Методика навчання будови слова і словотвору
5.4. Методика навчання будови слова і словотвору
Будова слова – традиційний розділ шкільної програми, в якому розглядаються значущі частини слова, відношення між спорідненими словами. Словотвір як учення про способи творення нових слів уведено до програми порівняно недавно, і тому зміст його ще достатньо не стабілізувався.
Словотвір як окрема дисципліна пройшов декілька етапів становлення. Спочатку його розглядали як набір комбінацій морфем і включали до складу морфології. Потім цю теорію заступив структурно-семантичний підхід,
На сучасному етапі у лінгвістиці пропонуються три напрями в дослідженні словотвору:
1.Синтаксичний (трансформаційний). Цей підхід започаткував Н. Хомський. За цією теорією семантику і структуру дериватів розглядають у лінгвістиці як результат породження різних синтаксичних конструкцій, а поняття словотвірного правила пов’язують із відтворенням ланцюжка переходів, що лежать в основі перетворення вихідних синтаксичних конструкцій у відповідний
2.Ономасіологічний, започаткований дослідженнями чеського мовознавця М. Докуліла.
Ономасіологічна теорія в своїй основі має принцип номінації, тобто до номінативного акту словотвірне значення включається як частина підготовленого для означування мисленнєвого змісту. На перший план виходить не формальне вираження словотвірного компонента (префікс, суфікс), а його номінативне значення, здатність надавати нових значеннєвих відтінків до первинного змісту слова (білий – біл-і-ти – ставати тим, що називає мотивуюча частина).
Нове словотвірне значення виникає на основі перерозподілу та доповнення елементів інформації і при згортанні мовної форми.
3. Функціонально-семантичний (формально-семантичний), який синтезує досягнення попередніх двох підходів. Цей підхід у словотворі є традиційним.
Як правило, поняття “словотвір” трактують у двох значеннях:
1. Розділ науки про мову, що вивчає творення нових слів на основі наявних у словниковому складі, які мотивують похідні утворення; це вчення про будову похідних слів, про засоби і способи їх творення.
2. Процес (або результат) творення нових слів на основі однокореневих слів або словосполучень за певними моделями і закономірностями, які існують в мові. Відповідно до того, які засоби використовуються для вираження дериваційного значення похідного слова.
Саме процес творення нових слів різко відрізняє словотвір від поняття “словозміна”, де в основі лежить творення граматичних форм. У словотворі відношення між словами формально-семантичні (легко помітні як зміни “форми”, так і зміни словникового індивідуального значення). Цим словотвір відрізняється від лексики, де відношення між словами перш за все семантичні (фізичні форми слів зазвичай не зупиняють на собі увагу мовця) та від морфології, в якій переважають формальні відношення (семантика граматичних категорій людьми зазвичай не контролюється).
У шкільній практиці “Будова слова” відповідно вивчається в 5 класі, а “Словотвір” у 6 класі разом із вивченням орфографії. Під час опрацювання розділів завдання вчителя полягає в тому, щоб:
– сформувати в учнів стійкі вміння розрізняти форми слова й спільнокореневі слова;
– забезпечити знання особливостей, у тому числі й стилістичних, значущих частин слова;
– навчити учнів здійснювати морфемний (за будовою) і словотвірний аналіз слова;
– виробити навички користування морфемним і словотвірним словниками;
– активізувати морфемний канал сприйняття слів учнями;
– осмислити способи і засоби творення слів.
Уміння виділяти в слові його складові частини – основу і закінчення, корінь, префікси і суфікси є головною передумовою для успішного вивчення частин мови та їх форм, зв’язків між словами, стилістичних функцій морфологічних засобів. Без засвоєння будови слова неможливе свідоме сприйняття семантики багатьох слів, а отже, й поповнення лексичного запасу цілими рядами споріднених (спільнокореневих) лексем.
Розуміння структури слова – необхідна умова й засвоєння орфографії, передусім тих правил, що базуються на морфологічному принципі.
Не менш важливе і розуміння способів творення слів, тому цей розділ має й значний світоглядний потенціал – самою суттю лінгвістичного матеріалу утверджується погляд на мову як на історично змінне явище, на систему, що постійно вдосконалюється й розвивається.
Розуміння взаємодії морфем у структурі слова і способів творення слів дозволить повніше і грунтовніше сприйняти творення морфологічних форм.
Засвоєння відомостей про будову слова пов’язане з поняттями: основа і закінчення, корінь, префікс, суфікс, сполучні голосні звуки.
З більшістю цих понять і термінів учні ознайомлені ще в початкових класах. У 5 класі завдання полягає в тому, щоб не тільки закріплювати, але й поглиблювати набуті учнями знання, тому, по-перше, не слід обмежуватись аналізом структури іменників та прикметників, як це здебільшого робилось на початковому етапі навчання, по-друге, частіше слід використовувати слова, у складових частинах яких відбулися певні звукові зміни.
Учитель зможе допомогти учням долати труднощі під час усвідомлення будови слова і словотворення, якщо спиратиметься на загально-дидактичні, власне методичні, а також на специфічні принципи вивчення будови слова і словотворення, зокрема: 1) диференціювання понять “словозміна” і “словотворення”; 2) встановлення зв’язків між словотворенням і фонетикою; 3) поглиблення знань про лексичне й граматичне значення під час вивчення будови слова і словотворення; 4) зіставлення словотвірного розбору з морфемним; 5) використання знань про будову слова і словотворення для вдосконалення орфографічних навичок.
З’ясовуючи поняття словозміни і словотворення, вчитель повинен довести до свідомості учнів, що словозміна – це відмінювання слів за відмінками, родами, особами, числами. Словотворення – це різні способи творення нових слів. Якщо під час відмінювання утворюються нові форми того самого слова й лексичне значення при цьому залишається незмінним, то при словотворенні з’являється нове однокореневе споріднене слово, але з іншим лексичним значенням.
Уточнюючи поняття про закінчення як морфему, треба показати учням, що зміна слів зумовлюється об’єднанням їх у словосполучення і речення. Під час словозміни утворюються різні форми одного й того самого слова. Закінчення – це засіб зв’язку одного, слова з іншим у словосполученні або реченні. Традиційно складним для засвоєння учнями є морфемний аналіз слова, що в більшості випадків виявляє формальне ставлення учнів до слова оперуючи морфемами, вони часто й не підозрюють про їх смислове наповнення і не враховують цієї особливості значущих частин при написанні слова, розборі за будовою, з’ясуванні граматичних ознак.
Під час виконання розбору слова за будовою головною вимогою є розуміння значення аналізованого слова. Це важливо для правильного визначення характеру основи, а також семантики морфем.
Цей вид розбору використовується не тільки під час вивчення будови слова. Розбір за будовою має велике практичне значення при вивченні морфології, оскільки допомагає розкрити внутрішню будову слова, організацію значущих частин у ньому, а також полегшує засвоєння правопису кожної частини мови. Розбір за будовою доцільно застосовувати під час вивчення відмінкових закінчень іменників, прикметників, займенників, числівників, особових дієслів, при з’ясуванні питання про творення дієприкметникових та дієприслівникових форм, при вивченні прислівника.
Поділ слова на морфеми – необхідна передумова засвоєння учнями словотвірного аналізу, однак морфемний і словотвірний аналізи повинні не тільки доповнювати один одного, але й осмислюватися як прийоми, що забезпечують різні аспекти тлумачення структури слова.
Під час вивчення словотвору учні знайомляться з основними способами творення слів. Опанування словотвору стає грунтом для засвоєння правопису слів, тому в зв’язку з темами із словотвору подаються орфографічні правила написання складних слів, чергування приголосних при словотворенні тощо. Важливо розвивати здібності учнів, визначати значення твірного слова шляхом осмислення його структури, розуміти морфемні значення, доречно використовувати різні типи морфем при формо – й словотворенні в процесі мовленнєвої діяльності.
У методиці визначилися основні принципи навчання будови слова і словотвору:
– урахування структури, семантики і значення значущих частин слова;
– установлення зв’язку з фонетикою, лексикологією, граматикою й орфографією;
– здійснення зв’язку з роботою над розвитком зв’язного мовлення.
З метою трансформації знань учнів в уміння й навички доцільно використовувати систему тренувальних вправ і завдань, як-от:
– випишіть із тексту або доберіть самостійно до запропонованого слова форми або спільнокореневі слова;
– доберіть слова, що складаються з певної кількості морфем;
– визначте звуки, на які закінчується основа слова;
– визначте корені, в яких відбуваються звукові зміни (чергування);
– згрупуйте за спорідненістю слова з омонімічними коренями;
– доберіть антоніми, що відрізняються від поданих слів лише префіксами;
– доберіть слова з тим самим префіксом або суфіксом;
– доберіть слова з певним значенням (наприклад, назви мешканців міст), згрупуйте їх за суфіксами;
– розподіліть слова за частинами з накресленням їх структурних схем або заповненням таблиці;
– поясніть роль тих чи інших афіксів, наприклад, суфіксів пестливості або згрубілості тощо.
Відповідно до змісту виучуваного матеріалу вправи поділяються на: Морфемні вправи, що розвивають в учнів уміння визначати структуру слова. Передусім це такі вправи:
– знайдіть (випишіть, підкресліть) слова, що мають префікси, суфікси (або певну структуру);
– позначте графічно частини слова:
– доберіть слова з певними суфіксами тощо (або з певною структурою);
– виконайте графічний диктант (запис схеми, а не слова, наприклад: замість хатка;
– згрупуйте слова за наявністю в них різних префіксів (суфіксів, закінчень тощо);
– розберіть слова за будовою;
– визначте, у якому зі слів префікс (суфікс тощо) не виділяється
Словотвірні вправи, що розвивають у школярів уміння встановлювати структурно-семантичні, зв’язки й визначати спосіб творення слова, наприклад:
– визначте від якого слова й за допомогою яких засобів утворене певне слово;
– складіть ланцюжок спільнокореневих слів (у порядку їх творення);
– визначте спосіб творення слова;
– доберіть спільнокореневі слова до запропонованого слова.
(у) становить закінчення (стой-у). Букви (я, ю, є) – передають завжди один звук після приголосного (пісня).
Основа може бути м’якою, що позначається м’яким знаком. У цьому випадку м’який знак відноситься до основи: день. У слові день закінчення немає (нульове закінчення).
Корінь слова виділяється шляхом зіставлення зі словом, від якого утворилося аналізоване слово.
Морфемний і словотворчий аналіз слова. Ці види мовного аналізу є найважливішими методами теоретико-практичного опрацювання матеріалу і тому знаходять широке застосування на уроках. Кожному вчителеві-словеснику необхідно оволодіти найбільш раціональними прийомами їх проведення.
Найголовнішим умінням, необхідним для здійснення аналізу слова за будовою, є уміння добирати та зіставляти спільнокореневі слова, змінювати форму слова.
Аналіз слова за будовою найкраще починати з відокремлення закінчення (якщо воно є) і поступового вичленування префіксів та суфіксів шляхом зіставлення зі спорідненими словами, що відрізняються від аналізованого одним якимось елементом.
Словотворчий аналіз тісно пов’язаний з морфемним, він базується па вмінні добирати спільнокореневі слова, будувати словотвірні ланцюжки. Для з’ясування способу творення слова треба зіставити його з найближчим попередником.
Подаємо зразок аналізу морфемного і словотвірного аналізу слова.
Розбір слова за будовою
Одним з ефективних прийомів, що допоможе глибоко засвоїти будову слова і виробити навички визначити її, є, безумовно, розбір за будовою. Для правильного членування слова за будовою учні вчаться зіставляти слова (наприклад, зіставляються похідні слова з однокореневими, а також різні форми одного слова), пізнають систему суфіксів і префіксів в українській мові.
Послідовність розбору
1) закінчення і його значення;
2) основа;
3) корінь (добір одного – двох однокореневих слів);
4) суфікс (добір одного – двох однокореневих слів з таким самим суфіксом; значення
Суфікса, якщо доступно);
5) префікс (добір одного – двох однокореневих слів з таким самим префіксом;
Значення, якщо доступно).
Спершу виділяється закінчення на основі зміни слова. А зміна слова залежить від того, до якої частини мови воно належить. Наприклад, якщо це іменник, то він змінюється за числами і відмінками: дорог-а, дорог-и, дороз-і, дорог-ою і т. д. Отже, незмінна частина дорог – основа, а змінна – а, – и, – і, – ою, – о – закінчення. Якщо аналізується прислівник дорого, то відзначаємо, що це слово незмінне і воно не має закінчення. Якщо слово закінчується, наприклад, на – ю: стою, необхідно пам’ятати, що букви на позначення голосних (я, ю, є) передають у слові або два, або один звук. У слові стою, ю передає два звуки (й-у) і один з них (й) належить до основи, а другий (у) становить закінчення (стой-у). Букви (я, ю, є) – передають завжди один звук після приголосного (пісня).
Основа може бути м’якою, що позначається м’яким знаком. У цьому випадку м’який знак відноситься до основи: день. У слові день закінчення немає (нульове закінчення).
Корінь слова виділяється шляхом зіставлення зі словом, від якого утворилося аналізоване слово.
При виділенні суфікса важливо вміти добирати приклади слів з тим же суфіксом: читач, слухач, збирач і т. д. Якщо аналізується складне слово, то виділяється сполучний голосний.
Префікс також вичленовується шляхом добору однокореневих слів.
Проте при виділенні префікса необхідно уважно подумати, чи він не етимологічний, як у словах поїзд, поїздка; показ, показник і т. д.
Зразок усного розбору:
Вершник наближався все ближче і ближче (В. Уткін).
У слові вершник нульове закінчення. Воно вказує, що це іменник чоловічого роду, називного відмінка однини. Основа слова вершник, вона складається з кореня і суфікса. Корінь слова верш-, спільнокореневі слова: вершина, верхом. Суфікс – ник уживається на означення людини за родом діяльності. Цей суфікс мають слова: провідник, городник, господарник.
Зразок письмового розбору:
Ой, скажи, дай пораду, як прожити без долі?! Як одрізана гілка, що валяється долі
(Леся Українка).
Одрізана – од/різ/а/н/а
Словотворчий розбір слова
Словотвірний розбір тісно пов’язаний з морфемним, адже обидва ці аналізи передбачають виділення складових частин слова і характеристику. Від правильного усвідомлення морфемного і словотвірного аналізів нерідко залежить свідоме засвоєння правопису слів.
Послідовність розбору:
1) до якої частині і мови належить аналізоване слово, з’ясувати його лексичне значення;
2) порівняти склад слова з однокореневим чи найближчим спорідненим і виявити
Твірну основу і ту частину слова, з допомогою якого воно утворено;
3) визначити, від чого утворена основа.
Організовуючи словотвірний розбір, треба спершу визначити, якою частиною мови виступає аналізоване слово, його лексичне значення (наприклад, читач – іменник, той, хто читає, хто зайнятий читанням яких побудь творів). Далі шляхом порівняння складу аналізованого слова з однокореневим визначити твірну основу (читач – від твірної основи чит-) і охарактеризувати: похідна вона чи не похідна.
Основа, від якої утворюється нове слово, називається твірною. Наприклад, основа ліс – є твірною основою для слова лісний, ліс-н-ий), основа лісп – – є твірною основою для слова лісник (лісн-ик), а основа лісник – – виступає твірною для слова лісництво (лісни-цтв-о).
Основа, що складається тільки з кореня (не має ні суфіксів, ні префіксів), є непохідною: ліс, рук-а, сил-а, нос-ить.
Основа, утворена від іншої основи за допомогою суфіксів та префіксів, називається похідною: лісн-ий, ручн-ий, силенн-ий.
Після цього називається засіб, за допомогою якого утворено слово (слово читач утворено з допомогою суфікса – ач).
Нарешті, визначається спосіб творення слова читач. Воно утворене суфіксальним способом. Зразок усного розбору:
Бродить ніч по вулицях зимових, у провулках вітром завива (В. Сосюра).
Провулок – іменник, має значення: обмежений двома рядами будинків простір для їзди та ходіння між двома вулицями; найближче споріднене слово вулиця; слово провулок утворилося з допомогою префікса про – і суфікса – ок. Слово утворене префіксально – суфіксальним способом – про-вул-ок (вулиця).
Зразок письмового розбору:
За-тін-ок – тінь
Книг-о-люб – книгу любити
Громадськість – громадський
Ці вправи мають велике значення для формування на їх основі орфографічних умінь і навичок учнів.
Під час вивчення будови слова й словотвору використовуються такі засоби навчання як схеми, таблиці, опорні конспекти, ТЗН (кодоскоп, графопроектор. комп’ютер).
Отже, завданням вивчення будови слова і словотворення є: 1) засвоєння системі і понять: закінчення й основа слова, корінь слова, префікс і суфікс, твірна основа, морфологічні і не морфологічні способи творення слів; 2) навчання учнів не тільки членувати слова за їх морфемним складом, а й визначати, від якого слова або від якої основи і як утворилось те чи інше слово, який смисловий відтінок вносять у його зміст суфікс, префікс. Усе це має велике значення як для розвитку логічного мислення, так і для засвоєння багатьох орфографічних правил.
Вивчення будови слова і словотвору спрямовується й на те, щоб учні усвідомили різницю між словозміною і словотворенням, навчилися розрізняти морфологічні і не морфологічні способи творення слів, поглибили знання про зв’язок словотворення з лексикою і морфологією. Необхідно добиватися розуміння учнями того, що в результаті словотворення з’являється слово з новим лексичним значенням, що кожне нове слово оформляється як та чи інша частина мови, що в системі кожної частини мови є свої особливості словотворення.
Related posts:
- Способи словотвору УКРАЇНСЬКА МОВА. ПІДГОТОВКА ДО ЗНО БУДОВА СЛОВА. СЛОВОТВІР Способи словотвору У процесі словотворення здебільшого беруть участь значущі частини слів – префікси і суфікси. 1. Творення слів за допомогою суфіксів, які додаються до твірних основ, називається Суфіксальним способом: Село -> сільський, стіл -> столик, хто -> хтось, білий -> білуватий. 2. Творення слів за допомогою префіксів, […]...
- Словотвірний розбір слова – Основні способи словотворення СЛОВОТВІР. ОРФОГРАФІЯ Основні способи словотворення Словотвірний розбір слова Послідовність розбору 1. Слово в початковій формі. 2. Від якого слова утворене. 3. Твірна основа. 4. Словотвірні префікси, суфікси. 5. Спосіб творення. Зразок усного розбору 1. По-зимовому. 2. Слово утворене від прикметника зимовий. 3. Твірна основа – – зимов-. 4. Словотвірний префікс По – і суфікс – […]...
- Структура слова – Словотвір Українська мова Словотвір Словотвір Словотвір – це розділ мовознавчої науки, який досліджує закони творення слів та структуру слова. Структура слова 3 Закінчення – змінна частина слова, що утворює форми слова. Основа слова – частина слова без закінчення або все незмінне слово. Корінь – головна значуща частина слова, яка містить його лексичне значення. Префікс – значуща […]...
- Основа слова й закінчення УКРАЇНСЬКА МОВА. ПІДГОТОВКА ДО ЗНО БУДОВА СЛОВА. СЛОВОТВІР Будова слова Основа слова й закінчення Носієм лексичного значення слова є основа – частина слова без закінчення: Книг-а, чорн-ий, чи-та-ють. Основа слова є спільною для всіх його форм. До основи входить корінь слова, а також суфікси та префікси (якщо вони є). Основи можуть бути похідними й непохідними. […]...
- Основа слова і закінчення змінних слів. Форми слова і спільнокореневі слова БУДОВА СЛОВА. СЛОВОТВІР. ОРФОГРАФІЯ УРОК № 78 Тема. Основа слова і закінчення змінних слів. Форми слова і спільнокореневі слова Мета: поглибити знання учнів про основу слова і закінчення змінних слів, про форми слова і спільнокореневі слова; домогтися засвоєння ними мовного матеріалу; навчати учнів визначати основу слова та закінчення змінних слів, розрізняти форми слова і спільнокореневі […]...
- Розбір слова за будовою (морфемний розбір) Послідовність розбору БУДОВА СЛОВА. ОРФОГРАФІЯ Розбір слова за будовою (морфемний розбір) Послідовність розбору 1. Закінчення і його значення. 2. Основа. 3. Корінь (добір одного-двох споріднених слів). 4. Префікс, суфікс (добір одного-двох слів із тим самим префіксом, суфіксом). Значення префікса, суфікса, якщо зрозуміле. Зразок усного розбору Безшумна (хода ). Закінчення – а вказує, що слово є прикметником у […]...
- Будова слова Будова слова Словник Будову слова вивчає розділ науки про мову, який називається морфемікою. Морфеми можна виділити, порівнявши форми одного й того ж слов. або дібравши до нього споріднені слова: – робота, зробити, перероблений, робітник, хлібороб; – надводний, надхмарний, надмірний, надзвичайний, надвечір’я – пічник, візник, рахівник, будівельник, письменник; – пшениця, річниця, житниця, паляниця. У слові виділяються […]...
- Методика навчання фонетики, графіки, орфоепії 5.1. Методика навчання фонетики, графіки, орфоепії Під час вивчення фонетики – вчення про звуки і звукову систему мови учні оперують одиницями трьох систем: фонетичною, фонологічною і графічною. Тому особливості засвоєння фонетики і графіки української мови полягають у поетапному формуванні орфоепічних та орфографічних умінь і навичок у зв’язку з вивченням фонетики, морфеміки, словотвору і морфології. Усі […]...
- Основа слова і закінчення змінних слів БУДОВА СЛОВА. ОРФОГРАФІЯ Основа слова і закінчення змінних слів В українській мові більшість слів змінюється. Наприклад, ми говоримо: Цікава книга, цікаві книги; летить ракета, летять ракети; два роки, двох років І т. ін. Як бачимо, одна частина кожного з цих слів змінюється, а друга лишається незмінною: Цікав-а книг – a лет-ить ракет-а дв-а рок-и Цікав-і […]...
- Методика навчання орфографії 5.7. Методика навчання орфографії У свій час обгрунтувалися різні підходи до навчання орфографії: одні методисти підкреслювали вирішальну роль прийому списування (Л. Томсон, В. Малаховський М. Державін, О. Миртов, Є. Мейман, В. Лай та ін.), інші обгрунтовували ефективність вироблення орфографічних навичок на основі засвоєння теорії граматики (К. Ушинський, О. Пєшковський, Ф. Буслаєв, Д. Тихомиров, М. Бунаков, […]...
- Розбір слова за будовою. Граматика. Особливості будови вивчених частин мови Фонетика. Орфоепія. Орфографія Урок № 101 Тема. Розбір слова за будовою. Граматика. Особливості будови вивчених частин мови Мета: – навчальна: удосконалювати практичні вміння і навички оперувати здобутими знаннями; визначати спільнокореневі слова, будову вивчених частин мови; – розвивальна: розвивати творче й логічне мислення, мовленнєво-комунікативні вміння складати міні-твори “Моя маленька батьківщина”, підвищувати мовну й мовленнєву культуру п’ятикласників; […]...
- Методика навчання пунктуації 5.9. Методика навчання пунктуації Пунктуація – (від лат. punktum крапка) – це сукупність розділових знаків і система усталених правил їх уживання. Навчання пунктуації вимагає від учителя обов’язкового врахування значення пунктуації та її теоретичних основ, від чого великою мірою залежить вибір методів і прийомів. Пунктуація служить для розмежування смислових і граматичних зв’язків елі в у реченні, […]...
- Послідовність розбору слова за будовою УКРАЇНСЬКА МОВА. ПІДГОТОВКА ДО ЗНО БУДОВА СЛОВА. СЛОВОТВІР Послідовність розбору слова за будовою 1. Назвати аналізоване слово. 2. Змінюючи форму слова, знайти основу та закінчення, 3. Добираючи спільнокореневі слова, визначити префікс, суфікс, сполучні голосні звуки. 4. Вичленувати корінь (корені). Зразок розбору слова за будовою 1. Про ліс к. 2. Проліска – проліски: проліск – основа, […]...
- СЛОВОТВІР. ОРФОГРАФІЯ СЛОВОТВІР. ОРФОГРАФІЯ Словотвір – це розділ науки про мову, який вивчає способи творення слів. Більшість слів української мови – похідні, утворені від інших слів. Саме ці слова, особливості їх творення є предметом вивчення словотвору. Словотворення є одним із головних джерел поповнення словникового складу української мови. Виникнення нових слів на базі вже існуючих – процес активний […]...
- Словотвірний розбір – Словотвір Українська мова Словотвір Словотвірний розбір 1. Визначити твірне слово. 2. Твірна основа: – непохідна; – похідна. 3. Спосіб творення: – префіксальний; – суфіксальний; – префіксально-суфіксальний; – постфіксальний; – безафіксний; – складання слів. Суфіксальний спосіб словотворення: Hd ....
- ОСНОВА СЛОВА І ЗАКІНЧЕННЯ. ЗМІННІ ТА НЕЗМІННІ СЛОВА БУДОВА СЛОВА. ОРФОГРАФІЯ У тобі, мово, неосяжна душа народу. С. Плачинда Ви знатимете: – з яких значущих частин складаються слова; – особливості будови вивчених частин мови. Ви вмітимете: – розбирати слова за будовою; – розрізняти форми слова і спільнокореневі слова; – складати речення з використанням слів із суфіксами і префіксами, що надають мовленню емоційного забарвлення […]...
- Значущі частини слова корінь, суфікс, префікс, закінчення УКРАЇНСЬКА МОВА. ПІДГОТОВКА ДО ЗНО БУДОВА СЛОВА. СЛОВОТВІР Будова слова Значущі частини слова Значущими частинами слова є Корінь, суфікс, префікс, закінчення. Корінь – це головна значуща частина слова, яка містить у собі спільне значення споріднених слів: Стіл, СтолИк, СтолОвий, СтолУватися. Слова з одним і тим самим коренем називають Спільнокореневими. Спільнокореневі слова можуть належати до однієї […]...
- ЗНАЧУЩІ ЧАСТИНИ СЛОВА. РОЗРІЗНЕННЯ СПІЛЬНОКОРЕНЕВИХ СЛІВ І ФОРМ ОДНОГО Й ТОГО САМОГО СЛОВА Мета: узагальнити знання учнів про морфемну будову слова; розвивати вміння знаходити основу, закінчення у слові, поданому в кількох граматичних формах, корінь у ряду поданих спільнокореневих слів, суфікс, префікс у ряду слів із тим самим суфіксом, префіксом; виховувати любов до рідного слова. ХІД УРОКУ I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ 1. Словникова робота Гра “Склади […]...
- БУДОВА СЛОВА. СПІЛЬНОКОРЕНЕВІ СЛОВА. ФОРМИ СЛОВА Мета: узагальнити знання учнів про морфемну будову слова; розвивати вміння знаходити основу та закінчення у слові, поданому в кількох граматичних формах, корінь у ряду поданих спільнокореневих слів; виховувати любов до рідного слова. Хід уроку I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ (див. додатковий матеріал до уроку на с. 32) III. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ ТА МЕТИ УРОКУ […]...
- Значущі частини слова БУДОВА СЛОВА. ОРФОГРАФІЯ Значущі частини слова Слова складаються із найменших значущих частин: коренів, префіксів, суфіксів і закінчень. Ці частини слова називаються Морфемами. Кожна морфема має певне значення. Корінь виражає основне лексичне значення слова, а закінчення – граматичне. Так, у слові Віз корінь Віз – означає засіб пересування на чотирьох колесах (лексичне значення), а нульове закінчення […]...
- Форми слова і споріднені слова УКРАЇНСЬКА МОВА. ПІДГОТОВКА ДО ЗНО БУДОВА СЛОВА. СЛОВОТВІР Будова слова Форми слова і споріднені слова У мові є слова змінювані (іменники, прикметники, числівники, займенники, дієслова) та незмінювані (прислівники, прийменники, частки, сполучники, вигуки). Кожне змінюване слово має систему форм (відмінкових, особових та ін.), але в усіх формах лексичне значення слова залишається тим самим. У реченнях: Слово […]...
- Творення і правопис складноскорочених слів – Основні способи словотворення СЛОВОТВІР. ОРФОГРАФІЯ Основні способи словотворення Творення і правопис складноскорочених слів Складноскорочені слова, утворені з ініціальних букв власних та загальних назв, пишуться з великої літери: ХНУ (Харківський національний університет ), ЦНБ (Центральна наукова бібліотека), МВФ (Міжнародний валютний фонд), СТО (станція технічного обслуговування). Цифри, що належать до складноскорочених слів, пишуться через дефіс: ТУ-134, АН-10. Відмінкове закінчення складноскорочених […]...
- Послідовність словотвірного розбору слова УКРАЇНСЬКА МОВА. ПІДГОТОВКА ДО ЗНО БУДОВА СЛОВА. СЛОВОТВІР Послідовність словотвірного розбору слова 1. Назвати аналізоване слово. 2. Визначити його лексичне значення. 3. Підібрати до нього зі споріднених слово, яке має найбільшу кількість спільних морфем. 4. Знайти твірну основу. 5. Назвати словотворчі суфікси, префікси. 6. Пояснити зміни у звуковому складі (якщо такі є). 7. Встановити структурну […]...
- Корінь слова. Спільнокореневі слова Тема: Корінь слова. Спільнокореневі слова Мета: сприяти усвідомленню учнями поняття про спільнокореневі слова на основі дослідження спорідненості слів; вчити визначати корінь у ряді спільнокореневих слів; розвивати мовне чуття; виховувати повагу до старших людей. Тип уроку: урок засвоєння нових знань (формування мовної компетенції). Обладнання: підручник, зошит. Перебіг уроку І. Організаційний момент Ось дзвінок сигнал подав – […]...
- Змінювання і творення слів СЛОВОТВІР. ОРФОГРАФІЯ Змінювання і творення слів Не слід забувати, що змінювання слів і творення слів – не одне й те саме. У результаті зміни слова утворюється нова форма того ж слова (словоформа), а при словотворенні виникає нове слово з новим лексичним значенням. Так, Вечора, вечорові, вечорів, вечори – форми слова вечір, а Вечоріти, вечірній, увечері, […]...
- Стилістичні функції засобів словотвору Стилістика української мови Стилістичні функції засобів словотвору Винятково важлива роль у вираженні найрізноманітніших лексичних значень, які властиві словам і багатьом сполученням слів, належить засобам словотвору, особливо афіксам (префіксам, суфіксам, частково і флексіям), основоскладанню. Кожен словотвірний афікс завжди вагомий і функціонально, бо надає кореневій частині слова із зовнішньою чи нульовою флексією або кореневій частині незмінного повнозначного […]...
- ПОВТОРЕННЯ ВИВЧЕНОГО ПРО СПІЛЬНОКОРЕНЕВІ СЛОВА, ПРО БУДОВУ СЛОВА Мета: повторити, поглибити, узагальнити й систематизувати засвоєні знання учнів про спільнокореневі слова, про будову слова; вчити застосовувати здобуті протягом навчання у початкових класах мовні знання і мовленнєві вміння під час виконання навчальних і контрольних завдань; виховувати інтерес до вивчення мови. ХІД УРОКУ I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ II. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ, МЕТИ УРОКУ – Сьогодні на уроці ми […]...
- Будова слова. Спільнокореневі слова. Форми слова СЛОВО. ЗНАЧЕННЯ СЛОВА Будова слова. Спільнокореневі слова. Форми слова 88. Прочитайте скоромовку. Пере-пере-перепеленята в полі з перепелом, з татом. У Перепільськім передмісті перепілка пере листя, пере листя на перинку, перетрушує пір’їнки (За Оленою Полянською). – Спишіть текст. Підкресліть однорідні члени речення. – Позначте основу, закінчення й корінь у спільнокореневих словах. 89. Прочитайте казку. Перекажіть. Десь […]...
- СПІВВІДНЕСЕНІСТЬ ФРАЗЕОЛОГІЗМУ І СЛОВА Розділ 4 СПІВВІДНЕСЕНІСТЬ ФРАЗЕОЛОГІЗМУ І СЛОВА Вивчення фразеології пов’язане з так званим укрупненням лексики. Принцип укрупнення реалізується таким чином: чим ширше вивчається синтагматична сполучуваність слів, тим виразніше виявляються глибші парадигматичні групування в лексиці. Розробляється так звана лексикологія словосполучень – фразеологія. Якщо в працях кінця 50-х – початку 60-х років фразеологізми ще так чи інакше трактуються […]...
- Зразок словотвірного розбору слова УКРАЇНСЬКА МОВА. ПІДГОТОВКА ДО ЗНО БУДОВА СЛОВА. СЛОВОТВІР Зразок словотвірного розбору слова 1. Перелісок. 2. Невеликий, рідкий і т. ін. лісок. 3. Найближче споріднене слово – Лісок. 4. Лісок – твірна основа цього слова. 5. Похідне слово перелісок відрізняється від твірного префіксом Пере-. Це і буде словотворчим префіксом для даного слова. 6. Іменник перелісок утворився […]...
- Слово. Лексичне і граматичне значення слова – ЛЕКСИКА ЛЕКСИКА Слово. Лексичне і граматичне значення слова Мова складається зі слів. Слово є основною одиницею мови і мовлення, пов’язаною з усіма іншими мовними одиницями. Так, лише в слові виявляють себе мовні звуки і значущі частини (корінь, префікс, суфікс, закінчення), зі слів складаються словосполучення і речення. Слова служать для називання предметів, дій, властивостей (Портфель, бджоляр, сміливість, […]...
- Творення слів. Основні способи словотвору БУДОВА СЛОВА. СЛОВОТВІР. ОРФОГРАФІЯ УРОК № 87 Тема. Творення слів. Основні способи словотвору Мета: закріпити знання учнів про основні способи словотвору; вдосконалювати вміння робити словотвірний розбір; виховувати пізнавальний інтерес до мови. Обладнання: підручник, текст диктанту. ХІД УРОКУ I. ОГОЛОШЕННЯ ТЕМИ ТА МЕТИ УРОКУ II. МОТИВАЦІЯ НАВЧАННЯ ШКОЛЯРІВ III. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ УЧНІВ 1. Перевірка домашнього […]...
- Основа слова і закінчення змінних слів БУДОВА СЛОВА. СЛОВОТВІР. ОРФОГРАФ І Я § 47. Основа слова і закінчення змінних слів 474.1. Прочитайте речення. Визначте, якими частинами мови є слова в реченнях. 1. Степанко обережно взяв сірого птаха в долоні. 2. Сірий птах боязко поглядав на Степанка з його долонь. ІІ. Які слова в поданих реченнях є змінними, а які – незмінними? […]...
- Будова слова – Словотвір Українська мова Словотвір Будова слова Слово складається з таких частин: Закінчення відсутнє у слів, що не змінюються (таксі, метро):...
- Значимые части слова Русский язык – Російська мова Состав слова Значимые части слова Основа слова Основа слова – это часть слова без окончания. В основе слова заключено его лексическое значение, а в окончании – грамматическое. – Непроизводная основа состоит из одного корня: – Производная основа включает в свой состав, кроме корня, приставки и суффиксы: – Производящая основа используется […]...
- Основні способи словотворення СЛОВОТВІР. ОРФОГРАФІЯ Основні способи словотворення Нові слова в українській мові утворюються кількома способами. І. Суфіксальний спосіб Творення слів за допомогою суфіксів, що додаються до твірних основ, називається суфіксальним способом словотворення. Наприклад: Вітерець – вітер, словник – слово, господарка – господар, стінний – стіна, сонячн о – сонячний, щедрість – щедрий, стук нути – стукати. II. […]...
- КОРІНЬ СЛОВА. СПІЛЬНОКОРЕНЕВІ СЛОВА ТА ФОРМИ СЛОВА БУДОВА СЛОВА. ОРФОГРАФІЯ § 50. КОРІНЬ СЛОВА. СПІЛЬНОКОРЕНЕВІ СЛОВА ТА ФОРМИ СЛОВА Про те, як правильно визначити корінь у слові, про слова зі спільним коренем, а також про роль цих слів у тексті ПРИГАДАЙМО. Що таке корінь слова? 401 І. Прочитайте вірш. Поміркуйте, чи можна виділені слова вважати спільнокореневими. Зробіть висновок про особливості спільнокореневих слів. […]...
- Форми слова. Змінні і незмінні слова БУДОВА СЛОВА. ОРФОГРАФІЯ § 54 Форми слова. Змінні і незмінні слова Запам’ятаймо! Слова бувають змінні (весна, весною, весну, веснами) та незмінні (навесні). Змінні слова набувають різних форм, змінюючи своє закінчення за відмінками, родами, числами. Форми того самого слова (вода, води, воді, водою) треба відрізняти від спільнокореневих слів (підводник, водяний, водоймище). Усі змінні слова мають закінчення. […]...
- Основа слова. Частини основи: корінь, префікс, суфікс Тема: Основа слова. Частини основи: корінь, префікс, суфікс Мета: формувати в учнів поняття про основу слова; вчити виділяти змінну частину, визначати основу в словах; розвивати мовлення; виховувати любов до природи. Тип уроку: урок засвоєння нових знань (формування мовної компетенції). Обладнання: підручник, зошит. Перебіг уроку І. Організаційний момент Ось дзвінок сигнал подав – До роботи час […]...
- Розбір слова за будовою – Словотвір Українська мова Словотвір Розбір слова за будовою 1. Виділити закінчення та основу слова. 2. Знайти корінь, підбираючи спільнокореневі слова. 3. Виділити суфікс, підбираючи слова з такими ж суфіксами. 4. Виділити префікс, підбираючи слова з такими ж префіксами. До словотворчих засобів належать твірні слова, твірні основи, афікси (суфікси, префікси, постфікси – ся, – но), словосполучення. Твірним […]...