КВАДРАТ. ПЕРИМЕТР КВАДРАТА
ТАБЛИЦІ ДОДАВАННЯ І ВІДНІМАННЯ ЧИСЕЛ. ЗАДАЧІ НА ДВІ ДІЇ. ВИРАЗИ З ДУЖКАМИ
ВИРАЗИ З ДУЖКАМИ
Урок 32. КВАДРАТ. ПЕРИМЕТР КВАДРАТА
Мета: навчити учнів розрізняти квадрат за істотними ознаками; вчити обчислювати периметр квадрата; розвивати пізнавальну активність, уміння спостерігати і порівнювати, робити висновки, висловлювати власну думку; виховувати культуру розумової праці.
Хід уроку
I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ
1. Перевірка домашнього завдання (с. 45, завдання 257; 258)
Завдання 257
– Прочитайте
Завдання 258
– Розкажіть, яку задачу склали. Прочитайте розв’язання.
2. Аналіз самостійної роботи
3. Хвилинка каліграфії
– Установіть закономірність і запишіть числа, вставляючи пропущені.
36 ? ? 15 ? ? 24 ? ?
III. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ І МЕТИ УРОКУ
– Сьогодні на уроці ви дізнаєтеся, як знайти периметр квадрата.
IV. ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ
1. Робота за підручником (с. 45)
Завдання 259. Колективне опрацювання матеріалу
– Знайдіть прямокутники, в яких усі сторони
– Прямокутник, у якого всі сторони рівні,- це квадрат.
– Розкажіть про квадрат. (У квадрата чотири вершини, чотири сторони, чотири кути.)
– Скільки кутів і сторін у квадрата? (По чотири.)
Завдання 260
Учні будують у зошиті квадрат зі стороною 3 см. Знаходять його периметр. Учитель звертає увагу, що периметр квадрата обчислюється так:
Р = а + а + а + а.
Завдання 261. Коментоване розв’язання кругових прикладів
Учитель звертає увагу на те, яким чином виконуються обчислення.
Завдання 262
Учні з місця складають задачу за малюнком. Під час повторення умови один учень креслить схему і пояснює розв’язання. Після цього учні самостійно записують розв’язання. Учитель перевіряє.
2. Фізкультхвилинка
V. УЗАГАЛЬНЕННЯ Й СИСТЕМАТИЗАЦІЯ ЗНАНЬ
1. Гра “Істинне – хибне”
– Які твердження правильні?
– Будь-який квадрат – це прямокутник.
– Будь-який прямокутник – це квадрат.
– Будь-який чотирикутник – це багатокутник. (Правильні – перше і третє твердження.)
2. Складання і розв’язування задач за коротким записом
– Порівняйте задачі.
3. Знаходження значень виразів зі змінною
– Знайдіть значення виразу:
– 17 – (в – 4), якщо в = 11; 12; 10.
– 24 – (а + 2), якщо а = 2; 10; 12.
4. Офтальмологічна пауза
5. Додаткові вправи (с. 46)
– Заповніть таблицю.
14 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 |
– Петрик, Андрій і Романко – брати. Петрику і Романкові разом 8 років, а Андрію і Романкові разом 10 років. Хто з дітей найстарший, якщо Романко наймолодший? (Найстарший – Андрій.)
– За схемою доберіть такі числа, щоб рівність була правильною. Запишіть 5 таких рівностей. (10 – 5 = 5; 11 – 6 = 5; 12 – 7 = 5; 13 – 8 = 5; 14 – 9 = 5)
– Побудуйте прямокутник, ширина якого 2 см, а довжина 6 см. Проведіть у ньому 2 відрізки так, щоб утворилися квадрати. Знайдіть суму периметрів цих квадратів. (Р = 2 + 2 + 3 + 3 + 2 + 2 + 3 + 3 = 20 см)
– У класі 30 учнів. На урок образотворчого мистецтва фарби принесли 18 учнів, а олівці – 20 учнів. Скільки учнів принесли на урок і олівці, й фарби? (18 + 20 – 30 = 8)
– Доберіть числові дані. Складіть і розв’яжіть задачі за короткими записами. Зробіть короткі записи обернених задач до обох поданих.
VІ. ПІДБИТТЯ ПІДСУМКІВ. РЕФЛЕКСІЯ
– Чого навчалися на уроці?
– Яке завдання здалося найцікавішим?
VII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
С. 45, завдання 263; 264.