МІЖНАРОДНЕ СПІВРОБІТНИЦТВО У ВИВЧЕННІ АНТАРКТИКИ Й ОХОРОНІ ЇЇ ПРИРОДИ. УКРАЇНСЬКА ДОСЛІДНА СТАНЦІЯ “АКАДЕМІК ВЕРНАДСЬКИЙ”
Розділ II
МАТЕРИКИ
Урок № 41 (варіант Б)
Тема. МІЖНАРОДНЕ СПІВРОБІТНИЦТВО У ВИВЧЕННІ АНТАРКТИКИ Й ОХОРОНІ ЇЇ ПРИРОДИ. УКРАЇНСЬКА ДОСЛІДНА СТАНЦІЯ “АКАДЕМІК ВЕРНАДСЬКИЙ”
Мета: дати учням знання про особливості міжнародного співробітництва у вивченні Антарктики, місце українських дослідників у вивченні природи материка; показати значення охорони природи Антарктиди; розвивати навички роботи з картами атласу; вміння самостійно здобувати знання з використанням додаткових джерел географічної інформації.
Обладнання:
Тип уроку: вивчення нового матеріалу.
Опорні та базові поняття: оазис, шельфовий льодовик, міжнародне співробітництво, антарктична станція.
Географічна номенклатура: моря: Ведделла, Росса, Беллінсгаузена; півострів Антарктичний; Трансантарктичні гори; вулкан Еребус.
ЗМІСТ УРОКУ
I. Організаційний момент
Прийом “Викликаю асоціацію”
Учитель пропонує кожному з учнів висловити ті асоціації, які виникли в них при слові “Антарктида” (холод, біла пустеля тощо).
II. Актуалізація опорних знань і вмінь учнів
1.
Учні висловлюють короткі тези, що характеризують історію дослідження та природу материка.
2. Прийом “Мікрофон”
Продовжити тезу “Антарктиду називають “полюсом холоду планети” тому, що… “
ІІІ. Мотивація навчальної та пізнавальної діяльності учнів
Прийом “Проблемне питання”
– Чому у вивченні Антарктики й охороні її природи необхідне міжнародне співробітництво?
IV. Вивчення нового матеріалу
1. Прийом “Домашня заготовка”
Учні розповідають, використовуючи опорні схеми, малюнки, ілюстрації, додатковий матеріал, про вивчення природи материка науковцями різних країн і в тому числі України (випереджувальне домашнє завдання).
2. Прийом “Прес-конференція”
Учні розподіляються на науковців – дослідників Антарктиди та кореспондентів газет та журналів і обмінюються запитаннями та відповідями з проблеми уроку.
3. Прийом “Картографічна лабораторія”
Учні виконують практичну роботу № 8, наносять назви географічних об’єктів на контурну карту материка.
V. Закріплення нового матеріалу
Прийом “Експрес-тест”
1. Ім’я дослідника у складі експедиції якого перший українець потрапив до Антарктиди:
А) Р. Амундсен; б) Р. Скотт; в) Р. Пірі; г) Т. Беллінсгаузен.
2. Дослідник, ім’я якого носить українська арктична станція:
А) К. Ціолковського; б) С. Рудницького; в) В. Вернадського; г) М. Ломоносова.
3. За міжнародними угодами видобуток корисних копалин в Антарктиді:
А) дозволено;
Б) заборонено;
В) дозволено лише окремим країнам;
Г) дозволено лише окремим компаніям.
4. Антарктида в далекому геологічному минулому складала Гондвану разом з материками:
А) Австралією, Південною Америкою, Африкою та Євразією;
Б) Австралією, Південною Америкою, Африкою та Австралією;
В) Північною Америкою Південною Америкою, Африкою та Австралією;
Г) Південною Америкою, Африкою та Австралією.
5. Більшість антарктичних станцій розташовано:
А) в центрі материка; б) на узбережжях; в) в західній частині материка; г) в східній частині материка.
VI. Підсумок уроку
Учні разом з учителем підбивають підсумки уроку.
VII. Домашнє завдання
– Опрацювати текст підручника.
– Підготувати повідомлення про історію відкриття Північної Америки.