Ймовірність випадкової події. Коло, круг. Стовпчасті і кругові діаграми
Урок № 6 1
Тема. Ймовірність випадкової події. Коло, круг. Стовпчасті і кругові діаграми
Мета: підготовка до тематичної контрольної роботи.
Тип уроку: систематизація знань, умінь та навичок.
Хід уроку
І. Перевірка домашнього завдання
Самостійна робота
Варіант 1
1. У класі навчається 14дівчатокі 16 хлопців. Побудуйте кругову та стовпчасту (один учень – 2 мм) діаграми.
2. На морській спортивній базі серед іншого обладнання було 30 шлюпок (ш), 21 байдарка (б) і 15 яхт (я). За допомогою вимірювань встановіть, яка зі стовпчастих
1)
2)
3)
Варіант 2
1. У листопаді 24 дні були дощовими, решта сонячними. Побудуйте кругову і стовпчасту діаграми (один день – 3 мм).
2. Із 120 вантажівок автопарку 40 автомобілів КАМАЗ (К); 60 – ЗІЛ (З), решта автомобілів ГАЗ (Г). Виконавши необхідні обчислення і вимірювання, з’ясуйте, яка з наведених стовпчастих діаграм відповідає умові.
src="/images/image1784_0.gif" class=""/> | ||
1) | 2) | 3) |
II. Систематизація знань
@ Як завжди на уроці, що передує тематичній контрольній роботі, треба повторити, систематизувати і, можливо, скорегувати деякі моменти у знаннях, уміннях учнів з тем, що виносяться на тематичний облік (нагадаємо, що це такі теми: “Ймовірність випадкової події”, “Коло, довжина кола”, “Круг. Площа круга”, “Кругові і стовпчасті діаграми”). Тому традиційно повторюємо матеріал блоками. І, що найважливіше, намагаємось залучити до роботи всіх учнів.
Блок 1. “Ймовірність випадкових подій”
1. Які з подій є випадковими, достовірними, неможливими?
а) Завтра піде дощ.
Б) Середа передує четвергу.
В) Збірна команда України з футболу стане чемпіоном світу у 2008 році.
2. Порівняйте шанси наступних подій. Зобразіть результат графічно. “Монету підкидають тричі”:
А) вішало три герби;
Б) випало два герба;
В) випав один герб;
Г) герб випав принаймні один раз.
3. На тарілці лежить 5 пирогів з м’ясом, 3 пироги з повидлом і 2 пироги з капустою. Який пиріг вірогідніше взяти навмання: з м’ясом або з повидлом?
Блок 2. “Коло. Круг”
1. Дано круг радіуса 2,5 см. Обчисліть:
А) довжину кола, що обмежує цей круг;
Б) площу круга;
В) площу сектора, що вимірюється кутом 60°.
2. Довжина півкола дорівнює 6л см. Чому дорівнює площа круга, що обмежена цим колом?
3. Площа арени цирку дорівнює 144л см2. Чому дорівнює довжина огорожі?
Блок 3. “Кругові та стовпчасті діаграми”
1. З 45 хвилин уроку 5 хвилин учні перевіряли домашнє завдання; 20 % уроку слухали пояснення вчителя; – уроку розв’язували вправи біля дошки, а решту уроку працювали самостійно. Побудуйте: а) кругову; б) стовпчасту діаграми (1 хв – 2 мм).
III. Підсумки уроку
Залежно від того, яку форму роботи на уроці вибрав для учнів учитель, цей етап може також набувати різних форм. Наприклад, якщо форма роботи напівсамостійна (“сильні” учні працюють індивідуально, а решта учнів виконує завдання самостійно, але з попереднім обговоренням; потім один з учнів йде до дошки і одночасно з рештою учнів виконує завдання біля дошки, а ті з учнів, хто встигне виконати завдання раніше – це може бути 5, наприклад, перших учнів,- отримують певну позначку в зошиті; після чого відкриваємо дошку і перевіряємо розв’язання і відповіді; потім так само наступне завдання); тоді підбиття підсумків є самооцінюванням активної роботи учнів – за позначками в зошиті.
IV. Домашнє завдання
Задача 1. Довжина кола дорівнює 94,2 см. Знайдіть радіус кола.
Задача 2. Знайдіть площу круга, діаметр якого дорівнює 2,4 см.
Задача 3. Знайдіть площу заштрихованої фігури (див. рис), якщо сторона квадрата дорівнює 0,6 см.
Практична робота. Побудуйте кругову і стовпчасту діаграми розподілу площі вашої квартири: кімната, коридор, ванна, кухня.
Урок № 64
Тема. Ймовірність випадкової події. Коло. Круг. Діаграми
Мета: перевірити рівень засвоєння знань, умінь та навичок.
Тип уроку: перевірка і корекція знань, умінь та навичок.
Хід уроку
I. Організаційний момент
II. Умова тематичної контрольної роботи
Варіант 1
1. Зі скриньки, що містить 2 чорних і 3 білих кульки, навмання витягують одну кульку. Яка ймовірність того, що кулька біла?
2. Діаметр земної кулі 12 640 км. Знайдіть довжину екватора (число? округліть до десятих).
3. Довжина кола дорівнює 8? см. Знайдіть площу круга, що обмежений цим колом (число я округліть до сотих).
4. В овочесховищі 70 % місткості зайнято картоплею, – капустою, а решта – морквою. Побудуйте: а) кругову; б) стовпчасту діаграми.
5. Радіус круга дорівнює 6 см. Знайдіть площу сектора, що вимірюється кутом 90°.
6. Підкидають 2 гральних кубики. Яка ймовірність того, що сума балів, що випаде, буде дорівнювати 6?
7. Обчисліть площу заштрихованої фігури, якщо сторони прямокутника 2 см і 6 см? (Число я округліть до сотих).
Варіант 2
1. Зі скриньки, що містить 5 червоних і 6 зелених кульок, навмання виймають одну кульку. Яка ймовірність того, що вона зелена?
2. Баобаб, що росте в Африці, має в обхваті 26,04 м. Який радіус його поперечного перерізу (число я візьміть з точністю до десятків)?
3. Діаметр кола дорівнює 30 см. Знайдіть площу круга, обмеженого цим колом (число я округліть до сотих).
4. учнів школи навчаються в позакласний час у музичній школі; 70 % – у спортивних секціях, решта в – танцювальних гуртках. Побудуйте: а) кругову; стовпчасту діаграми.
5. Радіус круга дорівнює 2 см. Знайдіть площу сектора, якщо він вимірюється кутом у 45° (число? округліть до сотих).
6. Двічі підкидають гральні кістки. Яка ймовірність того, що сума, яка випаде, дорівнюватиме 5?
7. Обчисліть площу заштрихованої фігури, якщо сторони прямокутника 4 см і 5 см (число ті округліть до сотих).
III. Розв’язання і відповіді
Варіант 1
1. Р = .
2. 39 184 см.
3. 16n см2 = 50,24 см2.
4. (Див. рис.) а) 1 – картопля, 252°; 2 – капуста, 90°; 3 – морква, 18°; б) 1 – картопля, 7 см; 2 – капуста, 2,5 см; 3 – морква, 5 мм.
5. 9n (см2) ? 28,26 (см2).
6. Р = = .
6 = 1 + 5 = 2 + 4 = 3 + 3 = 4 + 2 = 5 + 1 – 5 комбінацій;
M = 5, а = 6 – 6 = 36. Відповідь. .
7. 5,72 см2.
Варіант 2
1. Р = .
2. 4,2 м.
3. 706,5 см2.
4. (Див. рис.) а) 1- музична школа, 72°; 2 – спортивні секції, 252°; 3 – танцювальні гуртки, 36°; б) 1- музична школа, 2 см; 2 – спортивні секції, 7 см; 3 – танцювальні гуртки, 1 см.
5. 1,57 см2.
6. 1) 5 = 1 + 4 = 2 + 3 = 3 + 2 = 4 + 1 – 4 варіанти, т = 4;
2) 6 – 6 = 36, n = 4;
3) Р = = = . Відповідь. .
7. ? 13,72 (см2).