Речовини. Чисті речовини та суміші
Тема 1
ПОЧАТКОВІ ХІМІЧНІ ПОНЯТТЯ
Урок 5
Тема. Речовини. Чисті речовини та суміші
Цілі уроку: повторити відомості про речовини, суміші та їхні властивості; навчити учнів розрізняти фізичні тіла, матеріали, речовини; повторити поняття “чисті речовини” та “суміші”, основні способи розділу сумішей; продовжити знайомство з лабораторним устаткуванням і методикою проведення хімічного експерименту.
Тип уроку: комбінований.
Форми роботи: бесіда, розповідь, демонстрації, самостійна робота з опорною схемою, робота в
Обладнання: хімічні склянки, фільтр, лійка, ділильна лійка, холодильник, дистилятор, крейда, вода, рослинна олія.
ХІД УРОКУ
I. Організація учнів
II. Перевірка домашнього завдання
Фронтальна бесіда
1. Що вивчає хімія?
2. Що називають фізичним тілом?
3. Що називають хімічною речовиною?
4. Наведіть приклади фізичних тіл і хімічних речовин.
(Цвях – залізо, свічка – парафін, стілець – деревина, ваза – скло)
5. З яких структурних частинок складаються речовини?
(Атомів, молекул, іонів)
6. Згадаймо з курсу природознавства, чим відрізняються речовини одна від одної.
(Фізичними
7. В якому агрегатному стані можуть перебувати речовини за нормальних умов?
(Твердому, рідкому, газоподібному)
ІІІ. Вивчення нового матеріалу
1. Актуалізація опорних знань
Наведіть приклади фізичних і хімічних властивостей речовин.
Речовини використовуються як матеріали для виготовлення фізичних тіл.
Прокоментуємо ланцюжок:
Речовина матеріал фізичне тіло.
Наведіть приклади. (Кожен учень самостійно в зошиті проводить свій ланцюжок і розповідає в класі.)
2. Засвоєння нового матеріалу
– Чи можна зустріти в природі чисті речовини? Наведіть приклади. (Алмаз, гірський кришталь та ін.)
Більшість речовин у природі – суміші.
– Чим відрізняються чисті речовини від сумішей?
Чиста речовина має постійний склад і постійні властивості.
Суміші, навпаки, мають змінний склад; властивості окремих речовин у суміші зберігаються, а властивості суміші змінюються залежно від складу; суміш можна розділити на чисті речовини залежно від складу.
Приклад: чисте золото – м’який метал (з історії – золоті монети).
Сплави золота – суміші з іншими металами – досить міцні та зберігають форму. Але золото в цих сумішах, як і раніше, не розчиняється в кислотах і лугах.
Суміші поділяються на однорідні й неоднорідні. Заповнимо таблицю:
Однорідні | Неоднорідні |
Частки речовин можна розрізнити (вода і пісок) | Частки речовин не можна розрізнити (чай з цукром) |
– Наведіть свої приклади сумішей. (Учні записують у зошиті та розповідають у класі.)
У курсі природознавства ми познайомилися зі способами розділу сумішей. (Заповнюємо схему.)
В основі розділу сумішей лежить той факт, що властивості речовин, які входять до складу суміші, зберігаються.
– Які суміші можна розділити, використовуючи відстоювання і декантацію?
– Нерозчинних твердих речовин і рідини.
– Рідин, що не змішуються.
(Показуємо крейду у воді, олію у воді.)
Фільтрування:
– нерозчинні речовини в рідині з використанням фільтрів – видаляє дрібні часточки нерозчиненої речовини.
(Показуємо фільтрування.)
Випарювання і кристалізація:
– розчинні речовини в рідині (наприклад, сіль із розчину).
Дистиляція:
– розділення розчинних одна в одній рідин (спирт і вода).
(Показуємо установку для дистиляції рідини, дефлегматор, приклад – розділення нафти, що базується на різниці в температурах кипіння).
3. робота в групах із закріплення
Запропонуйте способи розділення нижченаведених сумішей; назвіть необхідне обладнання.
Група 1: сіль + вода + крейда;
Група 2: рослинна олія + вода + сіль.
(Вважати, що сіль не розчиняється в рослинній олії.)
Група 3: залізний порошок + вода + пісок.
Група 4: тирса + вода + спирт.
Коментування представниками груп свого шляху розв’язання проблеми, обмін думками з питання правильності й раціональності обраного шляху, коригування помилок.
IV. Підбиття підсумків уроку
На сьогоднішньому уроці ми згадали, що таке чиста речовина, суміш, як саме взаємозалежні між собою речовини, матеріали та фізичні тіла, чим відрізняються хімічні сполуки та суміші, основні способи розділення сумішей.
Назвемо ще раз, чим відрізняються хімічні речовини й суміші.
Хімічні речовини | Суміші | |
За складом | Постійний | Непостійний |
За властивостями | Постійні | Залежать від складу |
За можливістю розділення | Фізично неподільні | Можна розділити фізичними способами |
Заповнимо опорну схему
V. Домашнє завдання
Прочитати параграф. Відповісти на запитання до нього.
Творчі завдання:
1) Запропонуйте спосіб розділення суміші:
Сіль + залізні ошурки + спирт + вода.
2) Складіть суміш із речовин з вашого оточення і запропонуйте спосіб її розділення.