РОБОТА НАД ЗАДАЧАМИ НА КРАТНЕ ПОРІВНЯННЯ ДВОХ ЧАСТОК. СКЛАДЕНІ ЗАДАЧІ З БУКВЕНИМИ ДАНИМИ
Мета: формувати вміння розв’язувати приклади і задачі на основі знання табличного множення і ділення; ознайомити учнів із задачами на кратне порівняння двох часток; провести аналіз складеної задачі з буквеними даними; вдосконалювати обчислювальні навички; розвивати пізнавальну активність; виховувати старанність.
Хід уроку
I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ
1. Перевірка домашнього завдання
2. Гра “Допоможіть Сові розв’язати кругові приклади” (с. 42, завдання 293)
III. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ УРОКУ
–
IV. РОБОТА НАД ТЕМОЮ УРОКУ
1. Підготовча робота
Задача 1
На шкільній ділянці посіяли 8 кг пшениці, а зібрали – 24 кг. На скільки більше пшениці зібрали, ніж посіяли?
Аналіз задачі за питаннями вчителя, складання короткої умови.
– Як порівняти, на скільки одне число більше або менше від другого? Розв’язання
24 – 8 = 16 (кг)
Відповідь: на 16 кг більше.
Задача 2
На шкільній ділянці посіяли 8 кг пшениці, а зібрали – 24 кг. У скільки разів більше пшениці зібрали,
Аналіз задачі за питаннями вчителя, складання короткої умови.
– Як порівняти, у скільки разів одне число більше або менше від другого?
Розв’язання
24 : 8 = 3 (рази)
Відповідь: у 3 рази більше.
Висновок. Щоб дізнатися, на скільки одне число більше або менше від другого, треба виконати дію віднімання. Щоб дізнатися, у скільки разів одне число більше або менше від другого, треба виконати дію ділення.
2. Робота над задачами на кратне порівняння двох часток (с. 41, завдання 290)
– Дві групи учнів саджали дерева. У першій групі було 4 учні, а в другій – 5. Перша група посадила 24 дерева, а друга – 25. Яка група працювала краще?
Аналіз умови задачі, складання короткої умови.
Самостійне розв’язування задачі за вказівкою вчителя: щоб відповісти на питання задачі, дізнайтеся, скільки дерев саджав один учень у кожній групі.
Розв’язання
1) 24 : 4 = 6 (д.) – посадив 1 учень у першій групі
2) 25 : 5 = 5 (д.) – посадив 1 учень у другій групі
3) 6 – 5 = 1 (д.)
Відповідь: краще працювала перша група.
– Майстер за 8 год виготовив 48 деталей, а учень за 4 год – 8 таких деталей. У скільки разів більше деталей виготовляв за 1 год майстер, ніж учень? Аналіз умови задачі, складання короткої умови.
– Скільки деталей виготовив майстер за 1 годину?
– Скільки деталей виготовив учень за 1 годину?
– У скільки разів більше деталей виготовляв за 1 год майстер, ніж учень?
– За схемою складіть вираз до задачі та розв’яжіть її.
В) творча робота над задачею.
– Змініть запитання задачі так, щоб останньою дією розв’язання було додавання. (Скільки всього деталей виготовив майстер і учень разом за 1 годину.)
– Запишіть розв’язання за схемою.
Фізкультхвилинка
V. РОЗВИТОК МАТЕМАТИЧНИХ ЗНАНЬ
1. Робота над складеною задачею з буквеними даними (с. 41, завдання 292)
Аналіз задачі проводиться за текстом у підручнику.
– Як запишемо відповідь до задачі? (Якщо умова задачі містить буквене дане, то відповідь записують у вигляді виразу.)
– Знайдіть відповідь за умови, що k = 8 (самостійно).
2. Робота над задачею (с. 41, завдання 285)
Аналіз умови задачі за питаннями вчителя.
Самостійне розв’язування задачі учнями з подальшою перевіркою.
Розв’язання
1) 24 : 8 = 3 (кг) – 1 вівці
2) 24 – 3 = 21 (кг)
Відповідь: на 21 кг силосу більше давали корові.
3. Завдання з логічним навантаженням (с. 42, завдання 294)
Розв’язання
1) 100 – 60 = 40 (с.) – прочитав Петрик
2) 24 + 22 = 46 (с.) – прочитав Толя
3) 46 – 40 = 6 (с.)
Відповідь: Толя прочитав більше на 6 сторінок.
VI. ПІДСУМОК УРОКУ
– Як дізнатися, на скільки одне число більше або менше від другого?
– Як дізнатися, у скільки разів одне число більше або менше від другого?
VII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
С. 42, завдання 295; 296.