КРУГЛІ ЧИСЛА. ПЕРИМЕТР ПРЯМОКУТНОЇ ДІЛЯНКИ ЗАДАЧІ З БУКВЕНИМИ ДАНИМИ
Мета: ознайомити учнів з круглими числами; узагальнити прийоми розв’язування задач; закріпити вміння знаходити периметр прямокутних ділянок за планом; розвивати мислення; виховувати інтерес до предмета.
ХІД УРОКУ
І. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
II. КОНТРОЛЬ, КОРЕКЦІЯ І ЗАКРІПЛЕННЯ ЗНАНЬ
1. Перевірка домашнього завдання
2. Усні обчислення. Гра “Влучний стрілець”
– З’єднайте вирази з однаковими значеннями.
III. ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ
1. Ознайомлення з поняттям “круглі числа”
–
403; 90; 100; 815; 1000; 170; 1300; 950.
– Числа, запис яких закінчується нулем або кількома нулями, називають круглими числами.
2. Первинне закріплення
Завдання 439 (фронтально)
Завдання 440
Учні розглядають записи, виконують завдання з коментуванням.
76 = 70 + 6
76 = 80 – 4
379 = 370 + 9
379 = 380 – 1
IV. ПОВТОРЕННЯ МАТЕРІАЛУ, УЗАГАЛЬНЕННЯ МАТЕМАТИЧНИХ ЗНАНЬ УЧНІВ
1. Робота над задачею з буквеними даними
Завдання 441
Учні ознайомлюються із задачею за підручником. Записують її схематично. Перевіряють, чи всі числа задачі позначені
Під час колективного аналізу на дошці ведеться запис:
С км – пройшов турист до зустрічі;
(с • 3) (км) – проїхав велосипедист до зустрічі;
С + с • 3 (км) – відстань між містом і селом.
Відповідь: с + с • 3 (км) – відстань між містом і селом.
2. Письмові обчислення
Завдання 442
– Виконайте віднімання, перевіривши його додаванням з подальшою самоперевіркою з дошки.
Двоє учнів працюють біля дошки.
3. Розв’язування геометричної задачі
Завдання 443 (знаходження периметра ділянки за поданим планом)
На малюнку – план ділянки городу. Кожна окрема ділянка є прямокутником.
– Периметр якої ділянки ми можемо знайти відразу? (Периметр ділянки під огірки. У цієї ділянки кожна сторона дорівнює 6 м. Значить, периметр дорівнює 6 • 4 = 24 м.)
– Що потрібно знати, щоб знайти периметр ділянки під картоплю? (Довжину ще однієї сторони.)
– Як знайти довжину цієї сторони? (Від 20 м відняти 6 м, буде 14 м.) Периметр ділянки під картоплю: (14 + 8) • 2 = 44 (лі).
– Як знайти периметр ділянки під помідори? (Знайти довжину меншої сторони: 8-6 = 2 лі.)
– Периметр ділянки, зайнятої під помідори, дорівнює (6 + 2) • 2 = 16 м.
4. Фізкультхвилинка
Щось не хочеться сидіти,
Треба трохи відпочити.
Руки вгору, руки вниз,
Руки в боки, руки так,
Руки вгору, як вітряк.
Вище руки підніміть
І спокійно опустіть.
Плесніть, діти, кілька раз.
За роботу, все гаразд!
5. Робота над складеними задачами
Завдання 444
– Прочитайте умову задачі. Зіставте її з коротким записом. Розв’яжіть задачу самостійно, з подальшою взаємоперевіркою в парах.
1) 13 750 + 13 750 = 27 500 (м) – тканини виготовили за перший і другий день;
2) 27 500 – 11 800 = 15 700 (м) – тканини виготовили за третій день;
3) 27 500 + 15 700 = 43 200 (м) – тканини виготовила фабрика за 3 дні.
Відповідь: 43 200 м тканини фабрика виготовила за 3 дні.
Завдання 445(1)
Учні складають задачу за коротким записом.
Мама купила три книжки для дорослих по 18 грн і 6 книжок для дітей. Скільки коштувала книжка для дітей, якщо вартість усієї покупки становить 144 грн?
1) 18 • 3 = 54 (грн) – коштують книжки для дорослих;
2) 144 – 54 = 90 (грн) – коштують книжки для дітей;
3) 90 : 6 = 15 (грн) – коштує одна книжка для дітей.
Завдання 445 (2)
Учні складають задачу за коротким записом та розв’язують її виразом. Марійка, Андрійко та Сергійко збирали марки. Скільки всього марок у дітей, якщо відомо, що Андрійко назбирав 30 марок, Марійка – на 20 марок більше, ніж Андрійко, а Сергійко – на 60 більше, ніж Андрійко?
30 + (30 + 20) + (30 + 60) = 170 (м)
V. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
Завдання 446; 447 (с. 72).
VI. ПІДСУМОК УРОКУ
Гра “Упіймай кругле число”
Учитель читає числа, учні сигналізують, якщо почують кругле число.
390; 7800; 66; 305; 740; 234; 3000; 1302; 100 000.