Ділення звичайних дробів
Урок № 3 2
Тема. Ділення звичайних дробів
Мета: відпрацювати навички виконання всіх арифметичних дій зі звичайними дробами; діагностику засвоєних знань і вмінь.
Тип уроку: засвоєння навичок та вмінь.
Хід уроку
І. Перевірка домашнього завдання
1. Гра “Знайди помилку”
Записуємо на дошці розв’язання домашніх вправ, припустившись кількох “найбільш типових” помилок; учні шукають і виправляють помилки, коментуючи свої дії.
2. Усні вправи (фронтальна робота із сигнальними картками)
1. Назвіть число, обернене
2. Поділіть центральне число на число в кружечку.
3. Знайдіть таке х, щоб рівність була правильною: а) ; б) ; в) х : х = 1.
3. “Сильні” учні виконують індивідуальні завдання
Картки для “сильних” учнів
К-1 Задача. За два дні турист подолав 26 км. Шлях, який він подолав першого дня, складав шляху, який турист подолав другого дня. Скільки кілометрів проходив турист |
К-2 Задача. Турист 3 год йшов пішки із швидкістю 5 км/год, а далі 4 год їхав потягом, швидкість якого у 12 разів більша. Шлях, що залишився, турист проїхав автобусом за 8 год. 3 якою середньою швидкістю рухався турист за весь час своєї подорожі, якщо швидкість автобуса становила швидкості потяга? |
II. Відтворення знань учнів
Опитування
1. Як поділити:
А) два звичайних дроби;
Б) два мішаних числа;
В) натуральне число на дріб;
Г) дріб на натуральне число?
2. Чи зміниться значення дробу і як, якщо:
А) його чисельник збільшити (зменшити) у 2 рази;
Б) його знаменник помножити (поділити) на b (b? 0);
В) чисельник і знаменник дробу помножити (поділити) на число а (а? 0)?
III. Вдосконалення навичок
1. Звернути увагу учнів на те, що: чисельник і знаменник дробового виразу, якщо зручно, можна множити на певне натуральне число (число обираємо таким чином, щоб позбутися дробів у чисельнику і знаменнику дробового виразу). Цю властивість можна застосувати під час перетворення дробових виразів.
2. Розв’язання вправ.
1) Знайдіть значення виразу: а) ; б) ; в) .
2) Знайдіть значення виразу: а) ; б) ; в) ; г) .
@ He забуваємо, що, і навпаки!
3. Додатково
А) Задача. За м бавовняної тканини і за м сатину заплатили 80 грн. Скільки коштує 1 м сатину і 1 м бавовняної тканини, якщо за всю бавовняну тканину заплатили у 14 разів більше, ніж за сатин?
Б) Знайдіть значення виразу: ; ; .
IV. Діагностика знань, умінь, навичок
Тестова робота
Варіант 1
1. Які з наведених часток більші за ?
1) :; 2) :; 3) :; 4) :.
2. Яка з поданих часток найменша?
1) :; 2) :3; 3) 1: ; 4) :1.
3. Яке з поданих чисел є значенням виразу :–?
1) ; 2) ; 3) ; 4) .
4. Обчисліть корінь рівняння .
1) ; 2) ; 3) ; 4) .
5. Знайдіть значення виразу .
1) ; 2) ; 3) ; 4) .
Варіант 2
1. Які з наведених часток менші за ?
1) ; 2) ; 3) ; 4) .
2. Яка з поданих часток найбільша?
1) ; 2) ; 3) ; 4) .
3. Яке з поданих чисел є значенням виразу ?
1) ; 2) ; 3) ; 4) .
4. Яке з наведених чисел є коренем рівняння ?
1) ; 2) ; 3) ; 4) .
5. Знайдіть значення виразу .
1) 10; 2) 9; 3) ; 4) .
V. Підсумки уроку
Аналізуємо виконання тестової роботи (було б добре для наочності використати будь-який технічний засіб, принаймні графопроектор, записати на плівці текст разом із розв’язанням і продемонструвати його після того, як роботи буде зібрано).
VI. Домашнє завдання
1. Знайдіть значення виразу: а) ; б) ; в) ; г) .
2. Знайдіть пропущені числа:
3. Автомобіль мав подолати деякий шлях за 2 год. Перші 80 км він проїхав зі швидкістю 60 км/год, а решту шляху – зі швидкістю 75 км/год. Який шлях подолав автомобіль, якщо відомо, що до місця призначення він проїхав вчасно?