ФІЗИЧНА ГЕОГРАФІЯ УКРАЇНИ. АДМІНІСТРАТИВНО-ТЕРИТОРІАЛЬНИЙ УСТРІЙ УКРАЇНИ
ВСТУП
УРОК 1. ФІЗИЧНА ГЕОГРАФІЯ УКРАЇНИ. АДМІНІСТРАТИВНО-ТЕРИТОРІАЛЬНИЙ УСТРІЙ УКРАЇНИ
Тема. Фізична географія України, предмет і методи дослідження. Формування території України. Сучасний адміністративно-територіальний устрій.
Навчальна мета: пригадати прийоми навчальної діяльності; з’ясувати особливості нового курсу, предмет його вивчення; ознайомити з методами дослідження природи України; використовуючи міжпредметні зв’язки з історією, охарактеризувати основні етапи формування території країни; ознайомити із сучасним
Тип уроку: формування нових знань, умінь, навичок.
Обладнання: підручник, атлас, контурні карти, стінні карти: фізична, політична, фізична України, адміністративно-територіального устрою України; зразки різноманітних джерел знань з географії України.
Опорні та базові поняття: географія, фізична географія, предмет і метод географічного дослідження, територіально-адміністративна одиниця.
Географічна номенклатура: АР
ХІД УРОКУ
І. організаційний момент
Ознайомлення учнів з організацією навчального процесу протягом вивчення нового курсу, обов’язковими джерелами інформації (підручником, атласом, контурними картами), приладдям, з методичним апаратом підручника. Наголосити учням на необхідності засвоєння додаткової інформації в позаурочний час.
II. Актуалізація опорних знань, вмінь і навичок учнів
– Що вивчає наука географія?
– З якими географічними курсами ми знайомилися в попередніх класах? Що конкретно ми вивчали? Що дають нам ці знання?
– Що нам відомо про природу України, якщо врахувати, що в 7 класі вивчали географію Євразії взагалі?
III. Мотивація навчальної та пізнавальної діяльності
Не знаючи і не розуміючи природні умови та природні ресурси України, життя стає не стільки складним, скільки нецікавим. Щоб стати справжніми господарями своєї Батьківщини, потрібно її не лише любити, а й добре знати.
IV. Вивчення нового матеріалу
1. Географія України (комплекс наук)
– Фізична – вивчає властивості, зміни в часі, закономірності розташування по території: а) природних компонентів (ресурсів); б) природних умов; в) природних комплексів.
– Соціально-економічна – особливості населення, господарства, їх розміщення по території.
2. Зв’язок фізичної географії України з іншими науками
3. Методи географічних досліджень (умовна класифікація):
А) за науковою організацією отримання даних:
– спостереження і вимірювання – робота метеостанцій, зйомки космічних супутників;
– експеримент (науково-організований дослід) – акліматизація біологічних видів;
– моделювання (створення моделей аналогічно природним комплексам або віртуальних) – заповідники, географічні карти, комп’ютерна модель утворення балки;
Б) за джерелами знань: картографічні, вивчення спеціалізованої літератури, обробка статистичної інформації, ГІС тощо;
В) за розумовою діяльністю: порівняння, аналіз, прогнозування;
Г) за організацією досліджень: камеральні, стаціонарні, експедиційні, дистанційні; комплексні.
4. Формування території України
Тільки в окремі періоди українські державні утворення були значними (Київська Русь, Запорізька Січ). Загалом українські території належали іншим імперіям. З поч. ХХ ст. утворюються різні за значенням українські державні формування (УНР, ЗУНР). З 1922 р. починається етап існування України як республіки СРСР, до якої входять спочатку тільки території Лівобережжя і східного Правобережжя, а потім поступово приєднуються західні й південні землі. У 1954 р. остаточно сформувалися її межі, які залишилися без змін і після проголошення 24.08.1991 р. незалежності.
5. Сучасний адміністративно-територіальний устрій країни
Поділ території на різні за рангом частини (одиниці) з місцевими органами влади задля зручності керування країною: Автономна Республіка Крим; 24 області; 2 міста державного підпорядкування (з особливим статусом); центри АР та областей, райони АР та областей, міста обласного підпорядкування, районні центри, райони в містах, селища та села.
V. Закріплення вивченого матеріалу
– Якими методами досліджень ми користуватимемося, вивчаючи курс?
– Скільки адміністративних одиниць входить до складу України? Покажіть декілька прикладів на карті.
– Коли Україна здобула незалежність?
– Згадайте конкретні події, що стосувалися формування території України.
VI. Підсумки уроку
VII. Домашнє завдання
1. Опрацювати §___.
2. На контурній карті позначити АР Крим, 24 області України, Київ, Севастополь, обласні центри, свій населений пункт.
3. Визначити координати свого обласного центра.