РОЗВ’ЯЗУВАННЯ ЗАДАЧ НА ВИВЧЕНІ ВИПАДКИ АРИФМЕТИЧНИХ ДІЙ. ЗНАХОДЖЕННЯ ЗНАЧЕНЬ ВИРАЗІВ. ОБЧИСЛЕННЯ ДОВЖИНИ СТОРОНИ РІВНОСТОРОННЬОГО ТРИКУТНИКА ЗА ЙОГО ПЕРИМЕТРОМ
АРИФМЕТИЧНІ ДІЇ МНОЖЕННЯ ТА ДІЛЕННЯ (продовження)
Урок 74. РОЗВ’ЯЗУВАННЯ ЗАДАЧ НА ВИВЧЕНІ ВИПАДКИ АРИФМЕТИЧНИХ ДІЙ. ЗНАХОДЖЕННЯ ЗНАЧЕНЬ ВИРАЗІВ. ОБЧИСЛЕННЯ ДОВЖИНИ СТОРОНИ РІВНОСТОРОННЬОГО ТРИКУТНИКА ЗА ЙОГО ПЕРИМЕТРОМ
Мета: формувати поняття про таблицю множення і ділення на 3; тренувати здатність множити і ділити на 2 і 3; навчити обчислювати довжину сторони рівностороннього трикутника за його периметром; розвивати розумові операції (аналіз, синтез, узагальнення), увагу, пам’ять, творчі здібності; прищеплювати інтерес до математики.
Хід
I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ
1. Перевірка домашнього завдання (с. 89, завдання 576;577)
Завдання 576
– Прочитайте вирази та їх значення.
Завдання 577
– Скільки вийшло таких шматків? Скільки метрів дроту залишилося?
2. Гра “Не помилися!”
Учитель називає числа. Якщо учні почують число, кратне 3,- вітають його, піднявши руки вгору, якщо число не кратне 3 – ховаються від нього, обхопивши себе руками.
12; 10; 15; 18; 22; 21; 25; 27.
3. Робота за таблицею
Зменшуване | 53 | 35 | 62 | 12 | |
Від’ємник | 18 | 35 | 17 | ||
Різниця | 46 | 19 | 34 | 7 | 17 |
4.
5. Усне розв’язування задач
1) У трьох відрах знаходиться 21 л води, в кожному відрі – порівну. Скільки літрів води знаходиться в одному відрі?
2) З кошику яблука поклали на 6 тарілок, по 2 яблука на кожну. У кошику залишилося ще 5 яблук. Скільки яблук було в кошику?
6. Хвилинка каліграфії
– Установіть закономірність і запишіть наступні числа. 10; 12; 14…
7. Математичний диктант
– Суму чисел 11 і 7 поділити на 3.
– Різницю чисел 12 і 3 поділити на 3.
– Число 3 помножити на різницю чисел 26 і 24.
III. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ і МЕТИ УРОКУ
– Сьогодні на уроці ми повторимо таблицю ділення на 3.
IV. ПОВТОРЕННЯ ВИВЧЕНОГО МАТЕРІАЛУ
1. Робота за підручником (с. 90-91)
Завдання 578. Колективне ознайомлення зі змістом задачі, її аналіз Один учень записує умову і розв’язує задачу.
Завдання 579
Учні “ланцюжком” читають вирази та обчислюють їх значення.
Завдання 580
Учні знаходять значення виразу зі змінною.
Завдання 581
Під час повторення умови один учень записує коротку умову і пояснює розв’язання. Після цього учні самостійно записують розв’язання. Учитель перевіряє.
Завдання 582
Один учень біля дошки розв’язує і пояснює.
– Що таке периметр?
– Що означає вираз рівносторонній трикутник?
– Як знайти довжину сторони, знаючи периметр?
2. Фізкультхвилинка
V. УЗАГАЛЬНЕННЯ Й СИСТЕМАТИЗАЦІЯ ЗНАНЬ
1. Робота над задачею
У магазин привезли 20 ящиків печива, по 8 кг у кожному. До обіду продали 18 ящиків. Скільки кілограмів печива залишилося?
– Поміркуйте, чи треба дізнаватися, скільки кілограмів печива привезли і скільки кілограмів продали до обіду, щоб розв’язати цю задачу?
2. Розв’язування прикладів
3. Офтальмологічна пауза
4. Розв’язування логічної задачі
Батькові і синові разом 40 років. Скільки буде їм разом через три роки?
Розв’язання. У цій задачі невідомо, чому дорівнюють доданки: вік батька і вік сина. Проте відома їх сума – 40 років. Невідомо і те, скільки буде років кожному з них через 3 роки. Але відомо, що кожен доданок збільшиться на 3, а значить, сума збільшиться на 3 + 3 = 6.
Отже, вона дорівнюватиме 40 + 6 = 46.
Відповідь: 46 років.
VI. ПІДБИТТЯ ПІДСУМКІВ. РЕФЛЕКСІЯ
VII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
С. 90-91, завдання 583; 584.