ОМОНІМИ. ПАРОНІМИ
Лексикологія української мови як учення про лексичний склад
§ 34. ОМОНІМИ. ПАРОНІМИ
Мовозначні студії
381. Прочитайте. Поясніть лексичне значення виділених слів. Пригадайте, як називаються такі слова.
I. Ключ угорі журавлиний рідною мовою кличе у невідомі краї (М. Рильський).2. Ключем позиції була ота двогорба висота. 3. Гірським ключем він пахне, глицею густою (3 тв. М. Бажана). 4. Манісінька ручка цупко повертає ключ (С. Васильченко).
382. І. Прочитайте вірші з дитячого журналу. Назвіть у них омоніми. Користуючись лінгвістичною довідкою,
Типи.
1. До млина Мусіїв віз 2. Із птахів я хоч не дужих,
Два мішки пшениці віз. Та в пошані у недужих.
Ось за гаєм блиснув став, Дуб хтось точить чи ялину,
Вісь із колеса – віз став. В той же час до них я лину.
Що ж, не буде наша мати Швидко взнаю, як і де,
Борошна сьогодні мати. Під корою хід іде.
II. Яка роль омонімів у сюжетотворенні, зацікавленні юного читача поезією? Наведіть власні приклади таких віршів.
383. Прочитайте. Назвіть типи омонімів.
Омоніми (від грецьк. homos – однаковий і onyma – ім’я) – це слова, які однаково звучать, але мають різне значення. Розрізняють
Омографи – це орфографічний тип омонімів, – слова, однакові за написанням, але різні за звучанням (мають різний наголос) і значенням. Наприклад: води. – род. відм. одн. іменника вода і води – наз. відм. мн. іменника вода; сурма – духовий музичний інструмент і сурма – сріблясто-білий крихкий метал.
Омофони – слова, що збігаються своїм звуковим складом, але різні за значенням і написанням. Наприклад: сон це (щось сниться) і сонце (світить).
Увага! Відрізняйте омоніми від багатозначних слів. Між значеннями багатозначного слова існують зв’язки, вони об’єднані спільним поняттям, схожою ознакою чи подібною функцією. Наприклад: ручка (дитини) – ручка (для письма) – ручка (дверей); корінь (дуба) – корінь (слова). Коли ж окремі значення різко відділяються від основного змісту слова і втрачають з ним зв’язок, то це омоніми. Наприклад: ласка (пестощі) і ласка (звірок), правий (бік) і правий (невинний).
Більшість омонімів належать до нейтральної лексики, але відіграють певну стилістичну роль як важливий засіб для створення дотепів, каламбурів. З цією метою вони широко використовуються в художній літературі, в усній народній творчості та в усному мовленні. Вони увиразнюють думку, надають мовленню іронічного, гумористичного чи сатиричного забарвлення (повернув за ріг – нашої корови ріг).
Практикум
384. Прочитайте словосполучення. Назвіть спочатку омоніми, а потім багатозначні слова. Поясніть, у чому полягає відмінність між ними. Випишіть словосполучення з омонімами.
Свіже молоко, свіжий вітер; м’яка постіль, м’яка вдача; літня днина, літня жінка; слід повторити, слід на землі; дотепна байка, байка на сорочку.
385. Розкрийте значення омонімів. Визначте їхній тип.
I. Та, по-моєму, навіть роботи заіржавіють без роботи (П. Ребро). 3. О ні, не сон це! Їх душ поривами ясна, їм усміхається, як сонце, близького щастя далина (В. Сосюра).
386. Ознайомтеся зі словниковими статтями. Зверніть увагу на те, як позначена багатозначність слова, а як – омонімія. У чому відмінність у позначенні? Лайка І, и, ж. Сварка; слово або вираз, яким лаються. Лайка ІІ, и, ж. Сорт м’якої шкіри. Лайка ІІІ, и, ж. Порода собак. Справа І, и, ж. 1. Заняття, робота людини. 2. Документи. Справа ІІ, тобто з правого боку.
387. Випишіть із тлумачного словника словникові статті до поданих слів. Визначте, які це слова: омоніми чи багатозначні. Складіть речення з омонімами так, щоб вони доводили вашу думку.
Склад, лютий, коло, підіслати, зелений, чайка.
388. Пригадайте, що таке міжмовні омоніми. Поясніть лексичне значення наведених іншомовних слів, скориставшись словником іншомовних слів. Доберіть до них однозвучні українські слова. Складіть і запишіть речення, проілюструвавши омонімію.
Тур (франц.), мул (лат.), клуб (англ.), браво (італ.), лава (італ.).
389. І. Розподіліть пари слів за типами омонімів: а) лексичні повні; б) омоформи; в) омографи; г) омофони.
Замок – замок; дорога – дорога; віра – Віра; любов – Любов; Лев – лев; гребй – гриби; дуло (вітром) – дуло (зброї); три (дні) – три (рукою); пристрочйти – пристрочити; паша – паша; атлас – атлас; уранці – у ранці; застав – за став; світило (у вічі) – світило (небесне); протягом (дня) – протягом (пронизало); мене – мине; боронити (друга) – боронити (землю); засйпати – засипати; долі (немає) – долі (лежить).
II. Запишіть складні речення з трьома омонімічними парами.
390. Відомо, що омоніми, особливо омографи й омофони, використовуються для створення каламбурів, дотепів. Спробуйте створити власні каламбури з поданими омонімами. Позмагайтеся, кому це найкраще вдалося.
Зразок. У таксі спитала такса: “То яка в вас нині такса?”
Підніс – під ніс; підвіз – під віз; додому – до дому; лисичка (мала лисиця) – лисичка (їстівний гриб); повік (вічно) – повік (очей).
391 . Спишіть речення, підкресліть омоніми. Дайте повну характеристику омонімам. Підготуйте лінгвістичне повідомлення на тему “Омоніми й багатозначні слова”.
1. Мені дорога лише земля, з якої я росту. 2. Тому нам і щастя нелегке на світі, дорога крута, а не стежка обічна (А. Малишко).
3. Тепер же земля під ногами була тепла, ласкава, як дихання паруючої ріки (Григорій Тютюнник). 4. Старий вітряк все молиться на сонце… Йому хлібина тепла сниться. Сон цей такий щасливий, наче сивий дим… (Н. Соболєва-Сологуб). 5. А дике поле. Дике поле! По груди коням деревій. А мати свій городець по – ле…(Л. Костенко). 6. Вересню мій, веслами весело греби, ждуть тебе на березі з кошиком гриби (Б. Олійник).
392. Прочитайте речення. З’ясуйте значення виділених слів. Порівняйте їхній звуковий склад. Яким терміном позначені вони у мовознавстві?
1. Товарна біржа має винятково важливе значення для нашого міста. 2. Такі пільги мали виключно співробітники банку. 3. Ю. Катрук – дипломант конкурсу художніх творів “Коронація слова”. 4. Іван Кирилович був відомий дипломат і міг залагодити справу (3 газети).
Увага! Пароніми – слова, досить близькі за звуковим складом і звучанням, але різні за значенням. Наприклад: білити і біліти; сильний і силовий. Часто вони мають один корінь, а відрізняються лише суфіксом, префіксом чи закінченням. Незначна різниця у вимові часто призводить до помилок. Тому стежте за вживанням малознайомих слів, уточнюйте їхні значення за тлумачним словником.
Стилістичні можливості паронімів грунтуються на їхній звуковій близькості. Пароніми використовуються для створення каламбурів у художній літературі, уснорозмовному мовленні та в публіцистиці. Наприклад: У графа профіль, як у грифа… (Л. Костенко).
Перлини фразеології
Прочитайте фразеологізми і поясніть їхній зміст. Визначте, на основі чого грунтується співзвучність слів. Як створюється ефект комічності? Доберіть подібні вислови.
1. Ти йому про Тараса, а він тобі про півтораста. 2. Приходь хоч на Миколи, аби не на ніколи. 3. У кого клює, а хто й носом клює. 4. Прийшов на поле, коли вже й коза поле.
393. І. Складіть речення з поданими паронімами, перевіривши їхні значення за словником.
I. Виборний, виборчий. 2. Ділянка, дільниця. 3. Особистий, особовий. 4. Абонент, абонемент. 5. Ефект, афект. 6. Діалектний, діалектичний. 7. Реальний, реалістичний. 8. Оптимістичний, оптимальний.
II. Доберіть з усного мовлення кілька прикладів неправильного вживання паронімів, уведіть їх у речення, виправляючи помилки.
Спілкування
394. Зайдіть на сайт “Енциклопедія. Українська мова” (http://ukrmova/um. thm) і доберіть докладну інформацію про
Омоніми, пароніми та багатозначні слова. Ознайомте однокласників із найцікавішими фактами.
395. Уявіть, що ваша сім’я тимчасово виїздить за кордон за місцем роботи батька. Вас запросили до посольства на співбесіду. Які з поданих слів ви використаєте і чому?
Еміграція, імміграція. Адрес, адреса. Адресат, адресант. Апартаменти, департаменти. Відпуск, відпустка. Посланець, посланник, посол.
396. Проведіть обговорення теми “Гумористичні передачі на українському телебаченні”.
Related posts:
- Омоніми – Синоніми, антоніми, омоніми, пароніми в діловому мовленні ДІЛОВА УКРАЇНСЬКА МОВА Розділ 2. Лексичні норми ділової мови Синоніми, антоніми, омоніми, пароніми в діловому мовленні Омоніми Омоніми потрібно відрізняти від багатозначних слів. Омоніми ( від грец. однаковий та ім’я) – слова, що однаково звучать, але мають різні значення._____________________________ Повні, або абсолютні, омоніми: апарат (прилад) – апарат (установа); блок (механізм) – блок (об’єднання). До неповних, […]...
- Пароніми – Синоніми, антоніми, омоніми, пароніми в діловому мовленні ДІЛОВА УКРАЇНСЬКА МОВА Розділ 2. Лексичні норми ділової мови Синоніми, антоніми, омоніми, пароніми в діловому мовленні Пароніми Пароніми (від пар… і грец. – ім’я, назва) – це однокореневі слова, близькі за звучанням, але різні за значенням або які частково збігаються в значенні._______________________________________ Пароніми за характером смислових зв’язків поділяються на групи: – синонімічні (важкий – тяжкий); […]...
- Омоніми ЛЕКСИКОЛОГІЯ §36. ГРУПИ СЛІВ ЗА ЗНАЧЕННЯМ. Синоніми Омоніми 514. Прочитайте. Поясніть лексичне значення виділених слів, за потреби скориставшися словником. 1. Грицю вже не до коси: виплив човен з-за коси, в нім русявих дві коси. 2. Сіла баба Клава, де широка лава. Попри неї суне люду маса, лава, як ото з вулкана йде гаряча лава… Може, […]...
- Синоніми – Синоніми, антоніми, омоніми, пароніми в діловому мовленні ДІЛОВА УКРАЇНСЬКА МОВА Розділ 2. Лексичні норми ділової мови Ключові слова: синоніми, антоніми, пароніми, книжні слова, іншомовні слова, терміни, професіоналізми, сталі вирази, кліше, графічні скорочення, абревіатури. Лексичні норми ділової мови – це правильне слововживання, вдалий підбір необхідних слів із синонімічного ряду, розмежування паронімів, доцільне використання слів іншомовного походження. Синоніми, антоніми, омоніми, пароніми в діловому мовленні […]...
- Антоніми – Синоніми, антоніми, омоніми, пароніми в діловому мовленні ДІЛОВА УКРАЇНСЬКА МОВА Розділ 2. Лексичні норми ділової мови Синоніми, антоніми, омоніми, пароніми в діловому мовленні Антоніми Антоніми – це слова з протилежним значенням. Антоніми утворюють пари на основі зіставлення і протиставлення, яке відбувається на одній семантичній площині: важкий – легкий, детальний – недетальний, корисний – шкідливий, мовчати – говорити, любов – ненависть. Найбільше антонімічних […]...
- Омоніми – ЛЕКСИКА ЛЕКСИКА Омоніми Омоніми (від грецького Homos – “однаковий” і Onyma – “ім’я”) – це слова, однакові за звучанням і написанням, але зовсім різні за лексичним значенням. Наприклад: Ключ – предмет для замикання та відмикання замків і Ключ – джерело; Пара – фізичний стан води і Пара – кількість; Мул – тварина і Мул (у річці); […]...
- Омоніми. Відмінність омонімів від багатозначних слів ЛЕКСИКОЛОГІЯ. ФРАЗЕОЛОГІЯ § 44. Омоніми. Відмінність омонімів від багатозначних слів 1. Що таке лексика? 2. Як називається розділ мовознавчої науки, що вивчає лексику? 3. Що таке однозначні слова? Наведіть приклади. 4. Як відрізнити слова, вжиті у прямому значенні, від слів, ужитих у переносному значенні? 441. Прочитайте пари речень. Зверніть увагу на виділені слова, з’ясуйте їхні […]...
- Омоніми – Групи слів за значенням УКРАЇНСЬКА МОВА. ПІДГОТОВКА ДО ЗНО ЛЕКСИКОЛОГІЯ Групи слів за значенням Омоніми (гр. Homos – однаковий і Grapho – пишу) – слова, що мають однакове звучання й написання, але зовсім різне значення. Від багатозначних слів відрізняються тим, що означають предмети, ознаки, дії, що не мають між собою нічого спільного. Омонімічний ряд складається з елементів, що належать […]...
- Омоніми Лексикологія Омоніми Омоніми виникли в мові внаслідок випадкового збігу звучання слів (батарея – прилад центрального опалення і батарея – зброя; пара – фізичний стан води і пара – двоє; доривати – закінчувати рити і доривати – закінчувати рвати), а також внаслідок розходження значень багатозначного слова (повість вийшла у світ, на світ благословилося – світало)....
- Групи слів за значенням. Омоніми ЛЕКСИКОЛОГІЯ. ФРАЗЕОЛОГІЯ УРОК № 68 Тема. Групи слів за значенням. Омоніми Мета: познайомити учнів із поділом слів на групи за значенням; дати поняття про омоніми; навчити школярів відрізняти омоніми від багатозначних слів, правильно вживати їх у мовленні; збагачувати словниковий запас учнів; прищеплювати любов до української мови. Обладнання: підручник, тлумачні словники, текст для творчого завдання. ХІД […]...
- Приклади вживання паронімів – Синоніми, антоніми, омоніми, пароніми в діловому мовленні ДІЛОВА УКРАЇНСЬКА МОВА Розділ 2. Лексичні норми ділової мови Синоніми, антоніми, омоніми, пароніми в діловому мовленні Приклади вживання паронімів (Див.: Культура української мови: Довід. – С. 14) Економічний Економний Слово економічний вживається стосовно понять, пов’язаних з економікою – суспільно-виробничими відносинами, господарською і фінансовою діяльністю: економічні системи, економічна стратегія, економічний потенціал, економічний прогрес, економічний район, економічне […]...
- Приклади вживання синонімів – Синоніми, антоніми, омоніми, пароніми в діловому мовленні ДІЛОВА УКРАЇНСЬКА МОВА Розділ 2. Лексичні норми ділової мови Синоніми, антоніми, омоніми, пароніми в діловому мовленні Приклади вживання синонімів (За матеріалами: Культура української мови: Довід. / За ред. В. М. Русанівського. – К.: Либідь, 1990). Авторитет Престиж Ці слова синонімічні, близькі за значенням, але не тотожні. Похідні утворення від згаданих іменників більше відрізняються за значеннями, […]...
- Поняття про пароніми, труднощі їх засвоєння у професійному спілкуванні Тема 3. Особливості лексичного складу української літературної мови у професійному мовленні 4. Поняття про пароніми, труднощі їх засвоєння у професійному спілкуванні Пароніми – це слова, фразеологічні одиниці й синтаксичні конструкції, дуже подібні за звучанням, нерідко – й за значенням, але не тотожні. Їх можна легко сплутати: адресат (кому посилають) і адресант (хто посилає), мимохіть (нехотячи) […]...
- Групи слів за значенням: синоніми, антоніми, омоніми. Ознайомлення зі словниками антонімів, синонімів. Словникові статті в словниках різних типів Фонетика. Орфоепія. Орфографія Урок № 87 Тема. Групи слів за значенням: синоніми, антоніми, омоніми. Ознайомлення зі словниками антонімів, синонімів. Словникові статті в словниках різних типів Мета: – навчальна: поглибити знання про групи слів за значенням: синоніми, антоніми, омоніми; навчити знаходити в мовленні ці мовні одиниці; – розвивальна: розвивати навички колективної та самостійної роботи; здатність до […]...
- Пароніми – Групи слів за значенням УКРАЇНСЬКА МОВА. ПІДГОТОВКА ДО ЗНО ЛЕКСИКОЛОГІЯ Групи слів за значенням Пароніми Терміном Паронімія (від гр. Para – біля, поряд і опута – ім’я) зазвичай називають таке мовне явище, коли два слова, схожі за звучанням, але різні за значенням, помилково вживають одне замість іншого, наприклад: боцман замість лоцман, кремінь замість кремній. Слова, які утворюють такі пари, […]...
- АНТОНІМИ. ПАРОНІМИ. ПРАВИЛЬНЕ ВИКОРИСТАННЯ ПАРОНІМІВ У МОВЛЕННІ СТИЛІСТИЧНІ ЗАСОБИ ЛЕКСИКОЛОГІЇ І ФРАЗЕОЛОГІЇ Урок № 49 АНТОНІМИ. ПАРОНІМИ. ПРАВИЛЬНЕ ВИКОРИСТАННЯ ПАРОНІМІВ У МОВЛЕННІ Мета: поглибити знання учнів про синоніми; дати поняття про пароніми; формувати навички доцільного використання антонімів та правильного – паронімів; розвивати творчі мовленнєві здібності; виховувати вдумливе ставлення до слова та вміння ефективно його використовувати. Внутрішньопредметні зв’язки: Словотвір і стилістика: доцільне використання […]...
- Що ми знаємо про речення ПОВТОРЕННЯ ВИВЧЕНОГО Що ми знаємо про речення 115 1. Доповніть речення. 1. Речення виражає… . 2. Речення, у якому про щось розповідається, називається… . 3. У кінці розповідних речень ставиться… . 4. Речення, у якому про щось запитується, називається… . 5. Речення, у якому висловлюється спонукання до дії, називається… . 6. У кінці спонукального речення […]...
- ЛЕКСИКОЛОГІЯ. ФРАЗЕОЛОГІЯ ЛЕКСИКОЛОГІЯ. ФРАЗЕОЛОГІЯ Лексикологія. Лексикологія як учення про слово. Ознаки слова як мовної одиниці. Лексичне значення слова. Багатозначні й однозначні слова. Пряме та переносне значення слова. Омоніми. Синоніми. Антоніми. Лексика української мови за походженням. Власне українська лексика. Лексичні запозичення з інших мов. Загальновживані слова. Професійна, діалектна, розмовна лексика. Терміни. Лексика української мови з погляду активного й […]...
- Пароніми Лексикологія Пароніми Пароніми – це слова, подібні між собою звучанням та частково формою: Багатир (багач) – богатир (силач), бережливий (ощадний, економний) – бережний (який уміє берегти що-небудь), грунтовий (який стосується грунту) – грунтовний (який відзначається повнотою, вичерпністю), дружний (згуртований, одностайний) – дружній (доброзичливий, прихильний), ефективний (дієвий, результативний, корисний) – ефектний (який справляє сильне враження), контакт […]...
- Усний відгук на відповідь однокласника. Доброзичливий критик ЗВ’ЯЗНА МОВА (МОВЛЕННЯ) § 73 Усний відгук на відповідь однокласника. Доброзичливий критик Запам’ятаймо! План аналізу усної відповіді 1. Як розкрито тему? (Повно, не досить повно, частково). 2. Чи послідовно викладено матеріал? 3. Чи можна доповнити, уточнити відповідь? 4. Чи вдало зроблено вступ і висновки? 5. Чи дотримано вимог наукового стилю? 6. Чи вдало дібрані приклади […]...
- Ненаголошені голосні, що не перевіряються наголосом ФОНЕТИКА. ГРАФІКА. ОРФОЕПІЯ. ОРФОГРАФІЯ § 32 Ненаголошені голосні, що не перевіряються наголосом Запам’ятаймо! Написання слів, які не можна перевірити наголосом, треба перевіряти за орфографічним словником. Такі слова потрібно запам’ятовувати. Наприклад: апельсин, чемодан, календар. 294 Запишіть слова з ненаголошеними голосними, які не можна перевірити наголосом. Запам’ятайте їх правопис. Абрикоса, апетит, бензин, бузина, кишеня, вінегрет, кермо, левада, […]...
- Основні поняття до розділу “Лексикологія” ЛЕКСИКОЛОГІЯ Основні поняття до розділу “Лексикологія” Групи слів Звучання Значення Приклади Омоніми Однакове Різне Ласка (тварина) ласка (почуття) Синоніми Різне Однакове чи близьке Честь, шана Антоніми Різне Протилежне Говорити, мовчати Завдання для самоперевірки 494 Поясніть значення прислів’я “Хочеш бути щасливим, не будь лінивим”. Доберіть синоніми до слова ледар. 495 Розв’яжіть задачу. Відповідь запишіть словами. Доберіть […]...
- Зв’язок слів у реченні РЕЧЕННЯ Зв’язок слів у реченні 59. Прочитайте слова. 1. Слово, залізний, добре, відчиняти, двері. 2. Розум, на, дорога, валяється, не. 3. Знань, ми, чемності, і, навчаємося, у, дитинство. – Складіть із запропонованих слів прислів’я народів Європи. Змініть, де потрібно, форму слів. Запишіть. – Підкресліть головні й другорядні члени речення в складених прислів’ях. 60. Прочитайте текст, […]...
- Однозначні та багатозначні слова Лексикологія Однозначні та багатозначні слова Слова, які мають лише одне лексичне значення, називаються однозначними. Однозначними найчастіше бувають терміни, назви конкретних предметів, власні назви: бісектриса, відмінок, суфікс; трактор, блузка, черевики; Харків, Дніпро, Донбас. У тлумачному словнику ці слова мають по одній словниковій статті. Слова, які можуть уживатися у різних значеннях, називаються багатозначними. Це мовне явище має […]...
- Правопис слів із пів-, напів-, полу БУДОВА СЛОВА. СЛОВОТВІР. ОРФОГРАФ І Я § 57. Правопис слів із пів-, напів-, полу- Слова з пів, напів, полу пишуться разом: півгодини, півапельсина, напівавтомат, полумисок. Якщо слово починаються буквами я, ю, є, ї, після пів слід ставити апостроф : Пів’яхти, пів’юрти. Із власними назвами пів пишеться через дефіс: пів-Європи, пів-Києва. Орфограма Правопис слів із пів-, […]...
- Повторення й узагальнення вивченого про слово СЛОВО. ЗНАЧЕННЯ СЛОВА Повторення й узагальнення вивченого про слово 83. Прочитайте текст легенди. Перекажіть. Давно це було. їхав козак із далекого походу до рідної домівки. Зупинився він біля джерела, напився кришталевої водички, напоїв коня і ліг відпочити. Крізь сон козак почув іржання коней і чужу мову. То вороги вишукували здобич. Блиснула на сонці козацька шабелька […]...
- Що ми знаємо про текст ПОВТОРЕННЯ ВИВЧЕНОГО Що ми знаємо про текст 116 1. Спишіть текст, уписуючи пропущені букви. НАРОДЖЕННЯ КРАСИ Був холодний весняний ранок. запилюжений асфал..т репнув. У цю трі..ину протислася мален..ка рослинка. Тендітне стебел..це, мален..ка жовта квіточка. Візерунчасті зелені л..сточки. Десь над нею пропливали тро..нди, а..стри, тюл..пани, півоні.. та ще якіс.. квіти. А квіточка росла. За Мариною Марієнко […]...
- ОСНОВНІ ПУНКТОГРАМИ ДОДАТКИ Додаток 2 ОСНОВНІ ПУНКТОГРАМИ КОМА – між однорідними членами речення – перед словами а саме, як-от. як, що стоять у реченні з однорідними членами після узагальнювальних слів – при повторенні слова – для виділення звертань – після вигуків – після стверджувальних слів так, еге. авжеж та ін., заперечення ні, запитання що – для виділення […]...
- Повторення матеріалу за темою “Слова, що означають назви предметів”. Вимова й правопис слова метро Урок 54 Тема. Повторення матеріалу за темою “Слова, що означають назви предметів”. Вимова й правопис слова метро Мета: узагальнити й закріпити знання про іменник; поглиблювати знання про головні члени речення; збагачувати словниковий запас учнів, дати уявлення про омоніми (без уживання терміна); виховувати логічне мислення, допитливість. Обладнання: предметний малюнок метро, плакат “Їстівні та отруйні гриби”. ХІД […]...
- Спорідненість мов МОВА І МОВЛЕННЯ Спорідненість мов 109 1. Прочитайте вірш. Мама – то сонечко рідне. Сонечко, хоч і земне. Слово її заповітне Гріє і живить мене. Іван Гнатюк – Про кого розповідається у вірші? З чим автор порівнює матусю у вірші? – Прочитайте виділені рядки. Як ви розумієте написане? Спишіть. 2. Прочитайте текст. 3 раннього дитинства […]...
- Звук [ф], позначення його буквою “еф”. Складання речень. Вимова й написання слів факел, смолоскип Урок 96 Тема. Звук [ф], позначення його буквою “еф”. Складання речень. Вимова й написання слів факел, смолоскип Мета: вчити правильно артикулювати слова зі звуками [хв] і [ф]; вправляти у правильній вимові слів із цими звуками; вчити конструювати речення із поданих слів; з’ясувати значення слів смолоскип і факел, навчити правильно їх вимовляти і писати; виховувати чіткість […]...
- Будова слова. Спільнокореневі слова. Форми слова СЛОВО. ЗНАЧЕННЯ СЛОВА Будова слова. Спільнокореневі слова. Форми слова 88. Прочитайте скоромовку. Пере-пере-перепеленята в полі з перепелом, з татом. У Перепільськім передмісті перепілка пере листя, пере листя на перинку, перетрушує пір’їнки (За Оленою Полянською). – Спишіть текст. Підкресліть однорідні члени речення. – Позначте основу, закінчення й корінь у спільнокореневих словах. 89. Прочитайте казку. Перекажіть. Десь […]...
- Поняття про службові слова, їх роль у реченні. Вживання службових слів для зв’язку слів у реченні. Навчальний діалог Урок 73 Тема. Поняття про службові слова, їх роль у реченні. Вживання службових слів для зв’язку слів у реченні. Навчальний діалог Мета: дати учням уявлення про службові слова та їх роль у реченні; формувати навички правильно вимовляти їх та писати окремо від інших слів; вчити складати текст з деформованих речень, вести діалог; виховувати любов до […]...
- Мовні та немовні знаки МОВА І МОВЛЕННЯ Мовні та немовні знаки 108 1. Прочитайте текст. – Чому в тебе куций хвіст? – в зайця запитали. – Бо не хочу, щоб вовки його одірвали. Василь Симоненко – У всіх казкових творах звірі розмовляють. А як насправді? Є в них мова чи немає? 2. Прочитайте текст. Тварини спілкуют..ся між собо.. за […]...
- Порядок слів у реченні. Логічний наголос УКРАЇНСЬКА МОВА. ПІДГОТОВКА ДО ЗНО СИНТАКСИС І ПУНКТУАЦІЯ Речення Порядок слів у реченні. Логічний наголос Значення речення залежить не тільки від набору слів та їхніх форм, але й від порядку їхнього розташування. Порівняйте: Від села до залізничної станції п’ять кілометрів – точний вимір відстані; Від села до залізничної станції кілометрів п’ять – приблизна оцінка відстані. […]...
- Звуки і букви. Українська абетка Герб Прапор Державний гімн України Музика М. Вербицького Слова П. Чубинського Ще не вмерла України і слава, і воля, Ще нам, браття молодії, усміхнеться доля. Згинуть наші воріженьки, як роса на сонці. Запануєм і ми, браття, у своїй сторонці. Приспів: Душу й тіло ми положим за нашу свободу, І покажем, що ми, браття, козацького роду. […]...
- Головні та другорядні однорідні члени речення РЕЧЕННЯ & 10. Головні та другорядні однорідні члени речення Вийся, віночку, гладко… З народного 74. 1. Прочитай народну пісню в музичному супроводі. Правопис яких слів треба пояснити? Йдуть дівоньки у садочок, Зів’ють собі віночок З рутоньки, з м’ятоньки, З хрещатого барвіночку, З запашного василечку. 2. Спиши речення і підкресли в ньому головні члени. Скільки в […]...
- Вимова й правопис префікса з БУДОВА СЛОВА. СЛОВОТВІР. ОРФОГРАФ І Я § 58. Вимова й правопис префікса з – (зі-, с-) 579. Прочитайте слова. Дослідіть, перед якими приголосними префікс з – вимовляється як дзвінкий приголосний, а перед якими – як глухий. Зсадити, збити, зсушити, здолати, зцідити, ззирнутися. Найчастіше на письмі префікс з передається буквою з незалежно від вимови. Наприклад: зцідити, […]...
- ПРОФЕСІЙНІ СЛОВА Й ТЕРМІНИ Лексикологія. Фразеологія § 10. ПРОФЕСІЙНІ СЛОВА Й ТЕРМІНИ Про слова, властиві людям певної професії, та слова, що називають наукові поняття 65 Прочитайте речення. Зверніть увагу на виділені професійні слова. Для представників яких професій вони характерні? Чи часто ці слова вживаєте ви? Зробіть висновок про особливості професійних слів. 1. Невеличкий катер прудко жене поперед себе довжелезну […]...
- Поділ тексту на речення. Зв’язок слів у реченні Урок 27 Тема. Поділ тексту на речення. Зв’язок слів у реченні Мета: закріплювати знання дітей про речення як групу слів, що виражають закінчену думку; ознайомити учнів із другою ознакою речення – зв’язком слів у середині речення; вчити правильно інтонувати речення й записувати їх; виховувати вміння бачити красу природи. Обладнання: картки із текстом до уроку 25. […]...