Префікс. Словотворча роль префіксів
Тема: Префікс. Словотворча роль префіксів
Мета: поглибити знання учнів про префікс як значущу частину слів; провести спостереження за словотворчою роллю префіксів у словах; розвивати мовлення; виховувати інтерес до читання.
Тип уроку: урок формування мовної компетенції.
Обладнання: підручник, зошит.
Перебіг уроку
І. Організаційний момент
Ось дзвінок сигнал подав –
До роботи час настав.
Ось і ми часу не гаймо,
А урок свій починаймо.
II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ
1. Перевірка домашнього завдання (с. 74,
– Прочитайте власну записку.
2. Каліграфічна хвилинка
У у У у Ус ум уг лу бу
Україна українська учитель
Усі добрі люди – одна сім’я.
– Визначте наголос у словах; запишіть звукову модель слова сім’я.
3. Словникова робота
Гра “Спробуй повтори!”
Перший учень називає словникове слово. Другий учень повторює це слово й додає своє. Третій учень повторює вже два слова й додає своє. Повторити “ланцюжок” слів стає дедалі складніше, оскільки він весь час подовжується.
Наприклад:
1-й учень. Батьківщина.
2-й учень. Батьківщина, ведмідь.
1-й учень. Батьківщина,
2-й учень. Батьківщина, ведмідь, вересень, вулиця і т. ін.
4. Вправа “Мозковий штурм”
– З чого складається наше мовлення? (З речень)
– З чого складається речення? (Зі слів)
– З чого складається слово? (З основи і закінчення)
– Як виділити закінчення в слові? (Змінити його запитаннями.)
– Якщо змінюєш ти слово, то незмінна там… (основа).
– З чого складається основа?
III. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ І МЕТИ УРОКУ
– Сьогодні на уроці ви дізнаєтеся про префікс та його словотворчу роль.
IV. СПРИЙМАННЯ Й УСВІДОМЛЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ
1. Робота над віршем (с. 76, впр. 173)
– Прочитайте виразно вірш. Про кого в ньому розповідається?
– Прочитайте виділені слова. Спишіть їх. Позначте корінь.
– Запишіть через риску слова, від яких вони утворилися за допомогою префіксів за зразком. Прочитайте префікс у кожному слові.
Запам’ятайте! Частина слова, що стоїть перед коренем, називається префіксом. За допомогою префіксів утворюються нові слова. Цікаво знати! В українській мові існує понад сто префіксів. А є мови, наприклад китайська, де суфіксів і префіксів немає. |
2. Фізкультхвилинка
V. УЗАГАЛЬНЕННЯ Й СИСТЕМАТИЗАЦІЯ ОТРИМАНИХ ЗНАНЬ
1. Утворення словосполучень (с. 76, впр. 174)
– Прочитайте слова. Від якого слова утворились ці слова?
– Яка частина надала словам різного значення?
– Утворіть словосполучення. Прочитайте префікс у кожному слові. Позначте префікси. Поміркуйте, як вони змінюють зміст словосполучень.
2. Робота над текстом. Розвиток мовлення (с. 76-77, впр. 175)
– Прочитайте виразно текст, уставляючи пропущені букви.
– Із якого твору це уривок? Хто автор цього твору?
– Розгляньте малюнок. Назвіть головних героїв.
Робота в парах. Переказ тексту
– Поясніть написання пропущених букв.
– Спишіть текст, уставляючи пропущені букви. У підкреслених словах визначте префікс. Запишіть до виділених слів слова, від яких вони утворилися за допомогою префіксів.
3. Колективна робота
Ну-мо, префікси візьміть,
Слова нові утворіть.
На-, при-, за-, під-, до-, ви-, від-, з-.
Пливе, будує, сіє, вчить, лікує, веде, везе, віє.
VI. ПІДСУМОК УРОКУ
– Яку частину основи слова ми вивчали сьогодні на уроці?
– Що називається префіксом?
– Для чого служить префікс?
– Що потрібно зробити, щоб виділити у слові префікс?
VII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
С. 77, впр. 176. Утворіть нові слова від слів купити, їхати, лити, гнати за допомогою префіксів: до-, за-, при-, з (зі)-, пере-, ви-. Запишіть.
Related posts:
- Значущі частини слова корінь, суфікс, префікс, закінчення УКРАЇНСЬКА МОВА. ПІДГОТОВКА ДО ЗНО БУДОВА СЛОВА. СЛОВОТВІР Будова слова Значущі частини слова Значущими частинами слова є Корінь, суфікс, префікс, закінчення. Корінь – це головна значуща частина слова, яка містить у собі спільне значення споріднених слів: Стіл, СтолИк, СтолОвий, СтолУватися. Слова з одним і тим самим коренем називають Спільнокореневими. Спільнокореневі слова можуть належати до однієї […]...
- Апостроф після префіксів перед я, ю, є, ї. Перевірна робота. Списування Тема: Апостроф після префіксів перед я, ю, є, ї. Перевірна робота. Списування Мета: вчити учнів дотримувати правил правопису слів з апострофом після префіксів, переносу слів із префіксами; розвивати навички каліграфічного письма; виховувати культуру оформлення письмових робіт, охайність. Тип уроку: урок формування мовної компетенції, перевірка умінь та навичок. Обладнання: підручник, зошит. Перебіг уроку І. Організаційний момент […]...
- Правопис префіксів роз-, без-. Перенос слів із префіксами Тема: Правопис префіксів роз-, без-. Перенос слів із префіксами Мета: формувати в учнів уміння писати префікси й прийменники; ознайомити з правилами вимовляння і правопису, переносу слів із префіксами роз-, без-, збагачувати словниковий запас; розвивати літературну вимову, вміння аналізувати; виховувати любов до природи. Тип уроку: урок формування мовної компетенції. Обладнання: підручник, зошит. Перебіг уроку І. Організаційний […]...
- Основа слова. Частини основи: корінь, префікс, суфікс Тема: Основа слова. Частини основи: корінь, префікс, суфікс Мета: формувати в учнів поняття про основу слова; вчити виділяти змінну частину, визначати основу в словах; розвивати мовлення; виховувати любов до природи. Тип уроку: урок засвоєння нових знань (формування мовної компетенції). Обладнання: підручник, зошит. Перебіг уроку І. Організаційний момент Ось дзвінок сигнал подав – До роботи час […]...
- Конструктивні вправи зі спільнокореневими словами, вживання їх у реченнях, зв’язних текстах. Спостереження за роллю префіксів у словах Урок 114 Тема. Конструктивні вправи зі спільнокореневими словами, вживання їх у реченнях, зв’язних текстах. Спостереження за роллю префіксів у словах Мета: закріпити й узагальнити знання учнів про морфемну будову слів, закріплювати вміння розрізняти спільнокореневі слова та форми одного і того самого слова; розвивати швидкість письма. ХІД УРОКУ I. Перевірка домашнього завдання II. Актуалізація опорних знань […]...
- Вимова і правопис префіксів пре-, при-, прі БУДОВА СЛОВА. СЛОВОТВІР. ОРФОГРАФІЯ УРОК № 84 Тема. Вимова і правопис префіксів пре-, при-, прі – Мета: поглибити знання учнів про вимову та написання префіксів пре-, при-, прі-; формувати вміння та навички творення нових слів за допомогою префіксів пре-, при-, прі-, правильного написання цих префіксів; виховувати мовленнєву культуру учнів. Обладнання: підручник, картки. ХІД УРОКУ I. […]...
- НАПИСАННЯ І ВИМОВА ПРЕФІКСІВ ПРЕ, ПРИ-, ПРІ БУДОВА СЛОВА. ОРФОГРАФІЯ § 53. НАПИСАННЯ І ВИМОВА ПРЕФІКСІВ ПРЕ, ПРИ-, ПРІ- Про правила написання букв е, и, і на позначення сумнівних голосних у префіксах 429 Прочитайте подані парами слова. Чи виразно в них звучать ненаголошені е, и в префіксах? Який префікс можна замінити словом дуже? Зробіть висновок, як можна перевірити написання префіксів пре-, при. […]...
- Особливості словотвору у професійному мовленні. Правопис префіксів та суфіксів Тема 4. Українська фразеологія та її місце у професійному мовленні. Українська лексикографія. Словотвір У діловій мові 3. Особливості словотвору у професійному мовленні. Правопис префіксів та суфіксів Більшість префіксів, що вживаються в українській мові, мають правописні особливості. Їх пишуть за певними орфографічними правилами, і вони є орфограмами. 1. Перед буквами, що позначають голосні та дзвінкі й […]...
- КОРІНЬ, ПРЕФІКС І СУФІКС: ЗНАЧЕННЯ, ВИМОВА, ПРАВОПИС І СТИЛІСТИЧНІ ВЛАСТИВОСТІ СЛОВОТВОРЧІ ЗАСОБИ СТИЛІСТИКИ Урок № 67 КОРІНЬ, ПРЕФІКС І СУФІКС: ЗНАЧЕННЯ, ВИМОВА, ПРАВОПИС І СТИЛІСТИЧНІ ВЛАСТИВОСТІ Мета: закріпити й удосконалити практичні навички учнів; розвивати вміння узагальнювати засвоєний матеріал; виховувати любов до слова, бережливого ставлення до нього. Внутрішньопредметні зв’язки: Будова слова: значущі частини слова. Словотвір: творення слів за допомогою суфіксів і префіксів. Орфографія: правопис морфем. Орфоепія: […]...
- Префікс РОЗДІЛ 5. БУДОВА СЛОВА § 22. Префікс Пояснення Частина слова, яка стоїть перед коренем, називається префіксом. За допомогою префіксів утворюються нові слова. Префікс позначається так: 211. Василько перечепився об чиюсь ногу і влетів у кучугури. Папуга вилетів зі своєї клітки. 212. Підхопився, підказувати, підберезник, підхопити, підлягання, підштовхування, підрахування. Надвечір, надпотужний, надшвидкісний, надплановий, над’їхати, надбити, над’їсти. […]...
- Написання префіксів з Тема: Написання префіксів з – (с-). Перевірна робота. Аудіювання Мета: перевірити аудіативні навички учнів; вправляти школярів у вимовлянні і написанні префіксів з – і с-; розвивати зв’язне мовлення школярів; виховувати інтерес до навчання. Тип уроку: урок формування мовної компетенції, перевірка умінь та навичок. Обладнання: підручник, зошит. Перебіг уроку І. Організаційний момент Ось дзвінок сигнал подав […]...
- Написання префіксів пре-, при-, прі – БУДОВА СЛОВА. ОРФОГРАФІЯ Найпоширеніші випадки чергування голосних і приголосних звуків Написання префіксів Пре-, при-, прі- 1. Префікс Пре – вживається для вираження найвищого ступеня вияву ознаки (його можна замінити прислівником дуже): ПреБагато, ПреКрасно, ПреЧудовий, ПреПоганий. 2. Префікс При – вживається в словах, що означають: А) наближення: ПрИвезти, ПрИїхати, ПрИтягти, ПриКінцевий; Б) приєднання: ПриБити, прикріпити, ПриЧепити, […]...
- Префікси, співзвучні з прийменниками Тема: Префікси, співзвучні з прийменниками Мета: поглибити знання учнів про префікс як значущу частину основи слова; вчити розрізняти співзвучні префікси і прийменники на слух і на письмі, правильно їх писати; розвивати зв’язне мовлення школярів; виховувати любов до тварин. Тип уроку: урок формування мовної компетенції. Обладнання: підручник, зошит. Перебіг уроку І. Організаційний момент Ось дзвінок сигнал […]...
- ПРЕФІКС І СУФІКС БУДОВА СЛОВА. ОРФОГРАФІЯ § 51. ПРЕФІКС І СУФІКС Про те, як визначити префікс і суфікс, про їхню роль у слові, а також про слова, що надають тексту емоційного забарвлення й виразності ПРИГАДАЙМО. 1. Що таке префікс? 2. Що таке суфікс? 409 Розгляньте схему. Поясніть, які додаткові значення вносять префікси до лексичного значення дієслова бігти? Поясніть […]...
- Узагальнення вивченого про будову слова Тема: Узагальнення вивченого про будову слова Мета: вчити учнів виконувати усний і письмовий розбір слів за будовою; розвивати зв’язне мовлення учнів; виховувати інтерес до рідної мови. Тип уроку: урок формування мовної компетенції. Обладнання: підручник, зошит. Перебіг уроку І. Організаційний момент Ось дзвінок сигнал подав – До роботи час настав. Ось і ми часу не гаймо, […]...
- Творення слів із найуживанішими префіксами Тема: Творення слів із найуживанішими префіксами Мета: вчити учнів утворювати нові слова за допомогою різних префіксів; розвивати мовлення; мислення; виховувати інтерес до слова. Тип уроку: урок формування мовної компетенції. Обладнання: підручник, зошит. Перебіг уроку І. Організаційний момент Ось дзвінок сигнал подав – До роботи час настав. Ось і ми часу не гаймо, А урок свій […]...
- Вимова і написання префіксів роз-, без БУДОВА СЛОВА. СЛОВОТВІР. ОРФОГРАФІЯ УРОК № 83 Тема. Вимова і написання префіксів роз-, без – Мета: поглибити знання учнів про вимову та написання префіксів роз-, без-; формувати вміння утворювати нові слова за допомогою префіксів, правильно їх писати; виховувати пізнавальний інтерес до мови; збагачувати словниковий запас учнів. Обладнання: підручник, текст словникового диктанту. ХІД УРОКУ I. АКТУАЛІЗАЦІЯ […]...
- Значущі частини слова. Правопис. Написання префіксів пре-, при-, прі Фонетика. Орфоепія. Орфографія Урок № 99 Тема. Значущі частини слова. Правопис. Написання префіксів пре-, при-, прі – Мета: – навчальна: повторити й поглибити знання учнів про префікси як значущі частини слова, сприяти зміцненню навичок їхнього виділення; формувати загально пізнавальні вміння знаходити префікси пре-, при-, прі-, визначати їхню роль у словах, удосконалювати навички правопису; – розвивальна: […]...
- Вимова і написання префіксів з-, с БУДОВА СЛОВА. СЛОВОТВІР. ОРФОГРАФІЯ УРОК № 82 Тема. Вимова і написання префіксів з-, с – Мета: поглибити знання учнів про вимову та написання префіксів з-, с-; формувати вміння утворювати нові слова за допомогою префіксів, правильно їх писати; виховувати чесність, доброту. Обладнання:підручник, текст вибіркового диктанту. ХІД УРОКУ I. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ УЧНІВ Перевірка домашнього завдання. II. […]...
- Вимова й правопис префіксів пре-, при-, прі БУДОВА СЛОВА. СЛОВОТВІР. ОРФОГРАФ І Я § 60. Вимова й правопис префіксів пре-, при-, прі- 592. Прочитайте слова. Зверніть увагу, чи чітко вимовляються префікси пре-, при-. Як вимовляється префікс прі-? Презлий, препоганий, премудрий, приклеїти, придумати, причинити, прірва, прізвище, прізвисько. Префікс пре – вживається на означення збільшеної якості: Його можна замінити словас дуже. Префікс пре – […]...
- Вимова префіксів з Фонетика. Орфоепія. Орфографія Урок № 73 Тема. Вимова префіксів з – (зі-, с-), роз-, без – Мета: – навчальна: поглибити знання учнів про правопис прислівників; формувати загально пізнавальні вміння знаходити слова із запропонованою орфограмою в текстах; удосконалювати орфоепічні вміння; – розвивальна: розвивати мовленнєві навички, пам’ять, увагу; – виховна: виховувати ціннісне ставлення до батьківської любові, вихорувати […]...
- Аналіз перевірної роботи. Суфікс. Роль суфіксів Тема: Аналіз перевірної роботи. Суфікс. Роль суфіксів Мета: сформувати в учнів поняття про частину основи – суфікс та його словотворчу роль; активізувати і збагачувати лексику учнів; виховувати інтерес, любов до рідної мови, спостережливість, уважність на уроці. Тип уроку: урок формування мовної компетенції. Обладнання: підручник, зошит. Перебіг уроку І. Організаційний момент Ось дзвінок сигнал подав – […]...
- Вимова і написання префіксів пре-, при-, прі БУДОВА СЛОВА. ОРФОГРАФІЯ § 57 Вимова і написання префіксів пре-, при-, прі- Запам’ятаймо! У префіксах пре-, при – ненаголошені голосні [е], [и] вимовляються невиразно. Щоб уникати помилок, префікси пре-, при – треба розрізняти за значенням. Слова з префіксом прі – потрібно запам’ятати. Префікс Значення Приклади Пре- Вища міра ознаки (можна замінити прислівником дуже) Превеликий, преспокійно, […]...
- Корінь, суфікс, префікс БУДОВА СЛОВА. СЛОВОТВІР. ОРФОГРАФ І Я § 48. Корінь, суфікс, префікс – значущі частини слова 1. Пригадайте вивчене раніше про корінь, суфікс і префікс. Яка з цих частин виражає значення слова? 2. Для чого слугують префікс і суфікс? 3. Як називаються слова з однаковими коренями? Наведіть приклади. 484. Спишіть прислів’я. Підкресліть спільнокореневі слова. 1. Безрогому […]...
- Вимова і правопис префіксів роз ФОНЕТИКА. ГРАФІКА. ОРФОЕПІЯ. ОРФОГРАФІЯ §27. НАЙПОШИРЕНІШІ ВИПАДКИ ЧЕРГУВАННЯ ГОЛОСНИХ І ПРИГОЛОСНИХ ЗВУКІВ Вимова і правопис префіксів роз – (розі-), без- Кінцевий приголосний префіксів роз-, без – вимовляють по – різному залежно від початкового звука кореня слова. ЗВЕРНІТЬ УВАГУ! Префікси роз-, без – завжди пишуть із буквою з-: розписати, розшукати, безмірний, безжально. ОРФОГРАМА: літера з у […]...
- Вимова і правопис префіксів з-(зі-, с-) ФОНЕТИКА. ГРАФІКА. ОРФОЕПІЯ. ОРФОГРАФІЯ §27. НАЙПОШИРЕНІШІ ВИПАДКИ ЧЕРГУВАННЯ ГОЛОСНИХ І ПРИГОЛОСНИХ ЗВУКІВ Вимова і правопис префіксів з-(зі-, с-) 368. Прочитайте. Словосполучення якої з колонок вимовляються легше і звучать милозвучніше? Чому? Працею згрієшся Написав знову Трапилось з мною Відбулось з ним Працею зігрієшся Написав ізнову Трапилось зі мною Відбулось із ним Як ви розумієте вислів милозвучність […]...
- ЗНАЧУЩІ ЧАСТИНИ СЛОВА. РОЗРІЗНЕННЯ СПІЛЬНОКОРЕНЕВИХ СЛІВ І ФОРМ ОДНОГО Й ТОГО САМОГО СЛОВА Мета: узагальнити знання учнів про морфемну будову слова; розвивати вміння знаходити основу, закінчення у слові, поданому в кількох граматичних формах, корінь у ряду поданих спільнокореневих слів, суфікс, префікс у ряду слів із тим самим суфіксом, префіксом; виховувати любов до рідного слова. ХІД УРОКУ I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ 1. Словникова робота Гра “Склади […]...
- Правопис префіксів УКРАЇНСЬКА МОВА. ПІДГОТОВКА ДО ЗНО БУДОВА СЛОВА. СЛОВОТВІР Правопис префіксів З – (ІЗ-, ЗІ-) Префікс З – перед глухими приголосними К, п, т, ф, х переходить у С-: Сказати, спалахнути, ствердити, сфотографувати, схил. Перед усіма іншими приголосними пишеться З – (іноді Із-): Збавити, звести, зжитися, ззирнутися, зсадити, зціпити, зчепити, зшиток, ізнов. У тих випадках, коли […]...
- Поняття про службові слова, їх роль у реченні. Вживання службових слів для зв’язку слів у реченні. Навчальний діалог Урок 73 Тема. Поняття про службові слова, їх роль у реченні. Вживання службових слів для зв’язку слів у реченні. Навчальний діалог Мета: дати учням уявлення про службові слова та їх роль у реченні; формувати навички правильно вимовляти їх та писати окремо від інших слів; вчити складати текст з деформованих речень, вести діалог; виховувати любов до […]...
- Основні поняття до розділу “Будова слова. Орфографія” БУДОВА СЛОВА. ОРФОГРАФІЯ Основні поняття до розділу “Будова слова. Орфографія” Спільнокореневі слова – це слова, утворені від одного кореня: ліс, лісник, лісок, пролісок. Форма слова – це те саме слово, що стоїть в іншому відмінку чи роді, числі: сонце, сонця, сонцем; високий, високе, високою. Змінювані та незмінювані слова Правопис префіксів Правила Приклади 1. Префікс с […]...
- Способи творення слів БУДОВА СЛОВА. СЛОВОТВІР. ОРФОГРАФ І Я § 49. Способи творення слів 504. Прочитайте. Вкажіть, за допомогою яких значущих частин слова утворені нові слова. 1. Бити -> розбити, питати -> перепитати. 2. Ліс -> лісок, робота -> робітник. 3. Планета -> міжпланетний, осика -> підосичник. Нові слова утворюються переважно за допомогою префіксів і суфіксів. Існують такі […]...
- Апостроф після префіксів РОЗДІЛ 5. БУДОВА СЛОВА § 25. Апостроф після префіксів Пояснення Апостроф після префікса ставимо тоді, коли префікс закінчується на твердий приголосний звук, а корінь починається з букв я, ю, є, ї. Наприклад: під’їхали, з’єднувати. 235. Об ‘їхати, під’їхати, з’їхати, наїхати, приїхати, в’їхати, від’їхати; об’єднати, роз’єднати, з’єднати, приєднати, від’єднати. Тату, чи можна об’їхати Україну на велосипеді? […]...
- Написання префіксів з – (зі-, с-), роз-, без – БУДОВА СЛОВА. ОРФОГРАФІЯ Найпоширеніші випадки чергування голосних і приголосних звуків Написання префіксів З – (зі-, с-), роз-, без- 1. Префікс С – пишемо перед К, п, т, ф, х, які позначають глухі приголосні: СКомпрометувати, СПідлоба, СТворений, СФормульований, СХвалення. 2. Префікс З – (іноді Із-) пишемо перед буквами, які позначають усі інші приголосні (глухі і дзвінкі) […]...
- БУДОВА СЛОВА. СПІЛЬНОКОРЕНЕВІ СЛОВА. ФОРМИ СЛОВА Мета: узагальнити знання учнів про морфемну будову слова; розвивати вміння знаходити основу та закінчення у слові, поданому в кількох граматичних формах, корінь у ряду поданих спільнокореневих слів; виховувати любов до рідного слова. Хід уроку I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ (див. додатковий матеріал до уроку на с. 32) III. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ ТА МЕТИ УРОКУ […]...
- Правопис приголосних у кінці префіксів – Орфографія Українська мова Орфографія Правопис приголосних у кінці префіксів Буква З пишеться: – у кінці префіксів роз-, без – незалежно від вимови: розписка, розчистити, безхмарний; – перед більшістю приголосних, незалежно від вимови: зжати, зсунути, зчистити. Буква С пишеться перед к, п, т, ф, х: скинути, сформувати, схил. В кінці префіксів від-, од-, над-, під – завжди […]...
- ВИМОВА ТА НАПИСАННЯ ПРЕФІКСІВ пре-, при-, прі БУДОВА СЛОВА. ОРФОГРАФІЯ §39. ВИМОВА ТА НАПИСАННЯ ПРЕФІКСІВ пре-, при-, прі- 551. Прочитайте слова, визначте в них префікси. Як вимовляються ненаголошені голосні в префіксах? Вимовте слова відповідно до правил орфоепії. Зробіть звуковий запис слів. Прегарний, прийти, премудрість, присісти, предобрий, приліпити. ОРФОГРАМА: літери е, и у префіксах пре-, при-: прегарний, премудрість, прилетіти, присушений 552. Від поданих […]...
- Основні ознаки займенника як частини мови. Роль займенників у текстах. Узагальнення знань і вмінь з теми “Займенник”. (Вправи 256-260) Тема. Основні ознаки займенника як частини мови. Роль займенників у текстах. Узагальнення знань і вмінь з теми “Займенник”. (Вправи 256-260). Мета. Узагальнити знання про особові займенники. Обладнання: індивідуальні картки. Хід уроку I. Організація класу. II. Перевірка домашнього завдання (вправа 255). 1. Вправа “Інтерв’ю”. – Прочитайте виразно вірш. – Які займенники 5-ої особи однини і множини […]...
- СТИЛІСТИЧНЕ ЗАБАРВЛЕННЯ ЗНАЧУЩИХ ЧАСТИН СЛОВА: ПРЕФІКСІВ І СУФІКСІВ СЛОВОТВОРЧІ ЗАСОБИ СТИЛІСТИКИ Урок № 57 СТИЛІСТИЧНЕ ЗАБАРВЛЕННЯ ЗНАЧУЩИХ ЧАСТИН СЛОВА: ПРЕФІКСІВ І СУФІКСІВ Мета: розкрити стилістичні можливості префіксів і суфіксів; формувати навички стилістично доцільно використовувати значущі частини слова; розвивати гнучкість у використанні мовних одиниць; виховувати дбайливе ставлення до слова. Внутрішньопредметні зв’язки: Будова слова і стилістика: у межах теми уроку. Лексика: значення слів. Морфологія: частини […]...
- Наголос. Наголошений склад. Складотворна роль голосних звуків Урок 85 Тема. Наголос. Наголошений склад. Складотворна роль голосних звуків Мета: поглибити знання учнів про наголос і склад; виділити складотворну роль голосних; удосконалювати вміння учнів розпізнавати наголошені й ненаголошені склади; виховувати патріотичні почуття. ХІД УРОКУ I. Організаційний момент II. Актуалізація опорних знань 1. Перевірка домашнього завдання (вправа 92) – Як говорить поетеса про зимовий день, […]...
- Синоніми. Роль синонімів у тексті Тема: Синоніми. Роль синонімів у тексті Мета: розширити знання учнів про слова, близькі за значенням (синоніми); формувати вміння добирати синоніми до загальновживаних слів, використовувати їх у мовленні; збагачувати словниковий запас, розвивати мовлення школярів; виховувати любов до української мови. Тип уроку: урок засвоєння нових знань (формування мовної компетенції). Обладнання: підручник, зошит. Перебіг уроку І. Організаційний момент […]...