ЧОМУ ВІДБУВАЛОСЯ РОЗСЕЛЕННЯ ЛЮДЕЙ НА ЗЕМЛІ?
Зустріч 19. ЧОМУ ВІДБУВАЛОСЯ РОЗСЕЛЕННЯ ЛЮДЕЙ НА ЗЕМЛІ?
Мета: розповісти учням про причини, що вплинули на розселення людей; розвивати мовлення, мислення; виховувати інтерес до географічних знань.
Хід уроку
I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ
1. Вікторина “План і карта” (підготовлена учнями)
2. Бесіда
– Які умови потрібні для існування живих організмів?
– Що отримує людина від природи?
– Чи знаєте ви, де й коли з’явилася перша людина?
– Поміркуйте, які умови люди обирали для
III. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ І МЕТИ УРОКУ
– Сьогодні на уроці ви дізнаєтеся… (Учні читають рубрику “Ти дізнаєшся”.)
IV. ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ
1. Розповідь учителя
– Сьогодні люди заселяють майже всю територію планети. Неосвоєних земель на ній майже не залишилося. Проте так було не завжди.
Деякі вчені вважають, що це сталося одночасно в різних кінцях земної кулі, інші (і це переважна версія) – що в одному місці, а потім люди поступово заселили Землю. Цих людей, що жили у пізньому палеоліті і мали сучасний вигляд, називають кроманьйонцями та вважають предками європейців.
У
Людина навчилася не просто носити шкури тварин, але шити з них одяг, захищаючись від холоду і паразитів.
До цього виду людей належимо і ми з вами, і наша видова назва Ното sapiens, тобто людина розумна.
Коли ж з’явилися перші люди? Останні археологічні знахідки говорять, що перші предки людини виникли близько 2,6 млн років тому. Порівняно з віком нашої планети, це зовсім малий відрізок часу. Якщо всю історію Землі вкласти в один рік, людина виникла наприкінці останньої доби цього року. Людина сучасного типу з’явилася ще пізніше: лише 40-50 тис. років тому.
2. Робота за підручником (с. 66-68)
Вправа “Мікрофон”
Учні відповідають на запитання рубрики “Пригадай”.
– Прочитайте розповідь козака Подорожника.
– Коли люди почали вивчати навколишню природу?
– Як вони намагалися покращувати умови свого існування?
– Що вони робили для покращення свого життя?
– Назвіть причини зростання чисельності населення.
– Що примушувало людей розселятися по Землі?
– Як люди позначали свої нові географічні відкриття?
Учитель пропонує учням розглянути картину Зденека Буріана “Поселення первісних людей” та скласти розповідь про зв’язки людини з природою у давнину.
– Коли були освоєні придатні для життя людини території?
– Прочитайте і запам’ятайте висновки у рубриці “Сторінками Книги корисних природничих знань”.
3. Фізкультхвилинка
V. УЗАГАЛЬНЕННЯ Й СИСТЕМАТИЗАЦІЯ ЗНАНЬ
1. Робота в групах
– Що сприяло переселенню людей?
[ ] Зміни клімату.
[ ] Піклування про їжу.
[ ] Зростання кількості населення.
2. Читання й обговорення байки Леоніда Глібова “Бджола і Мухи”
– Леонід Глібов написав цю байку понад сто років тому. Як ви гадаєте, чи не застаріла вона? Чому?
3. Робота в групах
– Поміркуйте! Чому люди в давнину селилися на рівнинах або в долинах великих річок?
4. Гра “П’ять речень”
Учні в п’яти реченнях формулюють засвоєні на уроці знання.
VI. ПІДБИТТЯ ПІДСУМКІВ. РЕФЛЕКСІЯ
– Від чого залежав вибір давніми людьми місця проживання?
– Яким чином люди пристосовувалися до різних природних умов, розселяючись земною кулею?
– Як ви гадаєте, де більше проживає населення – на рівнинній частині суходолу чи в гірській? Чому?
– Як відбувалося розселення людей на Землі?
VII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
С. 66-68.
Дібрати цікаві факти про розташування населення на Землі.
Зустріч 18. ПЕРЕВІР СВОЇ ДОСЯГНЕННЯ: ЩО ТИ ЗНАЄШ ПРО ПЛАН І КАРТУ?
Мета: перевірити знання учнів за вивченим розділом; розвивати мовлення, мислення; виховувати інтерес до географічних знань.
Хід уроку
I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ
1. Відповіді на запитання рубрики “Запитання і завдання для тих, хто прагне розуміти природу” (с. 61)
2. Робота за підручником (с. 62-63)
Учні працюють за завданнями підручника.
III. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ І МЕТИ УРОКУ
– Сьогодні на уроці ви перевірите свої знання за розділом “План і карта”.
IV. ПЕРЕВІРНА РОБОТА
1 варіант
I рівень
Дайте правильну відповідь.
1. Щоб накреслити план великих предметів, використовують;
А) компас;
Б) масштаб;
В) малюнок.
2. Чим позначаються на карті гори, рівнини, ріки, озера, моря?
А) Кольорами;
Б) умовними знаками;
В) малюнками.
3. На планах масштаб завжди однаковий.
А) Так;
Б) ні.
II рівень
Допишіть речення.
4. На ______ позначають ______.
(різними кольорами сушу, гори, водойми, фізичній карті)
5. Географічна карта – це ______ у багато разів зображення на площині земної поверхні за допомогою ______.
(зменшене, збільшене, умовних знаків, малюнків, схем)
6. Підпишіть умовні знаки плану місцевості.
III рівень
7. На плані ділянка має такі розміри: довжина 6 см, ширина – 4 см. Масштаб плану: 1 см – 15 м. Обчисліть справжні розміри цієї ділянки.
Довжина: ______
Ширина: ______
8. Поміркуйте. Запишіть своє міркування.
На екскурсію до парку учні йшли спочатку на північ, потім – на схід, далі – на південний схід. У яких напрямках вони повертатимуться?
2 варіант
I рівень
Дайте правильну відповідь.
1. Масштаб використовують, якщо потрібно:
А) накреслити план місцевості;
Б) намалювати місцевість;
В) визначити сторони горизонту.
2. Чим позначають на карті міста, корисні копалини?
А) Кольорами;
Б) умовними знаками;
В) малюнками.
3. Географічна карта – це:
А) план місцевості;
Б) зменшене у багато разів зображення всієї земної кулі чи її частини;
В) вид згори ділянки земної поверхні.
II рівень
Допишіть речення.
4. Умовними знаками на ______ позначають ______.
(поля, дороги, будівлі, ліси, моря, країни, на плані)
5. На аркуші північ позначають ______, південь – ______, захід – ______, схід – ______.
(праворуч, унизу, ліворуч, угорі)
6. Підпишіть умовні знаки плану місцевості.
III рівень
7. На плані ділянка має такі розміри: довжина 4 см, ширина – 3 см. Масштаб плану: 1 см – 20 м. Обчисліть справжні розміри цієї ділянки.
Довжина: ______
Ширина: ______
8. Поміркуйте. Запишіть своє міркування.
На екскурсію до парку учні йшли спочатку на південь, потім – на захід, далі – на південний захід. У яких напрямках вони повертатимуться?
V. ПІДБИТТЯ ПІДСУМКІВ. РЕФЛЕКСІЯ
– Чи вдалося успішно виконати всі текстові завдання?
VI. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
С. 62-63.