ОДИНИЦІ ВИМІРЮВАННЯ МАСИ. ЗАМІНА ОДНИХ ОДИНИЦЬ ВИМІРЮВАННЯ МАСИ ІНШИМИ. ЗАДАЧІ НА ЗНАХОДЖЕННЯ ЧЕТВЕРТОГО ПРОПОРЦІЙНОГО
Мета: систематизувати знання учнів про одиниці вимірювання маси; формувати вміння розв’язувати задачі на знаходження четвертого пропорційного; розвивати обчислювальні навички, мислення; виховувати інтерес до предмета.
ХІД УРОКУ
I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
II. КОНТРОЛЬ, КОРЕКЦІЯ І ЗАКРІПЛЕННЯ ЗНАНЬ
1. Перевірка домашнього завдання
2. Усні обчислення. Гра “Ланцюжок”
– Знайди добуток чисел 200 і 7; знайди різницю даного добутку і 500; знайди суму отриманої різниці і 700; зменш її в 4 рази; зменш на 400; збільш у 12 разів; зменш
(1400; 900; 1600; 400, 0,0,0,10 000; 12 000; 12; 7; 98)
III. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ
– Згадайте і назвіть одиниці вимірювання довжини, починаючи з найбільшої. (км, м, дм, см, мм)
– Яку одиницю довжини вважають основною? (Метр)
– Інші одиниці довжини отримали назви за допомогою латинських і грецьких числівників. Латинські числівники – деци, санти, милі вживають для позначення одиниць, менших від основної, а грецькі дека, гекта, кіло – більших від основних.
– Навіщо потрібні одиниці довжини?
– Чи можемо ми за допомогою
– Які одиниці вимірювання нам у цьому допоможуть?
IV. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ І МЕТИ УРОКУ
– Сьогодні на уроці ми повторимо одиниці вимірювання маси, співвідношення між ними.
V. РОБОТА НАД НОВИМ МАТЕРІАЛОМ
1. Бесіда. Пояснення вчителя
– Які одиниці маси вам відомі?
– Як визначити масу предметів?
– Які ваги ви можете назвати?
– Які гирі використовують для визначення маси предметів?
– Скільки грамів в 1 кг?
– Для вимірювання маси великих вантажів (зібраного в полі врожаю, видобутого вугілля і нафти) використовують одиниці вимірювання маси – центнер і тонну.
1 центнер позначається скорочено 1 ц і дорівнює 100 кг;
1 тонна позначається скорочено 1 т і дорівнює 1000 кг, або 10 ц.
1 ц – це приблизно 2 мішки картоплі або 1 мішок цукру.
1 т – це маса малометражного автомобіля.
– Розгляньте таблицю завдання 327 (с. 53) та запишіть її у зошити.
2. Фізкультхвилинка
3. Первинне закріплення нового матеріалу
Завдання 328 (з коментуванням)
Щоб дізнатися масу меду, потрібно від загальної маси відняти масу банки.
1 кг = 1000 г, отже:
1000 – 300 = 700 (г) маса меду.
Завдання 329 (колективно)
1 ц = 100 кг
1) 100 : 2 = 50 (кг) – маса одного мішка;
3 т 500 кг = 3500 кг
2) 3500 : 50 = 70 (мішків)
Отже, автомобілем можна перевезти 70 мішків цукру-піску.
Завдання 330; 331 (фронтально)
4. Робота над задачами
Завдання 332
– Складіть короткий запис задачі, з’ясувавши, що 60 т = 600 ц.
2 ц – 3 ц
? – 600 ц
Учні розв’язують задачу самостійно з подальшою перевіркою з коментуванням. Один учень працює за дошкою.
1) 600 : 3 = 200 (раз.)
2) 2 • 200 = 400 (ц) = 40 (т)
Завдання 333 (робота в парах)
1) 5000 – 1000 = 4000 (л) – води залишилося в двох цистернах;
2) 4000 : 2 = 2000 (л) – води стало в одній цистерні;
3) 2000 + 1000 = 3000 (л) – води було в другій цистерні.
Відповідь: в одній цистерні було 2000 л води, а в другій – 3000 л води.
5. Самостійна робота
Завдання 334
Самоперевірка з дошки.
– Звірте свої відповіді із записами на дошці, розмістіть їх у порядку спадання. (3200; 541; 540; 94; 552; 19)
Завдання 335
12 300 : 15 • 60 = 49 200 (г) = 49 кг 200 г
VI. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
Завдання 336; 337 (с. 54).
VII. ПІДСУМОК УРОКУ
– Про що ми говорили на уроці?
– Що нового дізналися?
– Яке завдання сподобалося найбільше?