АНАЛІЗ КОНТРОЛЬНОЇ РОБОТИ. ЛІЧБА В МЕЖАХ 199. ДОДАВАННЯ І ВІДНІМАННЯ 1. ЗАДАЧІ НА СУМІСНІ ДІЇ ПЕРШОГО І ДРУГОГО СТУПЕНЯ
Мета: проаналізувати результати контрольної роботи, організувати роботу над помилками; ознайомити учнів з нумерацією чисел другої сотні; навчати читати, записувати трицифрові числа; формувати вміння розв’язувати задачі на сумісні дії; вдосконалювати обчислювальні навички; розвивати математичне мовлення; виховувати інтерес до математики.
Хід уроку
I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ (додаток)
1. Аналіз контрольної роботи
1) Оголошення результатів виконаної роботи.
2) Колективна робота над типовими
3) Індивідуальна робота над помилками, допущеними в контрольній роботі.
2. Гра “Найрозумніший”
– Який заповідник в Україні вважають найстарішим? Обчисліть “ланцюжок” і знайдіть правильну відповідь.
9 • 4 : 6 • 5 + 2 : 4 • 3 : 4 • 8 = [ ]
А) Асканія-Нова (48);
Б) Каневський заповідник (36);
В) Карпатський заповідник (52).
Цікаво знати!
З 1828 року Асканія-Нова – найбільше господарство з розведення овець, яке з 1874 року стало базою майбутнього заповідника.
3. Гра “Порівняй!”
– Визначте порядок виконання дій та обчисліть значення виразів. Порівняйте їх.
4. Гра “Допоможи Незнайкові”
– Знайдіть помилки.
III. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ УРОКУ
– Сьогодні на уроці ми ознайомимося з нумерацією чисел другої сотні; будемо вчитися читати і писати трицифрові числа, розв’язувати задачі на сумісні дії.
IV. ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ
1. Підготовча робота
– Люди домовилися користуватися десятковою системою лічби. Відрахуємо 10 паличок і зв’яжемо їх у пучок.
– Як називається ця одиниця для лічби? (Десяток)
Робота в парі
– Полічіть десятками: від 10 до 60; від 20 до 90; від 30 до 80; від 10 до 100.
Завдання 374 (с. 55)
Отже, 10 одиниць одного розряду утворюють одиницю наступного розряду. Десять одиниць утворили один десяток. Якщо ми візьмемо 10 десятків, то утворимо сотню.
2. Пояснення нового матеріалу
Завдання 375 (с. 55), аналіз за малюнком, вивчення нумерації
– За допомогою пучка – сотні можна утворювати нові числа, більші за 100. Візьмемо одну сотню паличок і одну паличку. Яке число утворилося? (101)
– Користуючись малюнками, назвіть числа від 100 до 110.
Завдання 376 (с. 55), відпрацьовування нумерації за малюнками
– Скільки паличок зображено на кожному малюнку?
Завдання 377 (с. 56), відпрацьовування нумерації за таблицею
– Прочитайте числа, записані в нумераційній таблиці.
– Скільки в числі 98 десятків? Як утворили число 101? Скільки в числі 121 сотень; десятків; одиниць?
Завдання 378 (с. 56), визначення попереднього і наступного числа
Висновок. Щоб отримати попереднє число, треба відняти одиницю; щоб отримати наступне число, треба додати одиницю.
3. Первинне закріплення (с. 56, завдання 379; 380)
Робота в парах
– Розмірковуйте так: додати до числа 1 означає назвати наступне число. Після числа 135 йде число 136. Отже, якщо до 135 додати 1, то вийде 136.
Якщо від числа відняти 1 означає назвати попереднє число. Число 140 передує числу 139. Отже, якщо від 140 відняти 1, то вийде 139.
Фізкультхвилинка
V. РОЗВИТОК МАТЕМАТИЧНИХ ЗНАНЬ
1. Робота над задачею (с. 56, завдання 381)
Аналіз умови задачі.
– Що відомо? Що невідомо?
– Як дізнатися, скільки дерев посадили у парку?
– Як дізнатися, скільки дерев у кожному ряді?
Сильніші учні розв’язують задачу самостійно; решта – за допомогою картки-підказки.
1) Скільки дерев посадили у парку?
[ ] – [ ] = [ ] (д.)
2) Скільки дерев у кожному ряді?
[ ] : [ ] = [ ] (д.)
– Зачитайте відповідь задачі.
Відповідь: 9 дерев у кожному ряді.
– Складіть вираз до задачі за схемою: ([ ] – [ ]) : [ ] = [ ] (д.)
2. Творча робота над задачею
– Складіть подібну задачу за виразом (66 – 18) : 6.
3. Самостійна робота (с. 56, завдання 382)
Розв’язування прикладів – за варіантами.
4. Завдання з логічним навантаженням (c. 57, завдання 383)
Розв’язання
1) 10 + 8 + 6 = 24 (дм)
2) 2 + 2 = 4 (дм)
3) 24 – 4 = 20 (дм)
Відповідь: дошка вийшла завдовжки 20 дм.
VI. ПІДСУМОК УРОКУ
– З якими числами ознайомилися на уроці?
– Полічіть десятками від 100 до 190; одиницями від 109 до 129.
Гра “Попереднє та наступне числа”
Учитель показує картку з числом і одночасно промовляє: “Попереднє” чи “Наступне”. Діти називають лише ті, які стоять попереду чи позаду числа на картці, яку тримає вчитель.
VII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
С. 57, завдання 384; 385.