Найбільші річки та озера України, їх значення для людини
МОЯ КРАЇНА – УКРАЇНА
Урок 64
Тема. Найбільші річки та озера України, їх значення для людини
Мета: ознайомити учнів із найбільшими річками та озерами України, їх значенням для людини; розвивати світогляд, мовлення і мислення учнів; виховувати любов до природи.
ХІД УРОКУ
I. Організаційний момент
>> Вправа “Погода”
– Яка зараз пора року?
– Який місяць?
– Яке число?
– Тепло чи холодно надворі?
– Який стан неба?
– Яка температура повітря?
– Чи були сьогодні протягом дня опади?
II.
– Відгадайте загадку.
– Довгов’яза Лепетиха –
Буркітлива, а то тиха.
То повзе десь на околі,
То біжить на лузі, в полі.
Коли сонце довго гріє –
Зразу чахне та хворіє:
В спеку літньою порою
Слабне, робиться сумною.
Тільки ж добрий дощ пройшов –
Як вона здорова знов;
Знову жвава, говірка.
Що це таке? Це… (ріка).
А. Разцветиков
– Так, правильно, – це річка. Говоритимемо сьогодні про найбільші річки та озера України, їх значення.
III. Вивчення нового матеріалу
1. Розповідь учителя
– Відгадайте загадки.
–
– Тече, тече – не витече, біжить, біжить – не вибіжить. (Річка)
– Які річки протікають у нашому місті?
– Багато річок є на Землі. У кожної – своя назва, своя “вдача”. Течуть вони біля сіл і міст, гордо несуть свої води в далечінь. Початок річці дають джерела, які виходять на земну поверхню. Багато річок беруть початок з озер, боліт, зі схилів гір. Кожна починається невеликим струмком, кілька струмків утворюють річку. Річки несуть свої води в море.
2. Читання вірша М. Вінграновського “Наша річка”
Сама собою річка ця тече,
Маленька річечка, вузенька, як долоня,
Ця річечка – Дніпра тихенька синя доня,
Маленька донечка без імені іще.
Тече вона в городі в нас під кленом,
І наша хата пахне їй борщем.
Цвіте над нею небо здоровенне,
Солодкими хмаринами з дощем.
Ця річечка тече для клена і для мене,
Її й тоді я бачу, коли сплю.
Я річечку оцю, в городі в нас під кленом,
Як тата й маму, і як мед люблю.
– Що ж таке річка? Зачитаємо визначення з тлумачного словника.
Ріка – постійний водяний потік із природною течією по руслу, від витоку вниз до гирла.
3. Легенди про найбільші ріки України
– В Україні найбільшими є такі ріки: Дніпро, Дністер, Десна, Південний Буг, Сіверський Донець, Ворскла та ін. (Учитель показує на карті України найбільші річки.)
– Послухайте, будь ласка, легенди про найбільші ріки України.
ДНІСТЕР
Колись у давнину тут, де тече Дністер, плюскотів маленький струмочок, а вздовж нього подекуди жили люди. Були поміж них мисливці й хлібороби. Вели вони свій незвичайний календар. Кожен день позначали на піску, що був на березі струмка, мітками. Що не день, то нова мітка. За ними люди знали, скільки днів залишилося, наприклад, до весни.
Але одного разу струмок розлився. Коли вранці вода спала, вийшли люди на берег, а позначок немає.
– Хто дні стер? – бідкалися люди.
– Та хто? Струмок дні стер.
– З того часу почали називати струмок, який дні стер, – Дністер.
Тепер це вже не струмок, а велика річка. А початок бере вона аж у Карпатах із-під могутнього дуба, де вода б’є догори водограєм.
ЛЕГЕНДА ПРО ДНІПРО ТА ДЕСНУ
Жив у стародавні часи могутній богатир Лиман, і було в нього двоє дітей – дочка Десна та син Дніпро. Десна була старшою, а Дніпро молодшим. От виросли діти, настав час Лиману передавати їм свої володіння. Каже батько:
– Діти мої любі, приходьте завтра до мене за благословенням. Хто першим прийде, тому й спадок мій залишу.
Полягали Десна та Дніпро спати. Та не спиться Дніпрові, сон не йде до нього. Хоче син першим батькове благословення взяти. І ранком, як тільки зоря зійшла, Дніпро прийшов до Лимана.
– Благословіть, тату!
– Добре, сину,- каже Лиман. – Та чому ж не прийшла Десна, адже вона старша за тебе і більше прав має на мій спадок?
– Вона ще спить, батьку,- відповів Дніпро.
Благословив Лиман сина, і той пішов батьківську землю міряти, господарювати на ній.
Проспала Десна вранішню зорю. Прокинулась – а молодшого брата вже немає. Прибігла до батька:
– Благословіть, тату!
Лиман благословив дочку, а потім каже:
– Дніпро першим від мене благословення взяв, але якщо випередиш його і першою землю мою зміряєш – пануватимеш на ній по праву.
Побігла Десна за братом, а попереду себе сокола пустила, щоб він дорогу їй показував. Але як не намагалась, усе одно випередити Дніпра не змогла. Раптом побачила Десна братів слід: “Якщо не випереджу його, то разом із ним отримаю батьківську спадщину”.
Ступила Десна у слід Дніпра – і вмить обидва стали ріками, потекли разом. Це батько вирішив примирити дітей своїх.
Проте Дніпро з тих пір усе одно вважається головною річкою Вкраїни. Як розрізнити, де вода сестри, а де – брата? У Десні вода світліша, а в Дніпрі темнувата.
4. Розповідь про найбільші озера України
– Відгадайте загадку.
– Стоїть корито, повне води налито. (Озеро)
– Озера називають блакитними перлинами, синіми очима Землі.
Великі озера України: Світязь, Кундук, Ялкуг, Кагул і Синевир. Найбільшим озером є Ялпуг в Одеській області. Найглибшим озером є Світязь на Волині.
За формою озера бувають круглими, довгими, серпиком, грушкою. Вони ще бувають із солоною і прісною водою. Озеро Світязь чимось схоже на море. У вітряну погоду хвилі тут досягають півтораметрової висоти.
ЛЕГЕНДА ПРО СИНЕВИР
Назва Синевир походить від імені графської дочки Синь та імені вівчаря Вир. Батько заборонив доньці зустрічатися з Виром. Він наказав слугам убити вівчаря. Синь очам своїм не повірила, коли побачила під великим валуном розтерзане Вирове тіло. Сльозам Сині не було краю, аж поки вони не заповнили галявину і саму Синь Так із сліз утворилося озеро, яке люди назвали Синевир. Сьогодні існує у народі повір’я, що той, хто закохався на озері Синевир, ніколи не розлучиться з коханою.
>> Фізкультхвилинка
Вітер очерет гойдає
І додолу нагинає,
Вліво, вправо нахилив
Й знову, знову закрутивсь.
Раптом тихо жук підліз,
Потягнувся на весь зріст,
Свій почистив язичок
Й закрутився у вальсок.
IV. Узагальнення й систематизація знань та вмінь учнів
1. Розповідь про значення річок
– Річки є народним багатством. Віддавна люди селилися поблизу річок. Брали з них воду, ловили рибу, сплавляли ліс. Тепер на великих річках побудовано електростанції. Річками перевозять пасажирів, різні вантажі. У них водяться звірі, риби, водоплавні птахи. Біля річок завжди свіже повітря. Тому тут добре відпочивати. І велика, і маленька річка неначе промовляють до нас: “Люби нас такими, які ми є, і не твори нам зла”. Якщо в людини серце відкрите для добра і краси, то воно відгукнеться на будь-який вияв неповторності в природі.
2. Розповідь учителя про охорону озер
– Озера потребують захисту. Адже, якщо про них не дбати, то вони швидко можуть перетворитися на болото. А болото вже ніколи не перетвориться на озеро. І рослинний, і тваринний світ озера слід оберігати, адже в природі все пов’язано. Озера є домівкою для багатьох тварин, які живляться рослинністю озера. Якщо один вид зникає, це призводить до знищення іншого виду. Також біля озера і людині перебувати корисно, адже там можна дихати свіжим повітрям, відпочити на лоні природи, спостерігати за водою, отримувати сонячні й повітряні ванни.
3. Робота над загадками
– Бігла – шуміла, заснула – заблищала. (Річка)
– Не кінь, а біжить, не ліс, а шумить. (Струмок)
– Сани біжать, а голоблі стоять. (Річка і береги)
– По якій дорозі півроку їздять на коні, а півроку – без коня? (По річці)
– Між берегів текла, текла.
Мороз зміцнів – під скло лягла. (Річка)
4. Робота над прислів’ями та приказками
– Всі ріки до моря йдуть.
– Глибока річка, як думка, йде спокійно.
– Де ріки текли, там і будуть.
– Добре річці з притоками.
– І великі ріки впадають в море.
– Хоч річка невеличка, а береги ламає.
– Не пхай ріки – вона сама пливе.
– Одна ріка – проста вода, багато рік – море.
– Коло річок колодязів не копають.
5. Робота над загадками “Мешканці річок і озер”
– Голова є, а шиї нема; очі є, брів нема; рот є, а не говорить; без ніг, а далеко ходить. (Риба)
– Які ноги, такий ніс!
По болоту ходить скрізь.
Хату на хаті має,
Жабам рахунок знає. (Лелека)
– У зеленому жакеті галасує.
Хоч і плавати мастак,
А не риба і не рак. (Жаба)
– Упіймав Івасик рибу,
Але витягати – мука!
Бо сердита і велика
На гачок зловилась… (щука).
– Живе – то чорне, погане,
А умре – то красне, рум’яне. (Рак)
6. Практична робота
– Розгляньте фізичну карту України.
– Якими умовними знаками на карті позначають озера?
– Знайдіть та покажіть на території України озера.
– У якій частині України найбільше озер?
– Які озера ви нашої місцевості ви знаєте?
V. Підсумок уроку
– Що нового дізналися на уроці?
– Які річки та озера України ви запам’ятали?