ДІЯ ВІДНІМАННЯ. НАЗВИ КОМПОНЕНТІВ І РЕЗУЛЬТАТУ ДІЇ ВІДНІМАННЯ. ЗНАХОДЖЕННЯ РІЗНИЦІ ЧИСЕЛ
ОЗНАКИ І ВЛАСТИВОСТІ ПРЕДМЕТІВ. МНОЖИНИ. ГЕОМЕТРИЧНІ ФІГУРИ. НАТУРАЛЬНІ ЧИСЛА 1-10 І ЧИСЛО 0
Урок 42. ДІЯ ВІДНІМАННЯ. НАЗВИ КОМПОНЕНТІВ І РЕЗУЛЬТАТУ ДІЇ ВІДНІМАННЯ. ЗНАХОДЖЕННЯ РІЗНИЦІ ЧИСЕЛ
Мета: розкрити суть дії віднімання; вчити учнів складати, читати й розв’язувати рівності на віднімання за малюнками і числовим променем; розвивати мислення; виховувати старанність.
Хід уроку
I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
II. ПОВТОРЕННЯ ВИВЧЕНОГО МАТЕРІАЛУ
1. Весела лічба
– Сидів хлопчик біля річки,
Він спіймав аж три плотвички.
Лисенятко
Скільки рибок в нього стало?
– Гляньте, білочка одна
Визирає із дупла.
Ще одна стрибнула з гілки,
А за нею ще три білки.
Ми просимо, діти милі,
Щоб всіх білок полічили.
– Мчаться на санчатах
Четверо малят.
Троє з них – дівчата.
Скільки ж тут хлоп’ят?
– 5 яблунь у саду ростуть.
4 з них уже цвітуть.
А скільки ще не розцвіли,
Ну, як би ви відповіли?
2. Усна лічба
1) Лічба оточуючих предметів: парт, хлопчиків, дівчаток (у межах 10).
2) Читання чисел, записаних на дошці: 5; 7; 8; 6; 9; 3; 10; 4 у порядку спадання.
3) Які “сусіди” в числа
4) Розв’язування прикладів.
8 – 1
10 – 3
4 + 2
7 + 3
III. ОЗНАЙОМЛЕННЯ З НОВИМ МАТЕРІАЛОМ.
РОБОТА ЗА ПІДРУЧНИКОМ (с. 49)
Завдання 1
– Скільки всього машинок?
– Скільки машинок не можуть їздити?
– Скільки машинок можуть їздити?
– Щоб дати відповідь на запитання, слід відняти від п’яти три, виконати дію віднімання. Число, від якого віднімають, називають зменшуваним; число, яке віднімають, називають від’ємником; число, яке отримали, виконуючи дію віднімання, називають різницею. Читають так: “Різниця чисел 5 і 3 дорівнює 2”, або “Від 5 відняти 3, буде 2”, або “5 мінус 3 дорівнює 2”.
Завдання 2
– Яку різницю отримав перший ведмедик?
– Яку різницю отримав другий ведмедик?
– Хто з них помилився?
– Назвіть правильну різницю.
Завдання 3
– Знайдіть різницю. Підкресліть від’ємник. Прочитайте вирази з однаковими відповідями. (5 – 3; 4 – 2; 5 – 1; 8 – 4; 10 – 5; 7 – 2; 9 – 4; 6 – 3; 7 – 4)
Фізкультхвилинка
IV. РОЗВИТОК МАТЕМАТИЧНИХ ЗНАНЬ
1. Доповнення рівностей
2. Хвилинка каліграфи. Гра “Конкурс красунь”
3. Робота з числовим віялом
– Назвіть числа від 1 до 10; від 10 до 1.
– Назвіть число попереднє до числа 7.
– Назвіть число, наступне числу 8.
– Назвіть “сусідів” числа 3.
– Як одержати число наступне числу 5?
– Покажіть, з яких двох чисел складаються числа 8; 10.
V. ПІДСУМОК УРОКУ. РЕФЛЕКСІЯ
– Як називають число, від якого віднімають?
– Як називають число, яке віднімають?
– Як називають число, яке отримують, виконуючи дію віднімання?