Небезпечні речовини та їх маркування
Розділ 2 Кисень
23 Небезпечні речовини та їх маркування
Матеріал параграфа допоможе вам:
> усвідомити небезпеку, яку можуть становити речовини при їх використанні або зберіганні;
> з’ясувати зміст попереджувальних знаків на упаковках із речовинами.
Речовини і небезпека. Людина у своєму житті постійно стикається з багатьма речовинами. Серед них трапляються такі, які становлять певну небезпеку для людини. Одні речовини можуть спричинити пожежу, інші – завдати шкоди здоров’ю. Про це слід пам’ятати, не лише проводячи
Серйозну небезпеку становлять горючі речовини – природний газ, органічні розчинники, нафтопродукти, більшість полімерів. Легко займаються папір, деревна тирса, борошно.
Деякі речовини та їхні суміші можуть спричинити вибух. Кожен, хто користується газовою плитою, має знати: не можна допускати надходження газу в приміщення. Суміш навіть невеликої його кількості з повітрям
Серед речовин трапляються такі, що мають високу хімічну активність. Вони руйнують деревину, роз’їдають тканини, полімерні матеріали, спричиняють корозію металів. До них, зокрема, належать луги, деякі кислоти1(мал.67). Такі речовини часто називають їдкими.
Мал. 66. Наслідки вибуху газу
Мал. 67. Дія сульфатної кислоти на папір
Чимало речовин є токсичними. Вони подразнюють шкіру, слизові оболонки, спричиняють хімічні опіки. Потрапляння багатьох речовин в організм разом із повітрям, питною водою, харчовими продуктами може призвести до отруєння.
Не забуваймо й про те, що деякі речовини штучного походження негативно впливають на навколишнє середовище, забруднюють повітря, вода, грунт, пригнічують ріст рослин, завдають шкоди живим істотам. Через це не можна висипати на землю залишки невикористаних речовин, виливати у водойми різні рідини та розчини, залишати просто неба відходи полімерних матеріалів і будівельне сміття.
1 Про луги та кислоти йдеться в останньому розділі підручника. 138
Маркування небезпечних речовин. З метою попередження людей про небезпеку, яку можуть створити речовини під час зберігання і використання, на етикетках, упаковках, контейнерах запроваджено відповідне маркування. Кожний знак небезпеки містить чорне символічне зображення (мал. 68).
Вогненебезпечно Вибухонебезпечно
Їдка речовина
Токсична речовина
Шкідлива речовина
Радіоактивна речовина
Знак небезпеки
Мал. 68. Найпоширеніші знаки небезпеки на упаковках із речовинами
Часто знаки небезпеки доповнюють словесними застереженнями або рекомендаціями. Приклади таких написів: “Зберігати подалі від джерел тепла”, “Запобігати потраплянню на шкіру і в очі”, “Використовувати лише в добре провітрюваному приміщенні”, “Під час використання не палити”, “Працювати в гумових рукавицях”.
ВИСНОВКИ
Багато речовин становить небезпеку для людей і довкілля. Серед них є горючі, легкозаймисті, вибухонебезпечні, їдкі речовини. Значна їх кількість при невмілому поводженні може завдати шкоди здоров’ю людини. Чимало відходів різного походження забруднюють навколишнє середовище, негативно впливають на живі організми.
З метою інформування про характер небезпеки, яку несуть речовини, запроваджено їх маркування.
?
174. Яких правил безпеки, що стосуються роботи учнів у шкільному хімічному кабінеті (с. 28), слід дотримуватися вдома, використовуючи засоби побутової хімії?
175. Знайдіть позначки небезпеки або відповідні написи на упаковках або ємностях із речовинами. їхніми сумішами або розчинами, що зберігаються у вас вдома. Зробіть на уроці коротке повідомлення про те, як потрібно поводитися з кожним хімічним засобом.
176. Про що, на вашу думку, свідчать позначки, наведені на малюнках?
Колообіг Оксигену в природі. Біологічна роль і застосування кисню