ТОЧНІСТЬ СОЦІОЛОГІЧНОЇ ІНФОРМАЦІЇ
Соціологія короткий енциклопедичний словник
ТОЧНІСТЬ СОЦІОЛОГІЧНОЇ ІНФОРМАЦІЇ – одна з характеристик якості соціол. інформації. Під Т. с. і. розуміють відсутність випадкових помилок, пов’язаних з інструментом вимірювання. Теорет. показником величини випадкової помилки є дисперсія розподілу відповідей щодо дійсного значення ознаки, але оскільки таке вимірювання практ. недосяжне, користуються ін. методами для приблизного оцінювання цієї дисперсії.
Одним з основних методів є повторне опитування (test-reset), яке проводиться за допомогою
Тип показника залежить від того, за якою шкалою – метричною, порядковою чи номінальною – вимірюється
Якщо вимірювання ознаки проведено за номінальною шкалою, то показник стабільності IV можна обчислити за формулою: де nii – кількість респондентів, що вказали під час обох опитувань і-й варіант відповіді, а I – кількість градацій (варіантів відповіді) ознаки X. Аналогічні показники можна визначити для випадку вимірювання за порядковою шкалою.
Якщо результатом вимірювання є не окрема ознака, а показник, що обчислюється на основі сукупності однотипних запитань, оцінювати вказану дисперсію можна шляхом визначення еквівалентних груп запитань і порівняння інформації, отриманої за кожною з груп або в одному опитуванні (метод розщеплення, split-half) або з певним інтервалом часу (метод альтернативних форм). В цьому випадку виникають труднощі з обгрунтуванням еквівалентності груп запитань.
Див. Якість соціологічної інформації.