Обладнання для вивчення природи

ВСТУП

§ 4. Обладнання для вивчення природи

Вивчення параграфа допоможе вам:

– ознайомитися з прикладами лабораторного обладнання, вимірювальних і збільшувальних приладів;

– з’ясувати призначення окремих видів обладнання у вивченні природознавства.

Щоб здійснювати спостереження і вимірювання, проводити експерименти, дослідники природи використовують спеціальні прилади і пристрої. їх називають обладнанням. Розрізняють три групи обладнання: вимірювальні та збільшувальні прилади і лабораторне обладнання.

Вимірювальні

прилади. У дослідженнях природи часто проводять вимірювання лінійних розмірів тіла чи відстані між тілами, маси або об’єму, температури або часу. Для цього використовують різноманітні вимірювальні прилади (мал. 3).

Розгляньте малюнок 3 і пригадайте.

Що вимірюють цими приладами. Зверніть увагу, що більшість із них мають шкалу. Її утворюють поділки (риски) і числа, що вказують одиниці вимірювання. На лінійці та рулетці це сантиметри (см) і міліметри (мм), на термометрі – градуси (°С), терезах – грами (г) чи кілограми (кг).

Обладнання для вивчення природи

Мал. 3. Вимірювальні прилади: а – лінійка;

б – рулетка; в – настінний годинник; термометри для вимірювання температури тіла людини: г – електронний, г – ртутний; д – годинник пісочний; е – мірний стакан; є – терези

Обладнання для вивчення природи

Мал. 4. Вуличний термометр

Щоб точно визначити розміри тіла або відстань між тілами, використовують різноманітні лінійки, метри, рулетки. Лінійкою можна виміряти тіла невеликих розмірів чи невеликі відстані між ними, тоді як рулеткою зручно вимірювати відстані в кілька метрів. Для вимірювання важливо знати ціну поділки приладу. Ціна поділки – це значення найменшої поділки шкали. Ціна поділки лінійок, якими ви користуєтесь, – 1 мм.

Температуру вимірюють за допомогою термометрів. Крім шкали, термометр має запаяну скляну трубку, частково наповнену підфарбованою рідиною (вуличний термометр) або ртуттю (термометр для вимірювання температури тіла людини).

Чим вища температура, тим вище піднімається рідина у трубці вуличного термометра. Зверніть увагу, що у вуличного термометра від позначки нуль вгору і вниз відходять дві однакові шкали. Це дає змогу вимірювати температуру і в холод (позначки нижче нуля), і теплої пори (позначки вище нуля). Розгляньте шкалу вуличного термометра на мал. 4. Яку температуру повітря на ній зафіксовано?

Збільшувальні прилади. Вивчати віддалені тіла природи, а також і такі, що мають дуже малі розміри, допомагають збільшувальні прилади (мал. 5). Лупи і мікроскопи збільшують зображення тіл малих розмірів. Тіла, що перебувають на великій відстані від людини, розглядають у бінокль і підзорну трубу. Зображення віддалених небесних тіл збільшують телескопи.

Обладнання для вивчення природи

Мал. 5. Збільшувальні прилади: а – лупа; б – мікроскоп; в – бінокль; г – телескоп

Лабораторне обладнання. Значну кількість природничо-наукових досліджень здійснюють у спеціально обладнаних приміщеннях – лабораторіях (мал. 6). Вони оснащені обладнанням, необхідним для проведення експериментів. Серед різноманітних приладів чимало таких, що використовуються й у шкільних кабінетах фізики, хімії та біології.

Ознайомитися з лабораторним обладнанням можна під час екскурсії до шкільного кабінету хімії. Розгляньте мал. 7. На ньому зображено лабораторне обладнання для проведення хімічних досліджень.

Лабораторний штатив призначений для кріплення пробірок, порцелянових чашок, у яких нагрівають речовини. На терезах зважують речовини для проведення хімічних дослідів. Колби різної місткості наповнюють рідинами. У порцеляновій ступці з товкачиком подрібнюють речовини. Пробірки використовують для дослідження взаємодії речовин. Лабораторне обладнання дає змогу збирати нескладні прилади і виконувати досліди.

Обладнання для вивчення природи

Мал. 6. Лабораторії: а – фізична; б – хімічна

У пізнанні природи людині допомагають вимірювальні й збільшувальні прилади, лабораторне обладнання.

Обладнання для вивчення природи

Мал. 7 Лабораторне обладнання кабінету хімії

ПРАКТИЧНЕ ЗАНЯТТЯ

Ознайомлення з простим обладнанням для природничо-наукових спостережень та дослідів

Завдання 1. Ознайомтеся із запропонованим учителем простим обладнанням для природничо-наукових спостережень та дослідів: лупою, термометром, лінійкою, мірним циліндром.

Завдання 2. Занотуйте в зошиті, з якою метою використовують розглянуте обладнання.

Обладнання для вивчення природи

Скарбничка знань

У пізнанні природи людині допомагають не лише створені нею вимірювальні і збільшувальні прилади, лабораторне обладнання, а й жива природа.

Жодного разу мурахи не помилились у передбаченні, якою буде зима. Вони завчасно поглиблюють мурашник перед настанням суворої зими. І не роблять цього, якщо зима очікується без сильних морозів.

Вам відомо про руйнівну дію землетрусів і штормів. Миші відчувають наближення землетрусів за 15 діб, риби і змії – за 10, собаки і кури – за 2-3, а коти – за кілька годин.

Як тваринам вдається розпізнати наближення несприятливих умов без приладів, залишається загадкою. Щоб розгадати її, біологи і фізики об’єднали свої дослідження подібних явищ. Зусиллями вчених уже створено прилад, що попереджає про настання шторму.

Обладнання для вивчення природи

Перевірка знань

1 Які прилади використовують для вимірювання довжини, відстані, пройденого шляху?

2 Які збільшувальні прилади ви знаєте?

3. Яке лабораторне обладнання використовують для нагрівання речовин, а яке – для їх подрібнення?

4. Заповніть табл. 2 (див. с. 20) у зошиті, використовуючи перелік приладів: терези, колба, телескоп, годинник, скляна паличка, лінійка, термометр, мірний стакан, мікроскоп.

Таблиця 2

Обладнання

Прилад

Приклад застосування

Збільшувальні

Прилади

Вимірювальні

Прилади

Лабораторне

Обладнання

5. З’ясуйте, які вимірювальні прилади є у вас вдома. Підготуйте повідомлення про те, які вимірювання проводять члени вашої родини за їх допомогою.


1 Звезда2 Звезды3 Звезды4 Звезды5 Звезд (1 votes, average: 5.00 out of 5)
Loading...Алкени ізомерія.
Ви зараз читаєте: Обладнання для вивчення природи