МНОЖЕННЯ ЧИСЕЛ 0; 1. МНОЖЕННЯ НА 0; 1
АРИФМЕТИЧНІ ДІЇ МНОЖЕННЯ ТА ДІЛЕННЯ (продовження)
Урок 124. МНОЖЕННЯ ЧИСЕЛ 0; 1. МНОЖЕННЯ НА 0; 1
Мета: ознайомити учнів із властивістю множення на 1 і на 0, нуля на число; удосконалювати обчислювальні навички; розвивати логічне мислення, увагу; виховувати інтерес до математики.
Хід уроку
I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ
1. Перевірка домашнього завдання (с. 144, завдання 971; 972)
Завдання 971
– Кого більше залишилося в класі – хлопчиків чи дівчаток? У скільки разів більше?
Завдання 972
– У скільки
2. Усна лічба
Гра “Швидко і точно”
Грають три команди (3 ряди).
3. Запис виразів та обчислення їх значень
– Частку чисел 42 і 7 збільшити на 8;
– добуток чисел 4 і 8 зменшити на 9;
– різницю чисел 37 і 29 збільшити в 5 разів;
– суму чисел 17 і 15 зменшити в 8 разів.
4. Хвилинка каліграфії
– Запишіть три числа, кожне з яких ділиться на 2; на 3; на 2 і на 3.
III. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ І МЕТИ УРОКУ
– Сьогодні на уроці ми ознайомимося із властивостями множення на 1 і на 0, множенням нуля на число.
IV. ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ
1.
Завдання 973. Коментоване розв’язання завдання
Учні по черзі пояснюють завдання, працюючи в зошитах.
1) Замінюють множення додаванням за зразком та обчислюють.
2) Як можна прочитати ці записи?
1 • а = а
0 • а = 0
3) Обчислюють усно.
Завдання 974. Колективне опрацювання матеріалу
– Добутки 4 • 1 та 7 • 0 не можна замінити додаванням однакових доданків. При множенні на 1 і 0 застосовують такі правила.
– При множенні будь-якого числа на одиницю в добутку дістаємо те саме число.
– При множенні будь-якого числа на 0 у добутку дістаємо 0.
Письмове виконання завдання з коментуванням правил.
Учні знаходять значення виразів: 5 • 1 + 12; 6 • 0 + 8.
Завдання 975
Перший стовпчик – з коментуванням правил, решта прикладів – самостійно.
Завдання 976
Ознайомившись з умовою задачі, учні складають її короткий запис та план розв’язання задачі:
1) Скільки кілограмів вапна взяли для приготування суміші?
2) На скільки кілограмів менше взяли вапна, ніж піску?
Сильніші учні, скориставшись планом, самостійно записують її розв’язання у зошити. Решта учнів разом з учителем розглядають план розв’язання і визначають дії.
Завдання 977*. Колективне розв’язування задачі Аналіз умови задачі, запис скороченої умови.
1) 98 – 77 = 21 (пт.) – гусей;
2) 98 – 64 = 34 (пт.) – курей;
3) 77 – 34 = 43 (пт.) – качок.
2. Фізкультхвилинка
V. УЗАГАЛЬНЕННЯ Й СИСТЕМАТИЗАЦІЯ ЗНАНЬ
1. Порівняння виразів
2. Робота над задачею
У Тараса було 36 марок про спорт і 18 марок про космос. Він розклав їх в альбомі, по 9 марок на кожну сторінку. Скільки сторінок в альбомі заповнили марки? Розв’яжіть задачу двома способами.
3. Офтальмологічна пауза
4. Розв’язування логічної задачі
Розлучаючись, друзі обмінялися рукостисканнями: кожен потиснув руку кожному. Усього було 10 рукостискань. Скільки було друзів?
Розв’язання доцільно супроводжувати малюнком (див. урок 111, аналогічна задача), на якому друзі позначені точками, а рукостискання відрізками: відрізок АВ означає, що А і В обмінялися рукостисканням. Видно, що якщо друзів двоє, то рукостискання одне, якщо троє – то 3, якщо четверо, то 6, якщо п’ятеро, то 10. Якщо ж друзів більше, ніж 5, то і рукостискань буде більше, ніж 10.
Відповідь: 5.
VI. ПІДБИТТЯ ПІДСУМКІВ. РЕФЛЕКСІЯ
VII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
С. 145, завдання 978; 979.