Місяць – супутник Землі

Географія
Загальна географія

Земля в космічному просторі

Місяць – супутник Землі

Земля має природний супутник – Місяць, який обертається навколо неї на середній відстані 384 400 км. Місяць є кулею, що в 4 рази менша за Землю. Як усі небесні тіла, Місяць обертається навколо своєї осі. Період цього обертання збігається з періодом обертання навколо Землі, тому Місяць увесь час повернутий до Землі одним боком. Час, протягом якого Місяць здійснює один оберт навколо Землі, називається місячним місяцем. Він складає 28 діб.
На відміну

від Сонця – джерела енергії, Місяць не випромінює світло і тепло. Він відбиває світло, що падає на його поверхню. З поверхні Землі можна спостерігати місячні фази в залежності від того, як розташовані Місяць і Сонце відносно нашої планети.
Фази Місяця:
– молодик;
– місяць, який росте;
– повня;
– місяць, який старіє.
У фазі молодика Місяць не видно з поверхні Землі. Місяць, який росте, схожий на букву “Р”, якщо зліва приставити до нього вертикальну риску. У фазі повні спостерігається повний диск Місяця, звідси і назва цієї фази. Місяць, який старіє, схожий на літеру “С” (рис. 6).
/> Місяць   супутник Землі
Рис. 6. Фази Місяця
Першим за допомогою телескопа поверхню Місяця вивчав італійський учений Галілео Галілей на початку ХVII століття. Із перших спостережень стало зрозумілим, що на поверхні супутника Землі є височини (материки і гори) і западини (так звані моря). На Місяці немає води та атмосфери, тому на його поверхні спостерігаються великі перепади температур – від +120 °С удень до –170 °С уночі. Поверхня супутника Землі вкрита кратерами вулканічного і метеоритного походження. Вони отримали назви на честь великих учених: Кеплера, Менделєєва, Корольова тощо. Моря на Місяці мають виразні назви: море Спокою, море Дощів. Найбільше з них називають океаном Бур.
Місяць притягує до себе тіла з меншою силою, ніж Земля. Вага людини на Місяці зменшується порівняно із Землею у 6 разів.
Середня відстань від Землі до Місяця дорівнює приблизно 30 діаметрам Землі. Космічний корабель досягає Місяця за 3 доби. Перший апарат, який потрапив на Місяць, – “Луна-2” – був запущений 12 вересня 1959 р. в СРСР. Перші люди ступили на Місяць 20 липня 1969 р. Це були американські астронавти з корабля “Аполлон-16”.
Місяць має значний вплив на водну оболонку Землі: він спричинює припливи і відпливи.


1 Звезда2 Звезды3 Звезды4 Звезды5 Звезд (1 votes, average: 5.00 out of 5)
Loading...


Ви зараз читаєте: Місяць – супутник Землі