ФРАЗЕОЛОГІЯ. ПОНЯТТЯ ПРО ФРАЗЕОЛОГІЗМ, ЙОГО ЛЕКСИЧНЕ ЗНАЧЕННЯ
ЛЕКСИКОЛОГІЯ. ФРАЗЕОЛОГІЯ
§ 10. ФРАЗЕОЛОГІЯ. ПОНЯТТЯ ПРО ФРАЗЕОЛОГІЗМ, ЙОГО ЛЕКСИЧНЕ ЗНАЧЕННЯ
110. Прочитайте. У якій із колонок подано словосполучення, які за значенням дорівнюють одному слову? Виберіть із довідки такі значення.
ДОВІДКА
Почервоніти. Образитися. Вередувати. Покарати.
Стійкі сполучення слів, які за значенням дорівнюють одному слову (словосполученню), називаються ФРАЗЕОЛОГІЗМАМИ.
Наприклад; Дерти горло – кричати. Тягти кота за хвіст – зволікати. За царя Гороха – давно.
Із
Фразеологізми не створюються мовцем щоразу – вони йому вже відомі й лише відтворюються ним у мовленні.
Фразеологізми вживають у розмовному та художньому стилях мовлення. Вони надають мовленню виразності, образності, емоційності.
Розділ науки про мову, який вивчає фразеологізми, їхнє значення і вживання, називається ФРАЗЕОЛОГІЄЮ.
Фразеологією називається також сукупність фразеологізмів певної мови.
Фразеологія – скарбниця мудрості та спостережливості народу. У фразеологізмах виявлено спосіб його мислення та світосприйняття.
Значення
Стисла розповідь про проходження, значення та вживання фразеологізмів подається у фразеологічних довідниках.
111.3 кожної груп и словосполучень випишіть фразеологізм. Виберіть із довідки значення виписаних фразеологізмів.
1. Розбити тарілку; розбити склянку; розбити глека. 2. З’їсти ковбасу; з’їсти собаку; з’їсти кашу. 3. Спіймати зайця; спіймати комара; спіймати облизня. 4. Зозуляста курка; мокра курка; прудка курка. 5. Трете колесо до воза; п’яте колесо до воза; четверте колесо до воза. 6. Як камінь у воді; як риба у воді; як водорості у воді.
ДОВІДКА
Зазнати невдачі. Безвольна, нерішуча людина. Почуватися дуже зручно. Набути досвіду. Посваритися. Щось зайве, непотрібне.
112. Перепишіть, вибравши з дужок слово, що утворює з поданим фразеологізм. Виберіть з довідки значення виписаних фразеологізмів.
1. Наламати (дерев, парканів, дров). 2. Купувати (цукерки, молоко, витрішки). 3. Плести (вінки, нісенітниці, коси). 4. Брати за (руку, шию, зябра). 5. Кусати (хліб, яблуко, лікті). 6. Винаходити (двигун, велосипед, ракету).
ДОВІДКА
Без мети, нічого не роблячи, щось роздивлятися. Примушувати когось до чогось. Братися за пошуки того, що вже давно відомо. Учиняти щось необдумано. Говорити дурниці. Виявляти велику досаду, жалкувати.
113. Пригадайте і запишіть якомога більше фразеологізмів зі словом око. Із двома фразеологізмами складіть речення (усно).
114. Перепишіть, замінюючи виділені слова дібраним з довідки фразеологізмом. Виграли чи програли речення від такої заміни? Чому?
1. Бабина дочка така лінива: нічого не робить, все б сиділа, згорнувши руки (Народна творчість). 2. Хай інші ледарюють чи ведуть беззмістовні розмови, а ти маєш бути у праці найпершим (Є. Гуцало). 3. Напозичався вже й так сповна! (М. Кропивницький). 4. Коли у вас є що мерзенне на думці, то забудьте, бо потім буде сором (І. Котляревський). 5. Чоловік дуже злякався і втік (О. Стороженко).
ДОВІДКА
Викиньте з голови. П’ятами накивав. Ні до холодної води не береться. Байдики б’ють. Ляси точать. Гав ловив. Витрішки продавав. По саму зав’язку.
Серед фразеологізмів трапляються багатозначні.
Наприклад: колоти очі – 1) дорікати; 2) дратувати когось, викликати осуд.
Багатозначність фразеологізмів позначають у словнику так само, як багатозначність слів.
Близькі за значенням фразеологізми, які мають різний лексичний склад, називають фразеологічними синонімами.
Наприклад: байдики бити, гав ловити, собак ганяти, плювати в стелю, баглаї бити, горобцям дулі давати – ледарювати; накивати п’ятами, взяти ноги на плечі, дати тягу, дати драла – утекти.
Фразеологізми можуть утворювати антонімічні пари.
Наприклад: мати голову на плечах – на розум небагатий; очей не одведеш – глянути гидко; велика цяця – невелике цабе.
Фразеологічні синоніми та антоніми додано до висловів, що пояснюються в словникових статтях.
115. Прочитайте. Визначте синонімічні фразеологізми, випишіть їх. Поясніть їхні значення.
1. Склав козак головоньку в чужині (О. Кононенко). 2. Лягли кістьми незвані гості (Л. Забашто). 3. Це була молода і хороша пані, але не нашого пера пташка. Це був молодий, високий козак, тільки видно, що не нашого поля ягода (П. Куліш). 4. Народу зійшлося, що ніде було й орішку впасти, а коло хати – ніде й голки встромити (Марко Вовчок). 5. Було відчуття, що все полетіло шкереберть, розбилося в друзки (Ю. Обжелян). 6. Можна було б подумати, що мій однокурсник трохи дахом поїхав, чи ум за розум у нього заскочив, чи, як то кажуть по-сучасному, шарики за ролики в нього заїхали (В. Шевчук).
– Складіть висловлювання, використавши такі фразеологічні синоніми: як (коли) рак свисне; як п’явка крикне; як корова заспіває; як риби забалакають; як горобці занявкають; як півень знесеться; як свиня на небо подивиться; як у курки зуби виростуть.
116. Доберіть до поданих фразеологізмів синонімічні фразеологізми із довідки. Утворені синонімічні ряди запишіть.
1. Грати першу скрипку. 2. Високо літати. 3. Вибити із сідла. 4. Будувати повітряні замки.
ДОВІДКА
Дерти носа. Вивести з ладу; вибити з колії. Жити в хмарах; ловити жар-птицю. Вести вперед; тримати першість.
117. Серед поданих фразеологізмів виберіть фразеологізми-антоніми. Запишіть їх парами.
Затулити рота; намотати на вус; кинути якір; пальцем не ворухнути; умиватися сльозами; тягнути за язик; аж зі шкіри пнутися; продавати зуби; знятися з місця; викинути з голови.
– Складіть речення з однією з антонімічних пар фразеологізмів.
118. Поміркуйте: чи всі подані в парах фразеологізми є антонімічними? Запишіть лише антонімічні пари. Свій вибір обгрунтуйте.
1. Лавровий вінок – терновий вінок. 2. Про чорний день – серед білого дня. 3. Одним махом – крок за кроком. 4. Кури не клюють – на голому місці. 5. Трубити в кулак – купатися в золоті. 6. Біла ворона – чорний ворон. 7. Кинути рукавичку – підняти рукавичку.
– Розкрийте в формі оповідання значення фразеологізму заварити кашу або дісталося на горіхи (письмово, обсяг – 6-8 речень).
Related posts:
- ПОНЯТТЯ ПРО ФРАЗЕОЛОГІЗМ, ЙОГО ЛЕКСИЧНЕ ЗНАЧЕННЯ Мета: навчальна: дати поняття про фразеологізми, збагачувати мову учнів фразеологізмами; розвивальна: розвивати культуру мовлення; виховна: виховувати естетичне ставлення до образного слова, шану до багатства української мови. Внутрішньопредметні зв’язки: лексика, синтаксис, пунктуація, орфографія. Міжпредметні зв’язки: мова, література, інші науки, соціокультура. Тип уроку: вивчення нового матеріалу. ПЕРЕБІГ УРОКУ ОРГАНІЗАЦІЯ КЛАСУ АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ, УМІНЬ І НАВИЧОК. МОТИВАЦІЯ […]...
- Фразеологізми, їх лексичне значення. Вживання фразеологізмів у мовленні ЛЕКСИКОЛОГІЯ. ФРАЗЕОЛОГІЯ УРОК № 74 Тема. Фразеологізми, їх лексичне значення. Вживання фразеологізмів у мовленні Мета: поглибити знання учнів про фразеологічні звороти; вдосконалювати вміння учнів знаходити фразеологізми в текстах, розкривати їх значення; збагачувати словниковий запас школярів; виховувати повагу до рідного слова. Обладнання: підручник, текст диктанту. ХІД УРОКУ I. ОГОЛОШЕННЯ ТЕМИ ТА МЕТИ УРОКУ II. МОТИВАЦІЯ НАВЧАННЯ […]...
- ЛЕКСИЧНЕ ЗНАЧЕННЯ ФРАЗЕОЛОГІЗМІВ Мета: навчальна: навчити уточнювати лексичне значення фразеологізмів; розвивальна: розвивати гнучкість і образність мислення учнів; виховна: виховувати увагу та повагу до народної мудрості. Внутрішньопредметні зв’язки: лексика, синтаксис, пунктуація. Міжпредметні зв’язки: мова, література, соціокультура. Тип уроку: вивчення нового матеріалу. ПЕРЕБІГ УРОКУ ОРГАНІЗАЦІЯ КЛАСУ АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ, УМІНЬ І НАВИЧОК. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ Перевірка домашнього завдання Виразне читання […]...
- СЛОВО ТА ЙОГО ЛЕКСИЧНЕ ЗНАЧЕННЯ СТИЛІСТИЧНІ ЗАСОБИ ЛЕКСИКОЛОГІЇ І ФРАЗЕОЛОГІЇ Урок № 28 СЛОВО ТА ЙОГО ЛЕКСИЧНЕ ЗНАЧЕННЯ Мета: повторити поняття про лексичне значення слова, види лексичних значень – пряме й переносне, види переносних значень – метафора, метонімія, синекдоха; навчити визначати роль переносних значень слів у художніх текстах; удосконалювати вміння дотримуватися лексичних норм української мови; за допомогою мовленнєво-комунікативного дидактичного матеріалу […]...
- ФРАЗЕОЛОГІЯ ФРАЗЕОЛОГІЯ У лексиці української мови поряд з окремими словами вживаються стійкі словосполучення і навіть цілі речення (вислови), що за своїм змістом дорівнюють одному слову і можуть замінятися синонімом. Наприклад: Клювати носом – куняти, п’ятами накивати – утекти, пустити червоного півня – підпалити, ні пари з уст – мовчати, грати першу скрипку – бути найголовнішим, як […]...
- ПОЗАЛІТЕРАТУРНА ФРАЗЕОЛОГІЯ Розділ 12 ПОЗАЛІТЕРАТУРНА ФРАЗЕОЛОГІЯ Розподіл фразеологічних одиниць може бути найрізноманітнішим: ідеографічним, історико-етимологічним, стилістичним, лексико-граматичним тощо. Одним з найпоширеніших є розподіл на фразеологізми літературної мови і фразеологізми, які перебувають за межами літературної мови, – ареальні (діалектні), фразеологізми професійних жаргонів, різні групи субстандартної фразеології....
- ЛЕКСИЧНЕ ЗНАЧЕННЯ СЛОВА ЛЕКСИКОЛОГІЯ §33. ЛЕКСИЧНЕ ЗНАЧЕННЯ СЛОВА Усі слова, які вживаються в мові, становлять її лексику. Розділ науки про мову, що вивчає всі наявні в мові слова, називається лексикологією- Лексичне значення слова – це те, що слово означає, це зміст, укладений у нього народом – творцем певної мови. Лексичне значення слова не треба плутати з його граматичним […]...
- Лексичне значення слова ЛЕКСИКОЛОГІЯ. ФРАЗЕОЛОГІЯ УРОК № 64 Тема. Лексичне значення слова Мета: виробляти в учнів уміння пояснювати лексичне значення слова, розрізняти лексичне й граматичне значення; дати поняття про лексичну помилку; розвивати усне й писемне мовлення школярів, пам’ять, увагу; виховувати повагу до рідного слова. Обладнання: підручник, словники. ХІД УРОКУ I. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ УЧНІВ 1. Перевірка домашнього завдання. […]...
- Джерела українських фразеологізмів – ФРАЗЕОЛОГІЯ ФРАЗЕОЛОГІЯ Джерела українських фразеологізмів Переважна більшість фразеологізмів походить із народної мови. Це передусім прислів’я, приказки, вислови жартівливого характеру. Не так лінь, як неохота. Надувся, як півтора нещастя. Господиня: три городи – одна диня. З народними звичаями й обрядами пов’язані вислови на зразок Дати гарбуза, стати на рушник, замовляти зуби, виносити сміття з хати. Фразеологія збагачується […]...
- Фразеологія – Лексика і фразеологія Українська мова Лексика і фразеологія Фразеологія Фразеологія вивчає стійкі мовні вирази (фразеологізми). Фразеологізм – це стійке словосполучення, що має особливе лексичне значення. Повісити носа – похнюпитися. Задерти носа – задаватися....
- Слово. Лексичне і граматичне значення слова – ЛЕКСИКА ЛЕКСИКА Слово. Лексичне і граматичне значення слова Мова складається зі слів. Слово є основною одиницею мови і мовлення, пов’язаною з усіма іншими мовними одиницями. Так, лише в слові виявляють себе мовні звуки і значущі частини (корінь, префікс, суфікс, закінчення), зі слів складаються словосполучення і речення. Слова служать для називання предметів, дій, властивостей (Портфель, бджоляр, сміливість, […]...
- Лексичне значення УКРАЇНСЬКА МОВА. ПІДГОТОВКА ДО ЗНО ЛЕКСИКОЛОГІЯ Лексичне значення Лексичним Значенням називають співвіднесеність слова з предметами, явищами, предметами, процесами, відношеннями, закономірностями реальної дійсності та поняттями про них. Слово називає предмет – це його лексичне значення. Але цим не вичерпується зміст поняття. Мова не змогла б виконувати комунікативної функції, якби намагалася дати кожному окремо взятому предмету окрему […]...
- ЛЕКСИЧНЕ ЗНАЧЕННЯ СЛОВА. ОДНОЗНАЧНІ ТА БАГАТОЗНАЧНІ СЛОВА ЛЕКСИКОЛОГІЯ Ви знатимете: Що вивчає лексикологія; Групи слів за значенням. Ви вмітимете: Визначати однозначні й багатозначні, загальновживані і стилістично забарвлені слова, синоніми, антоніми, омоніми; Пояснювати значення і походження відомих слів; Користуватися словниками; Добирати з-поміж синонімів, антонімів найбільш використовувати в мовленні вивчені лексичні засоби. Лексикологія (від грец. lexikos – словесний, словниковий і loqos – учення) – […]...
- ЛЕКСИЧНЕ ЗНАЧЕННЯ СЛОВА. ТИПИ ЛЕКСИЧНИХ ЗНАЧЕНЬ Лексикологія української мови як учення про лексичний склад § 33. ЛЕКСИЧНЕ ЗНАЧЕННЯ СЛОВА. ТИПИ ЛЕКСИЧНИХ ЗНАЧЕНЬ 361. Чи збігаються подані визначення слова з вашим розумінням цього поняття? У чому полягає узагальнювальна роль слова? 1. Слово – це основна, базова одиниця мови – звук або комплекс звуків, що має певне значення і вживається в мовленні як […]...
- АНАЛІЗ ПЕРЕВІРНОЇ РОБОТИ. ПОВТОРЕННЯ ЗНАНЬ ПРО ЛЕКСИЧНЕ ЗНАЧЕННЯ СЛОВА Мета: узагальнити знання учнів про лексичне значення слова; розвивати вміння визначати значення слова в контексті; виховувати любов до рідного слова. ХІД УРОКУ I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ От і все, дзвенить дзвінок. В гості йде до нас урок. Спішіть, поспішайте, За парти сідайте. II. АНАЛІЗ ПЕРЕВІРНОЇ РОБОТИ III. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ, МЕТИ УРОКУ – Сьогодні ми подорожуватимемо країною […]...
- Лексичне значення слова. Однозначні й багатозначні слова. Ознайомлення з тлумачним і перекладним словниками. Культура мовлення. Використання слів відповідно до їхнього значення Фонетика. Орфоепія. Орфографія Урок № 84 Тема. Лексичне значення слова. Однозначні й багатозначні слова. Ознайомлення з тлумачним і перекладним словниками. Культура мовлення. Використання слів відповідно до їхнього значення Мета: – навчальна: пояснити особливості слова як мовної одиниці; навчити розрізняти однозначній багатозначні слова; – розвивальна: розвивати навички колективної та самостійної роботи; здатність до логічного мислення, творчу […]...
- Повторення вивченого про іменник як частину мови. Розширення уявлення про лексичне значення іменника, слова з абстрактним значенням. (Вправи 87-91) Тема. Повторення вивченого про іменник як частину мови. Розширення уявлення про лексичне значення іменника, слова з абстрактним значенням. (Вправи 87-91). Мета. Актуалізувати і поглибити знання учнів про загальне значення і граматичні ознаки іменника; формувати вміння розпізнавати іменник серед інших частин мови; розширити уявлення про лексичне значення іменника (слова з абстрактним значенням). Обладнання: таблиця “Іменник частина […]...
- УЗАГАЛЬНЕННЯ І РОЗШИРЕННЯ УЯВЛЕНЬ ПРО ЛЕКСИЧНЕ ЗНАЧЕННЯ ДІЄСЛІВ. СПОСТЕРЕЖЕННЯ ЗА ДІЄСЛОВАМИ РІЗНИХ СЕМАНТИЧНИХ ГРУП Мета: вчити учнів пояснювати лексичні значення дієслів, добирати дієслова до груп з різними лексичними значеннями (руху, праці, спілкування, сприймання, явищ природи тощо); повторити правопис частки не з дієсловами; збагачувати словниковий запас; розвивати мовлення учнів; виховувати культуру писемного мовлення. ХІД УРОКУ I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ 1. Робота над прислів’ями – Прочитайте, поясніть зміст, […]...
- ФРАЗЕОЛОГІЗМИ В РОЛІ ЧЛЕНІВ РЕЧЕННЯ ЛЕКСИКОЛОГІЯ. ФРАЗЕОЛОГІЯ § 12. ФРАЗЕОЛОГІЗМИ В РОЛІ ЧЛЕНІВ РЕЧЕННЯ Фразеологізм виступає одним членом речення. Він є тим членом речення, який заступив за значенням. Наприклад: 124. Перепишіть. Визначте в реченнях фразеологізми, підкресліть їх як члени речення. 1. Безбатченки й трутні засміються на кутні (В. Бровченко). 2. Ви не носіть за пазухою камінь (Г. Рибцуник). 3. Він […]...
- ЛЕКСИКОЛОГІЯ. ФРАЗЕОЛОГІЯ ЛЕКСИКОЛОГІЯ. ФРАЗЕОЛОГІЯ Лексикологія. Лексикологія як учення про слово. Ознаки слова як мовної одиниці. Лексичне значення слова. Багатозначні й однозначні слова. Пряме та переносне значення слова. Омоніми. Синоніми. Антоніми. Лексика української мови за походженням. Власне українська лексика. Лексичні запозичення з інших мов. Загальновживані слова. Професійна, діалектна, розмовна лексика. Терміни. Лексика української мови з погляду активного й […]...
- Фразеологізми в ролі членів речення. Тематичне тестування (Лексикологія. Фразеологія) І СЕМЕСТР ЛЕКСИКОЛОГІЯ. ФРАЗЕОЛОГІЯ Урок № 13 Тема: Фразеологізми в ролі членів речення. Тематичне тестування (Лексикологія. Фразеологія) Мета: пояснити синтаксичну роль фразеологізмів, формувати вміння визначати синтаксичну роль фразеологізмів; формувати вміння добирати фразеологічні антоніми та синоніми, здійснювати розбір фразеологізму; з’ясувати рівень засвоєння теми “Лексикологія та фразеологія”; удосконалювати навички користування словником та навички самостійної роботи. Тип уроку: […]...
- Лексика і фразеологія ПОВТОРЕННЯ ВИВЧЕНОГО §5. Лексика і фразеологія 1. Що таке лексика? 2. Які слова називаються однозначними, а які – багатозначними? 3. Що таке омоніми? Як їх відрізнити від багатозначних слів? 4. Розкажіть про синоніми й антоніми. 5. Що ми називаємо фразеологізмом? 40. Попрацюйте в парах. Складіть такі речення, щоб слова золотий, залізний, черствий вживались у прямому […]...
- ФРАЗЕОЛОГІЗМ ЯК ЛІНГВІСТИЧНА ОДИНИЦЯ Розділ 1 ФРАЗЕОЛОГІЗМ ЯК ЛІНГВІСТИЧНА ОДИНИЦЯ Українська фразеологія XIX ст. грунтується на міцному фундаменті етнографічних, фольклористичних, етнолінгвістичних, загально-філологічних, лексико – і фразеографічних праць О. Потебні і М. Сумцова, І. Франка та М. Костомарова, М. Номиса і П. Чубинського та багатьох інших. Пізніше, у XX ст., українські мовознавці почали розробляти різні аспекти фразеологічної дисципліни. Семантику фразеологізмів […]...
- УЗАГАЛЬНЕННЯ ВИВЧЕНОГО З ТЕМИ “ЛЕКСИКОЛОГІЯ. ФРАЗЕОЛОГІЯ” Лексикологія. Фразеологія § 15. УЗАГАЛЬНЕННЯ ВИВЧЕНОГО З ТЕМИ “ЛЕКСИКОЛОГІЯ. ФРАЗЕОЛОГІЯ” 114 І. Прочитайте текст. Чи зацікавив він вас і чим саме? Що відображає його назва – тему чи основну думку? ДІ-ДЖЕЙ* – РОБОТ З сучасними технологіями можливо все. І роботи-футболісти, які влаштовують змагання між собою, і роботи-собаки та роботи-коти, які прогулюються з вами. Нещодавно винахідники […]...
- Поняття про текст. Розрізнення груп окремих речень і тексту. Заголовок, його відповідність змісту, тексту. Вимова й написання слів гроно, китиця Урок 19 Тема. Поняття про текст. Розрізнення груп окремих речень і тексту. Заголовок, його відповідність змісту, тексту. Вимова й написання слів гроно, китиця Мета: ознайомити дітей з поняттям текст; формувати уявлення про текст як форму зв’язного висловлювання, його характерні ознаки; розвивати вміння визначати тему тексту, добирати заголовок до тексту відповідно до змісту тексту;виховувати вміння бачити […]...
- Обсяг фразеології – ФРАЗЕОЛОГІЗМ ЯК ЛІНГВІСТИЧНА ОДИНИЦЯ Розділ 1 ФРАЗЕОЛОГІЗМ ЯК ЛІНГВІСТИЧНА ОДИНИЦЯ § 2. Обсяг фразеології Установилося два погляди на обсяг фразеології, які чітко підсумував О. Ожегов у праці “Про структуру фразеології” (1974): фразеологія в широкому розумінні і фразеологія у вузькому розумінні. До фразеології в широкому розумінні традиційно відносять прислів’я, деякі приказки, крилаті вислови, “різні стійкі змеханізовані вирази, штампи та народно-розмовні […]...
- Дієслова-синоніми, дієслова-антоніми. Багатозначні дієслова. Пряме й переносне значення дієслів ДІЄСЛОВО Дієслова-синоніми, дієслова-антоніми. Багатозначні дієслова. Пряме й переносне значення дієслів 306. Прочитайте текст, розкриваючи дужки. Перекажіть. Визначте тип тексту: розповідь, опис, міркування. Загубив ведмідь Медолюб свої сап’янці*. Хоч і старі були, а шкода! Сам шукав – (не) знайшов. Звірі шукали – (не) знайшли. Лисиця Облудниця аж сльозами вмилася: “Три дні й три ночі (не) їла, […]...
- Загальне поняття про прикметник. Значення прикметників у мовленні РОЗДІЛ 6. ЧАСТИНИ МОВИ ПРИКМЕТНИК § 33. Загальне поняття про прикметник. Значення прикметників у мовленні Пояснення Прикметник – це частина мови, що виражає ознаку предмета і відповідає на питання який? чий? У реченні найчастіше прикметник виступає другорядним членом речення. 332. Мова На Білому світі, на Чорній землі Є мова у квітів, є мова в зорі. […]...
- АНАЛІЗ ПЕРЕВІРНОЇ РОБОТИ. ПОНЯТТЯ ПРО ПРИСЛІВНИК ЯК ЧАСТИНУ МОВИ (значення, питання, роль у реченні, зв’язок з дієсловами) Мета: ознайомити учнів з основними ознаками прислівника як частини мови; вчити розрізняти серед поданих слів прислівники, ставити до них питання, зв’язувати їх з дієсловами у словосполучення, вводити у речення; розвивати творчу уяву; виховувати спостережливість, прагнення відкривати нове. ХІД УРОКУ I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ 1. Аналіз перевірної роботи 2. Каліграфічна хвилинка Уч вч […]...
- Ознаки фразеологізму – ФРАЗЕОЛОГІЗМ ЯК ЛІНГВІСТИЧНА ОДИНИЦЯ Розділ 1 ФРАЗЕОЛОГІЗМ ЯК ЛІНГВІСТИЧНА ОДИНИЦЯ § 1. Ознаки фразеологізму У процесі вивчення ФО називалися їх різні ознаки: семантична цілісність (В. Виноградов, І. Торопцев, Г. Удовиченко), відтворюваність (С. Гаврин, О. Федоров, М. Шанський), фразеологічна відтворюваність (Л. Ройзензон), метафоричність (О. Бабкін, О. Кунін, Б. Ларін), стійкість (В. Жуков, П. Лекант, Л. Юрчук), еквівалентність слову (А. Аксамітов, […]...
- Фразеологізми. Словник фразеологізмів ЛЕКСИКОЛОГІЯ, ФРАЗЕОЛОГІЯ § 15 Фразеологізми. Словник фразеологізмів Пригадаймо! Які усталені вислови (фразеологізми) української мови ви знаєте? 123 1. Прочитайте текст. Порівняйте пари сполучень слів. Чим вони відрізняються? Ківш квасу – ківш лиха. Сіяти пшеницю – сіяти грішми. Свій велосипед – сам не свій. Надути кульку – надути губи. Пекти пироги – пекти раків. Бити посуд […]...
- Граматичне значення і способи його вираження МОРФОЛОГІЯ 2. ГОЛОВНІ ПОНЯТТЯ ГРАМАТИКИ Граматичне значення і способи його вираження Граматичне значення (граматична сема) є семантичною основою граматичної категорії. Кожне повнозначне слово має одне або декілька лексичних значень і одне або певну кількість граматичних. Скажімо, слово садок співвіднесене з поняттям “ділянка землі, спеціально відведена для вирощування плодових дерев, кущів і под.” і, звичайно, з […]...
- КЛАСИФІКАЦІЯ ФРАЗЕОЛОГІЗМІВ Розділ 6 КЛАСИФІКАЦІЯ ФРАЗЕОЛОГІЗМІВ Залежно від того, за якою ознакою розподіляють фразеологізми на групи, по-різному їх і класифікують. Виділяють різну кількість груп. Укладач найавторитетніших фразеологічних словників російської мови О. Федоров, наприклад, увесь фонд фразеологізмів залежно від семантики й значень слів – компонентів, які входять до складу ФО, поділяє на дві основні групи: ідіоми і фразеологічні […]...
- Фразеологізми професійного мовлення і жаргонів – ПОЗАЛІТЕРАТУРНА ФРАЗЕОЛОГІЯ Розділ 12 ПОЗАЛІТЕРАТУРНА ФРАЗЕОЛОГІЯ § 37. Фразеологізми професійного мовлення і жаргонів У синхронічному плані “мова спеціальності” передбачає специфічний склад фразеології в тому чи іншому підтипі мови й особливості функціонування відповідних фразеологізмів. У діахронічному аспекті професійна мова може інтерпретуватися як джерельна база тієї чи іншої групи фразеологізмів. Численні давні професії залишили свій фразеологічний слід – мало […]...
- Значення “філо” і “софії” – Термін “філософія”, елементи його змісту Філософія посбіник Тема 1. ПОХОДЖЕННЯ ФІЛОСОФІЇ, ЇЇ ФУНКЦІЇ І РОЗДІЛИ § 1. Термін “філософія”, елементи його змісту Грецьке слово “філософія” має дві кореневі складові. Перша звучить українською як “філо”, друга – як “софія”. Кореневі морфеми виникли задовго до появи філософії. В текстах давньогрецького поета Гомера (VIII століття до н. е.) перша означала дружбу, любов, друга […]...
- ФРАЗЕОЛОГІЗМИ Лексикологія. Фразеологія § 12. ФРАЗЕОЛОГІЗМИ Про лексичне значення і синтаксичну роль фразеологізмів та про красу й багатство української мови 83 ПРИГАДАЙМО Що таке лексичне значення слова? 84 Поясніть лексичні значення виділених фразеологізмів. Замініть кожен з них одним словом із таким же значенням. Що при цьому “втратять” висловлювання? Зробіть висновок про роль фразеологізмів у мовленні. 1. […]...
- Сонце та його значення для життя на Землі СВІТ НЕЖИВОЇ ПРИРОДИ Урок 17 Тема. Сонце та його значення для життя на Землі Мета: формувати в учнів уявлення про Сонце, про значення сонячного світла і тепла для рослин, тварин, людини; показати значення Сонця в житті тварин і рослин; розкрити значення сонячного світла і тепла в житті людини; учити спостерігати за висотою Сонця і встановлювати […]...
- Функції курсу “Історія економічних учень” і його значення для творчого оволодіння сучасною економічною теорією Історія економічних вчень ПРЕДМЕТ, ЗАВДАННЯ І МЕТОДОЛОГІЯ ІСТОРІЇ ЕКОНОМІЧНИХ УЧЕНЬ Функції курсу “Історія економічних учень” і його значення для творчого оволодіння сучасною економічною теорією У складній системі економічних наук історія економічних учень займає важливе місце, теоретично осмислюючи й узагальнюючи досягнення кожної з них, забезпечуючи тим самим одну з передумов їх подальшого поступового розвитку. Поряд із […]...
- Іменники-синоніми, іменники-антоніми, багатозначність іменників ІМЕННИК Іменники-синоніми, іменники-антоніми, багатозначність іменників 101. Прочитайте іменники. Добро, війна, радість, мир, герой, бруд, шум, тиша, крик, потворність, мовчання, чистота, купівля, продаж, краса, боягуз, зло, сум. – Доберіть антоніми до виділених іменників. Запишіть парами. Назвіть іменники-назви конкретних предметів. 102. Прочитайте іменники. Бажання, базіка, квартира, колір, маля, мир. – Доберіть до них синоніми з довідки. Довідка: […]...
- Основні поняття до розділу “Відомості із синтаксису та пунктуації” ВІДОМОСТІ ІЗ СИНТАКСИСУ ТА ПУНКТУАЦІЇ Основні поняття до розділу “Відомості із синтаксису та пунктуації” Види речень Синтаксис – це розділ науки про мову, що вивчає будову словосполучень і речень. Словосполучення, як і слово, називає предмет, ознаку або дію. Воно складається з головного та залежного слова. Залежне слово уточнює і конкретизує значення головного слова. Речення – […]...