Графіки руху тіла
РОЗДІЛ I
МЕХАНІЧНИЙ РУХ
УРОК № 6/6
Тема уроку. Графіки руху тіла
Тип уроку: комбінований.
Мета уроку: формувати вміння аналізувати графіки руху тіл і визначати за ними його параметри; розвивати навички побудови графіків залежності швидкості тіла від часу, пройденого шляху від часу для рівномірного прямолінійного руху.
План уроку
Етапи | Час | Прийоми і методи |
I. Контроль знань | 10-15 хв. | Самостійна робота |
II. Вивчення | 5-10 хв. | Бесіда; записи на дошці та в зошитах |
III. Закріплення нового матеріалу | 15-20 хв. | Розв’язування задач; записи на дошці та в зошитах |
IV. Домашнє завдання | 1 хв. | Коментар учителя; записи на дошці та в щоденниках |
Хід уроку
I. контроль знань
Самостійна робота
Варіант 1
1. Найбільш швидконога тварина у світі – гепард: він може розвивати швидкість до 112 км/год. Порівняйте швидкість гепарда із швидкістю автомобіля – 30 м/с. (Відповідь: швидкість гепарда = 112 км/год.
2. Спортсмен пробіг перші 4 с із середньою швидкістю 10 м/с і наступні 5 с – зі швидкістю 12 м/с. З якою середньою швидкістю він пробіг всю дистанцію? (Відповідь: Сер? 11,1 м/с.)
Варіант 2
1. Швидкість зайця 15 м/с, а швидкість дельфіна – 72 км/год. Хто з них має більшу швидкість? (Відповідь: дельфін, його швидкість дорівнює 72 км/год. = 20 м/с.)
2. Автомобіль перші 30 км шляху проїхав із середньою швидкістю 15 м/с. Інші 40 км шляху він проїхав за 1 год. Із якою середньою швидкістю рухався автомобіль на всьому шляху?
(Відповідь: Сер? 12,5 м/с.)
II. Вивчення нового матеріалу
Бесіда
Іноді рух зручно описувати графічно. Цей спосіб є більш наочним. Для цього нам потрібно пригадати деякі основні характеристики руху.
Питання класу
– Який вид руху ми з вами вивчаємо? (Рівномірний прямолінійний.)
– Який рух називають рівномірним?
– Що можна сказати про швидкість такого руху? (Швидкість під час рівномірного руху не змінюється.)
– Як у математиці на графіку зображується сталість будь-якої величини? Наприклад, як зобразити графічно y = const? (Відповідь: див. рис. 1.)
– Тоді який вигляд матиме графік швидкості, тобто залежність швидкості від часу, за умови що = const? (Відповідь: див. рис. 2.)
– Що можна сказати про пройдений шлях при рівномірному прямолінійному русі? (Пройдений шлях змінюється. Аналітично це можна описати так: S = – t.)
– Як у математиці називається така залежність? (Пряма пропорційність, вона виражається формулою y = kx.)
– Що є графіком такої залежності? (Пряма, яка проходить через початок координат.)
– Скільки точок потрібно знати для побудови такого графіка? (Для побудови прямої необхідно знати координати двох точок, але в цьому випадку достатньо однієї, оскільки одна точка – початок координат – уже відома.)
– Як же зобразити графічно залежність S(t)? (Відповідь: див. рис. 3.)
III. Закріплення нового матеріалу
Розв’язування задач
Задача 1. Автомобіль рухається рівномірно зі швидкістю 50 км/год. Побудуйте графік залежності швидкості його руху від часу. (Відповідь: див. рис. 4.)
Задача 2. Користуючись умовою задачі 1, побудуйте графік залежності шляху від часу руху автомобіля. (Відповідь: див. рис. 5.)
Задача 3. За графіком залежності S(t), поданому на рис. 6, визначте швидкість руху автомобіля і побудуйте графік залежності (t). (Відповідь: = S/t; = 60 км/1 год. – 60 км/год. Графік див. на рис. 7.)
Задача 4. На графіку, поданому на рис. 8, виберіть ділянку, що відповідає рівномірному руху тіла, і визначте швидкість цього руху. Побудуйте графік залежності S(t), що відповідає цій ділянці, і визначте шлях, пройдений тілом за 2 с. (Відповідь: Рівномірному руху відповідає ділянка AB; = 2м/с; графік див. на рис. 9; для даної ділянки: S = 2t, при t = 2 с S = 4 м.)
IV. Домашнє завдання
[1]: § 4; впр. № 4 (задачі 2-4).
[2]: § 2 (п. 5).
[3]: СР – задачі 4.1; 4.3-4.5; 4.7;
ДР – задачі 4.8; 4.10; 4.11; 4.13; 4.15;
ВР – задачі 4.16; 4.19; 4.22; 4.23; 4.27.
Додаткова задача. На рис. 10 (с. 28) подані графіки руху пішохода (ділянка QA) і велосипедиста (ділянка OB). Визначте: а) який час перебував у дорозі пішохід; велосипедист; б) який шлях подолав пішохід; велосипедист; в) з якою швидкістю рухався пішохід; велосипедист; г) у скільки разів шлях, який подолав велосипедист за 2 год., більший за шлях, який подолав пішохід за той самий час. Побудуйте графіки залежності v(t) для пішохода і велосипедиста.