Пряма мова. Діалог. Тематичне тестування
Урок № 38
Тема. Пряма мова. Діалог. Тематичне тестування
Мета: закріпити вивчене про пряму мову та діалог; з’ясувати рівень засвоєння вказаної теми; розвивати логічне мислення, пам’ять, уміння використовувати здобуті знання на практиці, формувати навички самостійної роботи.
Тип уроку: комбінований (закріплення знань та навичок; перевірка й облік здобутих знань, умінь та навичок).
Обладнання: підручник.
ХІД УРОКУ
I. Повідомлення теми і мети уроку.
II. Відтворення теоретичних відомостей.
V Бесіда.
1) Що таке пряма
2) Як ставляться розділові знаки при прямій мові?
3) У чому різниця між прямою і непрямою мовою?
4) Як пряму мову замінити непрямою?
5) Що таке цитата?
6) Яких правил слід дотримуватися при цитуванні?
7) Яка особливість діалогу як різновиду прямої мови?
8) Як ставляться розділові знаки у текстах із діалогом?
III. Виконання вправ на закріплення вивченого.
V Попереджувальний диктант.
Взяло дівча воду з броду на коромисельце, жовнір каже: “Дай нап’юся, розвеселю серце” (Нар. творч.). З далекого броду, викупавши вроду, додому вертався лелека “на тихії води, на яснії
Щоразу, слухаючи спів Івана Семеновича Козловського, відчуваємо його хвилюючий вплив: душа очищається від усього дріб’язкового, суєтного, буденного. На пам’ять приходить прочитане колись про французького митця XVIII століття Шардена. Дехто з сучасників стверджував, що загадка його мистецтва криється в таємничих сполуках фарб. Видатний живописець якось зауважив:
– Хто вам сказав, що пишуть фарбами?
– А то ж чим?
– Користуючись фарбами, пишуть почуттями.
“Епохою в нашому мистецтві” назвав Козловського Олесь Гончар. Ось як писав про співака Іван Драч: “Івану Семеновичу вдалося поєднати в характері та долі дві тенденції: почуття прекрасного і бажання робити людям добро”. Письменник Віктор Шкловський назвав голос Козловського “голосом ангела, що тужить за Україною”. (За Л. Тесленко)
Словник.
Тенденція – напрям розвитку якогось явища; прагнення, схильність.
V Переписати, розставляючи розділові знаки (подаємо тексти без їх вилучення).
Ой просила мати сина:
– Бери, сину, Василину.
– Василина – як тернина,
Хочу, мамо, Катерину.
Лиш Катрусю, мамо, хочу:
У Катрусі карі очі.
Ой грозила мати сину:
– Бери, сину, Василину,
Бо не пущу у хатину!
– Краще, мамо, піду з хати
Із вітрами вікувати!
– Ой вернися, любий сину,
Веди свою Катерину…
– Не вернуся, не вернуся,
Бо не хоче йти Катруся.
Нащо тобі було, мати,
Любов нашу розбивати? (І. Стронський)
– Що ж для нас визначального у творчості Довженка? Перечитаймо “Щоденник” – цей найкращий компас у морі його почуттів. Хто б ще отак написав: “Нема на світі другого такого народу з такою безмірно жахливою долею. Нема і не було в Європі великого пасинка другого, що так би був зневажений в усіх своїх правах на догоду підлих кон’юнктур…” А це ж і досі так.
Він народився й жив для добра та любові. Його “вбила ненависть великих якраз у момент їхньої малості” (“Щоденник”). До останнього подиху він поклонявся красі.
“Життя народу – у жнивах ланів. Воно у виноградних гронах, в усмішці неба і в сльозах його – дощах і росах, що падають на плоди садові. Воно не в законах адміністрацій, а в труді і в любові”,- ось його безсмертні слова. (За М. Костенком)
Словник.
Кон’юнктура – сукупність умов, стан речей, збіг обставин, що можуть впливати на хід і результат якоїсь справи чи процесу.
IV. Перевірка самостійної роботи учнів.
V. Повідомлення способів перевірки здобутих знань та сформованих умінь і навичок (інструктаж до тестування).
VІ. Проведення тестування.
1. Прямою мовою називається:
А) чуже мовлення, передане недослівно, із збереженням лише основного змісту, але не форми та інтонації;
Б) чуже мовлення, передане дослівно, без змін, із збереженням змісту, форми та інтонації;
В) слова, які супроводжують чуже мовлення, передане без змін;
Г) слова, які називають того, хто передає чуже мовлення.
Скласти й записати речення з прямою мовою після слів автора (напр.: Віти й трави тихо моляться уклінно: “Невмируща будь, калино-Україно!” (Д. Білоус). Низочкою ходим, тонкими голосочками виводим: “Ой на річці, на Йордані, там Пречиста ризи прала” (Л. Костенко)) або речення з прямою мовою перед словами автора (напр.: “Пізнай себе”,- учив Сковорода нас, і от, здається, я пізнав себе (С. Зінчук). “Причинний!” – говорили ви тоді, коли я в грошах не знавав принади і через сни таємні, золоті я рвався геть од теплої посади (А. Кримський). “Де Почайна, Либідь? Де вони? Чом зникають орні землі, луки?” – в нас щодня запитують сини, незабаром запитають внуки (В. Женченко). “І за що нас убито?” – запитує досі голосами невинними сумний Бабин Яр (П. Осадчук). “Мовчання – золото”,- притакують молоти (Я. Лесів). “Ні риба ні м’ясо”,- дійшов висновку Біфштекс, характеризуючи Дієтичну Котлету (Б. Слюсар)).
2. Діалог – це:
А) дослівний уривок із чийогось висловлювання, що наводиться для підтвердження чи пояснення власних думок;
Б) пряма мова, що передає розмову двох або кількох осіб;
В) чуже мовлення, що передається не дослівно, а із збереженням основного змісту висловлювання;
Г) слово або сполучення слів, яке називає, до кого звертаються.
Скласти й записати діалог із двох-трьох реплік (напр.: – Ви з котрого села? – 3 того, що ні плота, ні кола (Нар. творч.). – А яке воно, щастя? І в чому? Що то значить в твоєму житті? – Повернутись до отчого дому! Не блудить на далекій путі! (О. Ющенко). – Вселенська душе, що тобі болить? – Хіба не бачиш? Кров, яка горить! (В. Базилевський). – Про посаду заступниці Шила можеш не мріяти! – категорично заявила Голці Швайка. – А то чому? Адже я гостра! – Знаю, голубонько, що гостра й блискуча, та, на жаль, у голівці твоїй дірка! (Б. Слюсар)).
3. Пряма мова супроводжується:
А) непрямою мовою;
Б) вставними словами;
В) словами автора;
Г) уточнюючими членами речення.
Скласти й записати речення, в якому слова автора розривають пряму мову (напр.: “Україно! — вчулося спросоння.- Ти одна – життя мого підсоння” (М. Самійленко). “Не продавай мене за безцінь! – кричить розхристана душа усе життя на перехресті.- На самоті не залишай!” (Б. Дегтярьов)).
4. Конструкція з непрямою мовою є:
А) складнопідрядним реченням із підрядним означальним;
Б) складнопідрядним реченням із підрядним з’ясувальним;
В) складнопідрядним реченням із підрядним обставинним;
Г) складносурядним реченням.
Скласти й записати речення з непрямою мовою (напр.; Спитай в Екзюпері і Чорновола, яка вона, та, що в польоті, смерть? (В. Терен). Я спитав старого лісоруба, чи не жаль йому цих верб і дуба? (П. Біба). Як тобі сказати, що людина – то не ворог птиці чи звірку? (М. Сингаївський). Мати синочку казала щодня, що грам нікотину вбиває коня (Л. Куліш-Зіньків). Я сказав тобі, ти скажи мені, із якої ти – не збреши – рідні (О. Матійко)).
5. Речення з непрямою мовою – це:
А) Прислів’я каже: “Більш роби, та менше говори…” (Л. Боровиковський );
Б) “Все перемелеться – буде мука”,- то легка поговірка, та правда тяжка (П. Воронько);
В) Ми спитали у сороки, скільки їй, сороці, років (Є. Гуцало);
Г) Рід жаб’ячий надумався прохати собі в болото короля (Б. Грінченко).
Скласти речення з прямою мовою, перебудувати його на речення з непрямою мовою. Обидва речення записати.
6. Речення, що вміщує цитату,- це:
А) Як я ходив на вечорниці, то ти пішки попід стіл ходила і казала до кота: “Вуйку, посуньтесь!” (Нар. творч.);
Б) На річку море раз гнівилось і ревло, що річка береги водою розбовтала (Л. Боровиковський);
В) “Оце розвеличався!” – Барвінок, сміючись, озвався (Б. Грінченко);
Г) Ніби на гравюрі Хокусаї, ліс грабовий золотом цвіте, щоголівське небо нависає над землею – “синє, та не те” (М. Рильський).
Скласти і записати речення з цитатою, яка супроводжується словами автора (напр.: Згадай “Народе мій…” – Франків пролог, а надто ці слова: “По власнім полі”… Це вже про нас. Якої нам ще долі? (Р. Лубківський). “Ой, летіли дикі гуси…” – ніби бачу ключ сумний, наче в небеса дивлюся: що то – голос неземний! (Н. Супруненко)) або скласти висловлювання, в якому цитата виступала б частиною речення (напр.: Згорни ретельно складену промову і до людей по-людському промов Тичинине “Я єсть народ”. І годі. Все сказано (Р. Лубківський)).
VII. Відповіді вчителя на запитання учнів (після того як тестові завдання виконано).
VIII. Підведення підсумків уроку.
IX. Домашнє завдання.
Виписати з художнього твору уривок (8-10 речень), що містить діалог.
Related posts:
- Пряма мова та діалог. Тематичне тестування (тема “Пряма мова та діалог”) ВІДОМОСТІ З СИНТАКСИСУ І ПУНКТУАЦІЇ Урок № 46 Тема: Пряма мова та діалог. Тематичне тестування (тема “Пряма мова та діалог”) Мета: закріпити знання учнів про пряму мову й діалог, вміння вживати розділові знаки у реченнях з прямою мовою та текстах, що містять діалог; з’ясувати рівень знань та сформованості вмінь з теми “Пряма мова та діалог”; […]...
- Синтаксичний розбір речення з прямою мовою – Пряма і непряма мова. Діалог СИНТАКСИС І ПУНКТУАЦІЯ Пряма і непряма мова. Діалог Синтаксичний розбір речення з прямою мовою Послідовність розбору 1. Указати, що дане речення є реченням із прямою мовою. 2. Виділити слова автора і пряму мову. 3. Розібрати слова автора і пряму мову як відповідні прості речення. 4. Пояснити розділові знаки. “Назбирай, Петрику, Жменю малини!”- Гойкнув Василь Услід […]...
- Пряма і непряма мова як засоби передачі чужої мови – Пряма і непряма мова. Діалог СИНТАКСИС І ПУНКТУАЦІЯ Пряма і непряма мова. Діалог Пряма і непряма мова як засоби передачі чужої мови Для передачі чужого мовлення в тексті вживаються речення з прямою або непрямою мовою, а також прості речення з додатком, що називає тему чужого мовлення, або зі вставними словами чи реченнями, що вказують на джерело повідомлення. “Я хочу грати […]...
- Діалог – Пряма мова Словосполучення Пряма мова Діалог Діалог – це пряма мова, що передає розмову двох осіб. Пряма мова, що передає розмову більше ніж двох осіб, називається полілогом. Граматично полілог оформляється так само, як і діалог. Діалог складається з реплік (власне прямої мови – слів, звернених до співрозмовника). Кожна репліка пишеться з нового рядка і починається з тире. […]...
- Заміна прямої мови непрямою – Пряма і непряма мова. Діалог СИНТАКСИС І ПУНКТУАЦІЯ Пряма і непряма мова. Діалог Заміна прямої мови непрямою Пряму мову можна замінити на непряму. Для цього треба: 1) перетворити слова автора в головну частину, а пряму мову в підрядну частину складнопідрядного речення, поєднавши їх сполучниками Що, ніби (пряма мова – розповідне речення), Щоб (пряма мова – спонукальне речення), сполучними словами Хто, […]...
- Цитата як спосіб передачі чужої мови – Пряма і непряма мова. Діалог СИНТАКСИС І ПУНКТУАЦІЯ Пряма і непряма мова. Діалог Цитата як спосіб передачі чужої мови Цитата – це дослівний витяг із якогось тексту або точно передані чиїсь слова. Цитати використовуються для підкріплення або пояснення якихось думок. Цитати оформлюються реченнями з прямою або непрямою мовою, а також реченнями зі вставними словами або реченнями. “Найперша і найголовніша ознака […]...
- Пряма мова. Діалог. Розділові знаки при прямій мові й діалозі ПОВТОРЕННЯ. УЗАГАЛЬНЕННЯ ТА ПОГЛИБЛЕННЯ ВИВЧЕНОГО § 5 Пряма мова. Діалог. Розділові знаки при прямій мові й діалозі Пряма мова – точно відтворене висловлювання певної особи, передане від її імені. Пряма мова пишеться в лапках і супроводжується словами автора, які вказують, кому належить пряма мова. Розділові знаки при прямій мові Умовні позначення до схем П – […]...
- Послідовність розбору конструкції з прямою мовою – Пряма і непряма мова УКРАЇНСЬКА МОВА. ПІДГОТОВКА ДО ЗНО СИНТАКСИС І ПУНКТУАЦІЯ Пряма і непряма мова Послідовність розбору конструкції з прямою мовою 1. Навести аналізовану конструкцію. 2. Вказати пряму мову і слова автора, інтонаційний та змістовий зв’язки. між ними. 3. Визначити місце прямої мови щодо слів автора. 4. Пояснити розділові знаки. 5. Проаналізувати окремо пряму мову і слова автора, […]...
- ПРЯМА МОВА. ДІАЛОГ ПОВТОРЕННЯ, УЗАГАЛЬНЕННЯ ТА ПОГЛИБЛЕННЯ ВИВЧЕНОГО § 3. ПРЯМА МОВА. ДІАЛОГ 35. Прочитайте речення, правильно їх інтонуючи. Визначте пряму мову і слова автора. 1. Гостям українці кажуть: “Ласкаво просимо!” 2. “Я хочу Вас зрозуміти”, – промовляють люди, коли хочуть порозумітися. 3. “Добрий день! Здрастуйте!” – вітаються школярі з учителем. 4. При прощанні дорослі й діти кажуть: […]...
- Пряма мова – Пряма і непряма мова УКРАЇНСЬКА МОВА. ПІДГОТОВКА ДО ЗНО СИНТАКСИС І ПУНКТУАЦІЯ Пряма і непряма мова Пряма мова – це чуже мовлення, передане дослівно, без змін: Хтось із дитям удвох бродить різдвяним садком. Каже дитятко: “Я – Бог”, трусить сніжком (І. Малкович). Пряма мова супроводжується словами автора, що вказують, кому належить пряма мова, за яких обставин вона висловлена тощо. […]...
- Зразок розбору конструкції з прямою мовою – Пряма і непряма мова УКРАЇНСЬКА МОВА. ПІДГОТОВКА ДО ЗНО СИНТАКСИС І ПУНКТУАЦІЯ Пряма і непряма мова Зразок розбору конструкції з прямою мовою 1. “У вигляді мови,- сказав Олесь Гончар, – дано людині великий дар”. 2. Пряма мова: У вигляді мови дано людині великий дар; слова автора: Сказав Олесь Гончар. 3. Слова автора переривають пряму мову. 4. Слова автора стоять […]...
- Пряма мова СИНТАКСИС. ПУНКТУАЦІЯ УРОК № 21 Тема. Пряма мова Мета: поглибити відомості про пряму мову та правила її написання; формувати в учнів уміння правильно складати і записувати речення з прямою мовою; виховувати любов до прекрасного. Обладнання: підручник, дидактичний матеріал. ХІД УРОКУ I. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ УЧНІВ 1. Перевірка домашньої вправи. 2. Бесіда з учнями. – Яке […]...
- Пряма мова. Розділові знаки при прямій мові після слів автора та перед словами автора ВІДОМОСТІ З СИНТАКСИСУ І ПУНКТУАЦІЇ Урок № 44 Тема: Пряма мова. Розділові знаки при прямій мові після слів автора та перед словами автора Мета: закріпити знання учнів про пряму мову, закріплювати вміння й навички правильного вживання розділових знаків у реченнях з прямою мовою, повправляти у дотриманні правильної інтонації в реченнях із прямою мовою; розвивати логічне […]...
- Непряма мова – Пряма мова, непряма і невласне-пряма мова Українська мова Синтаксис Пряма мова, непряма і невласне-пряма мова Непряма мова Чиюсь мову, передану не дослівно, називають непрямою. Вона передає лише загальний (основний) зміст, не зберігаючи індивідуальних рис мовлення. У порівнянні з прямою мовою непряма має свої граматичні ознаки: 1. Не є окремим висловленням чи реченням. 2. Як правило, входить у складне речення його підрядною […]...
- Розділові знаки при цитаті – Пряма і непряма мова. Діалог СИНТАКСИС І ПУНКТУАЦІЯ Пряма і непряма мова. Діалог Розділові знаки при цитаті Цитати виділяються лапками. Якщо вони супроводжуються словами автора, розділові знаки ставляться так, як при прямій мові. “Не тим цікава байка, що говорить неправду, а тим, що під лушпиною тої неправди криє звичайно велику правду”,- відзначав І. Франко в післямові до збірки власних казок […]...
- СКЛАДНЕ РЕЧЕННЯ. ПРЯМА МОВА. ДІАЛОГ Повторения, узагальнення й поглиблення вивченого § 3. СКЛАДНЕ РЕЧЕННЯ. ПРЯМА МОВА. ДІАЛОГ ПРИГАДАЙМО. 1. Яке речення називають складним? 2. Що таке пряма мова й діалог? 17 І. Прочитайте текст. Розкажіть, з якою метою створюють ботанічні сади. НІКІТСЬКИЙ БОТАНІЧНИЙ САД Нікітський ботанічний сад розташований неподалік від Ялти. У ньому висаджено сто сімдесят п’ять тисяч рослин різних […]...
- Пряма мова Словосполучення Пряма мова Пряма мова – дослівна передача чужого висловлювання. Пряма мова утворює особливе складне речення, яке складається із двох частин: слів автора (вказівки на те, кому належить висловлювання) та власне прямої мови (чужого висловлювання): Божий чоловік положив Петрусеві на голову руку та й каже: “Добрий козак; по батькові пішов…” (П. Куліш) Слова автора можуть […]...
- Діалог. Розділові знаки в діалозі – Пряма і непряма мова. Діалог СИНТАКСИС І ПУНКТУАЦІЯ Пряма і непряма мова. Діалог Діалог. Розділові знаки в діалозі Діалог – це пряма мова, що передає розмову двох осіб. Діалог складається з реплік – слів, звернених до співрозмовника. Коли виправиш? – Сину, коли ж ти двійку виправиш? – Та ніяк учитель журналу в класі не залишає… От тільки залишить – так […]...
- Питання для самоконтролю – Пряма і непряма мова УКРАЇНСЬКА МОВА. ПІДГОТОВКА ДО ЗНО СИНТАКСИС І ПУНКТУАЦІЯ Пряма і непряма мова Питання для самоконтролю 1. Що називається прямою мовою? 2. Чим пряма мова відрізняється від непрямої? 3. Які розділові знаки ставляться, коли пряма мова стоїть після слів автора? 4. Які розділові знаки ставляться, якщо пряма мова стоїть перед словами автора? \ 5. Які розділові […]...
- Пряма мова. Діалог. Розділові знаки при прямій мові та діалозі Урок № 32 Тема. Пряма мова. Діалог. Розділові знаки при прямій мові та діалозі Мета: повторити вивчене про пряму мову, удосконалювати пунктуаційну грамотність учнів стосовно конструкцій із прямою мовою та діалогів. Тип уроку: комбінований урок (повторення, закріплення та систематизація вивченого). Обладнання: підручник, картки. ХІД УРОКУ І. Перевірка домашнього завдання. V Робота біля дошки з роздавальним […]...
- Діалог – Пряма і непряма мова УКРАЇНСЬКА МОВА. ПІДГОТОВКА ДО ЗНО СИНТАКСИС І ПУНКТУАЦІЯ Пряма і непряма мова Діалог Діалог – це пряма мова, яка передає розмову двох або кількох осіб. Слова кожної особи, що бере участь у розмові, називаються репліками. Репліку супроводжують слова автора, якщо бажано уточнити, кому вона належить. Кожна репліка діалогу здебільшого починається з нового рядка, на початку […]...
- Заміна прямої мови непрямою – Пряма і непряма мова УКРАЇНСЬКА МОВА. ПІДГОТОВКА ДО ЗНО СИНТАКСИС І ПУНКТУАЦІЯ Пряма і непряма мова Заміна прямої мови непрямою Під час заміни прямої мови на непряму слова автора стають головним реченням, а пряма мова – підрядним. Ніна Саєнко, згадуючи про батька, сказала: “Багато років я була його слухом і мовою”. Ніна Саєнко, згадуючи про батька, сказала, що багато […]...
- Розділові знаки при прямій мові – Пряма і непряма мова. Діалог СИНТАКСИС І ПУНКТУАЦІЯ Пряма і непряма мова. Діалог Розділові знаки при прямій мові 1. Пряма мова після слів автора: А: “П”. Старий Франчукраптом схопив порожне відро, відімкнув його від криничного цепу і наче аж урочисто сказав: “Ти ось хвилину зажди, сину. Я од журавля принесу. Там вода м’яка і рутою пахне” (І. Григурко). А: “П!” […]...
- Словосполучення та речення. Тематичне тестування Урок № 4 Тема. Словосполучення та речення. Тематичне тестування Мета: закріпити знання учнів про словосполучення, речення, синтаксичні зв’язки в них; з’ясувати рівень засвоєння вказаної теми; розвивати логічне мислення, пам’ять, уміння використовувати здобуті знання на практиці, формувати навички самостійної роботи. Тип уроку: комбінований урок (закріплення знань та навичок; перевірка й облік здобутих знань, умінь та навичок). […]...
- Тематичне тестування (тема: Сполучник, правопис сполучників) Урок № 67 Тематичне тестування (тема: Сполучник, правопис сполучників). Мета: з’ясувати рівень засвоєння знань і сформованості вмінь та навичок стосовно теми “Сполучник, правопис сполучників”; закріплювати вміння застосовувати здобуті теоретичні знання на практиці, навички самостійної роботи, розвивати логічне мислення, увагу, пам’ять. Тип уроку : урок перевірки й обліку здобутих знань, умінь і навичок. Обладання: Тестові завдання. […]...
- Заміна прямої мови непрямою – Пряма мова Словосполучення Пряма мова Заміна прямої мови непрямою Непряма мова – це складнопідрядні речення, головна частина яких містить слова автора, а підрядна – чуже висловлювання. Непряма мова завжди стоїть після слів автора і приєднується до них сполучниками та сполучними словами що, ніби, щоб, чи, хто, що, який, чий, де та ін. Непряма мова в лапки не […]...
- Пряма мова – Пряма мова, непряма і невласне-пряма мова Українська мова Синтаксис Пряма мова, непряма і невласне-пряма мова В українській мові є три способи передачі чужої мови: пряма, непряма і невласне-пряма. Пряма мова Прямою називають точно передану чиюсь мову, тобто таку, що повністю зберігає лексику, синтаксис та інтонацію висловлення мовця. Пряма мова характеризується завершеністю своєї структури і обов’язково має при собі слова автора, їх […]...
- ПРЯМА МОВА. ДІАЛОГ. РОЗДІЛОВІ ЗНАКИ ПРИ ПРЯМІЙ МОВІ Й ДІАЛОЗІ Мета: навчальна: систематизувати, узагальнити та поглибити знання, вміння і навички з теми уроку; розвивальна: розвивати культуру діалогічного мовлення; виховна: виховувати шанобливе ставлення до співрозмовника. Внутрішньопредметні зв’язки: мова і мовлення; синтаксис і пунктуація. Міжпредметні зв’язки: мови, література, культура. Тип уроку: систематизація й узагальнення знань, умінь і навичок. ПЕРЕБІГ УРОКУ ОРГАНІЗАЦІЯ КЛАСУ АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ, УМІНЬ І […]...
- Пряма мова і розділові знаки при ній Тема 7. Особливості української пунктуації у ділових паперах 5. Пряма мова і розділові знаки при ній Чужа мова, передана дослівно від імені того, кому вона належить, називається прямою мовою. Слова, що вказують, кому належить пряма мова і як вона висловлена, називаються слова автора. 1. Пряма мова береться з обох боків у лапки. Причому в лапки […]...
- Розділові знаки при цитатах – Пряма мова, непряма і невласне-пряма мова Українська мова Синтаксис Пряма мова, непряма і невласне-пряма мова Розділові знаки при цитатах 1. Цитати з вказівкою, кому вони належать, виділяються лапками. Інші розділові знаки ставляться так, як при прямій мові: “Шевченко, Пушкін, Міцкевич – люди, що втілюють дух народу з найбільшою красою, силою й повнотою”,- відзначив Максим Горький. 2. Якщо цитата наводиться з пропуском, […]...
- Види складних речень. Тематичне тестування Урок № 18 Тема. Види складних речень. Тематичне тестування Мета: закріпити знання учнів про види складних речень; з’ясувати рівень засвоєння ними вказаної теми; розвивати логічне мислення, пам’ять, вміння використовувати здобуті знання на практиці, формувати навички самостійної роботи. Тип уроку: комбінований урок (закріплення знань та навичок; перевірка й облік здобутих знань, умінь та навичок). Обладнання: підручник, […]...
- Види простих речень. Тематичне тестування Урок № 11 Тема. Види простих речень. Тематичне тестування Мета: закріпити знання учнів про види простих речень; з’ясувати рівень засвоєння ними вказаної теми; розвивати логічне мислення, пам’ять, вміння використовувати здобуті знання на практиці, формувати навички самостійної роботи. Тип уроку: комбінований урок (закріплення знань та навичок; перевірка й облік здобутих знань, умінь та навичок). Обладнання: підручник, […]...
- Правопис іменників. Тематичне тестування І СЕМЕСТР ІМЕННИК Урок № 38 Тема: Правопис іменників. Тематичне тестування Мета: систематизувати й узагальнити знання про правопис іменників, удосконалювати вміння визначати в іменниках орфограми “Не з іменниками”, “Букви е, є, и в суфіксах – ичк-, – ечк – (-єчк-), – енн – (-єнн-), – ив-, – ев-“; визначити рівень знань і вмінь з теми […]...
- Тематичне тестування (тема: Частка. Правопис часток) Тематичне тестування (тема: Частка. Правопис часток) Мета: з’ясувати рівень засвоєння знань і сформованості вмінь і навичок стосовно теми “Частка, правопис часток; закріплювати вміння застосовувати здобуті теоретичні знання на практиці, навички самостійної роботи, розвиватилогічне мислення, увагу, пам’ять. Тип уроку : урок перевірки й обліку здобутих знань, умінь і навичок. І. Повідомлення мети перевірки та способів її […]...
- Тематичне тестування Дієприкметник Тематичне тестування (тема: Дієприкметник). Створення діалогів відповідно до запропонованої ситуації спілкування, пов’язаної з характеристикою людей (із вживанням дієприкметників) Мета: З’ясувати рівень засвоєння учнями знань про дієприкметник як особливу форму дієслова та вмінь визначати граматичні ознаки дієприкметника, доречно вживати дієприкметники в мовленні; формувати комунікативні вміння, зокрема вміння створювати й підтримувати діалог; розвивати логічне мислення, пам’ять, формувати […]...
- Відмінювання іменників (узагальнення). Тематичне тестування І СЕМЕСТР ІМЕННИК Урок № 32 Тема: Відмінювання іменників (узагальнення). Тематичне тестування Мета: систематизувати й узагальнити знання про відмінювання іменників; з”ясувати рівень засвоєння знань про іменник і вмінь відмінювати іменники; розвивати логічне мислення, пам”ять, уміння застосовувати теоретичні знання на практиці. Тип уроку: комбінований урок (узагальнення вивченого; перевірка й облік знань у вмінь). Обладанання: підручник, тестові […]...
- Головні та другорядні члени речення. Тематичне тестування (тема: Словосполучення, речення) ВІДОМОСТІ З СИНТАКСИСУ І ПУНКТУАЦІЇ Урок № 27 Тема. Головні та другорядні члени речення. Тематичне тестування (тема: Словосполучення, речення) Мета: систематизувати й узагальнити знання про головні й другорядні члени речення, формувати вміння визначати члени речення; з’ясувати рівень засвоєння знань та сформованості вмінь з теми “Словосполучення, речення”; формувати вміння застосовувати здобуті теоретичні знання на практиці, удосконалювати […]...
- Узагальнювальне слово при однорідних членах речення. Тематичне тестування (тема: Однорідні члени речення) ВІДОМОСТІ З СИНТАКСИСУ І ПУНКТУАЦІЇ Урок № 31 Тема: Узагальнювальне слово при однорідних членах речення. Тематичне тестування (тема: Однорідні члени речення) Мета: закріпити знання учнів про вживання розділових знаків у реченнях з узагальнювальними словами перед однорідними членами речення, формувати вміння визначати узагальнювальні слова при однорідних членах, правильно інтонувати такі речення, розставляти в них розділові знаки, […]...
- Непряма мова – Пряма і непряма мова УКРАЇНСЬКА МОВА. ПІДГОТОВКА ДО ЗНО СИНТАКСИС І ПУНКТУАЦІЯ Пряма і непряма мова Непряма мова – це чуже мовлення, що передається не дослівно, а зі збереженням лише основного змісту висловлювання. На письмі непряма мова в лапки не береться. Речення з непрямою мовою є складнопідрядним із підрядним з’ясувальним, яке приєднується за допомогою сполучників Що, ніби, щоб, чи […]...
- ПРЯМА МОВА. РОЗДІЛОВІ ЗНАКИ ПРИ ПРЯМІЙ МОВІ ВІДОМОСТІ ІЗ СИНТАКСИСУ І ПУНКТУАЦІЇ §18. ПРЯМА МОВА. РОЗДІЛОВІ ЗНАКИ ПРИ ПРЯМІЙ МОВІ 207. Прочитайте вірш мовчки. Визначте слова особи, які передані дослівно, та слова, які вказують, кому вони належать. Солов’ї розливаються ніжно Посміхається мати до сина: У зеленім веснянім гаю. “Пам’ятай, моє миле дитя, Син до матері каже: ” Ця пісня Рідна мова завжди […]...