Поверхневі води. Річки

ІІ СЕМЕСТР

РОЗДІЛ І ІІ

Географічна оболонка та її складові

Тема 3. Гідросфера

Урок 50. Поверхневі води. Річки

Практична робота № 12. Визначення за картою географічного положення, напряму течії та найбільших приток однієї з річкових систем світу (за вибором)

Мета: поглибити систему знань учнів про гідросферу шляхом вивчення річок як частини світового кругообігу води в природі; розширити поняття учнів про річку та її частини, елементи річкової системи, річкову долину; сформувати первинні поняття про живлення річок; розвивати

вміння визначати географічне положення річки, її приток, описувати за планом з допомогою карт річки; за картою атласу надписувати річки на контурній карті; розвивати інтерес до науки гідрології; виховувати любов до природи, дбайливе ставлення до водойм.

Тип уроку: засвоєння нових знань.

Обладнання: фізична карта світу, фізична карта України, атласи, підручники, фотографії, таблиці “Водоспад”, “Річкова система. Річкова долина. Водоспади і пороги”.

ХІД УРОКУ

І. Організаційний момент

II. Актуалізація опорних знань, умінь, навичок

Бесіда

– Що називається гідросферою?

– Які

частини гідросфери ви знаєте?

– Які води суходолу ви знаєте?

– Від чого залежить утворення вод суходолу?

– Навести приклади поверхневих вод.

III. Мотивація навчальної і пізнавальної діяльності

Значення річок у природі і житті людини дуже велике. Вони є однією з основних ланок світового кругообігу води в природі. Людина здавна використовувала річки як шляхи сполучення, засновувала на їх берегах свої поселення. Річки – джерело прісної води, риби і багато чого іншого, без них наше життя уявити дуже важко.

IV. Вивчення нового матеріалу

Питання. Які асоціації викликає у вас слово “річка”?

Робота зі словником. Річка – це постійний природний потік води, що тече заглибиною, яку називають річищем. Кожна з річок має початок, який називається витоком. Одна річка витікає з болота, друга починається з джерела, третя зароджується на схилах гір, четверта бере свій початок з озера. Тече річка багато кілометрів і десь упадає або в море, або в озеро, або в іншу річку.

Робота зі словником. Місце, де річка впадає в море, озеро або в іншу річку, називається гирлом.

Бесіда

– Як називається заглиблення, яким тече річка?

– Як утворюється русло?

– Що робить річка з гірськими породами?

Деякі гірські породи річка розмиває швидко, інші руйнуються протягом тисячоліть, тому русло формується дуже повільно. Русло річки знаходиться в зниженні, яке називається річковою долиною. Долини рівнинних річок широкі, звивисті. Гірські річки мають глибокі вузькі долини.

Робота зі словником. Частина річкової долини, що заливається водою в період повені, називається заплавою.

Корінний берег річки має форму сходинок, які називаються терасами. Тераси колись були заплавами, але річка постійно поглиблювала своє русло, тому зараз тераси вже не затоплюються водою під час розливу.

Кожна річка має притоки. Вони поділяються на праві і ліві.

Питання. Як дізнатись, яка притока ліва, а яка права?

Завдання. За фізичною картою України назвати праві і ліві притоки Дніпра.

У місцях, де випадають рясні опади, приток багато. Там, де опади випадають дуже рідко, приток мало, а іноді і взагалі немає. Так, річка Ніл, перетинаючи пустелю Сахару з півдня на північ, приток майже не має. У той же час річка Конго, що протікає територією з вологим кліматом, має багато приток.

Річка з усіма притоками називається річковою системою. Площа суходолу, з якої вся вода стікає в одну річку, називається річковим басейном.

Річкові басейни один від одного відокремлюються підвищеннями, іноді горами.

Робота зі словником. Межа між басейнами річок називається вододілом.

Напрям і швидкість течії річки залежать від рельєфу поверхні, якою тече річка. Рівнинні річки течуть спокійно, гірські набагато швидше, ніж рівнинні. Дно в рівнинних річок складене в основному м’якими породами, які легко розмиваються течією, однак у деяких місцях трапляються тверді породи, які розмиваються повільніше. Коли тверді породи перегороджують русло, на річці утворюються пороги. Багато порогів було на деяких ділянках річки Дніпро. Але в 1932 р. там, де було багато порогів, побудували дамбу Запорізької ГЕС. Створене нею водосховище затопило пороги, зробивши на значній ділянці річку судноплавною. Іноді на річках утворюються водоспади.

Робота зі словником. Водоспад – падіння річки з великого уступу, який перетинає річкове русло.

У Південній Америці в системі річки Оріноко існує найвищий водоспад Землі – Анхель.

Завдання. За фізичною картою картою назвати водоспади Африки.

На річці Ніагарі в Північній Америці розміщений один з найпотужніших водоспадів.

Ми знаємо, що річка – це водний потік. Але як він поповнюється водою? Річки живляться дощовою водою, талими водами снігу і льоду, підземними водами. Але частіше за все річки мають змішане живлення з переважанням одного з джерел.

Питання. Яке живлення буде переважати в річки Дніпро взимку? влітку? восени? навесні?

Робота з підручником. Прочитати про найповноводнішу річку Землі.

Питання. Чи змінюється рівень води в річці протягом року?

Кількість води в річці змінюється за сезонами.

Робота зі словником. Зміна рівня води в річці протягом року називається режимом річки. Найвищий рівень води в річці, який наступає щороку в певний час, називається повінню. Великі дощі можуть спричинити короткочасні підняття рівня – паводки. Найнижчий рівень води в річці називається меженню.

Узимку на річках, що протікають на території, де відбувається зміна холодної (морозної) і теплої пір року, спостерігається льодостав – період нерухомого крижаного покриву на річці.

Виконання практичної роботи № 12

Внаслідок господарського використання річок людиною загострилася проблема чистої прісної води.

Сценка “Кому потрібна допомога?”

Лікар. Я лікар Айболить, а це мій помічник Валеолог. Останніми роками ми не маємо часу для відпочинку, і все через нові захворювання, яких ніхто раніше не знав.

Людина (біжить). Лікарю, рятуйте! Шкіру з мене хтось здирає, я вся палаю, пухирями покриваюсь.

Лікар (оглядає рани). Рани ці тяжкі. Та біді ми допоможем, ось пов’язку вам наложем (перев’язує) і дамо рецепт на ліки. (Пише рецепт.) Ви нам розкажіть, що сталось.

Людина. Зараз усі говорять про здоров’я, загартування, обливання водою. А кому не хочеться бути здоровим? Я не морж, узимку на Ворсклу не ходжу, але тільки потепліло – вирішила на свіжому повітрі обливатись водою (загартовуватись).

Валеолог. А вода була якою? Де ви воду брали?

Людина. Вода звичайна, з Тарапуньки. Вона майже через мій двір протікає.

Валеолог. Вода чиста?

Людина. Та як вам сказати?! Раніше, говорять, усе місто з неї пило, а зараз кури, гуси п’ють, свині вже чомусь не хочуть.

Лікар. А чому люди не п’ють води?

Валолог. Та ви ж пам’ятаєте, що нещодавно нам приходив лист від річки Тарапуньки з проханням допомогти очистити її воду.

Лікар. Ой, за клопотами я щось забув.

Валеолог (знаходить лист і читає)

Ой, рятуйте мене, люди,

Витягайте зі сміття,

Що кидають в мене всюди

І не дають мені життя.

Мотлохом та склом побитим

Вкрились русло, береги.

Не хотять вже воду пити

З мене коні і птахи.

Задихаюсь від бензину,

Масла, бруду; хоч умри,

Як почнуть оті машини

Мити в річці шофери.

Стали люди добре жити,

Та невже ж оцей прогрес

Має річку погубити?

Я волаю “SOS”!

Лікар. Так он в чім справа. Ви обливались забрудненою водою, тому не дивно, що вас так висипало.

Людина. Ви вже самі розбирайтесь з річкою, а мені лікарняний випишіть, та я й піду.

Лікар. Це річці потрібен лікарняний, а вам ми дамо запрошення на курс лекцій, присвячених впливу стану природи на здоров’я людей. (Вручає запрошення.) А сьогодні мій помічник розповість вам про вплив забрудненої води на організм людини.

Валеолог. У разі надходження до водойм нафтопродуктів їх пари викликають у людини захворювання органів дихання й центральної нервової системи, підвищують стомлюваність. Пити таку воду не можливо, бо окрім того, що вона має неприємний запах, у ній міститься багато отруйних сполук, зокрема сірководень, який викликає захворювання легеневої системи.

Важкі метали, які потрапляють у воду, викликають головні болі, ушкоджують нирки, печінку. Свинець знижує інтелектуальний розвиток, розвиває агресивність, неуважність, глухоту, затримує ріст. Мізерні домішки свинцю шкодять нервовій і кровоносній системам дітей.

Синтетичні миючі засоби викликають головні болі, ушкоджують кістковий мозок, призводять до втрати координації рухів, викликають лейкемію.

Пестициди і гербіциди, які потрапляють у воду, пошкоджують печінку, викликають хвороби шкіри, рак.

Лікар. Щоб не трапилось з вами біди, пам’ятайте про стан води, бо без води і ні туди і ні сюди.

V. Закріплення нових знань, умінь, навичок

1. Доповніть речення:

– Головна річка разом з притоками…

– Частина річкової долини, яка затоплюється під час повені…

– Місце впадіння річки…

– Початок річки…

– Найвищий у світі водоспад…

– Падіння річки з великого уступу…

– Зміна рівня води протягом року…

– Найповноводніша річка світу…

– Тверді гірські породи, що перегороджують русло річки…

– Річка може мати таке живлення…

– Територія, з якої річка разом з притоками збирає воду…

2. На контурну карту нанести найбільші річки кожного материка.

VI. Підсумок уроку

VII. Домашнє завдання

Опрацювати відповідний параграф у підручнику.


1 Звезда2 Звезды3 Звезды4 Звезды5 Звезд (1 votes, average: 5.00 out of 5)
Loading...


Ви зараз читаєте: Поверхневі води. Річки