РОЗВ’ЯЗУВАННЯ ЗАДАЧ І ПРИКЛАДІВ, ЯКІ ВКЛЮЧАЮТЬ МНОЖЕННЯ ЧИСЛА 7. СКЛАДАННЯ ВИРАЗІВ І ЗНАХОДЖЕННЯ ЇХ ЗНАЧЕНЬ
АРИФМЕТИЧНІ ДІЇ МНОЖЕННЯ ТА ДІЛЕННЯ (продовження)
Урок 104. РОЗВ’ЯЗУВАННЯ ЗАДАЧ І ПРИКЛАДІВ, ЯКІ ВКЛЮЧАЮТЬ МНОЖЕННЯ ЧИСЛА 7. СКЛАДАННЯ ВИРАЗІВ І ЗНАХОДЖЕННЯ ЇХ ЗНАЧЕНЬ
Мета: формувати вміння виконувати завдання на застосування табличного множення і ділення; вдосконалювати обчислювальні навички; розвивати мислення, математичне мовлення, творчі здібності; виховувати обачність під час збирання грибів.
Хід уроку
I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ
1. Перевірка домашнього завдання (с. 123, завдання 814; 815)
Завдання
– Скільки всього дітей у хорі?
Завдання 815
– Прочитайте складені вирази та їх значення.
2. Усна лічба
Гра “Досвідчений грибник”
– Хто з вас ходив у ліс по гриби?
– Які їстівні гриби вам відомі? (Білий гриб, сироїжки, маслюки, рижики, підберезники, підосичники, опеньки, лисички)
На дошці – таблиця “Їстівні й отруйні гриби”.
– Чим небезпечні отруйні гриби?
– Ми сьогодні на математичній галявинці теж збиратимемо гриби. А щоб у ваш козуб не потрапили мухомори, поганки або несправжні опеньки, збирайте лише ті грибки, на яких написані відповіді таблиці
На дошці розташовані “грибки”, учні знімають їстівні гриби з правильною відповіддю, називають приклад, якому відповідає відповідь, і кладуть грибок у козуб.
3. Усне розв’язування задачі
У саду працювали 18 хлопчиків і 6 дівчаток.
– У скільки разів хлопчиків було більше, ніж дівчаток?
– У скільки разів дівчаток було менше, ніж хлопчиків?
– На скільки хлопчиків було більше, ніж дівчаток?
– На скільки дівчаток було менше, ніж хлопчиків?
4. Хвилинка каліграфії
– Установіть закономірність і запишіть числа, вставляючи пропущені.
7; 17; 27; …; 47; 57; …; …; …; 97.
III. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ І МЕТИ УРОКУ
– Сьогодні на уроці ми повторимо таблицю множення числа 7.
IV. ПОВТОРЕННЯ ВИВЧЕНОГО МАТЕРІАЛУ
1. Робота за підручником (с. 123-124)
Завдання 816
Учні знаходять значення виразу зі змінною. Якщо k = 18, то k : 6 = 18 : 6 = 3 – коментує учитель.
Решту виразів коментують учні.
Завдання 817. Самостійна робота
Під час перевірки учні читають вирази і пояснюють спосіб обчислення.
Завдання 818
Після колективного ознайомлення зі змістом завдання один учень біля дошки розв’язує і пояснює, які числа можна поставити у “віконця” без виконання обчислень.
Учитель звертає увагу на те, що перша і друга нерівності мають по декілька значень, а рівність має тільки одне конкретне значення.
Завдання 819. Математичний диктант
Один учень працює за закритою дошкою. Записує тільки відповіді.
У скільки разів: 6 грн більше, ніж 2 грн? 30 м більше від 6 м? 2 год менше за 8 год? 18 кг більше від 3 кг? 5 дм менше від 40 дм?
Завдання 820. Усне виконання завдання
– Яка маса залізного бруска?
– На скільки кілограмів його маса більша від маси дерев’яного?
Завдання 821. Колективне ознайомлення зі змістом задачі, її аналіз, складання
Короткого запису
Сильні учні записують розв’язання самостійно.
Решта учнів записують розв’язання, користуючись планом і схемою.
1) Скільки всього журналів і брошур приніс листоноша? ([ ] + [ ] = [ ])
2) У скільки разів більше листоноша приніс газет, ніж журналів і брошур
Разом? ([ ] : = [ ])
Завдання 822. Самостійна робота
Під час перевірки учні читають виписані приклади і пояснюють спосіб обчислення.
Завдання 823*
– Число 8 можна розкласти на два доданки по-різному. Яка пара таких доданків при множенні дає найбільший добуток? (4 і 4)
Міркування записуються у вигляді таблиці.
Склад числа 8 | 1 і 7 | 2 і 6 | 3 і 5 | 4 і 4 |
Добуток | 1 • 7 = 7 | 2 • 6 = 12 | 3 • 5 = 15 | 4 • 4 = 16 |
2. Фізкультхвилинка
V. УЗАГАЛЬНЕННЯ Й СИСТЕМАТИЗАЦІЯ ЗНАНЬ
1. Складання виразів та знаходження їх значень
Числа і вирази | (17 + 13) і 6 | 7 і (12 – 7) | 7 • 4 і 32 : 4 |
Знайти | Частку | Добуток | Різницю |
2. Робота над задачею
У парку посадили 12 беріз і 33 клени в 5 рядів порівну.
– Скільки дерев посадили в кожному ряду?
– Скільки ще треба посадити дерев, щоб вийшло 8 таких рядів?
VI. ПІДБИТТЯ ПІДСУМКІВ. РЕФЛЕКСІЯ
VII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
С. 124, завдання 824; 825.