Служба погоди. Ваші спостереження за погодою
РОЗДІЛ 3 ГЕОГРАФІЧНА ОБОЛОНКА
Тема 2. Атмосфера
§ 41. Служба погоди. Ваші спостереження за погодою
Пригадайте
Які прилади застосовують під час спостережень за погодою?
Які місцеві ознаки погоди ви знаєте? (Див. § 2.)
Способи вивчення стану нижнього шару атмосфери. На Землі здійснюють систематичні спостереження за погодою з метою її прогнозування та передбачення несприятливих атмосферних явищ. У стародавньому світі люди мало знали про особливості формування погоди. Свої спостереження вони передавали у вигляді прикмет,
Погляд у минуле
Перші інструментальні спостереження. Такі спостереження за погодою стали можливими в середині XVII ст., коли були винайдені барометр і термометр. Понад сто років
Нині інформацію про погоду збирають наземні метеорологічні станції, а також радіолокатори і космічні літальні апарати – супутники. В кожній країні діє мережа станцій, які мають однотипне обладнання, працюють за єдиною програмою і в узгоджені строки. Мережі спостережень окремих країн є складовими глобальної (планетарної) системи Всесвітньої служби погоди (ВСП).
Мал. 117. Зонд (а), супутникова антена (б)
Спостереження за погодою ведуться постійно, але вся інформація збирається кожні три години: в 0 годин, о 3-й, 6-й, 9-й, 12-й, 15-й, 18-й та 21-й годині. Опади, хмари і хмарність, напрямок і силу вітру, грози та інші атмосферні явища позначають у щоденниках погоди загальноприйнятими умовними знаками.
Прогнози погоди складають на незначний строк – від 1 до 4 днів, середній – 4-10 днів та на великий період часу – місяць, сезон. На жаль, довгострокові прогнози погоди часто неточні, тому вчені шукають нові методи таких прогнозів.
На підставі проведених спостережень та аналізу зібраної інформації складають карти погоди, які називають синоптичними (мал. 118). Синоптичні карти – це географічні карти, на яких позначені метеорологічні станції, а навколо них цифрами і значками нанесені результати спостережень за погодою за певний строк. Вони відображають реальний стан атмосфери.
Аналізуючи карти, отримують важливі відомості про місцерозташування різних повітряних мас, циклонів і антициклонів. За ними визначають розвиток атмосферних процесів на майбутнє, намічають шляхи зміни погодних умов на найближчий час.
Прогнози погоди для території України забезпечує Державний комітет з гідрометеорології.
Мал. 118. Синоптична карта
Наука стверджує
Прогнози мають різне призначення. Довгострокові прогнози є спеціалізованими, оскільки їх складають з урахуванням специфіки ведення відповідного господарства: авіації, автомобільного, морського транспорту, сільського господарства. Короткострокові прогнози – це прогнози загального користування. їх складають переважно для населення. Останнім часом складають так звані біометеорологічні прогнози, щоб вчасно попереджати населення про несприятливий вплив атмосферних процесів на самопочуття.
Місцеві ознаки погоди. Прогнози погоди складають зазвичай для великих територій, тому в кожній місцевості їх слід уточнювати. Для цього часто використовують місцеві ознаки погоди – явища природи, які вказують на стійкість погоди або на її зміну найближчим часом. Це, наприклад, зовнішній вигляд неба та хмар, зміни у поведінці деяких тварин і рослин. Місцеві ознаки погоди мають певне обгрунтування, їх легко зрозуміти.
За місцевими ознаками складають прогноз погоди переважно на декілька годин (6-12), а іноді навіть на добу і більше. Про погоду, що нас очікує, можна дізнатися, спостерігаючи за Місяцем, зорями, сходом і заходом Сонця, хмарами. Так, ознаками ясної, сухої погоди є безхмарне небо впродовж усього дня, роса вранці, чистий захід Сонця та ін. Ознаками ж нестійкої погоди є червоний захід Сонця, нерівний вітер протягом дня, наявність хмар різного забарвлення.
Дуже багато рослин і тварин часто називають “живими барометрами”. Наприклад, кульбаба та фіалка заздалегідь відчувають наближення дощу і закривають свої квітки. Акація та жимолость перед дощем посилено виділяють нектар. Клен, злакові рослини “плачуть” перед опадами.
З великою точністю передбачають погоду павуки. Поява їх рано-вранці означає наближення негоди, а під час спеки – сильного вітру чи грози. Добрий “синоптик” – риба голець. У ясну погоду вона нерухомо лежить на дні акваріума. Якщо голець почне метушитися, то скоро буде дощ.
Спостерігаючи за тваринами, можна складати й довгострокові прогнози. Так, чим більші мурашники спорудили восени лісові мурахи, тим суворішою буде зима (мал. 119). Якщо птахи мостять гнізда на сонячному боці, літо буде холодним.
Мал. 119. Великі мурашники-передвісники лютої зими
Мал. 120. Людина досліджує погоду
Мал. 121. Шкільний метеомайданчик
Прикладів місцевих ознак багато. Головне – навчитися їх аналізувати, зіставляти. Намагаючись передбачити погоду за місцевими ознаками, слід пам’ятати, що краще провести спостереження за кількома ознаками і порівняти їх.
Практичне завдання
Зберіть місцеві ознаки погіршення чи поліпшення погоди. Проілюструйте їх малюнками.
Факти сьогодення
Людина керує погодою. Людина може на короткий час свідомо змінювати погоду. Так, за допомогою технічних засобів можна розсіяти тумани і хмари, розбити градову хмару, послабити несприятливу дію урагану, пилової бурі, знизити чи підвищити температуру тощо (мал. 120). Завдяки додатковому нагріванню повітря або за допомогою сухого льоду можна звільнити аеропорти від туману. А ввівши в хмару кристали вуглекислоти чи йодистого срібла можна розсіяти переохолоджені хмари і запобігти небезпечному для господарства граду.
Ваші метеорологічні спостереження. Спостереження за погодою можна організувати і в школі. Для цього на шкільному подвір’ї облаштуйте шкільний метеорологічний майданчик (мал. 121). Бажано, щоб він мав форму прямокутника, дві сторони якого збігалися б з напрямком північ – південь. На цьому майданчику має бути флюгер, опадомір, психрометрична будка, в яку помістіть термометри та гігрометр, снігомірна рейка та грунтові термометри. У приміщенні школи слід встановити барометр-анероїд. Показання приладів потрібно знімати щодня в один і той самий час і бажано о 9-й годині ранку, 15-й та 20-й годині. Дані спостережень слід заносити у спеціальні щоденники, аналізувати їх і робити вітрину погоди для всієї школи. Відмічайте істотні погодні зміни, наприклад: випав перший сніг, пройшли зливи, триває мряка. Користуйтесь умовними знаками елементів погоди (мал. 3).
За зібраними даними спостережень опишіть погоду у своїй місцевості, спробуйте пояснити її мінливість. Проілюструйте зміни в погоді графіком зміни середньодобової температури повітря, відносної вологості, діаграмою випадання опадів, розою вітрів.
ПІДСУМКИ
Наукові дослідження погоди почалися в кінці XIX ст.
Нині на Землі діє Всесвітня служба погоди.
Спостереження за погодою ведуть постійно, інформацію збирають кожні три години і наносять на синоптичні карти. Прогнози погоди складають на незначний строк, а також на середній і великий періоди часу.
Місцеві ознаки допомагають передбачати погоду.
Запитання і завдання для самоперевірки
Що таке прогноз погоди? Складіть свій прогноз погоди за кількома місцевими ознаками (поясніть їх), якими елементами погоди можна спостерігати візуально, а за якими – за допомогою приладів? Наведіть приклади приладів. Що таке синоптична карта? Чи можна керувати погодою?
Як змінювалися методи спостереження за погодою?