ПОРІВНЯННЯ ЧИСЕЛ. ЧИТАННЯ І ЗАПИС П’ЯТИЦИФРОВИХ ЧИСЕЛ. ПИСЬМОВЕ ДІЛЕННЯ З ПЕРЕВІРКОЮ МНОЖЕННЯМ. ЗАДАЧІ НА РІЗНИЦЕВЕ ПОРІВНЯННЯ ДВОХ ДОБУТКІВ
Мета: ознайомити учнів з правилом порівняння багатоцифрових чисел у межах 100 000; вдосконалювати вміння читати і записувати п’ятицифрові числа; повторити письмове ділення; вчити розв’язувати задачі двома способами; розвивати мислення; виховувати інтерес до предмета.
ХІД УРОКУ
I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
II. КОНТРОЛЬ, КОРЕКЦІЯ І ЗАКРІПЛЕННЯ ЗНАНЬ
1. Перевірка домашнього завдання
2. Усні обчислення
Гра “Ланцюжок”
Ділене 100, дільник 4, знайди частку; помнож на 3; відніми 8; додай 33; збільш в 10 разів; відніми 300; зменш
– Визначте закономірність; назвіть по 4 числа в кожному ряду.
10 005; 20 005; 30 005; 30 100; 30 200; 30 300; 10 500; 11 000; 11 500.
– Полічить десятками тисяч до 100 тисяч.
3. Математичний диктант
– Запишіть числа від 2798 до 2803.
– Запишіть число, що складається з 17 тисяч і 30 одиниць.
– Зменшуване 6000, від’ємник 2000. Запишіть різницю.
– Перший доданок 6000, другий 32 000. Запишіть суму.
– Розташуйте числа в порядку зростання.
7025; 725; 56 080; 100; 13 700; 11 050; 15 005.
(100; 725; 7025; 11 050; 13 700; 15 005; 56 080)
– Яке
8706; 12 980; 10 000; 51 739
(8707; 12 981; 10 001; 51 740)
– Запишіть суму як одне число.
600 + 200 + 70 + 3; 7000 + 20; 2000 + 900 + 4; 70 000 + 3000 + 400 +10 + 2.
III. РОЗВИТОК МАТЕМАТИЧНИХ ЗНАНЬ
1. Порівняння чисел
– Порівняйте числа: 530 і 513; 125 і 126; 10 001 і 10 002; 9999 і 10 000.
– З двох чисел менше те, яке під час лічби називають раніше.
613 < 614.
При порівнянні чисел застосовуйте прийоми порозрядного порівняння від вищих розрядів до нижчих. Наприклад: 17 326 < 28 454, тому що 1 дес. тис. < 2 дес. тис.
– Розгляньте записи і поясніть двома способами, чому записані нерівності правильні.
Самостійна робота (завдання 236)
– Під час перевірки самостійної роботи обгрунтуйте відповіді.
2. Фізкультхвилинка
3. Дії над іменованими числами (завдання 239, фронтально)
Зразок міркувань
480 см виразити в метрах і сантиметрах.
1 м = 100 см, отже, 400 см – це 4 м і ще 80 см, усього 4 м 80 см.
4. Повторення письмового ділення з перевіркою множенням
Алгоритм письмового ділення
1. Визначення неповного діленого.
2. Визначення кількості цифр частки.
3. Підбір цифр частки.
4. Перевірка правильно підібраної цифри частки.
– Назвіть перше неповне ділене.
– Визначте число цифр частки.
– Поясніть, як знайшли першу цифру частки.
– Перевірте, чи правильно знайдена ця цифра.
– Назвіть друге неповне ділене.
– Поясніть, як знайшли другу цифру частки.
– Перевірте, чи правильно знайдена ця цифра.
– Назвіть третє неповне ділене.
– Поясніть, як знайшли третю цифру частки.
– Перевірте, чи правильно знайдена ця цифра.
Завдання 237; 238 (колективно з поясненням)
Робота в парах (завдання 240)
5. Робота над задачами
Завдання 241
– Самостійно прочитайте задачу. Колективно складіть короткий запис.
Задачу учні розв’язують самостійно з наступною взаємоперевіркою.
1) 355 – 89 = 266 – друге число;
2) 355 + 266 = 621 – сума двох чисел;
3) 874 – 621 = 253 – третє число.
Завдання 242
Учні колективно складають план розв’язання задачі двома способами.
I спосіб
1) 200 – 80 = 120 (сл.) – більше читає учень за хвилину мовчки;
2) 120 • 5 = 600 (сл.) – більше читає учень мовчки за 5 хв;
(200 – 80) • 5 = 600 (сл.)
II спосіб
1) 80 • 5 = 400 (сл.) – читає учень уголос за 5 хв;
2) 200 • 5 = 1000 (сл.) – читає учень мовчки за 5 хв;
3) 1000 – 400 = 600 (сл.) – більше читає учень за 5 хв – мовчки, ніж уголос.
6. Завдання для допитливих “Банк математичних цікавинок”
Завдання 243 (колективно)
212; 424; 636; 848
IV. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
Завдання 244; 245 (с. 39).
V. ПІДСУМОК УРОКУ
– Що нового дізналися на сьогоднішньому уроці?
– Які знання закріплювали?
– Що вийшло найкраще?
– Над чим ще потрібно попрацювати?