ОХОРОНА БІОСФЕРИ
УРОК 28. ОХОРОНА БІОСФЕРИ
Мета: скласти загальне уявлення про природоохоронні заходи, ознайомити з природоохоронними об’єктами різних категорій, заповідними територіями України та своєї місцевості; розвивати уміння аргументувати, необхідно охороняти біосферу; виховувати почуття особистої відповідальності за стан навколишнього середовища.
Обладнання: карта “Природоохоронні території України”, зображення краєвидів природоохоронних об’єктів, підручники, зошити.
Основні поняття: біосфера, заповідник, заказник, національний
Тип уроку: вивчення й первинного засвоєння нових знань.
ХІД УРОКУ
І. Організаційний момент
II. Актуалізація опорних знань та вмінь
Запитання
– Які природні багатства людина використовує у своїй господарській діяльності?
– Які наслідки для біосфери має господарська діяльність людей?
– Чи можна уникнути негативних наслідків під час взаємодії людини і біосфери?
III. Мотивація навчальної та пізнавальної діяльності
На жаль, вплив людини на біосферу часто має негативне значення. Він може бути як навмисним: браконьєрство, надмірний вилов риби, неконтрольована
Завдання. Наведіть приклади негативних наслідків ненавмисного впливу.
Все це призводить до повного знищення або різкого скорочення кількості тварин і рослин. Так, з вини людини окремі тварини загалом зникли. Останній європейський тур – предок свійських корів – був убитий людиною в 1627 році. Дикий предок свійського коня – тарпан, що водився ще на початку XIX століття у степах України, був знищений у XIX столітті. І таких прикладів немало. Лише протягом ХХ ст. у світі втрачено 20 % видової різноманітності живих істот.
Намагаючись виправити свої помилки, людина вживає заходів щодо збереження й охорони біосфери: відновлює ліси, розробляє заходи щодо економного використання природних багатств, впроваджує екологічну освіту. Важливим кроком на шляху відновлення природи є виділення територій, де рослини і тварини зберігаються у недоторканності. Такі території належать до природно-заповідного фонду. Багато країн світу мають свій природно-заповідний фонд. Є такі території і в Україні. Про їх призначення, особливості, функції ви дізнаєтесь сьогодні на уроці.
IV. Вивчення нового матеріалу
1. Категорії природно-заповідного фонду
До природно-заповідного фонду належать природні й біосферні заповідники, національні природні парки, регіональні ландшафтні парки, заказники, пам’ятки природи, ботанічні сади, дендрологічні парки, зоологічні парки, пам’ятки садово-паркового мистецтва.
За роки незалежності площа природно-заповідного фонду України зросла більш ніж удвічі. Станом на листопад 2009 р. до його складу входять понад 7200 територій та об’єктів загальною площею 2,8 млн. га, що становить понад 4 % території держави. Це, зокрема, 17 природних та 4 біосферних заповідники, 19 національних природних парків, 45 регіональних ландшафтних парків,
3078 пам’яток природи, 2729 заказників, 616 ботанічних, зоологічних садів, дендропарків та парків-пам’яток садово-паркового мистецтва, 793 заповідних урочища. При цьому частка природних заповідників складає 6,4 %, біосферних заповідників – 9,1 %, а національних парків – 23,9 %.
У природних заповідниках заборонено будь-який вид господарської діяльності. Тут вивчають рослини і тварин за звичних для них умов існування.
Біосферні заповідники – природоохоронні науково-дослідні установи з міжнародним статусом. У межах біосферного заповідника виділяють кілька територій із різним ступенем господарського впливу та потім порівнюють їх.
Національні парки призначені як для охорони природних об’єктів, так і для туризму і відпочинку людей, їх екологічної освіти.
У заказниках охороняють якийсь певний компонент чи ділянку екосистеми. Тут можна здійснювати господарську діяльність, що не загрожує природі.
Завдання 2. Розгляньте карту “Природоохоронні території України”, визначте розташування та назви біосферних заповідників, наведіть приклади природних заповідників.
2. Охорона тварин і рослин у біосферних заповідниках України Виступи учнів з повідомленнями
3. Природоохоронні об’єкти свого регіону
V. Закріплення вивченого матеріалу
Завдання 3 (робота в парах)
Вам відомо, що на автошляхах для водіїв та пішоходів установлюють спеціальні знаки, які щось забороняють або попереджають. Запропонуйте власні знаки, які можна було б розмістити поблизу різних природоохоронних територій. Намалюйте їх у зошиті. Надайте пояснення.
VІ. Підсумок уроку
VІІ. Домашнє завдання
1. Опрацювати параграф.
2. Записати в зошиті “Правила поведінки в природі”.
3. Випереджальне (окремим учням). Скласти повідомлення (принести зображення) про рослини та тварини своєї місцевості, занесені до Червоної книги України.