ОКЕАНИ ЗЕМЛІ. УЗАГАЛЬНЕННЯ ЗНАНЬ
Мета:
Навчальна: узагальнити та систематизувати знання учнів за темою “Океани”; формувати вміння використовувати географічні знання та вміння в нестандартній ситуації;
Розвивальна: формувати вміння організовувати навчальну співпрацю з однолітками, працювати у групі, формулювати, аргументувати та відстоювати свою позицію; розвивати вміння свідомо використовувати мовні засоби відповідно до завдань комунікації;
Виховна: сприяти освоєнню соціальних норм, правил поведінки, ролей та форм спілкування у групах; виховувати толерантність,
Тип уроку: урок узагальнення та систематизації знань (урок-мандрівка).
Обладнання: фізична карта світу, атласи, підручники, контурні карти, енциклопедії, довідники, ресурси Інтернет (за можливістю).
Опорні та базові поняття: океан, море, затока, протока, солоність, течія, острів, півострів, вулкан.
Хід уроку
I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
II. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ТА ПІЗНАВАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ
Чи замислювалися ви над питанням, чому мореплавці минулих епох – купці та пірати, військові та письменники, учені та дослідники, незважаючи на небезпеку та невдачі, раз за разом
– Де б ви хотіли побувати? Яке спорядження та засіб пересування ви оберете? Які небезпеки вас чекають на шляху пригод?
Жеребкування (член кожної групи витягує карту з назвою океану).
III. ПОВІДОМЛЕННЯ ЗАВДАНЬ
1) Розробіть маршрут туристичної мандрівки або науково-дослідницької експедиції (за власним вибором) по одному з океанів Землі:
– обгрунтуйте свій вибір об’єктів відвідування (дослідження);
– опишіть маршрут (місця відвідування, спорядження, небезпечні райони, погодні умови);
2) нанесіть маршрут на контурну карту зі складанням власної легенди до карти.
IV. ПОВТОРЕННЯ ТА ЗАСТОСУВАННЯ ПОНЯТЬ ТА ВІДПОВІДНОЇ ЇМ СИСТЕМИ ЗНАНЬ, УМІНЬ, НАВИЧОК
Виконання завдань групами
Кожна група може двічі скористатися допомогою двох різних лоцманів (консультантів).
Виступи груп з презентаціями своїх мандрівок
V. ПОВТОРЕННЯ Й СИСТЕМАТИЗАЦІЯ ПОНЯТЬ ТА ВІДПОВІДНОЇ ЇМ СИСТЕМИ ЗНАНЬ І УМІНЬ
Тестові завдання групам
І. З вибором однієї правильної відповіді
1. Укажіть назву течії, яка проходить через три океани Землі:
А) Гольфстрім; б) Бразильська; в) Куросіо; г) Західних вітрів.
* Проводиться на розсуд учителя.
2. Який океан не омиває береги Північної Америки?
А) Північний Льодовитий; б) Індійський; в) Атлантичний; г) Тихий.
3. Який серединно-океанічний хребет має найдовшу протяжність?
А) Серединноатлантичний; б) Східнотихоокеанське підняття;
В) Західноіндійський хребет; г) Серединно-арктичний хребет.
4. Які океани сполучає протока Дрейка?
А) Тихий та Атлантичний; б) Тихий та Північний Льодовитий; в) Індійський та Тихий; г) Індійський та Тихий.
5. Який тип водних мас відсутній у Тихому океані?
А) Екваторіальні; б) тропічні; в) помірні; г) арктичні.
6. Укажіть географічний об’єкт, площа якого майже дорівнює площі Північного Льодовитого океану:
А) Австралія; б) Гренландія; в) Антарктида; г) Індостан.
ІІ. На встановлення відповідності
1. Установіть відповідність між океанами та морями, що належать до їхнього басейну.
1 Тихий | А Чорне |
2 Атлантичний | Б Берингове |
3 Індійський | В Баренцове |
4 Північний Льодовитий | Г Каспійське |
Д Червоне |
2. Установіть відповідність між океанами та островами, що розташовані в їхній акваторії.
1 Тихий | А Шпіцберген |
2 Атлантичний | Б Куба |
3 Індійський | В Шрі-Ланка |
4 Північний Льодовитий | Г Гавайські |
Д Камчатка |
ІІІ. На вибір трьох правильних відповідей із запропонованих
1. Оберіть затоки Атлантичного океану.
– Гвінейська
– Бенгальська
– Гудзонова
– Перська
– Мексиканська
– Біскайська
– Каліфорнійська
2. Оберіть острови, береги яких омивають води двох океанів.
– Мадагаскар
– Гренландія
– Ньюфаундленд
– Тасманія
– Нова Зеландія
– Вогняня Земля
– Баффінова Земля
VI. ПІДБИТТЯ ПІДСУМКІВ УРОКУ, РЕФЛЕКСІЯ