Рослинництво

Розділ 3 ГОСПОДАРСТВО

Тема 13. СІЛЬСЬКЕ ГОСПОДАРСТВО

§28. Рослинництво.

Поміркуйте, які кліматичні показники впливають на вирощування сільськогосподарських культур.

Зазначте, які сільськогосподарські культури зазвичай є у вашому сімейному раціоні.

Загальні особливості. Рослинництво – галузь сільського господарства, яка спеціалізується на вирощуванні культурних рослин. Розміщення галузей рослинництва значною мірою залежить від посівних площ, їхньої структури й раціонального використання. Нині посівні площі України

становлять близько 26 млн га. Провідну роль у структурі посівних площ відіграють зернові культури, друге місце серед посівів належить технічним культурам, а третє – кормовим (мал. 96).

Практичне завдання

Проаналізуйте дані діаграми (мал. 96) і визначте, який відсоток посівних площ припадає на різні культури. Поясніть, чому частка посівних площ під зерновими культурами є найбільшою.

Виробництво сільськогосподарських культур визначають такі середні показники: збір зерна – 35-40 млн тонн на рік; цукрових буряків – 17-20, картоплі – до 17; овочів – 5-6; насіння соняшнику – 33,5 млн тонн. Серед зернових майже

половина припадає на озиму пшеницю, 20 % – на ячмінь, 15 % – на кукурудзу, 4 % – на жито.

Вирощування зернових культур. Це основа рослинництва і всього сільськогосподарського виробництва, бо зерно формує продовольчі запаси країни, дає продукцію на експорт і годує не тільки людей, а й тварин (мал. 97, 98). Останніми роками в Україні зерна виробляють менше ніж в 1990 p., проте цілком достатньо для задоволення як власних потреб, так і потреб зовнішнього ринку.

Рослинництво

Мал. 96. Розподіл посівних площ, %

Рослинництво

Мал. 97. Структура виробництва зерна в Україні, %

Рослинництво

Мал. 98. Вирощування зернових культур

У структурі виробництва зерна більша частина припадає на озиму пшеницю. Друге місце посідає ячмінь, третє – кукурудза, четверте – жито. За обсягами виробництва їм значно поступаються гречка, овес, просо, рис і зернобобові (мал. 97).

Посіви озимої пшениці охоплюють близько 7 млн га і зосереджені переважно в степовій і лісостеповій зонах, де природні умови сприяють вирощуванню зерна високої якості. Врожайність цієї культури становить пересічно 30-40 ц/га.

Ще однією важливою продовольчою культурою є озиме жито. Воно невибагливе до грунтово-кліматичних умов, тому основні його посіви зосереджені в Поліссі та в Карпатах. Середня врожайність цієї культури на українських полях становить 20 ц/га.

Основними продовольчими круп’яними культурами є рис, просо і гречка. їхні посіви порівняно невеликі. Так, рис росте лише на півдні України на зрошуваних землях. Середньорічний врожай рису в Україні коливається в межах 90-120 тис. тонн. Для вирощування гречки найсприятливішими умовами є північні райони лісостепу та Полісся, де й зосереджені основні її посіви. А просо вирощують переважно в степу завдяки його посухостійкості.

Зерновими культурами, які вирощують переважно на корм, є ячмінь, овес, кукурудза і зернобобові, хоча кожна з цих культур є частково продовольчою. їхні посіви трапляються в будь-якій природній зоні України.

Рослинництво

Мал. 99. НІБУЛОН – підприємство лідер сільськогосподарського виробництва

Провідні підприємства галузі

НІБУЛОН. Так називають підприємство-лідер аграрного сектору економіки України, розташоване в Миколаєві (мал. 99). Його назва складається з перших літер міст-засновників: Ніколаєв, Будапешт, Лондон. Це підприємство – ровесник незалежності України – вирощує сільськогосподарські культури, збирає врожай власною технікою, транспортує його власним транспортом, зберігає продукцію й відвантажує її на експорт через власний термінал-порт. Щороку НІБУЛОН збирає понад 100 тис. тонн зернових (пшениці, ячменю, кукурудзи) й олійних (переважно соняшнику) культур. Високотехнологічний термінал спроможний водночас приймати до 90 залізничних вагонів, 700 автомобілів, опрацьовуючи понад 23 тис. тонн сільгосппродукції на добу. У лабораторії підприємства на сучасному автоматизованому обладнанні лише за 8 хвилин здійснюють повний аналіз продукції. Підприємство нового типу й далі розвивається, створюючи широкі можливості для зміцнення всього агробізнесу в Україні.

Вирощування технічних культур – важлива галузь рослинництва в Україні. Основними технічними культурами є цукровий буряк і соняшник, частка яких у структурі посівних площ технічних культур становить майже 90 % (мал. 100). Крім того, на українських землях вирощують льон-довгунець, льон-кучерявець, хміль, тютюн, ефіроолійні та лікарські рослини, які використовують як сировину для різних галузей промисловості. Найбільші посівні площі під цими культурами зосереджені в степовій і лісостеповій зонах.

Цукровий буряк – одна з найцінніших культур нашого рослинництва. Він потребує багато тепла й вологи. Такі умови склалися в лісостеповій зоні України, тому саме тут зосереджені основні посіви цукрового буряку (близько 80 %) і збирають до 70 % врожаю цієї культури. Крім того, вирощування цукрового буряку дуже трудомістке виробництво, тож розміщуючи його посіви, обов’язково враховують наявність поблизу трудових ресурсів і переробних підприємств. За роки незалежності посіви цукрових буряків скоротилися більш ніж удвічі. Це пояснюють насамперед нестачею трудових ресурсів для обробки бурякових посівних площ, зменшенням попиту на вітчизняний цукор та іншими економічними причинами.

Рослинництво

Мал. 100. Вирощування технічних культур

Найбільшу посівну площу серед технічних культур нині охоплює соняшник – понад 70 %. Середньорічний збір цієї олійної культури становить 3,0-3,5 млн тонн, а за обсягом її виробництва Україна посідає третє місце у світі. Найбільші посіви соняшнику зосереджені у степовій зоні.

Серед інших олійних культур, які вирощують в Україні, слід виокремити сою. Це нова культура для нашого рослинництва. Найбільші її посівні площі розташовані в Черкаській і Вінницькій областях. На півдні України вирощують рицину, в західних областях – ріпак. Ефіроолійні культури – коріандр, м’яту, лаванду, троянду, кмин – вирощують переважно на півдні Криму та на Поділлі.

Проблема

Останніми роками швидко зростає посівна площа рапсу, бо його розглядають як альтернативну сировину для виробництва палива, так званого біопалива. Часто це відбувається внаслідок зменшення посівної площі інших важливих культур, зокрема зернових. Поміркуйте, наскільки раціональною є така зміна в посівних площах України. Запропонуйте способи виходу із ситуації, що склалася.

Льон-довгунець – це невибаглива до тепла, вологолюбна рослина. Тому цю рослину й культивують у поліських областях і в передгір’ях Карпат. Колись льонарство було дуже прибутковою галуззю для Полісся та Прикарпаття. За роки незалежності площа посівів льону-довгунцю скоротилася майже в 10 разів, суттєво зменшився і збір цієї культури (зі 100 тис. тонн у 1990 р. до 8 тис. тонн у 2006 p.).

Рослинництво

Мал. 101. Вирощування картоплі

Вирощування картоплі, овочевих і баштанних культур – важливі галузі рослинництва. Вони забезпечують населення цінними вітамінними продуктами харчування, а також мають велике технічне і кормове значення. На них припадає понад 47 % продукції рослинництва. Під посіви цих культур відведено понад 8 % посівних площ України. Особливо виділяються посіви картоплі, яку вирощують по всій території України (мал. 101). Однак найсприятливішими для вирощування картоплі є кліматичні і грунтові умови Полісся, де й зосереджені найбільші її посіви. Потреби населення в картоплі забезпечуються повністю власним виробництвом. В Україні вирощують майже 40 видів різних овочевих культур, під які відведено всього близько 2 % посівних площ. Середньорічний збір овочів становить 5-6 млн тонн. Основні господарства з вирощування овочів тяжіють до великих міст, промислових центрів, курортів, які є основними споживачами овочевої продукції. Великі спеціалізовані підприємства з вирощування овочів розміщені навколо Києва, Харкова, Львова, Дніпропетровська, промислових центрів Донбасу та інших міст.

Крім того, у вирощуванні овочів простежується й зональна спеціалізація. Так, теплолюбні овочі – помідори, баклажани, перець – вирощують переважно в степовій зоні. У лісостепу культивують здебільшого огірки, а в Поліссі – холодостійкі культури, зокрема капусту, горох, столовий буряк, моркву.

Кавуни і дині, так звані баштанні культури, вирощують переважно на півдні та південному сході України. Лідером з вирощування цих культур є Херсонська область, продукція якої знана далеко за межами області.

Плодівництво – важлива галузь рослинництва, до складу якого входять садівництво, виноградарство, ягідництво. Плодово-ягідні насадження розміщені по всій території країни, але найбільше їх в Криму, Закарпатті та в Одеській, Херсонській, Вінницькій, Запорізькій, Чернівецькій областях. Ягідники розміщені здебільшого в Поліссі, а також навколо великих міст і промислових центрів.

Вітчизняне виробництво овочів, ягід і фруктів не задовольняє всіх потреб населення, тому їх завозять з інших країн світу.

Провідні підприємства галузі

Сільгосппідприємство нового типу. Серед таких виділяється агрофірма-радгосп “Білозерський”, що на Херсонщині. Загальна площа земель господарства становить 23 тис. га, 70 % яких відведено під багаторічні насадження, 100 га – під виноградники, 550 га – під сади. Застосування технології крапельного зрошення дає змогу одержувати високі врожаї черешні, сливи, абрикосів, персиків і яблук.

ПРАКТИЧНА РОБОТА № 9 (продовження)

Нанесення на контурну карту розміщення посівів найважливіших сільськогосподарських культур

Нанесіть на контурну карту райони посівів озимої пшениці, озимого жита, рису, гречки, проса, соняшнику і цукрових буряків, користуючись картою рослинності й малюнками 98, 100, 101. Поясніть, від чого залежить розміщення посівів цих культур.

УЗАГАЛЬНЕННЯ

Рослинництво спеціалізується на вирощуванні культурних рослин.

У структурі посівних площ переважають зернові культури.

До основних зернових культур, які вирощують в Україні, належить озима пшениця.

Найбільші площі серед технічних культур припадають на соняшник.

Овочівництво і плодівництво розміщені по всій території України і тяжіють до великих міст і промислових центрів.

Ключові терміни і поняття

Рослинництво посівні площі зернові культури технічні культури плодівництво

Самоперевірка

Оцініть роль рослинництва у зміцненні позицій України на світовому ринку.

На конкретних прикладах поясніть чинники розміщення посівів технічних культур.

Перелічіть ті культури, які охоплюють найбільші посівні площі в Україні. Чого такі великі посівні площі відведені саме під ці культури?


1 Звезда2 Звезды3 Звезды4 Звезды5 Звезд (1 votes, average: 5.00 out of 5)
Loading...


Ви зараз читаєте: Рослинництво