МОВА
РОЗУМНІ Й ДОПИТЛИВІ!
Ось і скінчилися чергові літні канікули, а ви – вже СЕМИКЛАСНИКИ! Щиро вітаємо вас з цією подією!
З тим, що розумні, безперечно, погодяться всі. Ну, а щодо допитливості… Хтось, може, подумає: “Я допитливий, та моя допитливість аж ніяк не стосується правил граматики. Посидіти за комп’ютером або, ще краще, майнути з друзями на велосипедах – оце цікаво!*. Правильно. Тим більше, що сучасний велосипед з величезною кількістю швидкостей по-справжньому захоплює. До речі, велосипед – винахід порівняно недавній,
Підручник запрошує до роздумів. Пробудити бажання про все дізнатися, заохотити не “нудними” правилами, а практичним їх застосуванням у нескінченному процесі розвитку мови й мовлення, тобто розвитку особистості,- така мета запропонованих у ньому завдань. Пройти шлях від відомого до невідомого, від легшого до важчого, від простого до складного – принцип, за яким побудовано частини твоєї книги. Іншими словами: не зупинятися на здобутках, а продовжувати поступ власних досягнень. Але на цьому шляху не варто поспішати. Перефразовуючи відоме прислів’я, можна сказати: сім разів подумай – один раз скажи або напиши. Бо непродумане слово може вразити гірше за будь-яку зброю чи, що також неприємно, зіпсувати попередню роботу під час написання переказу, твору, побудови діалогу тощо.
І найголовніше. Вивчення рідної мови не повинно зробитись примусовим, “з-під палиці”, так би мовити. Розвивати власне мовлення має бути твоєю потребою. Пам’ятай, що небажання знати мову свого народу, відмова від спілкування нею – ганебне явище для будь-якого суспільства.
Отже – 7-й клас. Число “7” завжди вважалося щасливим. Тому, якщо і трапиться “сім п’ятниць на тиждень” (особливо наприкінці семестрів, коли, не встигнувши оговтатись від однієї контрольної, біжиш на другу), ссім п’ядей” захистять тебе від таких стресів, а контрольні з української мови взагалі стануть задоволенням.
А якщо серйозно, то успіхів тобі, СЕМИКЛАСНИКУ! Сім футів під кілем в океані рідної мови!
Вступ
& 1. МОВА – СКАРБНИЦЯ ДУХОВНОСТІ НАРОДУ
І спасе того в недолі
Наша мрія золота,
Наше гасло і мета:
Рідна мова в рідній школі.
О. Олесь
1. І. Визначте стиль мовлення і головну думку наведених текстів. Які мовні засоби в них використані?
Текст 1
Мовні проблеми є в усьому світі, але де більше свободи, там вони природніше, гуманніше і розв’язуються. І національні мови не стоять поперек дороги технічному прогресові чи міжнаціональному економічному об’єднанню. Хіба “екзотичність” (для європейців), складність східних мов перешкодила Японії, Південній Кореї, Сінгапуру вийти на передові технологічні позиції у світі?
І хіба народи Західної Європи на завершальному етапі економічної інтеграції, у який вони входять, збираються відмовлятися від національних мов чи відводити їм другорядну роль? Проблему міжнаціонального спілкування вони розв’язують просто: вивченням кількох мов. Тобто той, кому треба, знатиме, крім рідної мови, й інші,- от і все.
А коли мовне питання нагадує про себе болем, та ще й болем багатьох людей,- це свідчення гострого неблагополуччя (За І. Дзюбою).
Увага!
Тут і далі слова в рамках потребують розтлумачення. Тлумачний словничок розміщений наприкінці твого підручника.
Текст 2
* * *
Яке то щастя – Землю таку мати,
Що злита кров’ю, а пшеницю родить.
І скільки б воріженькам не топтати –
На ній Надія, наче сонце, сходить.
Яке в нас щастя… Болю аж по вінце! –
Богун, Нечай, і Гонта, й Морозенко…
Яке то щастя – бути українцем!
Бо українцем був Тарас Шевченко.
Є. Лещук
Текст 3
Державною мовою в Україні є українська мова.
Держава забезпечує всебічний розвиток і функціонування української мови в усіх сферах суспільного життя на всій території України.
В Україні гарантується вільний розвиток, використання і захист російської, інших мов національних меншин України.
Держава сприяє вивченню мов міжнародного спілкування. Застосування мов в Україні гарантується Конституцією України та визначається законом (cт. 10 Конституції України).
Текст 4
Сукупність довільно відтворюваних загальноприйнятих у межах даного суспільства звукових знаків для об’єктивно існуючих явищ і понять, а також загальноприйнятих правил їх комбінування в процесі вираження думок називається мовою (Словник української мови).
Текст 5
Українська мова є державною мовою України. Для більшості її громадян вона водночас є і рідною. Для українців рідна мова – це мова українського народу, яка створена ним упродовж багатьох століть і є багатою, мелодійною, довершеною, гідною того, щоб нею пишатись.
Рідна мова єднає сучасні покоління з попередніми і прийдешніми в єдине нерозривне ціле. Вона неоціненна національна святиня, скарбниця духовних надбань народу, запорука його подальшого культурного прогресу (3 програми загальноосвітньої школи).
IІ. За допомогою тлумачного словничка поясніть значення слів у рамці.
ПРИГАДАЙМО
Стилі, типи і жанри мовлення: мета висловлювань та мовні особливості
Стиль | Жанр | Тип тексту | Мета мовлення | Мовні особливості |
Розмовний | Казка, дума, легенда, переказ, байка | Розповідь, Опис | Обмін інформацією, прохання тощо | Широке використання побутової лексики, фразеологізмів, емоційнозабарвлені слова, вигуки, неповні речення |
Науковий | Стаття, лекція, відгук, анотація, рецензія, реферат | Розповідь, Роздум | Повідомлення про результати наукових досліджень | Спеціальна термінологія, складні синтаксичні конструкції, логічність і точність викладу |
Діловий | Закон, кодекс, статут, оголошення, доручення, розписка, заява, протокол, наказ тощо | Розповідь | Офіційно-ділові Стосунки | Стилістично нейтральні мовні засоби, стандартна лексика, складні речення, відсутність емоційно забарвлених слів |
Публіцистичний | Виступ, нарис, памфлет, фейлетон, стаття | Розповідь, Роздум | Пропаганда суспільно – політичних ідей, вплив на думки і почуття | Суспільно-політична лексика, емоційнозабарвлені слова. Тон мовлення пристрасний, оцінний (Іронія, сарказм, гнів, радість, захоплення) |
Художній | Драма, роман, повість, оповідання, новела, поема, вірш тощо | Розповідь, Роздум, Опис | Вплив на думки й почуття людей за допомогою художніх образів | Слова в переносному значенні, емоційнозабарвлені слова, всі мовні засоби |
2. І. Уважно прочитайте текст. Як твориться людська мова? Розкажіть про роль письменників у житті народу. Пригадайте й назвіть відомих українських письменників. Усно перекажіть текст.
ЖИВА СХОВАНКА ЛЮДСЬКОГО ДУХУ
Найбільше і найдорожче добро в кожного народу – це його мова, бо вона не що інше, як жива схованка людського духу, його багата скарбниця, в яку народ складає і своє давнє життя, і свої сподіванки, розум, досвід, почування.
Навчаючись з малих літ говорити, ми разом з тими словами, що доводиться їх запам’ятовувати, вбираємо й розуміння того, що ті слова означають. Тобто – ми разом із словами набираємось і розуму, навчаємось самі думати й ті думки викладати словами. Наші діти у свою чергу додають до перейнятої від нас мови своїх висловів того, що їм за свого життя довелося навчитися, передумати, пережити… Таким чином і складається людська мова, що з кожним новим поколінням все більше та більше шириться-зростає.
Багато митці-письменники допомагали кожному народові розвинути його мову і тим високо підносили його вгору серед інших народів. Бо найбільше славиться й шанується поміж людьми той народ, у якого мова широко розвинута й збагачена творами письменства.
І народ у свою чергу шанує і поважає своїх письменників, тих славетних майстрів рідного слова, що оздобили його мову своїми невмирущими творами. У кожного народу є багато таких письменників.
І ми, українці, маємо їх. А найбільшого між ними – Тараса Григоровича Шевченка. Своїми славетними віршами показав він усьому світові, що може талановита людина зробити з простими словами, які виконати невмирущі твори – і ними високо підняти свою рідну мову.
Коротке літами, довге та безмірне муками було життя великого Кобзаря України. Своїми творами він уславив не тільки власне ім’я, а й ім’я дорогої йому України (За. Панасом Мирним; 240 сл.).
II. Запишіть план прочитаного.
Related posts:
- Цитата як спосіб передачі чужої мови – Пряма і непряма мова. Діалог СИНТАКСИС І ПУНКТУАЦІЯ Пряма і непряма мова. Діалог Цитата як спосіб передачі чужої мови Цитата – це дослівний витяг із якогось тексту або точно передані чиїсь слова. Цитати використовуються для підкріплення або пояснення якихось думок. Цитати оформлюються реченнями з прямою або непрямою мовою, а також реченнями зі вставними словами або реченнями. “Найперша і найголовніша ознака […]...
- Мова в житті народу Як нема без зірок небозводу, Як блакиті без сонця нема, Так і мови нема без народу, І народу без мови нема. Володимир Забаштанський МОВА І МОВЛЕННЯ & 1. Мова в житті народу Мова – це серце народу: Гине мова – гине народ Іван Огієнко 1. 1. Розгляньте малюнок і виразно прочитайте вірш. Рідна мово, зелена […]...
- Мова українська Урок 52. Мова українська – мова солов’їна РІДНА МОВА Сію дитині в серденько ласку. Сійся, родися, ніжне “Будь ласка”, Вдячне “Спасибі”, “Вибач” тремтливе – Слово у серці, як зернятко в ниві. “Доброго ранку”, “Світлої днини!” – Щедро даруй ти людям, дитино. Мова барвиста, мова багата, Рідна і тепла, як батьківська хата. Варвара Гринько – Назви […]...
- Поняття про мову. Українська мова МОВА І МОВЛЕННЯ §11 Поняття про мову. Українська мова – державна мова України 187. Попрацюйте разом! 1. Прочитайте текст. У світі живе багато різних народів. І кожний має свою мову. Один і той самий предмет у різних мовах може називатися різними словами. Наприклад: українського мовою – хліб, німецькою – брот, французькою – пен. Близькими для […]...
- Державний Гімн України. Мова Урок 1 Тема. Державний Гімн України. Мова – жива скарбниця історії народу Мета: актуалізувати знання дітей про державні символи України, поглибити знання про мову як святиню українського народу і найважливіший засіб спілкування: виховувати повагу до символів нашої держави, шанобливе й бережливе ставлення до мови; спонукати дітей до вивчення мови; розвивати індивідуальне мовлення кожного учня. Обладнання: […]...
- Значения мови в житті суспільства. Українська мова державна мова України Вступ Значения мови в житті суспільства. Українська мова державна мова України Прийняла я дарунок від нені – то мова, Тому скарбу ніколи не скласти ціни. Л. Забашта Прочитайте висловлювання. Про що йдеться в кожному з них? – Ми змалечку звикаємо до слів, як до повітря, як до хліба звикли… (Є. Летюк). – Без мови людське […]...
- Заміна прямої мови непрямою – Пряма і непряма мова УКРАЇНСЬКА МОВА. ПІДГОТОВКА ДО ЗНО СИНТАКСИС І ПУНКТУАЦІЯ Пряма і непряма мова Заміна прямої мови непрямою Під час заміни прямої мови на непряму слова автора стають головним реченням, а пряма мова – підрядним. Ніна Саєнко, згадуючи про батька, сказала: “Багато років я була його слухом і мовою”. Ніна Саєнко, згадуючи про батька, сказала, що багато […]...
- Пряма мова – Пряма і непряма мова УКРАЇНСЬКА МОВА. ПІДГОТОВКА ДО ЗНО СИНТАКСИС І ПУНКТУАЦІЯ Пряма і непряма мова Пряма мова – це чуже мовлення, передане дослівно, без змін: Хтось із дитям удвох бродить різдвяним садком. Каже дитятко: “Я – Бог”, трусить сніжком (І. Малкович). Пряма мова супроводжується словами автора, що вказують, кому належить пряма мова, за яких обставин вона висловлена тощо. […]...
- Мова як суспільне явище. Українська мова в Україні Мова як суспільне явище. Українська мова в Україні § 1. МОВА ЯК СУСПІЛЬНЕ ЯВИЩЕ Мовознавчі студії 1.1. Прочитайте. Визначте тему і стиль кожного висловлювання, назвіть його характерні ознаки. I. Мова народу твориться колективно, беруть участь у цьому великому процесі і сивий людський досвід, і закохана юність, і бурхлива дитяча уява,- бо кого ж із нас […]...
- Невласне-пряма мова – Пряма мова, непряма і невласне-пряма мова Українська мова Синтаксис Пряма мова, непряма і невласне-пряма мова Невласне-пряма мова Цей вид мови зустрічається тільки у художній літературі, де з волі й естетичного задуму автора відбувається взаємопроникнення авторської і прямої мови: Он йде Маланка. Мала, суха, чорна, у чистій сорочці, в старенькій світці. Андрій не бачить її обличчя, але знає, що у неї спущені […]...
- Питання для самоконтролю – Пряма і непряма мова УКРАЇНСЬКА МОВА. ПІДГОТОВКА ДО ЗНО СИНТАКСИС І ПУНКТУАЦІЯ Пряма і непряма мова Питання для самоконтролю 1. Що називається прямою мовою? 2. Чим пряма мова відрізняється від непрямої? 3. Які розділові знаки ставляться, коли пряма мова стоїть після слів автора? 4. Які розділові знаки ставляться, якщо пряма мова стоїть перед словами автора? \ 5. Які розділові […]...
- Державна мова Державна мова – мова офіційного спілкування. У деяких державах Д. м. є дві або більше мови корінних народів. Іноді замість терміна “Д. м.” вживаються терміни “офіційна мова” чи “національна мова”. В Україні Д. м. є українська мова. Це положення зафіксовано в Конституції України і “Законі про мови в УРСР”, прийнятому 28.Х. 1989. Відповідно до Закону […]...
- Мова в житті народу Тема. Мова в житті народу. (Вправи 1-4). Мета. Формувати уявлення учнів про мову як національну ознаку народу. Розширити знання про історію розвитку української мови і значення у цьому процесі Т. Г. Шевченка. Виховувати пошану до рідної мови, бажання збагачувати своє мовлення. Обладнання: портрет Т. Г. Шевченка, підручник, зошит. Хід уроку І. Організація класу. Мотивація навчальної […]...
- Пряма мова Словосполучення Пряма мова Пряма мова – дослівна передача чужого висловлювання. Пряма мова утворює особливе складне речення, яке складається із двох частин: слів автора (вказівки на те, кому належить висловлювання) та власне прямої мови (чужого висловлювання): Божий чоловік положив Петрусеві на голову руку та й каже: “Добрий козак; по батькові пішов…” (П. Куліш) Слова автора можуть […]...
- Пряма мова – Пряма мова, непряма і невласне-пряма мова Українська мова Синтаксис Пряма мова, непряма і невласне-пряма мова В українській мові є три способи передачі чужої мови: пряма, непряма і невласне-пряма. Пряма мова Прямою називають точно передану чиюсь мову, тобто таку, що повністю зберігає лексику, синтаксис та інтонацію висловлення мовця. Пряма мова характеризується завершеністю своєї структури і обов’язково має при собі слова автора, їх […]...
- Мова як особлива система знаків. Її місце з-поміж інших знакових систем МОВА, ІНДИВІД, СУСПІЛЬСТВО § 1. Мова як особлива система знаків. Її місце з-поміж інших знакових систем 1. Слово – слова-образи, слова-символи, слова-звуки, слова-значення, слова поняття. 4. Типи зв’язку слів у словосполученні Узгодження керування прилягання Скандинавське місто організовано диспут виявився на висоті Науковий диспут форма жестів дуже зручно Кисле життя члени журі сильно натякнув Пряма мова […]...
- Пряма і непряма мова як засоби передачі чужої мови – Пряма і непряма мова. Діалог СИНТАКСИС І ПУНКТУАЦІЯ Пряма і непряма мова. Діалог Пряма і непряма мова як засоби передачі чужої мови Для передачі чужого мовлення в тексті вживаються речення з прямою або непрямою мовою, а також прості речення з додатком, що називає тему чужого мовлення, або зі вставними словами чи реченнями, що вказують на джерело повідомлення. “Я хочу грати […]...
- МОВА Мета: – навчальна: розкрити роль і значення національної мови у становленні духовності народу й кожної людини зокрема, у збереженні духовних надбань народу; – розвивальна: розвивати логічне й образне мислення, увагу, пам’ять, збагачувати й уточнювати словниковий запас учнів, удосконалювати вміння аргументовано доводити своє твердження з теми уроку; – виховна: виховувати патріотичні почуття, національну гідність, повагу й […]...
- Рідна та державна мова Тема: Рідна та державна мова Мета: формувати в учнів уявлення про рідну мову як мову українського народу, про державну мову як мову держави; розвивати пам’ять учнів, вміння виконувати звуко-буквений аналіз слів; збагачувати словниковий запас. Виховувати повагу до рідної мови. Обладнання: підручник, зошит. Перебіг уроку І. Організаційний момент Сядьте, діти, всі гарненько, Руки покладіть рівненько. Голову […]...
- Значення мови в житті суспільства. Українська мова Урок № 1 Тема: Значення мови в житті суспільства. Українська мова – державна мова України Мета: забезпечити усвідомлення учнями значення мови як основного засобу спілкування, формування думки й пізнання; усвідомлення значення державної мови для зміцнення української державності; сприяти формуванню патріотичних почуттів та любові до рідної мови. Тип уроку: урок вивчення нового матеріалу. Обладнання: підручник. Хід […]...
- Зразок розбору конструкції з прямою мовою – Пряма і непряма мова УКРАЇНСЬКА МОВА. ПІДГОТОВКА ДО ЗНО СИНТАКСИС І ПУНКТУАЦІЯ Пряма і непряма мова Зразок розбору конструкції з прямою мовою 1. “У вигляді мови,- сказав Олесь Гончар, – дано людині великий дар”. 2. Пряма мова: У вигляді мови дано людині великий дар; слова автора: Сказав Олесь Гончар. 3. Слова автора переривають пряму мову. 4. Слова автора стоять […]...
- Розділові знаки при цитатах – Пряма мова, непряма і невласне-пряма мова Українська мова Синтаксис Пряма мова, непряма і невласне-пряма мова Розділові знаки при цитатах 1. Цитати з вказівкою, кому вони належать, виділяються лапками. Інші розділові знаки ставляться так, як при прямій мові: “Шевченко, Пушкін, Міцкевич – люди, що втілюють дух народу з найбільшою красою, силою й повнотою”,- відзначив Максим Горький. 2. Якщо цитата наводиться з пропуском, […]...
- Мова і мовлення Мова і мовлення 1. Слово, людьми, робота, місто, село, погоду, турботи. 2. Але діти не могли відповісти ханові. Ніхто з них не вмів розмовляти, бо їх не навчали жодній із мов. 3. Обов’язковою, сім’я – апостроф вживається, тому що буква я позначає два звуки [йа] в середині складу. Сім’я [с’імйа’]: гол. [і а], пр. [с’ […]...
- Розділові знаки при цитаті – Пряма і непряма мова. Діалог СИНТАКСИС І ПУНКТУАЦІЯ Пряма і непряма мова. Діалог Розділові знаки при цитаті Цитати виділяються лапками. Якщо вони супроводжуються словами автора, розділові знаки ставляться так, як при прямій мові. “Не тим цікава байка, що говорить неправду, а тим, що під лушпиною тої неправди криє звичайно велику правду”,- відзначав І. Франко в післямові до збірки власних казок […]...
- Значення мови в житті людини і суспільства. Українська мова Повторення вивченого в початкових класах § 1 Значення мови в житті людини і суспільства. Українська мова – державна мова України 1 1.Прочитайте текст. Доберіть до нього заголовок. Українці називають маленьку дитину, яка не вміє говорити, “немовлям”. І хоч немовлята “не мовлять”, вони розрізняють звуки, упізнають голос мами. Діти більше люблять ніжний людський голос, аніж тишу […]...
- Граматичні пазли: непряма мова Мета: Повторити граматичний матеріал – непряма мова. Продовжувати формувати комунікативні вміння учнів. Тренувати учнів у читанні. Розвивати ерудицію учнів. Виховувати інтерес до англійської мови. Обладнання: Підручник, дошка, зошити, картки. ХІД УРОКУ І. ПІДГОТОВКА ДО СПРИЙНЯТТЯ ІНШОМОВНОГО МОВЛЕННЯ 1. Привітання. Т: How are you today? Ps: We are fine, thank you! 2. Пов і домлення теми […]...
- Контрольна робота з мовної теми “Мова і мовлення. Текст. Речення” Тема. Контрольна робота з мовної теми “Мова і мовлення. Текст. Речення”. Мета. Перевірити знання і рівень сформованості вмінь під час опрацювання розділів “Мова і мовлення”, “Текст”, “Речення”. Обладнання: картки-завдання. Хід уроку I. Організація класу. II. Виконання перевірної роботи з теми. І варіант Вибери правильну відповідь і підкресли або познач її (1-4). 1. Культура мовлення – […]...
- Непряма мова – Пряма мова, непряма і невласне-пряма мова Українська мова Синтаксис Пряма мова, непряма і невласне-пряма мова Непряма мова Чиюсь мову, передану не дослівно, називають непрямою. Вона передає лише загальний (основний) зміст, не зберігаючи індивідуальних рис мовлення. У порівнянні з прямою мовою непряма має свої граматичні ознаки: 1. Не є окремим висловленням чи реченням. 2. Як правило, входить у складне речення його підрядною […]...
- Синтаксичний розбір речення з прямою мовою – Пряма і непряма мова. Діалог СИНТАКСИС І ПУНКТУАЦІЯ Пряма і непряма мова. Діалог Синтаксичний розбір речення з прямою мовою Послідовність розбору 1. Указати, що дане речення є реченням із прямою мовою. 2. Виділити слова автора і пряму мову. 3. Розібрати слова автора і пряму мову як відповідні прості речення. 4. Пояснити розділові знаки. “Назбирай, Петрику, Жменю малини!”- Гойкнув Василь Услід […]...
- Пряма мова. Діалог. Розділові знаки при прямій мові й діалозі ПОВТОРЕННЯ. УЗАГАЛЬНЕННЯ ТА ПОГЛИБЛЕННЯ ВИВЧЕНОГО § 5 Пряма мова. Діалог. Розділові знаки при прямій мові й діалозі Пряма мова – точно відтворене висловлювання певної особи, передане від її імені. Пряма мова пишеться в лапках і супроводжується словами автора, які вказують, кому належить пряма мова. Розділові знаки при прямій мові Умовні позначення до схем П – […]...
- МОВА І ДЕРЖАВА. УКРАЇНСЬКЕ ЗАКОНОДАВСТВО ПРО МОВУ Мова як суспільне явище. Українська мова в Україні § 3. МОВА І ДЕРЖАВА. УКРАЇНСЬКЕ ЗАКОНОДАВСТВО ПРО МОВУ Мовознавчі студії 16. Прочитайте Статтю 10 Конституції України. Які обов’язки покладає на себе держава стосовно функціонування української мови? Стаття 10. Державною мовою в Україні є українська мова. Держава забезпечує всебічний розвиток і функціонування української мови в усіх сферах […]...
- Мова і розмова. Загальне уявлення про спілкування й мовну діяльність ЗВ’ЯЗНА МОВА (МОВЛЕННЯ) § 58 Мова і розмова. Загальне уявлення про спілкування й мовну діяльність 548 1. Доберіть синоніми до дієслів говорити, мовити. 2. Закінчіть речення. Мова для мене – це… . Запам’ятаймо! Людину з-поміж усього живого вирізняє вміння мислити та спілкуватися. Мова – це наша щоденна, життєво необхідна діяльність. 549 1. Прочитайте текст. Читаємо […]...
- Непряма мова – Пряма і непряма мова УКРАЇНСЬКА МОВА. ПІДГОТОВКА ДО ЗНО СИНТАКСИС І ПУНКТУАЦІЯ Пряма і непряма мова Непряма мова – це чуже мовлення, що передається не дослівно, а зі збереженням лише основного змісту висловлювання. На письмі непряма мова в лапки не береться. Речення з непрямою мовою є складнопідрядним із підрядним з’ясувальним, яке приєднується за допомогою сполучників Що, ніби, щоб, чи […]...
- Мова як джерело стилістичних знань – Стилістика як лінгвістичне вчення Стилістика української мови Мова як джерело стилістичних знань Мова є складною комунікативною системою, у якій, як і загалом у світі, все має свою неповторну сутність. Цим зумовлені особливості використання мови в індивідуальному мовленні всіх її носіїв. Завдяки мові сформувалась людина розумна (homo sapiens). Тільки вона володіє мовою. Її мовлення є всеосяжним засобом усвідомлення й вираження […]...
- Послідовність розбору конструкції з прямою мовою – Пряма і непряма мова УКРАЇНСЬКА МОВА. ПІДГОТОВКА ДО ЗНО СИНТАКСИС І ПУНКТУАЦІЯ Пряма і непряма мова Послідовність розбору конструкції з прямою мовою 1. Навести аналізовану конструкцію. 2. Вказати пряму мову і слова автора, інтонаційний та змістовий зв’язки. між ними. 3. Визначити місце прямої мови щодо слів автора. 4. Пояснити розділові знаки. 5. Проаналізувати окремо пряму мову і слова автора, […]...
- Українська мова. Спорідненість її з іншими мовами Урок 3 Тема. Українська мова. Спорідненість її з іншими мовами Мета: дати уявлення учням про мову як національну ознаку народу, показати місце української мови у сім’ї споріднених мов, ознайомити з історією виникнення й становлення української мови; розширити знання учнів про багатство української мови; виховувати патріотизм, повагу до рідної мови, історії рідної країни; розвивати мовлення учнів, […]...
- Фізіологічні основи мовлення. Значення другої сигнальної системи у сприйнятті навколишнього середовища. Мова і мислення РОЗДІЛ X. БІОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОВЕДІНКИ ЛЮДИНИ Тема 2. МИСЛЕННЯ І СВІДОМІСТЬ УРОК 96. Фізіологічні основи мовлення. Значення другої сигнальної системи у сприйнятті навколишнього середовища. Мова і мислення Освітня мета: вивчити особливості першої і другої сигнальних систем; сформувати поняття про фізіологічні основи мови; показати роль мови у життєдіяльності людини. Основні поняття і терміни: перша сигнальна система, […]...
- МОВА І МОВЛЕННЯ ДЕРЖАВНИЙ ГІМН УКРАЇНИ Музика Михайла Вербицького Слова Павла Чубинського Ще не вмерла України і слава, і воля, Ще нам, браття молодії, усміхнеться доля. Згинуть наші воріженьки, як роса на сонці. Запануєм і ми, браття, у своїй сторонці. Приспів: Душу й тіло ми положим за нашу свободу, І покажем, що ми, браття, козацького роду. МОВА І […]...
- Сучасна українська літературна мова як основа стилістики – Стилістика як лінгвістичне вчення Стилістика української мови Сучасна українська літературна мова як основа стилістики Сучасна українська літературна мова утворилася з різнотипних структурних одиниць, які формувалися упродовж багатьох століть (на думку вчених, із V – VI ст. н. е.). Українці послуговуються нею системно, переважно із всенародною однозначністю. Українська мова для них є однією з суттєвих духовно-внутрішніх і зовнішніх національних сутностей. […]...
- Пряма мова та діалог. Тематичне тестування (тема “Пряма мова та діалог”) ВІДОМОСТІ З СИНТАКСИСУ І ПУНКТУАЦІЇ Урок № 46 Тема: Пряма мова та діалог. Тематичне тестування (тема “Пряма мова та діалог”) Мета: закріпити знання учнів про пряму мову й діалог, вміння вживати розділові знаки у реченнях з прямою мовою та текстах, що містять діалог; з’ясувати рівень знань та сформованості вмінь з теми “Пряма мова та діалог”; […]...