СПОНУКАЛЬНЕ ПІДГОДОВУВАННЯ
СПОНУКАЛЬНЕ ПІДГОДОВУВАННЯ – підгодовування бджолосімей для стимуляції яйцекладки матки. Застосовується в основному навесні, коли в природі відсутній або є, але дуже слабкий, узяток. Відсутність свіжих кормів у сім’ї затримує інстинкт яйцекладки матки й сім’я не набирає силу. Якщо сім’ї забезпечені кормами (4-6 кг меду, 2 пергові рамки на сім’ю), можна використовувати С. п. у вигляді рідкого цукрового сиропу (1 частина цукру й 2 частини води). С. п. дають на ніч по 100- 200 г на сім’ю протягом усього безузяткового періоду.
Найефективнішими
При підгодовуванні бджіл цукровим сиропом потрібно враховувати те, що в ньому, на відміну від меду, міститься мізерно мала кількість білка. Тому потрібно цукровий сироп збагачувати білком. Бджіл привчають до білка поступово. У міру звикання до нього, дозу поступово збільшують до оптимальної норми. Як білкове підгодовування можуть служити молоко, пекарські (пивні) дріжджі, соєве борошно, пилок у густій цукрово-медяній суміші. Для приготування молочного сиропу варять цукровий сироп з розрахунку 0,8 л води на 1,5 кг цукру. Як тільки сироп охолоне до температури парного
У дріжджах міститься легкий для засвоєння білок, вітаміни й мікроелементи. Стандартно готують цукровий сироп (1:1), потім додають пекарські дріжджі з розрахунку 12 г дріжджів на 1 л сиропу. У невеликій кількості остиглого сиропу ретельно розмішують (до однорідної маси) дріжджі. Отриману суміш змішують із сиропом і доводять до кипіння. Бджіл підгодовують цукрово-молочною сумішшю (1:1), якої дають щодня по 200 г на сім’ю.
Весняне підгодовування бджіл цукровим сиропом дозволяє бджолиним сім’ям активно розвиватися й вирощувати розплід, але потрібно пам’ятати, що найбільша кількість вітамінів і мікроелементів знаходиться в перзі й пилку.
Денна потреба бджіл у пилку складає приблизно 200 г. Пилок згодовують бджолам по-різному. Можна перед згодовуванням зволожити його цукровим сиропом, медом або кип’яченою водою. Для приготування суміші кип’ятять воду, коли вона охолоне до кімнатної температури, додають пилок з розрахунку 9 обсягів пилку на 2,5 обсягу води. Готова суміш має розсипчастий тістоподібний вигляд. Залежно від сили бджолосім’ї згодовують від 100 до 300 г отриманої суміші. Цієї норми вистачає на тиждень. С. п. кладуть на рамки, під розплодом, на попередньо підстелену плівку, у якій зроблено кілька отворів. Бджоли відразу з’їдають корм, не складаючи його в чарунки, тому потрібно стежити, щоб корм поверх рамок був постійно. У слабких бджолосім’ях велика кількість корму може закиснути або ж його може уразити воскова міль.