Мережа економічних районів, критерії виділення районів і їхня спеціалізація
Розд Іл 4 ТЕРИТОРІАЛЬНИЙ ПОДІЛ УКРАЇНИ
Тема 1. ЕКОНОМІКО-ГЕОГРА ФІЧНИИ ПОДІЛ УКРАЇНИ
Господарському комплексі України основною одиницею його територіальної структури є економічні райони. Кожен з вас мешкає в одному з таких районів і, безперечно, є патріотом свого рідного краю, а отже, у майбутньому працюватиме на його розвиток і процвітання. А для цього ви маєте знати мережу економічних районів України, розумітися на їхній спеціалізації, мусите вміти порівнювати економічні можливості районів, виокремлювати їхні проблеми і бачити перспективи
§41. Мережа економічних районів, критерії виділення районів і їхня спеціалізація
Географічна розминка
Спираючись на зміст § 12, назвіть основні одиниці територіальної І структури господарства країни.
Пригадайте, що таке міжнародний поділ праці.
Що таке “економічний район”. Частину території країни з відносно однорідними природними й соціально-економічними
Критеріями для виділення економічних районів є наявність ядра господарського тяжіння; наявність системи розселення; можливість формувати виробничий комплекс із такими групами галузей; профільні, або галузі спеціалізації, суміжні, обслуговчі галузі та ті, що забезпечують потреби населення; узгодженість меж району з межами адміністративно-територіальних одиниць; можливість перспективного розвитку території регіону (наявність ресурсів, території для забудови, забезпечення екологічної безпеки території, можливості формування регіональних ринків збуту продукції тощо).
У сучасних умовах ринкової економіки для виділення економічних районів важливе значення має рівень їхньої конкурентоспроможності та інвестиційної привабливості. Ці показники визначають місце конкретної території в країні і в світі. Виділяючи економічні райони, обов’язково враховують чинники, які обмежують надходження інвестицій і знижують конкурентоспроможність, і ті чинники, що, навпаки, підвищують їх (мал. 137).
Мережа районів. Існують різні точки зору щодо економічних районів – від абсолютного невизнання до ствердження про об’єктивне існування таких районів і про необхідність економічного районування.
Економічні райони досліджувало багато вчених у нашій країні і за кордоном. В окремих країнах світу для статистичної звітності виокремлюють так звані статистичні райони. Наприклад, у Франції в законодавчому порядку виділено 22 статистичні райони; а США розділено на 9 таких районів.
У нашій країні під районуванням розуміють науково-обгрунтований поділ території країни на соціально-економічні райони, що склалися історично і формуються на основі територіального поділу праці (ТПП). Між економічними районами існує міжрайонний обмін товарами і послугами, або міжрайонний територіальний поділ праці. Нині в Україні виділяють дев’ять економічних районів (мал. 138).
Мал. 137. Чинники, що впливають на інвестиційну привабливість і конкурентоспроможність економічних районів
Мал. 138. Економічні райони України
Практичне завдання
Скориставшись картосхемою (мал. 138), назвіть усі економічні райони України, а також області, які вони охоплюють.
Проблема
Схема економічного районування території України, що показана на карті (мал. 138), не єдина. Нині існують й інші пропозиції щодо кількості і складу економічних районів. Наприклад, пропонують виділити так званий Поліський район, до складу якого входили б усі області, що лежать у зоні мішаних і широколистих лісів, крім Київської. Поміркуйте, чи можливе існування такого району, адже він буде територіально й економічно розірваним. Запропонуйте способи вирішення цієї проблеми, спробуйте розробити свою схему районування.
Кожний з економічних районів України є системним утворенням, тобто охоплює всі соціально-економічні сфери. Тому, складаючи характеристику району, застосовують комплексний підхід, який потребує розгляду таких основних питань: склад району, його економіко-географічне положення, населення, оцінка природних умов і ресурсів, особливості господарського комплексу із зазначенням галузей спеціалізації, найбільші міста (див. Додаток 1). Важливо також звертати увагу на проблеми і перспективи розвитку району. Такого плану вивчення району будемо дотримуватися і ми, розглядаючи райони в наступних параграфах.
Спираючись на територіальний поділ праці, кожний соціально-економічний район розвиває свої галузі спеціалізації, для яких на його території склалися кращі, ніж в інших регіонах, природні, трудові, ресурсні, виробничі, економічні умови. Тому головним показником, який визначає рейтинг економічного району серед інших районів, є коефіцієнт спеціалізації району.
Він визначається за такою формулою: С – Рв/Р – 100 %, де С – загальний рівень спеціалізації району; Р – сукупний суспільний продукт, створений у районі; Рв – частина сукупного суспільного продукту району, що вивозиться за його межі. Вимірюється рівень спеціалізації у відсотках, а суспільний продукт береться у вартісному вимірі.
Реалії сьогодення
Мікрорайони України. Багато українських економгеографів пропонують районувати територію України на так званому мікрорівні, тобто на основі поділу на 24 області і АР Крим. Отже, є 25 мікрорайонів, що відрізняються рівнем соціально-економічного розвитку. Тому їх поділили на п’ять груп: високого рівня розвитку, до яких належать Київська, Дніпропетровська, Запорізька області; вище середнього рівня – Донецька, Харківська, Полтавська, Львівська, Луганська, Черкаська, Миколаївська; середнього рівня – Одеська, Сумська, Херсонська, Чернігівська, Кіровоградська; нижче середнього – АР Крим, Вінницька, Житомирська, Івано-Франківська, Чернівецька області. Серед областей найнижчого рівня розвитку опинилися Волинська, Рівненська, Хмельницька, Тернопільська, Закарпатська області.
Соціально-економічне районування допомагає визначити пріоритетні напрямки розвитку господарств регіонів, сприяє підвищенню ефективності використання економічного потенціалу територій, орієнтує у виборі доцільних варіантів розміщення нових промислових, сільськогосподарських, транспортних та інших об’єктів. Районування допомагає здійснювати територіальне управління господарством.
УЗАГАЛЬНЕННЯ
Економічні райони є основною одиницею територіальної структури господарства.
Економічний район – частина території країни з відносно однорідними природними й соціально-економічними характеристиками і певними межами, що відрізняється від сусідніх територій цілісністю і спеціалізацією.
Основні критерії виділення районів такі: наявність ядра господарського тяжіння; наявність системи розселення; можливість формувати виробничі комплекси; узгодженість меж району з межами адміністративно-територіальних одиниць; можливість перспективного розвитку території регіону.
В Україні виділяють дев’ять економічних районів.
Головним показником, який визначає рейтинг економічного району серед інших районів, є коефіцієнт спеціалізації району.
Ключові терміни і поняття
Економічний район соціально-економічне районування територіальний поділ праці спеціалізації району
Міжрайонний поділ праці коефіцієнт
Самоперевірка
Поясніть, чому для виділення економічних районів важливими є конкурентоспроможність та інвестиційна привабливість.
Порівняйте склад двох-трьох районів і виділіть найхарактерніші особливості їхнього економіко-географічного положення.
Назвіть район, до складу якого входить ваша область.