ОЗНАЙОМЛЕННЯ УЧНІВ З ДІЄЮ ДІЛЕННЯ. ДІЛЕННЯ НА ВМІЩЕННЯ І ДІЛЕННЯ НА РІВНІ ЧАСТИНИ. РОЗВ’ЯЗУВАННЯ ЗАДАЧ
Мета: ознайомити учнів з дією ділення за допомогою розв’язування задач на ділення на вміщення і зі знаком “ділення”; вчити розрізняти ділення на вміщення і ділення на рівні частини; закріплювати табличні випадки множення числа 2; розвивати логічне мислення; виховувати вміння оцінювати значущість предмета математики в житті.
Хід уроку
I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ
1. Перевірка домашнього завдання (с. 97, завдання 555; 556)
Завдання 556
– Прочитайте рівність; нерівність, у якій поставили знак
Завдання 557
– Скільки бананів було у слоненятка?
2. Гра “Відповідай, не позіхай”
– Скільки днів в одному тижні? у двох? у трьох? у чотирьох? у п’яти?
– Скільки місяців у році? у двох? у трьох? у чотирьох? у п’яти?
– Скільки ніг у бджоли? у двох бджіл? у трьох бджіл? у чотирьох бджіл?
– Скільки ніг у павука? у двох павуків? у трьох павуків і т. д.
– Що ви повинні знати, щоб легко справлятися з розв’язанням даних задач? (Таблицю множення). А чи може згодитися вам в житті знання таблиці множення?
3. Встав пропущені знаки дій.
4. Робота над задачею
Дві майстерні повинні були відремонтувати за місяць 60 пральних машин. Перша майстерня відремонтувала 25 машин, а друга – на 7 машин більше. Що дізнаєтеся, виконавши дії:
25 + 7 = ?
25 + (25 + 7) = ?
60 – 25 – (25 + 7) = ?
5. Хвилинка каліграфії
– Яке число “зайве”?
4; 8; 12; 16; 17; 20.
III. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ І МЕТИ УРОКУ
– Сьогодні на уроці ми повторимо таблицю множення числа 2, будемо розв’язувати задачі нових видів.
IV. ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ
1. Робота за підручником (с. 97-98)
Завдання 558
Учні “ланцюжком” складають і розв’язують приклади.
Завдання 559
Перший стовпчик – з коментуванням, решта прикладів – самостійно.
Завдання 560. Колективне опрацювання матеріалу Аналіз умови задачі, запис скороченої умови.
Після цього учні читають пояснення.
Для розв’язання задачі потрібно з’ясувати, скільки разів по 2 вміщується у восьми. Така задача розв’язується дією ділення. (:) – знак “ділення”.
Розв’язання
8 : 2 = 4 (т.)
Відповідь: 4 тарілки.
Рівність 8 : 2 = 4 читають так: “Вісім поділити на 2 дорівнює 4”.
Завдання 561
Учні “ланцюжком” читають рівності.
Завдання 562
На дошці записується коротка умова задачі і розв’язання.
Завдання 563. Колективне розв’язування задачі
Аналіз умови задачі, запис скороченої умови.
Для розв’язання задачі потрібно з’ясувати, скільки буде, якщо 12 розділити на 4 рівні частини.
Розв’язання
12 : 4 = 3 (т.)
Відповідь: 3 тістечка.
Завдання 564
Під час повторення умови один учень записує коротку умову і пояснює розв’язання.
2. Фізкультхвилинка
V. УЗАГАЛЬНЕННЯ Й СИСТЕМАТИЗАЦІЯ ЗНАНЬ
1. Практичні завдання
– Намалюйте 12 квадратиків і розділіть їх на 2 рівних частини (на 4, на 6). Запишіть приклади на ділення.
– Смужку паперу завдовжки 12 см розділили на частини, по 2 см кожна. Скільки вийшло частин?
2. Складання прикладів на ділення
– У пакети розклали 12 яблук, по 4 яблука в кожен пакет. Скільки пакетів знадобилося?
Скільки було яблук? (12) На скільки рівних пакетів поділили? (На 4)
– По тарілочках розклали 8 цукерок, по 2 цукерки на кожну. На скільки тарілочок вистачило цих цукерок?
Скільки було цукерок? (8) По скільки цукерок поділили? (По 2)
– У пучки зв’язали 14 морквин, по 7 морквин у кожному. Скільки пучків вийшло?
Скільки було морквин? (14) По скільки морквин поділили? (По 7)
3. Обчислення значень виразів
4. Розв’язування задач
1) У гаманці 5 монет по 2 к. і 1 монета 25 к. Скільки всього копійок у гаманці?
2) В одному пакеті 2 кг борошна. Скільки кілограмів борошна в 7 таких пакетах?
3) В одному ряді 6 парт. За кожною партою сидять 2 учні. Скільки всього учнів у цьому ряді?
4) У класі 9 двомісних парт. Одне місце порожнє. Скільки учнів сьогодні у класі?
5) На майданчику 5 двоколісних велосипедів і один триколісний. Скільки всього коліс у цих велосипедів?
5. Офтальмологічна пауза
6. Розв’язування логічних задач
1) У кішки народилися кошенята: 2 білих і 2 чорних. Я взяла з коробки кошеня. Якого кольору воно може бути? (Біле або чорне.)
2) Я взяла з коробки 2 кошенятка. Якого кольору вони можуть бути? (Обидва білі; обидва чорні; одне біле, а одне – чорне.)
3) Я взяла 3 кошенятка. Якого кольору вони можуть бути? (Двоє білих, одне чорне; двоє чорних і одне біле.)
VI. ПІДБИТТЯ ПІДСУМКІВ. РЕФЛЕКСІЯ
VII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
С. 98, завдання 565; 566.