї, риси національного характеру. Ви відчуєте єдність зі своїм народом, своєю державою. ОСНОВНІ ПОНЯТТЯ ДО ТЕМИ “ПОВТОРЕННЯ ТА УЗАГАЛЬНЕННЯ ВИВЧЕНОГО” – Іменник – […]...
- Розділові знаки при цитаті – Пряма і непряма мова. Діалог СИНТАКСИС І ПУНКТУАЦІЯ Пряма і непряма мова. Діалог Розділові знаки при цитаті Цитати виділяються лапками. Якщо вони супроводжуються словами автора, розділові знаки ставляться так, як при прямій мові. “Не тим цікава байка, що говорить неправду, а тим, що під лушпиною тої неправди криє звичайно велику правду”,- відзначав І. Франко в післямові до збірки власних казок […]...
- Розділові знаки у складнопідрядному реченні – Складнопідрядне речення Складне речення Складнопідрядне речення Розділові знаки у складнопідрядному реченні Кома відділяє головне речення від підрядного: Щось мало бути цікаве в театрі, бо люди йшли (М. Коцюбинський). Якщо ти зовсім управився, то й рушимо (Панас Мирний). Коли в хаті пахне сухими травами і над зблідлими від часу фотографічними картками на стіні темніє пучок васильків, це нагадує […]...
- ЗВЕРТАННЯ. ВСТАВНІ СЛОВА ТА СПОЛУЧЕННЯ СЛІВ ПОВТОРЕННЯ, УЗАГАЛЬНЕННЯ ТА ПОГЛИБЛЕННЯ ВИВЧЕНОГО § 2. ЗВЕРТАННЯ. ВСТАВНІ СЛОВА ТА СПОЛУЧЕННЯ СЛІВ 27. Прочитайте речення, правильно їх інтонуючи. Визначте в кожному звертання. Що називається звертанням? 1. Ти справжній лицар, сину! Ти вславиш Україну! (Т. Малкотя). 2. Ми ж, моя матінко, козацького роду (Марко Вовчок). 2. Люби, дитино, землю цю прекрасну! (С. Круліковська). 4. Україно! […]...
- Звертання непоширені й поширені – Речення зі звертаннями, вставними словами (словосполученнями, реченнями) СИНТАКСИС І ПУНКТУАЦІЯ Речення зі звертаннями, вставними словами (словосполученнями, реченнями) До складу простих речень, крім головних і другорядних членів, можуть входити слова, які не відповідають ні на які питання, не є членами речення й не пов’язані з членами речення ніяким зв’язком. Це звертання і вставні слова (словосполучення, речення). Плавай, плавай, Лебедонько, по синьому морю! Рости, […]...
- Види речень за метою висловлювання (розповідні, питальні, спонукальні). Окличні речення. Розділові знаки в кінці речення ВІДОМОСТІ ІЗ СИНТАКСИСУ ТА ПУНКТУАЦІЇ § 14 Види речень за метою висловлювання (розповідні, питальні, спонукальні). Окличні речення. Розділові знаки в кінці речення Запам’ятаймо! Види речень за метою висловлювання Розповідні Питальні Спонукальні Висловлюють повідомлення, розповідають про щось Знову щедро сонце світить. Висловлюють Запитання Знову сонце щедро світить? Висловлюють наказ, вимогу, заклик, прохання, побажання, пораду тощо Сонце, […]...
- Розділові знаки між однорідними членами речення – Просте ускладнене речення СИНТАКСИС І ПУНКТУАЦІЯ Просте ускладнене речення Розділові знаки між однорідними членами речення 1. Між однорідними членами речення ставиться кома, якщо вони: А) не з’єднані сполучниками. Музика лине в глибину небес Плавно, велично, гармонійно (Я. Гримайло); Б) з’єднані протиставними сполучниками А, та (= але), але, зате, так, хоч, хоча, однак, проте. Уміла готувати, та Не вміла […]...
- Звертання, його роль, місце в реченні, способи вираження СТИЛІСТИКА СИНТАКСИСУ § 33. Звертання, його роль, місце в реченні, способи вираження ПОЯСНЕННЯ Звертання – слово чи група слів, що називають того, до кого звернена мова. Поділяють на: – власне звертання – звертання до особи; – риторичні звертання – виявлення душевного стану, думок, почуттів мовця. Звертання не виступає членом речення і виділяється комами або знаком […]...