Суб’єкти і користувачі фінансового аналізу
ФІНАНСОВИЙ АНАЛІЗ
РОЗДІЛ 1
ЗНАЧЕННЯ І ТЕОРЕТИЧНІ ЗАСАДИ ФІНАНСОВОГО АНАЛІЗУ
1.5. Суб’єкти і користувачі фінансового аналізу
Суб’єктами фінансового аналізу є аналітики, які зацікавлені в оцінці діяльності підприємства з будь-яких причин (1.5.1).
Рис. 1.5.1. Характеристика суб’єктів фінансового аналізу
Цілком очевидно, що найпершими суб’єктами аналізу є органи управління підприємством (господарюючих суб’єктів) у складі власників, менеджерів, а також зацікавлених осіб для забезпечення
Результати інформаційних ресурсів фінансового аналізу використовуються на підприємстві при проведенні загальних зборів, в роботі ради і правління, посадовими особами, окремими власниками, органами внутрішнього контролю та для вирішення питань самоврядування трудового колективу.
Виконання завдань фінансового аналізу, що здійснюється
Зовнішні учасники, що забезпечують та спрямовують діяльність підприємства, здійснюють фінансовий аналіз для оцінки ефективності своїх відносин з суб’єктом господарювання визначенням його економічного потенціалу, розробки програм активної політики регіонів і держави щодо підтримки підприємства.
Для задоволення потреб в інформаційних ресурсах фінансового аналізу органами управління і самоврядування підприємства, окремі власники та працівники, а також зовнішні учасники, що забезпечують і спрямовують діяльність господарюючої системи, можуть користуватися послугами незалежних інформаційних служб. Суб’єкти господарювання з надання інформаційних послуг виконують аналітичну роботу на умовах договору відповідно до визначеної програми. Ці суб’єкти фінансового аналізу можуть здійснювати безпосередньо аналітичну роботу, надавати допомогу щодо діяльності внутрішніх аналітичних служб підприємства, готувати висновки і розробляти заходи для прийняття управлінських рішень за результатами проведеного аналізу.
Види користувачів інформаційних ресурсів фінансового аналізу підприємства та їх інтереси наведені на рис. 1.5.2.
Загальноприйнятим є розподіл користувачів інформаційних ресурсів фінансового аналізу на зовнішніх та внутрішніх, які мають різні інтереси та інформаційні потреби.
Серед внутрішніх користувачів інформаційних ресурсів фінансового аналізу господарюючих суб’єктів, які виконують функції менеджменту і безпосередньо зацікавлені в їх ефективній діяльності, слід виділити: власників, виконавчі органи управління і трудовий колектив підприємства. Як приклад, система внутрішніх користувачів інформаційних ресурсів фінансового аналізу підприємства наведена на рис. 1.5.3.
Окремі внутрішні користувачі фінансового аналізу підприємства можуть задовольняти свої потреби в наступному:
– власники: які передали свої фінансові ресурси господарюючим суб’єктам та реінвестують чистий прибуток у їх діяльність, зацікавлені в оцінці здатності підприємства збільшувати власний капітал та дивідендні платежі. Тут не можна не погодитися з президентом групи “Сітібенк” У. Рістоном, який так визначає формулу успіху: збагачення в наші часи зводиться до одержання інформації та її подальшого застосування до засобів виробництва. Найбільші переваги отримують ті суб’єкти господарювання та їх сукупності, яким вдається в процесі фінансового аналізу опрацювати широкодоступну інформацію з точки зору значущості для власного розвитку і трансформувати її в орієнтовані на застосування знання, що знову використовуються у виробництві;
– виконавчі органи управління: їм потрібна інформація для того, щоб розробити стратегію і тактику бізнесу, визначити головні напрями розвитку підприємства, його сильні та слабкі сторони, ефективно здійснювати процес управління (планування, організацію, мотивацію і контроль) господарською діяльністю;
– трудовий колектив: зацікавлений в інформації для оцінки рівня стабільності та прибутковості підприємства, здатності його
Забезпечувати належний рівень оплати праці та видатки на соціальні потреби.
Рис. 1.5.2. Характеристика користувачів інформаційних ресурсів фінансового аналізу підприємства
Рис. 1.5.3. Система внутрішніх користувачів інформаційних ресурсів фінансового аналізу акціонерного товариства
Як відомо з літературних джерел, деякі американські компанії, безперечно, прагнуть, щоб з опублікованими ними даними знайомились не лише акціонери, але й робітники та службовці. Саме тому в звітах іноді зустрічаються пояснення, написані простою мовою, та приводяться відповідні пояснювальні таблиці та діаграми. Іноді компанії спеціально повідомляють своїм робітникам та службовцям короткі дані відносно справ компанії за рік з яскравими ілюстраціями. Робиться це для того, щоб у робітників та службовців, так само як у акціонерів, викликати живий інтерес до діяльності компанії і сприяти тим самим розвитку духу співпраці та лояльності відносно компанії. Деякі компанії намагаються підтримувати тісний зв’язок з акціонерами за допомогою листів, а в деяких випадках вони надсилають їм зразки продукції, що виготовляється. Листи направляються також особам, які, за отриманими даними, продали належні їм акції даної компанії, щоб з’ясувати чим саме їх не влаштовувала діяльність компанії. А новим акціонерам президент компанії надсилає листи з привітанням.
В інформації фінансового аналізу підприємств також зацікавлене широке коло зовнішніх користувачів, яких можна поділити на три групи.
До першої групи належать користувачі інформації, які безпосередньо зацікавлені в ефективній господарській діяльності підприємства, зокрема:
– потенційні інвестори: особи, які вносять свої фінансові ресурси, стурбовані ризиком, притаманним інвестиціям і доходам від них. їм потрібна чітка інформація, яка б дозволила оцінити спроможність підприємства здійснювати прибуткову діяльність та сплачувати дивіденди. Потенційні інвестори за допомогою фінансового аналізу можуть визначати:
– вміння майбутнього співвласника успішно здійснювати господарську діяльність;
– перспективність можливих інвестиційних вкладень;
– можливості підприємства конкурувати і протистояти кризовим явищам.
Інформаційні ресурси фінансового аналізу можуть слугувати базою щодо зростання підприємництва, створення концепції просторового освоєння і побудови спільної стратегії розвитку господарюючих структур та залучення інвестицій.
– позикодавці: зацікавлені в інформації фінансового аналізу підприємства, тому що вона дозволяє їм визначити чи будуть їхні
Позики та відсотки з них сплачені своєчасно та у повному розмірі;
– кредитори: здійснюють фінансовий аналіз підприємств, щоб визначити чи будуть вчасно та у повній сумі сплачені заборговані їм суми за реалізоване майно, надані послуги, виконані роботи;
– споживачі об’єктів господарської діяльності підприємств: виявляють інтерес до інформації фінансового аналізу щодо оцінки ризику можливого банкрутства господарюючих суб’єктів, особливо у випадках, коли вони мають з ними довгострокові угоди або залежать від них;
– громадськість: користуючись оприлюдненою інформацією звітності та її фінансового аналізу, можна визначити, як підприємства впливають на соціально-економічний розвиток регіону, перспективи забезпечення зайнятості і здійснення благодійних акцій, створення соціальної інфраструктури, задоволення потреб населення на регіональному рівні;
– органи державної податкової служби: відповідно до своїх повноважень використовують фінансовий аналіз для виконання поставлених перед ними завдань, серед яких можливо виділити такі, що носять аналітичний характер: оцінка податкового потенціалу платників податку, регіонів та країни в цілому; аналіз надходження податкових платежів та наявності об’єктів оподаткування і джерел податкових надходжень; вивчення впливу окремих показників діяльності підприємств і положень податкового законодавства на формування та надходження податкових платежів; діагностика причин збиткових господарських операцій. Для адміністрування податків потрібно мати уявлення про тенденції та характер змін, що відбуваються в діяльності платника податків. Крім того, результати фінансового аналізу підприємства можна використовувати в сфері непрямих методів оподаткування і при камеральних перевірках податкової звітності.
До другої групи зовнішніх користувачів інформації фінансового аналізу належать ті суб’єкти, які мають не прямий інтерес до підприємства, а використовують його показники для оцінки економічної політики держави та прийняття управлінських рішень в сфері регулювання діяльності економічних систем. Серед них особливо слід виділити Державну комісію з цінних паперів та фондового ринку, органи державної статистики, законодавчі органи державної влади, виконавчі органи державної влади та органи місцевого самоврядування.
Державна комісія з цінних паперів та фондового ринку (далі Комісія) через подання їй емітентами цінних паперів фінансової звітності в електронному вигляді і на паперовому носії з відповідним аудиторським висновком забезпечує державний захист прав інвесторів. Подання до Комісії фінансової звітності емітентами цінних паперів носить адміністративний та інформаційний характер. Оприлюднення даних фінансової звітності здійснюється шляхом публікації в одному з офіційних друкованих видань Верховної Ради України, Кабінету Міністрів і Комісії, або шляхом розміщення на WEB-caйтi одного з інформаційних агентств, з якими Агентство з розвитку інфраструктури фондового ринку України уклало відповідний договір.
Органи державної статистики в складі центрального, територіальних і функціональних підрозділів виконавчої влади використовують фінансовий аналіз для побудови інтегральної інформаційної статистичної бази з метою комплексної оцінки та моніторингу фінансового стану держави, регіонів та окремих економічних систем. При цьому органи державної статистики, відповідно до своїх завдань, виконують посередницьку функцію між респондентами і користувачами даних статистичних спостережень (рис. 1.5.4).
Рис. 1.5.4. Місце органів державної статистики в системі інформаційного забезпечення користувачів даними про фінансовий стан підприємств
Обидві стрілки на рис. 1.5.4 відбивають інформаційні потоки і канали руху статистичних даних. На першому етапі (φ) формуються “мікродані”, тобто інформація про одну окрему звітну одиницю за формами звітності. На другому етапі (к) мова йде про агреговану інформацію (макродані), таблиці, графічні зображення і показники, які характеризують певну сукупність звітних одиниць. Коли йдеться про збирання мікроданих від респондентів, органи державної статистики діють як виконавча влада, а якщо це стосується опрацювання, аналізу і поширення статистичної інформації, вони виступають в ролі агентств з функціями аналітичних досліджень.
Органи державної статистики забезпечують доступ користувачів до інформаційних ресурсів шляхом:
– систематичної публікації їх в друкованих виданнях;
– поширення їх в засобах масової інформації;
– безпосереднього надання інформації органам державної влади та місцевого самоврядування, юридичним, а також фізичним особам.
Законодавчі органи державної влади використовують інформаційні ресурси фінансового аналізу для моніторингу і оцінки діяльності господарюючих суб’єктів у системі забезпечення прийняття нормативних актів. При цьому держава виконує роль суб’єкта регулювання економіки через реалізацію відповідних функцій.
По-перше, вона формує правові засади функціонування економіки.
По-друге, держава повинна створювати умови для ефективного розвитку господарюючих суб’єктів шляхом застосування різноманітних засобів і механізмів регулювання їх діяльності. До головних із них належать: макроекономічне планування, державний бюджет, податки, кредит, ціни, інвестиції, заробітна плата тощо.
По-третє, держава забезпечує стабілізацію економічного розвитку і має підтримувати ділову активність суб’єктів господарювання.
Врахування стану та тенденцій розвитку економічних систем за показниками фінансового аналізу забезпечує ефективний пошук підходів щодо державного регулювання економіки та позитивні наслідки їх реалізації.
Місцеві органи державної влади (державні адміністрації) та самоврядування реалізують свою компетенцію через правові акти, ефективність яких в сфері економіки оцінюється за допомогою показників фінансового аналізу підприємств. Вони повинні використовувати дані фінансового аналізу для створення інформаційної бази про розвиток господарської діяльності відповідно з територіальним поділом України і побудови регіональної інформаційної бази.
Потребу органів державних адміністрацій і місцевого самоврядування в інформаційних ресурсах фінансового аналізу зумовлюють їх повноваження, зокрема для:
– підготовки програм економічного розвитку відповідних територій;
– забезпечення збалансованого економічного розвитку, ефективного використання ресурсів та виконання регіональних програм;
– складання балансів ресурсів, грошових доходів і видатків економічних систем та відповідних бюджетів;
– розгляду проектів планів господарюючих суб’єктів комунальної власності, внесення до них зауважень і пропозицій та здійснення контролю за їх виконанням;
– оцінки фінансового стану господарюючих суб’єктів;
– створення необхідних умов щодо раціонального розміщення, ефективної спеціалізації і кооперації суб’єктів господарювання на регіональному рівні;
– розрахунку створених в регіоні доданої вартості і національного багатства.
До третьої групи зовнішніх користувачів інформації належать ті суб’єкти, які не мають фінансового інтересу до підприємства. Вони, використовуючи інформаційні ресурси фінансового аналізу, здійснюють задоволення власних потреб або визначають її як об’єкт господарської діяльності. До перших можна віднести науково-дослідні установи і навчальні заклади освіти, до других – аудиторів і суб’єкти господарювання з надання інформаційних послуг.
Інформаційні ресурси фінансового аналізу в науково-дослідних установах і в навчальних закладах освіти є базою для проведення наукових досліджень і підготовки фахівців з економіки.
Для аудиторів та суб’єктів господарювання в сфері інформаційно-аналітичних досліджень фінансовий аналіз є інструментом щодо виконання замовлень користувачів на проведення діагностики фінансового стану економічних систем та інтерпретацію її результатів. Послуги аудиторів та інформаційних агентів з аналітичного дослідження, як правило, мають прикладний характер і готують грунт для прийняття важливих управлінських рішень.
Контрольно-аналітичні прийоми в аудиті дають можливість встановити загальний фінансовий стан підприємства, виявити негативні фактори, а також намітити подальші напрями дослідження з метою уточнення місць зосередження неефективних господарських операцій. Зарубіжна і національна практика свідчить про широкий аспект послуг в сфері аналітичних досліджень фінансової звітності.