Кодування інформації. Клавіатурний тренажер
Урок 13
Тема. Кодування інформації. Клавіатурний тренажер
Мета.
1. Ознайомити учнів з різними способами кодування інформації.
2. Формувати уміння роботи на клавіатурі комп’ютера.
3. Розвивати в учнів уяву, пам’ять, увагу, логічне мислення.
4. Виховувати охайність, відповідальність.
Обладнання. Комп’ютер, підручник, зошити, програма “Клавіатурний тренажер”
Хід уроку
І. Організаційний момент.
Техніка безпеки. Повторення правил поводження з комп’ютером.
Гра “Так чи ні”
– На уроці
– Чи можна доторкатися до проводів живлення і пристроїв заземлення?
– Чи можна включати і відключати апаратуру без дозволу вчителя?
– Класти диски, книги, зошити на монітор і клавіатуру можна?
ІІ. Перевірка домашнього завдання.
1. Бесіда.
– Як ви відгадали ребус? Поясніть.
– Яку інформацію отримала Ганнуся в посланні? (Ганнусю, я тебе вітаю.)
– Поясніть, як ви розкодували це послання.
2. Ребуси (див. додатки)
ІІІ. Актуалізація знань.
– Ми з вами вже знаємо, що інформацію можна передавати по-різному.
Пригадайте,
– Сьогодні ми дізнаємось, як це ще можна робити.
ІV. Вивчення нового матеріалу.
1. Пояснення нового матеріалу.
– В казках зустрічаються руни – букви давнього алфавіту, що зображувалися ламаними лініями.
Саме слово руна означає “таємниця”. Людина, яка вміла розрізняти руни і читати їх, користувалася великою повагою.
Вважалось, що руни можуть передавати інформацію про минуле і майбутнє людини. За допомогою рун записувалася секретна інформація, рецепти давніх лікарів, різні пророцтва.
2. – А от, як кодувалися цифри в Давньому Римі? В той час люди не знали цифр і не вміли писати, вони викладали числа паличками.
3. Робота з підручником.
– Розгорніть підручник на сторінці 28 і прочитайте, як ще люди кодують інформацію.
– Які коди використовують?
– Що таке біт? (Кожна з цифр 0 або 1)
– Що таке байт? (8 цифр 0 або 1 записані разом, 10001101, утворюють байт).
– Що таке кодування? (Перетворення інформації для передачі або збереження).
4. Фізкультхвилинка.
Ми зараз спробуємо передати інформацію за допомогою прапорця.
Рука з прапорцем, піднята вгору – підтягнутися на носочках;
Рука з прапорцем, витягнута вбік – руки в сторони;
Рука з прапорцем, виставлена вперед – кроки на місці;
Змахи прапорцем униз – присідання;
Рука з прапорцем, опущена вниз – на місце сідай.
V. Робота з програмою “Клавіатурний тренажер”.
1. Порядок розташування букв українського алфавіту на клавіатурі не збігається з алфавітом. Це зроблено з міркувань зручності.
Ті букви, які частіше використовуються, розташовані ближче до центру. І навпаки, букви, які використовуються нечасто, розташовані ближче до краю. Щоб швидко вводити інформацію з клавіатури, бажано використовувати 10 пальців. Кожен із пальців відповідає за певні клавіші.
Запам`ятати цю відповідність нам допоможуть вправи на клавіатурному тренажері.
2. Гра “Кіт-риболов”.
3. Вправи для очей.
Подивись вправо, не повертаючи голови і зафіксуй погляд на кілька секунд. Потім – вліво на кілька секунд і подивись прямо.
Спрямуй погляд угору на кілька секунд, затим додолу, розслабивши м`язи очей, насамкінець – прямо перед собою.
Повтори вправу 4-5 разів.
VІ. Узагальнення вивченого матеріалу.
– Що таке кодування інформації?
– За допомогою чого можна закодувати інформацію?
– Як розміщені букви українського алфавіту на клавіатурі?
VІІ. Домашнє завдання.
Виконати завдання “Для розумників і розумниць” на сторінці 29.
VІІІ. Підсумок уроку.
– Чи цікаво було працювати на уроці?
– Що найбільше сподобалося робити?
– Що видалося найважчим?
– Про що хотіли б дізнатися більше?
– Де ми можемо використати набуті знання?
Додатки