ТАБЛИЦЯ МНОЖЕННЯ ЧИСЛА 9. РОЗВ’ЯЗУВАННЯ ЗАДАЧ
АРИФМЕТИЧНІ ДІЇ МНОЖЕННЯ ТА ДІЛЕННЯ (продовження)
Урок 118. ТАБЛИЦЯ МНОЖЕННЯ ЧИСЛА 9. РОЗВ’ЯЗУВАННЯ ЗАДАЧ
Мета: ознайомити учнів із таблицею множення числа 9; формувати вміння записувати розв’язання задач двома способами, обчислювати периметр трикутника; вдосконалювати навички розв’язання прикладів і задач, використовуючи знання таблиці множення і ділення; виховувати уважність.
Хід уроку
I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ
1. Перевірка домашнього завдання (с. 138, завдання 924; 925)
Завдання 924
–
Завдання 925
– Прочитайте шукані числа.
2. Усна лічба
1) Математична естафета “Знайди пару”.
Грають три команди (ряди).
– З’єднайте стрілками приклади з відповідями.
3. Математичний диктант
– Ділене – 40, дільник – 8. Знайдіть частку.
– Місткість бочки 72 л, а відра – у 8 разів менше. Запишіть місткість відра.
– У ящики розклали 64 кг лимонів, по 8 кг в кожного. Скільки використали ящиків?
– Вихователька роздала порівну 56 цукерок семи дітям. Скільки цукерок отримала кожна дитина?
–
Відповіді: 5; 9; 8; 8; 8.
4. Хвилинка каліграфії
– Установіть закономірність і запишіть числа, вставляючи пропущені.
9; 19; 29; …; …; 59; …; …; …; 99.
III. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ І МЕТИ УРОКУ
– Сьогодні на уроці ми вивчимо таблицю множення числа 9.
IV. ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ
1. Робота за підручником (с. 138-139)
Завдання 926. Письмове виконання завдання
Учні додають числа, а потім замінюють додавання множенням.
– Як ви розумієте дію множення? (Це сума однакових доданків.)
Завдання 927. Колективне опрацювання матеріалу
Учні пояснюють, як склали таблицю множення числа 9.
– Як утворюється кожна наступна відповідь? (До попередньої відповіді додається 9.)
– Подивіться уважно на таблицю. Які випадки множення 9 нам уже знайомі, а які – ні? Відповідь обгрунтуйте!
Запам’ятай!
9 • 9 = 81.
Завдання 928. Письмове виконання завдання з опорою на таблицю множення числа 9
Завдання 929
Учні розв’язують задачу виразом під керівництвом учителя.
9 • 3 + 6 = 33 (кв.)
Після цього учні відповідають на питання: “На скільки квіток менше у більшій вазі?”.
Завдання 930
Під час повторення умови один учень записує коротку умову і пояснює розв’язання. Після цього учні самостійно записують розв’язання. Учитель перевіряє.
На друге питання до задачі: “На скільки кілограмів більше зібрали з третього куща, ніж із першого?” учні відповідають двома способами. (13 – 8 = 5; 3 + 2 = 5)
Завдання 931
Учні називають, які сторони трикутника АВС перетинає пряма КМ. Вимірюють довжини сторін АВ і СВ та порівнюють їх. Один учень біля дошки пояснює, як обчислити периметр трикутника АВС.
2. Фізкультхвилинка
V. УЗАГАЛЬНЕННЯ Й СИСТЕМАТИЗАЦІЯ ЗНАНЬ
Розв’язування логічних задач (див. додаток)
VI. ПІДБИТТЯ ПІДСУМКІВ. РЕФЛЕКСІЯ
VII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
С. 139, завдання 933; 934.
ДОДАТОК ДО УРОКУ 118
1) Завдання 932*.
Із чотирьох однакових квадратів склали один великий. Знайди його периметр, якщо периметр малого квадрата 8 см. Накресліть великий і один малий квадрати.
Розв’язання
8 : 4 = 2 (см) сторона малого квадрата
2 • 2 = 4 (см) – сторона великого квадрата
4 • 4 = 16 (см) – периметр великого квадрата
2) “Дивні числа”.
– Число 9 – загадкове і дивне. Також незвичайна і таблиця множення числа 9.
Давайте поспостерігаємо! Відтворіть таблицю множення числа 9.
Висновок: сума цифр добутку числа 9 дорівнює дев’яти. – Не менш дивує і наступна закономірність:
Висновок: якщо в перших чотирьох відповідях цифри поміняти місцями, то отримаємо чотири інші відповіді таблиці.
– Ось яке дивне число 9!