Текст для диктанту – Члени речення

УКРАЇНСЬКА МОВА. ПІДГОТОВКА ДО ЗНО
СИНТАКСИС І ПУНКТУАЦІЯ

Члени речення

Текст для диктанту

***

Російська імператриця Катерина II любила удавати із себе покровительку філософів, підкреслювала свою наближеність до них. 1787 року, подорожуючи по Україні, вона зачула про видатного сучасного філософа Григорія Сковороду і здивувалася: “Чому я не знала про нього раніше? Чому він не охоплений моєю увагою і милістю?”. Негайно ж звеліла розшукати Сковороду і переказати йому повеління, аби переселився до столиці Росії, щоб вона завжди

могла, коли їй забажається, з ним зустрітися й поговорити.

…Посланець переказав Сковороді волю Катерини. Філософ вислухав уважно й нічого не відповів. Зате заграв на сопілці веселу-мелодію. Розгублений посланець мусив вислухати її до кінця. Потім філософ здивував його такими словами: “Скажіть матінці-цариці, що мені моя сопілка і вівця дорожчі царського вінця”.

Вельможам важко було зрозуміти поведінку Сковороди. Як це людина може відмовитись від теплого місця під сонцем, від благ і почестей?

Сковорода ніколи не мав свого дому, свого майна. Якось хтось із можновладців дорікнув йому, чому він

зовсім не клопочеться тим, щоб мати щось у своїй власності. Адже людині з такими знаннями й такою славою це зовсім не важко. Для історії збереглась відповідь Сковороди: “Шановний пане! Світ подібний до театру. Щоб грати в театрі з успіхом і похвалою, беруть ролі за здібностями. У театрі актора хвалять не за здатність дійової особи, а за те, як він вдало грає її. Я довго міркував про це і після великого випробування себе побачив, що не можу представляти в театрі світу жодної особи вдало, крім низької, простої, безтурботної, самітньої. Я обрав собі цю роль і задоволений”.

(243 сл.) М. Слабошпицький


1 Звезда2 Звезды3 Звезды4 Звезды5 Звезд (1 votes, average: 5.00 out of 5)
Loading...


Ви зараз читаєте: Текст для диктанту – Члени речення